Peki Biz Kaç Kisiyiz!!!

Başlatan pizagor, 16 Aralık, 2009, 12:16:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sefik

Alıntı yapılan: Gambit - 12 Ekim, 2011, 17:41:50
Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 17:30:48
Benim anlamadigim,madem baya 20 yas alti cizgiroman okuru var,neden duzenli ve dogru durust basilmiyo bu orumcek adam ve x-menler?
Okuyanlar gencler olsa bile kitabi almak yerine baska sekilde okumayi tercih ediyorlar demek ki.

cok basit:

1- basan yayinevleri cok aceleci ya da yanlis maceralar seciyor, satis rakamlari yeteri tatmin etmiyor

2- paranin geri donusu cok uzun ve bu uzun donus yeni yayinlarin cikisini erteliyor

3- en onemli sondan 2. konu: telif haklari. Siz 40 yil onceki gordon ile gecen sene yayinlanan orumcek adamin telif hakkinin ayni oldugunu mu dusunuyorsunuz ? Ben bazi fumettilerin telif hakkinin bile odendigini sanmiyorum Turkiye de. Marvel veya DC 1,000 - 10,000 lerce $ istiyor ama telif haklari icin, bu da kari dusuruyor.

4- en onemli konu belki de Turkiye de insanlarin gozunu kapattigi ama yadsinamaz olan bir gercek: paranin alim gucunun surekli dusmesi

ben ilkokuldayken, annem babam ogretmendi ve ben o zamanlar bile bir suru cizgiroman alabiliyordum harcliklarimdan artirarak ya da anne babamdan isteyerek. bugun anne babasi ogretmen olan 15 yasindaki bir cocugun evine kac TL giriyor ? 2000 TL diyelim. Ev kirasi, elektrik, su dogalgaz, et, ulasim, cocugun okul masraflarindan sonra 15 yasindaki cocuk kac TL ayirabilir saniyorsunuz cizgi romana ? 100 TL ayirsin ki her ay cikan comics leri sonra da fumettilere girebilsin. (5 tane alabiliyor bu arada 100 TL ya, 20 tane degil)
AYIRAMAZ

eskiden ayiriyorduk. Ekonomimiz cok iyi diye atip tutuluyor ya her yerde, insanlarda inaniyor ya buna,

neyse, editledim, siyasete girmeyeyim simdi :)
Bu kadar bilgili oldugunuz bu konuda sizin soylediklerinizden yeni nesil cizgi romanlarin basilmasinin zor oldugu sonucunu cikariyorum.
Madem ortada boyle buyuk sorunlar var,o zaman nasil cikicak bu cizgi romanlar ve telifi nispeten dusuk olan Judas neden yeniden basilmasin?

Neyse,ben en basta soyledigim seyin cok baska yerlere geldigini dusunuyorum,ayrica soylediklerinizin kendi icinde celiskiler tasidigini goruyorum,

zaten 'yanlis' diye baslayan cumlenizden sonra bisey yazmak istememistim ama yine de yazdim.

Saygilarimla

Gambit

Alıntı yapılan: sefik - 12 Ekim, 2011, 18:08:04
Bu kadar bilgili oldugunuz bu konuda sizin soylediklerinizden yeni nesil cizgi romanlarin basilmasinin zor oldugu sonucunu cikariyorum.
Madem ortada boyle buyuk sorunlar var,o zaman nasil cikicak bu cizgi romanlar ve telifi nispeten dusuk olan Judas neden yeniden basilmasin?

Neyse,ben en basta soyledigim seyin cok baska yerlere geldigini dusunuyorum,ayrica soylediklerinizin kendi icinde celiskiler tasidigini goruyorum,

zaten 'yanlis' diye baslayan cumlenizden sonra bisey yazmak istememistim ama yine de yazdim.

Saygilarimla

Sefik bey

yanlis diye basladigim cumle sizin kesin olarak hukum verdiginiz ama aslinda yanlis olan bir seydi. Bunda alinmayin lutfen. Burda yazisip beyin cimnastigi yapmakdan oteye gitmiyor bizim yazdiklarimiz zaten. Biz ne yazsak da yayincilar bildigini okuyor yine.

kendi icimde celisiyormuyum bilemem, belki de burda hizli sekilde yazarken cok dikkat etmedigim icin yanlis anlasilmalara sebep oluyor da olabilirim

ilerde bir toplanti da bulusursak daha detayli guzel tartismalar donduruz :)

saygilar - selamlar

hanac

Bu eski Fumettilerin basılmasında bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Hesabıma göre 3 yıl sonra basacak klasik kalmayacak.

Teksas, Tommiks, Swing tamamlandı.

Zagor, Mister No, Martin KM ler yetişecek.

Judas bitecek, belki arkasından Jeriko ve Kinova da bitirelecek.

Teks Altın Seri de yetişecek.

Eee, ne kaldı ?

O yüzden herkes Old Fumetti de herkes Kit Taylor'un peşinde.

Kısaca 3 yıl sonra basacak old fumetti kalmayacak.

