Stephen King Sohbet Odası

Başlatan ümitkr, 20 Ekim, 2009, 21:34:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Düş Kapanı güzeldi bence:)
Özel Alfa Ajanı

rumar80

Shining, Shawshank redemption ve Carrie de iyi filmlerdir.

alan ford

Alıntı yapılan: gunessemerci - 24 Eylül, 2012, 16:48:43
Stephen King filmlerinden Hayvan Mezarlığı ve Yeşil Yol dışında tüm filmleri bence vasatın altında.Hatta Yüzyılın Fırtınası diye 4 saatlik bir filmini izlemiştik kardeşleimle bir yaz.Sonunda ha bişey oldu ha olacak diye en sonunda bu mudur?Bu ne arkadaş.Senin gibi filmin diyerek baya saydırmıştık.O yüzden her izlediğim Stephen King filminin vasat olduğunu gördükçe izlememeye karar verdim.

Kınım kınım kınıyorum sayın Semerci. Hulk'u sevmediğiniz gibi Shawshank Redemption'u sevmediğiniz de anlaşılıyor. Buradan Hulk sevmeyenler hakkında bir genelleme yapabilir miyiz? işin o kısmını amirime bırakıyorum. Ama bir de Shining var. Gerçi Stephen King beğenmemiş Kubrick filmini ama , çok afedersiniz , halt etmiş. Bu arada diğer Shining'i de ben beğenmedim.

Birde Kathy Bates'in çok sevdiği bir yazarı kaçırıp işkence ettiği  takıntılı okur rolünde oynadığı bir film var ki o da şahanedir . Kathy Bates ayrıca döktürür. (tarifle olmaz diyorsanız Misery imiş filmin ismi. imdb'ye baktım şimdi ;D)

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Hatta Yüzyılın Fırtınası diye 4 saatlik bir filmini izlemiştik kardeşleimle bir yaz.Sonunda ha bişey oldu ha olacak diye en sonunda bu mudur?Bu ne arkadaş.Senin gibi filmin diyerek baya saydırmıştık.

Boşuna saydırmışsın. Çünkü o bir film değildi, TV için çekilmiş bir mini seri idi.  ;D

tommikser

Shining konusunda şunu düşünüyorum;bence gerilimi yeteri kadar yansıtamamış bir filmdir kendisi.Kitabını okumadım yalnız filminden daha iyi olacağını düşünüyorum.Filmde oyuncu Jack çok iyi performans çıkarmasına rağmen genel olarak yansıtamamıştır.

Hanac abim ben onu dvd olarak almıştım TV dizisi olduğunu şimdi öğrendim senden.

Doğa abim dediğin filmi tekar izleyeyim bakalım fikrim değişecek mi?

ümitkr

Güneş iyiydi o filmler be yav :)

Yüzyılın Fırtınasının genel konusu "zor bir durumda çocuğunuzu feda eder misiniz" gibi zor bir soruydu. Haliyle gerilimi korku unsurlarında değil bu soruya adım adım gelen süreçti. İnsanlar nasıl birbirini çok sever sayarken birden "çocuğunu kurban et bizi kurtar"a dönüşüyor onu anlatıyordu.

Bence genel yanılgı King'in sıradan korku yazdığının sanılmasıdır. Nitekim filmlerinin çoğunu ben de bu beklentiden dolayı sevmemiştim. Mısır tarlası çocukları, geri döndüler v.s. gibi uyarlamalar aynen dediğin gibi vasattı.

Shining - Medyum, anne baba kavgasında arada kalan çocuğu ve erkeğin kadın ve çocukları üzerinde kurduğu haksız egemenliğin sorgulamasıydı. Karla kaplı soğuk bir dünya, evin içinde kısılıp kalmışlık, evi erkeğin kalesidir sözüne uyarak çocuk ve kadının söz hakkının olmayışı, evin (otelin) içinde görülen hayaletler toplumun dayatma ve öğretilerinin yansımalarıdır v.s. Film her göstergesiyle ana mesajı aktarıyordu. Bir de toplumun başka bir ezilmişi olan bir zencinin yardıma gelmesi de ezilmişlerin beyaz erkek egemenliğine baş kaldırısı ve kurtuluşudur. Film bu bakımdan sinema tarihindeki en önemli ve başarılı uyarlamalardan biri olarak görülüyor.
Şunu da belirteyim, King kelime başına para aldığından lafı çok uzatan biridir  :-\ Medyum romanının yarısı bence gereksiz laf salatası ve tekrarlardan oluşur. Ama genel olarak başarılıdır.

Bu arada Arnold Schwarzeneger'in oynadığı "Koşan Adam" film, yazarın Stephen King olmadan önce kullandığı Peter Bachman adıyla basılan kitaplarından "Azrail Koşuyor" adlı bilimkurgu-medya eleştirisi kitabından uyarlanmıştır. Hani belki bunu sevmişsindir belki diye not düşüyorum :)

rumar80

Shawshank redemption King'in bir öyküsünden uyarlamadır. Bizde Rita Hayworth'ı seven adam diye basılmıştı.

ümitkr

Alıntı yapılan: rumar80 - 24 Eylül, 2012, 20:25:01
   Shawshank redemption King'in bir öyküsünden uyarlamadır. Bizde Rita Hayworth'ı seven adam diye basılmıştı.

