Spider-Man: Far From Home (2019) - Phase 3/23

Başlatan dean, 17 Ekim, 2016, 22:01:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bu fotoğrafla birlikte kostümün Noir'den esinlenmiş olduğu kesinleşti. Ama esas çok önemli olan şey Spidey'in göğsünde S.H.I.E.L.D. logosu olması. Böylece Nick Fury ve Maria Hill'in filmdeki varlığının nedeni çok net belli oldu.

dean

dean

Filmin hikayesi ile ilgili ilk detaylar geldi. Görünen o ki Spider-Man: Homecoming'de olduğu gibi bir çok kişi hikayeye şaşıracak. Filmde Peter Parker, Avrupa seyahatine Spider-Man kostümünü almadan çıkacak. Üst üste gelen olayla sonrası nefes almak, arkadaşlarıyla vakit geçirmek, birazcık dinlenmek isteyecek. Lakin kendilerine The Elementals diyen bir grup Avrupada terör estirecek. Bunu üzerine Nick Fury, Spider-Man'i bu grubu durdurması için göreve alacak. Üstelik Nick Fury'nin tuttuğu bir diğer kişi ile çalışacak; Mysterio.

İlk önce The Elementals'dan bahsedeyim. Brezilya Comic-Con'da gösterilen fragmana göre bunlar ateş, su vb. elementlerden oluşan devasa yaratıklarmış ve söylendiğine göre aksiyon sahnelerinde çok güzel görünüyorlarmış. Marvel çizgi romanlarında The Elementals isimli bir grup var. Bu grup Hellfire, Hydron, Magnum ve Zephyr isimli karakterlerden oluşuyor. İlk seçenek bu grubun filme uyarlanması. İkinci seçenek, Hydro-Man, Molten-Man ve Sandman gibi Spider-Man villianlarının The Elementals adıyla filme uyarlanması (ki benim tercihim bu olur.) Üçüncü seçenek ise (bence filmde bu olacak.) bu The Elementals'ın kim olduklarının önemli olmaması zira hepsinin Mysterio'nun ilizyonu olması.

Nick Fury'nin Mysterio'yu tutmasından bahsetmiştim. Spider-Man ve Mysterio arasındaki ilişki filmin ana konusu olacakmış. Sadece ortak değil aralarında ağabey, kardeş ilişkisi yaşanacakmış. Mysterio filmde iyi adammış. Kendisini The Elemenals'ı alt ederek yeni bir süper kahraman olarak Dünyaya duyurmaya çalışacakmış.

Bu haber ortaya çıkınca tabi internette minik bir sarsıntı yaşandı. Ne demek Mysterio iyi adam ? Nasıl ağabey kardeş ilişkisi ? diye. İlk önce 1964 yılına geri dönmemiz ve  The Amazing Spider-Man'in 13. sayısına bakmamız gerekiyor. Mysterio'nun ilk çıktığı bu sayıda Mysterio, ilizyonları ile halkı kandırıp, onların kendisini kahraman olarak görmesini sağlıyordu. Ondan sonra foyası meydana çıkıyordu. Filmde bu yolu izleyecek tabi bunu daha modern ve karakter odaklı derin bir yolla yapacak. The Elementals bariz şekilde yem. Filmin villian'ı tabi ki Mysterio olacak. Zaten bu yolun sonu Sinister Six.

Ağabey kardeş ilişkisi konseptini de sevdim aslında. Spider-Man filmlerine baktığımız zaman neredeyse her seferinde bazı villianların çizgi romanlardakinin aksine Spider-Man/Peter Parker ile kişisel bağ kurduğunu gördük. Bu bazen seyirciye garip geldi. Ama bunun kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Zira Spider-Man'in inanılmaz sayıda villian'ı var. Bunların son derece büyük bir kısmı ise filmlerde kullanılacak kalitede. Çizgi romanın aksine filmlerde kullanılacağı zaman karakteri ve Spider-Man ile ilişkisine derinleştirmek zorunda kalıyorlar (ki bu bence doğru olanda bu) Spider-Man: Homecoming nasıl The Vulture'ı Peter için kişiselleştirdiyse, Spider-Man: Far From Home'da Mysterio'yu kişiselleştirecek.