Greystorm 2. baskıyı yapar belki  :)

hennessy

hasan abi 3D versiyonları basılacak :) volto ve greystorm 2 baskısını yapar etraf örümcek ile conana kalır :)
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

altay1944

Başlık değiştirilince, konu farklı mecralara çekilince benim asıl öğrenmek istediğim konu güme gitti.Dedimki sayısı 100000 lere dayanan çizgiroman forumlarında üyeler neden çizgiroman almıyor.Veya 300 sayısı faraziye midir?
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Carnage

Çizgi roman satışlarının düşmesinin sebeplerinden biri de scan çrler. Onun dışında comics okuyucularında başka bir durum daha var,o da yayınların Türkçe'ye geç çevirlmesi. Türkçe baskısının çıkmasını bekleyemeyen adam e-ticaret siteleri aracılığlıyla ABD'de çıkar çıkmaz cilde kavuşuyor. İtalyanca bilenlerin sayısı da İngilizce bilenlere göre az olduğu için fumettilerin burada bir avantajı var.

Ayrıca bu sitelerde binlerce kişi değiliz. Türkiye'de çizgi roman hakkında açılan çoğu foruma üyeyim.(zaten bu sitelerin sayısı bir elin parmakları kadar.) Böyle düşünürsek internette çizgi roman forumlarında aktif üye sayısı taş çatlasın 3 bini geçmez. Herkesin çizgi roman zevki de aynı değil. Fumetti ağırlıklı kesim var,comicsçiler var,frankofoncular var,sadece manga okuyanlar var. Bu durumda çok çizgi roman okuyup da hiçbir siteye üye olmayan insanların var olduğu gerçeği doğrulanır.

pizagor

Alıntı yapılan: altay1944 - 12 Ekim, 2011, 20:22:19
Başlık değiştirilince, konu farklı mecralara çekilince benim asıl öğrenmek istediğim konu güme gitti.Dedimki sayısı 100000 lere dayanan çizgiroman forumlarında üyeler neden çizgiroman almıyor.Veya 300 sayısı faraziye midir?

Satış rakamları anketi de bir fikir verebilir. Örneklem olarak nisan 2011 rakamlarını alıyorum: 36 yayın çıkmış, oy kullanan 54 kişi bu çizgiromanlardan toplamda 537 tane satın almış. Kişi başı ortalaması 10 çizgiroman gibi. Bu ortalamayı kullanarak bu forumun kayıtlı 350 kişisinin aylık 3500 kitaplık bir potansiyeli olduğunu görüyoruz.

Bir çizgiromanın satış adedi olarak ortalama 300 rakamı telaffuz ediliyorsa nisanın 36 yayınının satış adedi karşılığı 36x300=10800 olmalı. Ortalama 10 kitap alıyorsa bir çizgiroman okuru, demek ki 10800/10=1080 okur olmalı. Hata payı falan filan diyelim, hepi topu 1200 çizgiroman okuru var!

Çok net birşey varsa 100000lere dayanan üye sayısı falan hep hikaye...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 13 Ekim, 2011, 09:59:56
Hata payı falan filan diyelim, hepi topu 1200 çizgiroman okuru var !

Güzel hesap olmuş Özgür, benim tahminlerimde zaten bu yönde.

Baskı adetlerinden de belli zaten 1000-2000 arası basılıyor herşey.

Uzun dönem düşünülerek bu kadar basılıyor.

Şurası bir gerçek, uzun dönemde bunların hepsi iyi-kötü satıyor.

2 yeni çr olan 2 tane de eski alıveriyor.

Forumlardaki abartılı üye sayılarına gelirsek,

Aslında hepimiz bu forumlara üyeyiz, hatta çoğumuz aynı nickname'ler ile üye.

Bu kişilerin hepsini toplasan 200'ü geçmez.

Demek ki 1000 civarı da sessiz çoğunluk var.

Bu arkadaşlar çr alıyorlar ama forumlara pek uğramıyorlar.

Yeni okuyucu çok az, dikkat ederseniz çoğunluk uzun süre ara verip geri dönenler.

pizagor

Hesaplamada bir sürü kabul var sevgili Hasan. Aslında birkaç ayın verilerini daha değerlendireceğim, bakalım benzer sonuçlar veriyor mu!

hennessy

-2 yeni çr olan 2 tane de eski alıveriyor.

kesinlikle Hasan abinin dediği gibi ben 1200 den bile aşağı olduğuna inanıyorum ortalama bir çizgi roman okuru 15 kitap aldığını hesaplayarak söylüyorum.

-Yeni okuyucu çok az, dikkat ederseniz çoğunluk uzun süre ara verip geri dönenler.