Mesela kitabını severim ama filmine bir türlü ısınamadım :)

kadri kerem

Stephen King filmlerinden Hayvan Mezarlığı ve Yeşil Yol dışında tüm filmleri bence vasatın altında.Hatta Yüzyılın Fırtınası diye 4 saatlik bir filmini izlemiştik kardeşleimle bir yaz.Sonunda ha bişey oldu ha olacak diye en sonunda bu mudur?Bu ne arkadaş.Senin gibi filmin diyerek baya saydırmıştık.O yüzden her izlediğim Stephen King filminin vasat olduğunu gördükçe izlememeye karar verdim.

Görüşünüze saygı duyarım, ama bana sorarsanız sayıyı iki ile sınırlı tutmak haksızlık olur. Bir "Esaretin Bedeli" izlediğim etkileyici filmlerin başında gelir. Uyarlandığı öykünün de önündedir. "Gizemli Yabancı"yı defalarca kez izlemişimdir. Yalnızca Anthony Hopkins için bile izlenir bu film. Gizli Penrece de güzeldir. Ceset kitabınının ilk uzun öyküsünden uyarlanan "Benimle Kal" da iyi bir uyarlamadır. Billy'yi John Travolta 'nın canlandırdığı Carrie de favorilerim arasındadır. 97 tarihli, mini seri halinde çekilen ve senaryosunu King'in yazdığı Cinnet'i de (Shining) keyifle izlediğimi hatırlıyorum.

Bir de eğenerek izlediğim filmler vardır. Bunlara ikinci kategori uyarlamalar diyebiliriz. Creepshow 1-2, Koşan Adam, Christine, Mısır Çocukları (bu film eğlencelikten biraz daha iyidir aslında), Bahçıvan, vs.

Bir de hiç ama hiç beğenmediklerim var. Bunları saymaya bile gerek yok.

kalidor

Thinner (bizde Medyum adıyla yayınlandı) 1996 yapımı harikulade olmasa da seyirlik bir filmdi
Crom! Ölüleri Say...

hanac

2007 yapımı The Mist - Sis ve 1979 yapımı TV filmi Salem's Lot da iyi idiler.

tommikser

Sevgili Ümit;koşan adam'ın King uyarlaması olduğunu bilmiyordum.Yalnız dediğin gibi çocukluğumda çok sevdiğim güzel bir bilimkurgu uyarlamasıydı.Geçen izlemiştim gene beğenmiştim.Ben hepsine vasat demiyorum yalnız bazıları varki yani izlerken hafif sarhoş olmak lazım.Bu yüzden bu filmleri Sami abinin izlemesi oldukça zor ;D ;D ;D

Kadrikerem Esaretin Bedeli'ni söylemeyi unuttum.Bence en iyi filmi budur.Bu filmi ilk izlediğimde Erzincan'dan Erzurum'a gidiyordum.Bütün otobüs çıt çıkmamacasına izlemiştik.Hatta Erzurum garajına girdiğimizde filmin bitmesine daha vardı.Otobüs gara girmesine rağmen millet sonunu izlemek için çıkmamıştı.

kadri kerem

Alıntı yapılan: kalidor - 26 Eylül, 2012, 09:43:49
Thinner (bizde Medyum adıyla yayınlandı) 1996 yapımı harikulade olmasa da seyirlik bir filmdi

Geçenlerde korku filmlerini (ve kitap sevgisini) bana aşılayan ablamla birlikte zevkle izledik Thinner'ı. Yalnız Thinner "Falcı" olarak çevrilmiştir. "Medyum" Shining'tir. Shining'in filmi ise "Cinnet" olarak geçer. İsimler o kadar ilgisiz çevrilmiştir ki insan cinnet geçirse yeridir. Bu konudaki 1 numaram "Hayaletin Garip Huyları" olarak çevrilen Sometimes They Come Back'tir.  :)

ümitkr

Alıntı yapılan: gunessemerci - 26 Eylül, 2012, 13:19:06
Sevgili Ümit;...

Bu nitelemede asla kötü bir niyet olduğunu düşünmüyorum ama konu dışı ricamdır, uyulması da şart değildir ama lütfen bana bu şekilde hitap etmeyin...

"Sevgili bilmemkim"li kalıp daha çok akademisyenlerin kendilerinden rütbece (prof doç'a, doç dr'ya, dr asistana, asistan öğrenciye) aşağıda olanlar için kullandığı "seninle konuşuyorum ve bak sana sevgili diyorum ama haddini bil"li bir kalıptır. Yaşça veya mekiice büyük sanatçılar da gazeteciler de aynı kalıbı kullanmaya pek meraklılar bu aralar. TV'lerde de aynı merak başladı kaç zamandır v.s.
Özellikle son 5 yıldır çok fazla akademisyenle iletişime geçerek bu şekilde hitap edilmiş veya edilenlere rastlamış biri olarak zehirlenme geçirmek üzereyim. Özel ricamdır, daha önce de söyleyecektim bir iki arkadaşa aksattım ve özelden yazmak işi uzatmak olacaktı, genelden paylaştım.

Zamanınızı aldıysam özür ve sabırla okuduğunuz için teşekkürler  :-\ :-[

V

Alıntı yapılan: hanac - 26 Eylül, 2012, 11:33:21
2007 yapımı The Mist - Sis ve 1979 yapımı TV filmi Salem's Lot da iyi idiler.

Ters köşe finaliyle The Mist hayli başarılı bir uyarlamaydı.
"İstemem,eksik olsun.."