Buna benzer bir olayı Sam Raimi'nin Spider-Man 3 filminde Sandman'i kişiselleştirmesinde görmüştük. Uncle Ben'in katili Sandman olmuştu. Marc Webb'in Electro'su da olabildiğince kişiselleşmişti. Ama daha ufak bir bağlantıydı. Çizgi romanlarda asıl kişisel bağlantılar Green Goblin, Doctor Octopus, The Lizard ve Venom gibi karakterlerle ama onlarda daha önce yapıldığı, ve Marvel Studios'un ilk etapta hiç beyazperde yüzü görmemiş villianları kullanmak istemesiyle henüz beklemedeler.

Şimdilik hikaye detayları böyle. Kısa bir süre içerisinde fragman yayınlanacak. O zaman daha net fikir sahibi oluruz. Görenler Mysterio'nun kostümünü anlata anlata bitiremiyor. Mysterio'yu fanus kafasıyla görmeyi merakla bekliyorum.

Nightrain

Bu arada film, Avengers 4'ün hemen sonrasında başlıyormuş. Bizzat Tom Holland söyledi bunu.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

hennessy

Bugüne kadar izlediğim tüm Spider Man filmleri hiç çizgi roman tadında olma hatta hiçbirinde vay be.... demedim bundan da pek ümidim yok...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dean

NIC

dean

Fragmanın başında Spider-Man'i bir hayır kurumu bağış gecesinde görüyoruz. Bu sahnede halk tarafından sevilen bir figüre dönüştüğü göze çarpıyor. Bir önceki filmde Peter Parker'ın Spider-Man olduğunu öğrenen May Hala ve Happy Hogan arasındaki flörtleşme Peter'ın hemen dikkatini çekiyor. Tabi burası May Hala'yı böyle görmeyen seyirci için biraz garip. Ama May Hala'nın çizgi romanlardan ve şu ana kadar ki filmlerden çok daha genç olarak yansıtıldığını unutmamak lazım. Çizgi romanlarda da Ben Amca sonrası May Hala'nın bir çok ilişkisinin olduğunu biliyoruz.

Devamında Peter'ı arkadaşları ile birlikte Avrupa'ya gitmek için hazırlandığını görüyoruz. Burada dikkat çeken önemli unsurlardan biri Peter'ın hazırladığı çantanın üzerinde yazan BFP harfleri. Böylece MCU içerisindeki en açık Ben Amca göndermesini görüyoruz. Bir diğer dikkat çeken unsur ise Spider-Man'in Manhattan'da dolaşırken arkasında görünen inşaat halindeki bina. Tam olarak Avengers Kule'nin olduğu yer orası. Spider-Man: Homecoming filminde satıldığını öğrenmiştik. Büyük ihtimalle bu filmde yeni sahibinin kim olduğuna öğreneceğiz. İki olasılık en fazla göze çarpıyor. Biri Oscorp diğer ise Baxter Building. Disney'in Fox satın alımı henüz resmi olarak son bulmadığı için Oscorp olasılığı ile devam etmek daha mantıklı olacaktır. Bu arada bütün seyirci istediğine kavuşmuş olacak gibi görünüyor. Zira Spidey, Manhatta'da swing atarak dolaşıyor.

Fragman bizi Avrupa'ya götürüyor. Peter ve MJ arasındaki arkadaşlığın ağır ağır ilişkiye dönüştüğünü görüyoruz. Ned ile Betty Brant arasında da bi'şeyler olacağının sinyali veriliyor. Venedik'te her şey yolundayken bir anda Nick Fury kendisini gösteriyor. The Elementals hakkında Peter'ı uyarıyor ve ondan yardım istiyor. Bu sahnede Peter'ın örümcek hislerinin neden tetiklenmediği sorgulanmış. Örümcek hislerinin Peter'ı tehlikeden koruduğunu ve onu önceden uyardığını unutmamak lazım. Bu bağlamda Nick Fury, Peter için herhangi bir tehlike unsuru oluşturmuyor. Örümcek hislerinin harekete geçmeme sebebi bu. Avengers: Infinity War'da örümcek hislerinin nasıl çalıştığını okul otobüsünde görmüştük.