Aynen kendimi misal olarak alıyorum bu cevaba
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Tarkan Kurt

Ben 2000-2500 kişi arasında olduğunu düşünüyorum. Herkes ayda 15-20 kitap almıyor. 15-20 kitap alacak kadar coşmuş olanlar zaten forumlara üye oluyor. Benim çevremde tanıdığım herhangibir çizgi roman forumuna üye olmayıp sadece TEX ya da sadece Yürüyen Ölüler alan çizgi roman okurları da var. Baykuş kitap Batman öldüren şakayı 2000 adet bastı ve uzun süre önce baskısı tükendi. Bir dönem Lami Tiryaki  kendisinin LAL de çalıştığı dönemlerde Zagor ve Martin Amca'nın 5-6 binlik satış rakamlarını zorladığını söylüyordu. Tamam şimdi satışları düşmüş olabilir ama bir sürü de yeni yayın çıktı.

pizagor

Alıntı yapılan: Tarkan Kurt - 14 Ekim, 2011, 10:45:40
Ben 1500-2000 kişi arasında olduğunu düşünüyorum. Herkes ayda 15-20 kitap almıyor. 15-20 kitap alacak kadar coşmuş olanlar zaten forumlara üye oluyor. Benim çevremde tanıdığım herhangibir çizgi roman forumuna üye olmayıp sadece TEX ya da sadece Yürüyen Ölüler alan çizgi roman okurları da var.

Dediğim gibi sadece kabuller ve ortalamalar üzerinden tahmin yürüttüm. Satış rakamlarına hangi kitapları aldığını yazan arkadaşlara baktığımda 2-3 alanı da var, o ayın kitaplarının %95'ini alan da... Bu bir profil oluşturuyor ve yukarıdaki durumu da kapsıyor aslında... Ben de 10 kitap ortalama değeri aldım... Bu doğru ve kesin bir rakamdır diye bir iddiada bulunmuyorum arkadaşlar. Benimki sadece bir yaklaşım...

Asıl soru şu olmalı, hiç çizgiroman satınalmayan, taranmışları okuyan kaç okur vardır acaba?

altay1944

Katılım ve görüşler için teşekkür ederim.Bir tesbitte ben bulunmak istiyorum.Günümüzde çizgiroman okuyucusu iki guruba ayrılıyor(ülkemiz için geçerli).
1.gurup ;istanbul okuyucusu
2.gurup;Anadolu okuyucusu.
İlk gurup zamanında çizgiromanı bayi(kadıköy veya yeni açılan kitapevlerinden)den alan lar.bu sayı üç aşağı beş yukarı belirlenmiş durumda,
ikinci gurup ise teknolojiyi takip eden ,forum üyesi,netten alışveriş kanallarını kullanan gurup+bunların dışında kalan gurup olarak ...değerlendirilebilir.
İkinci gurubun 1.etmeni hemen hemen sayısal olarak elimizde.Şimdi asıl bilinmeyen dışında kalan gurup...Onlara ulaşmak için ne yapabilirizin çalışmaları gerekiyor.Yaşları 60 lara dayanan ve çr okumaktan zevk alan onlarca dostum var ve maalesef  bayi kanalı olmadığı için o insanlar çr alımı yapamıyor.Bir çoğu kredi kartı,ödemeli gibi alışverişe sıcak bakmıyor .Görmek,dokunmak ,okşamak istiyor...Haksızda değiller.Bu gelişmeler eşliğinde....
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

HacıGeraltEmmi

Okur sayısının söylenilen rakamlar kadar düşük olduğuna inanmıyorum. 5000-7000 civarı (belki daha fazla) olduğunu düşünüyorum.

Bunların büyük kısmı çeşitli nedenlerden yayınlara ulaşamadıkları için (fiyatların pahalılığı, kitapların her yerde bulunmaması vs. sebeplerden) sürekli okur olarak görünmüyorlar. Zaman içerisinde basılan kitapların çoğunun baskısının tükenmesi bunun göstergesidir bence.

Bazı okurlar fumetti, bazıları frankofon, bazıları da comics haricindekileri okumuyor. Bunlara yeni nesil mangacılar da eklenince (bu grubun para verip yayın almayacağı görüşü gerçeği yansıtmıyor bence, düzenli ve uygun fiyatlı yayınlanırsa eski okurdan daha fazla sahiplenirler yayınları) rakamlar daha fazla dağılıyor.

Eski yayın basılsın, yeni yayın basılsın muhabbetlerini de dikkate almak lazım. Kimimiz Tom Braks, Pecos Bill, Küçük Prens istiyoruz, kimilerimiz ise daha yeni yayınları, Dylan Dog, Nathan Never, Julia, Dampyr...

Geç yayınlanan yayınlar sebebiyle orjinal dilde takip edenlerin ve uygun fiyatlı olduğu için ikinci eli takip edenlerin sayısıda az değil.

Yani toplamına baktığımız zaman; söylendiği kadar az değiliz aslında.

korsanmurat

Arkadaşlar güzel sözler söyleniyor ama malesef ticari durumlardan dolayı anadoluda bir çok yerde çizgi ron-man yok netten aldığında aylık takip etmeye kalk aldığın kadarda kargo parası ver eskis gibi gazete bayilerinden alabilsek satışlar çok yukarılara çıkar