The Elementals şu an için biraz gizemli bir konumda. Çizgi romanlarda bu ismi taşıyan bir grup var. Hellfire, Hydron, Magnum, Zephy gibi üyelerden oluşuyorlar ve Marvel'ın mistik hikayelerine daha yakın haldeler. Filmde bu grubu görme ihtimalimiz var. Bir diğer seçenek ise bu element varlıklarının Spider-Man çizgi romanlarında gördüğümüz ve Spider-Man villian'ı olarak bildiğimiz karakterler olması. İşin ilginç tarafı fragman bu konuda inanılmaz easter egg'ler taşıyor. Venedik sahnesinde bir teknede ASM 212 harf ve rakamlarını görüyoruz. Bu Hydro-Man'in ilk kez göründüğü The Amazing Spider-Man 212 sayısına gönderme. Nick Fury ve Maria Hill'in kum yaratığına ateş ettiği sahnede 463 rakamını araba plakasında görünüyor. Bu da Sandman'in ilk kez göründüğü 1963 tarihli The Amazing Spider-Man sayı 4'e gönderme. Londra'daki koşuşturmacada ise bir arabada 2865 SEP plakasını görüyoruz. Bu ise Molten Man'in ilk kez okuyucunun karşısına çıktığı Eylül 1965 tarihli The Amazing Spider-Man 28. sayıya gönderme. Son ve en güçlü seçenek ise bu karakterlerin Mysterio'nun illüzyon'u olması.

Mysterio'ya gelmeden önce Spider-Man'in bu filmde kullanacağı Stealth kostümden bahsetmek istiyorum. Kostümün ciddi şekilde Noir kostümünden esinlendiğini söylemek mümkün. Özellikle yüz kısmı son derece benziyor. Kostümün geri kalanı ile ilgili önemli bir detay daha var. Ama bu yazıda spoiler vermek istemediğimden ondan kaçınıyorum. Fragmanın bir çok noktasının Avengers: Endgame spoiler'ı vermemek adına dijital olarak değiştirildiği göze çarpıyor.

Fragmanın en etkileyici kısmı hiç kuşkusuz Mysterio. Karakter uzun süredir fanların görmek istediği biriydi ve ilk izlenim olarak muazzam durduğunu söylemem gerekiyor. Kostüm zaten kusursuza yakın olmuş. Güçlerini kullanış dinamiği tam çizgi romanlarda gördüğümüz şekilde. Mysterio'yu senelerdir sinemada görmek isteyen fanların rüyasının gerçekleştiğini söylemek mümkün. Filmde Mysterio'yu Spider-Man'in arkadaşı ve ortağı olarak izleyeceğiz. Mysterio'da Elemental yaratıkları durdurmak için Nick Fury tarafından tutulacak. Mysterio'nun neden bu filmde iyi birine dönüştüğü elbette sorgulanabilir. Onun cevabı ise yine çizgi romanlarda. Mysterio ilk kez 1963 yılında The Amazing Spider-Man'in 13. sayısında ortaya çıkıyor. Halkı kendisinin bir süper kahraman olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Ama sonra gerçek yüzü ortaya çıkıyor. Filminde benzer bir yolu izleyeceğini tahmin etmek güç değil.

Fragmanı genel olarak başarılı buldum. Her tarafı çizgi roman göndermeleriyle dolup taşan, komedi ile aksiyonu dengeleyen, filmin hikayesini spoil etmeden anlatan, klasik Spider-Man müziği ile de taçlandıran çok güzel bir fragman. Aksiyon sahneleri ile ilgili söylemeden edemeyeceğim bir nokta var. O da bu sahnelerin Spider-Man: Homecoming'e oranla ciddi şekilde gelişme gösterdiği. Homecoming aksiyon anlamında tatmin etse de bu sahnelerin sinematografik anlamda gelişmeye ihtiyaç duyduğu ve Spider-Man'i kullanımı açısından daha yaratıcı olması gerektiği hemen hemen herkesin hemfikir olduğu unsurlardan biriydi. Yönetmen Jon Watts belli ki Russo kardeşlerden ciddi şekilde ders çıkarmış. Fragmanda Spider-Man'in bir önceki filme oranla ekranı çok daha iyi doldurduğunu ve filmin aksiyonunun teknik anlamda Spider-Man: Homecoming'den çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim.

(Ekşi Sözlükteki yazımdan alıntıdır.)

Nightrain

Offf! Manhattan var! Yaşasın. :D İlk filmde olmayışına sinir olmuştum. Gerçi ilk filme komple sinir olmuştum. Fragman olumlu izlenim bıraktı ben de. Eğer fragmadaki hava filmin geneline yayıldıysa, bu filmin kötü çıkma ihtimali pek yok gibi. Hala şu kızın MJ olduğunu kabullenemiyorum. Bir de Spider-Man, artık başkalarından akıl alarak hareket etmeyi bırakırsa şahane olur.

Bu arada, filmin Avengers 4'ün dakikalar sonrasından başlayacağını belirteyim.

noir

Tamam ölenlerin çoğunun 4. filmde geri geleceğini biliyoruz ama yinede bence bu şekilde daha izlemediğimiz ve Marvel'ın en önemli filminin sonrasına yönelik spoiler içeren bir fragmanın gösterilmesi, filmin hangi dönemde geçtiğinin belirtilmesi bence yanlış bir strateji. Endgame'e kadar Captain Marvel dışında fragman gösterilmemeliydi bence, hatta Endgame sonrası çıkacak filmler hakkında bilgi bile verilmemeliydi. Çok daha merak uyandırıcı, dramatik bir ortam oluştururlardı, şu an açıkcası Endgame'e olan ilgimi biraz kaybettim.

dean

dean

Nightrain

Çok yakında, tüm dünya, Spider-Man'in gerçek kimliğini öğrenecek! Bu arada, X-Men'de multiverse yoluyla evrene dahil olacak sanırım.

eyoruk

Alıntı yapılan: Nightrain - 06 Mayıs, 2019, 16:29:18
Çok yakında, tüm dünya, Spider-Man'in gerçek kimliğini öğrenecek! Bu arada, X-Men'de multiverse yoluyla evrene dahil olacak sanırım.
Gerek X-Men gerekse F4 filmlerine yol açmak için ve bize ipucu vermek için bu filmden daha uygun bir film olmaz bence.Strange filminden sonra anlarız gidişati diyordum.
Henuz bir şey vermelerini beklemiyorum erken ama verirlerse çok iyi olur.

dean

Endgame Spoilerı var. Aman dikkat.

Avengers: Endgame sonrası merakla beklenen Spider-Man: Far From Home'un ikinci fragmanı en sonunda geldi. Fragman Tom Holland'ın Avengers: Endgame'i izlemediyseniz fragmanı da izlemeyin uyarısıyla başlıyor. Zaten sebebini de açılır açılmaz öğreniyoruz. Daha ilk sahneden gördüğümüz gibi Peter, Tony Stark'ın ölümünün etkilerini ciddi şekilde hissedecek. Bu filmde Peter'ın karakter gelişiminin önemli bir parçası haline gelecek. Şu tartışılan yeni Iron Man konusunun ise Spider-Man'in yeni Iron Man olması şeklinde bağlanacağını kesinlikle inanmıyorum. Her ne kadar etrafından o şekilde sözler duysa da Peter filmin sonunda kendisinin yeni Iron Man olması değil, gerçek anlamda Spider-Man olması gerektiğini anlayacak. Tony Stark, Peter'ı yeni Iron Man olması için desteklemedi. Ayakları yere basan, özgüveni yüksek bir Spider-Man olması için destekledi. Eminin filmin sonlarına doğru Peter her zamankinden daha fazla Spider-Man olarak yükselecek.

Geçen fragmana göre Mysterio'yu daha fazla görme şansına sahip olduk. Tekrar tekrar söylemek lazım ki kostüm muazzam görünüyor. Mysterio'nun çıktığı sahneye ise elbette Multiverse olayı damga vurdu. MCU'da Multiverse olduğunu Doctor Strange filminden beri biliyoruz. Ama Avengers: Endgame bize Multiverse'ün başka versiyonunu gösterdi. Zira Doctor Strange filminden öğrendiğimiz Multiverse, Dark Dimension, Mirror Dimension gibi konsept olarak bildiğimiz fizik kurallarının çok dışında evrenlerdi. Avengers: Endgame ve Spider-Man: Far From Home ile birlikte dünyamıza ve evrenimize benzer özelliklere sahip evrenleri de görebileceğiz.

Mysterio, Earth-833'ten geldiğini söylüyor. Çizgi romanlarda Earth-833, Spider-UK'in yaşadığı evren. Gerçek kimliği de William Braddock. Bir cameo görmek harika olur. Asıl bomba ise MCU'nun geçtiği evrene Earth-616 demeleri. Çizgi romanlarda ana evren Earth-616 evreni. Hatta senelerce MCU'a Earth-199999 dedik. Büyük ihtimalle Earth-616 tabirini nasıl ki çizgi romanlarda ana evren olarak kullanıyorlarsa filmlerde de ana evren anlamında kullanacaklar. Earth-199999 ile devam edilmesini tercih ederdim.

Multiverse'den bahsetmeye devam edersek. Hem MCU için hem de Spider-Man için çoklu evren teması aşırı derecede önemli. MCU ilk on senesine The Infinity Saga dedi. Thanos ve Infinity Stones merkez haline geldi. Pekala multiverse konsepti de ikinci on yılın hikayesi olabilir. Çizgi romanlarda Incursion denilen bir olay var. Yani evrenlerin dünya gezegeni üzerinden çarpışması. Dünyalardan biri diğer dünyayı yok ederse kurtuluş var. Ama yok edemezse iki dünyanında evreni yok oluyor. Evrenler çarpışa çarpışa iş Secret Wars'a gidiyor. İşte bu hikayenin ayak sesleri olabilir multiverse'ün hayatımıza girmesi. Spider-Man için baktığımızda ise tabi ki hemen göze Spider-Verse çarpıyor.

Filmde villain olarak Elementals'ı izleyeceğiz. En azından Mysterio'nun gerçek doğası ortaya çıkana kadar. Ben en başından beri Elementals'ın Mysterio tarafından yaratılan bir ilizyon ya da teknolojik birer varlık olduklarını düşünüyorum. Elementals için Spider-Man'in çizgi romanlarındaki villain'larından esinlenildiği açıklandı. Yani gerçekten Hydro-Man, Molten Man gibi karakterlerin MCU versiyonlarını izleyeceğiz. Diğer ikisi açıklanmasa da birinin Sandman olduğunu tahmin edebiliriz. Ama sonuncusu gizemini korumakta.

Geçtiğim gün yapıcılar bir konudan daha bahsetti. O da uzun zamandır kendisi özleten J. Jonah Jameson ve efsane gazetesi Daily Bugle. Filmde var mı yok mu sorusuna ne söylersek spoiler olur gibi bir cevap verdiler. Ben bir şekilde bu filmde Daily Bugle ile ilgili bir şey göreceğimize inanıyorum. Ama ne olur şu an tahmin etmek pek mümkün değil. Günümüz dünyasında Peter Parker'ın Spider-Man fotoğraflarını Bugle'a satması biraz demode kaçacaktır. Farklı bir Daily Bugle versiyonu yapacaklarını düşünüyorum. Onu da zaman gösterecek.

Her geçen gün Spider-Man: Far From Home'un çok başarılı bir film olacağına olan inancım artıyor. Spider-Man'i New York'tan çıkarmanın kulağa geldiğinden daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum. Seriye farklı bir tat katacaktır. Bu fragmanda Stark Tower inşaatı yeniden gösterildi. O bina bu film illaki birine satılacak. Benim oyum Norman Osborn'a. Norman Osborn, MCU'ya girerse öyle sadece tek filmde Spider-Man ile uğraşacak bir villain olarak girmez. İş Dark Avengers'lara kadar gider. Umarım öyle de olur.