Ana Menü

Belgeseller

Başlatan Blindman, 18 Aralık, 2009, 18:55:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Alıntı yapılan: kedidiro - 04 Temmuz, 2011, 23:53:32

sonra müzik sever bir dost kalkar ümit kıvanç'ın kazım koyuncu için yaptığı ''şarkılarla geçtim aranızdan'' belgeselini de izler...kazım da sevinir..

Eh bu lafı üzerime alınır seyrederim. Ama Ümit Kıvanç gibilerinin beni kıskançlıktan çatlattığını belirteyim. Kitap yaz, film çek, müzik yap . Mehmet Güreli'de böyle. Üstelik ressamlığı da var O'nun. Kısacası yapamadığım onca şeyi yapabilen adamlar. Kalimero'nun deyişiyle : ama haksızlık bu öyle değil mi ;D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Çekimi üç yıldan fazla süren Çöplük, tanınmış sanatçı Vik Muniz'i Brooklyn'deki evinden memleketi Brezilya'da Rio de Janeiro'nın dışında yer alan dünyanın en büyük çöplüğü Jardim Gramacho'ya kadar izliyor. Muniz burada renkli bir "catador" grubunun fotoğraflarını çekiyor: Catador'lar, geri dönüşüme uygun atıkları toplayıp onlardan sanat üretiyor. Eleştirmenler Çöplük'ü "belgesellerin Slumdog Millonaire'i, ilham verici, dokunaklı ve herkesi memnun edecek bir film" olarak tanımlıyor.

Ülkemizle benzer sosyo-ekonomik yapıya sahip Brezilya'da alt ve üst sınıftan herkesin "çöplerin"

buluştuğu Jardim Gramacho'da hayatta kalmak için çöplerle beslenen Catador'lar'ın yürek burkan

tanıdık dramları emin olun sizleri sarsacak.Bütün bu dramatik sahneleri sanatın gücüyle yoğuran

Vik Muniz'in ortaya döktüğü eserlerin özellikle Catador'ların acımasız yaşamları

üzerinde yarattığı pozitif etki ve dönüşüm belgeselde başarılı bir şekilde işlenmiş..

Kesinlikle tavsiye ederim...

http://www.youtube.com/watch?v=sNlwh8vT2NU
"İstemem,eksik olsun.."

Peyami

Bu çalışma seyredilecekler listemde var ama daha izleyemedim. Hatırlattığınız iyi oldu, bir fırsatını bulup seyretmek lazım.

Bir de BBC'nin çektiği 3 bölümlük "Welcome to Lagos" isimli bir belgesel vardır. Yakın zaman önce seyretmiştim. Bir bölümde Nijerya'daki çöplüklerden işe yarar eşyaları toplayan insanları anlatıyordu. Felaket çarpıcı bir belgeseldir, ilgisi olanlara onu da tavsiye ederim.

Peyami

Bu konuda ülkemizle ilgili bir şey aklıma geldi, onu da eklemek istedim.

Geçen kış Türkiye'deki geri dönüşüm işçilerinin çıkarttığı bir dergi olduğunu öğrenmiştim (CNNTürk'ten). Aradım ama İzmir'de bulamadım. Abone olmak için eposta yolladım ona da cevap gelmedi, ama olanakları kısıtlı olduğundan ve henüz yeni yeni düzene girdiklerinden muhtemelen gözden kaçmıştır. Halen çıkıyor mu bilmem ama sokaklara farklı bir bakış açısı sağlayacak olması açısından aklınızda olsun.

Derginin ismi: Katık

emre ozdamarlar

Fragmanina baktim, indiriyorum direk. Guzele benziyor.

emre ozdamarlar

yunusmeyra

emre linki not aldık..beklemedeyiz,teşekkürler..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

emre ozdamarlar

Moebius uzerine bir belgesel.
youtube'da bulmak mumkun.
http://www.youtube.com/watch?v=fUT1LH8ZlXo

emre ozdamarlar

2008 yapimi bir belgesel. 1974 yilinda Ikiz Kuleler insaa ediltikten hemen sonra (hatta 80. kattan sonrasinin calismalari tam bitmemisken) kuleler arasina bir tel gererek uzerinde yuruyen Fransiz Philippe Petit'in hikayesini anlatiyor.

Cok duymustum bu belgeseli, her yerde cok iyi yorumlar aldi, bi ton ödul topladi, izlemek bugune nasipmis, gercekten aldigi övguyu hakediyor, harika bir is cikarmislar.
Neredeyse bir banka soygununu andiran, uzerinde o derece titizlikle calisilmis bir plan. Aylarca suren ön hazirlik suresince cektikleri video göruntuleri ve ekipteki isimlerle yillar sonra yapilan röportajlarin destegiyle, insanin kafasini bir amaca kitleyince neler yapabilecegini anlatan kusursuz bir belgesel.

hanac

2009 da en iyi belgesel oscar'ını almıştı.

Ben de bulup seyredeyim.

kadri kerem

Geçtiğimiz günlerde yeniden verdiler bu belgeseli. 10 bölümden oluşuyordu yanılmıyorsam. Yakaladığım kadarıyla izledim. Çok etkileyici gelmedi bana herhalde ki pek hatırlamıyorum. 

DAMPYR

Arkadaşlar bu Ağaç meyvesinden yetiştirmek lazım.izleyin çok güleceksiniz... ;D ;D ;D

AĞACTA DURDUĞU GİBİ DURMUYOR....

kalidor

Konu başlığı da çok ilginç olmuş Sayın Kızılmaske  :) Zincirleme isim tamlaması konusunda ilkokulda çok başarılı olmalısınız  :D Bence marifet meyvede değil ağaçta.
Crom! Ölüleri Say...

kadri kerem

Haluk Bilginer'in seslendirdiği Cosmos izlediğim en muhteşem belgesel serisi ki tam bir belgesel canavarı olduğumu belirtmek isterim. Belgesel pazartesi günleri saat 22.30'da Nat Geo Channel'da yayınlanıyor. Neil deGrasse Tyson her bölümde, kaptanı olduğu Hayal Gücü Gemisi'yle izleyiciyi evrende büyüleyici yolculuklara çıkarıyor.

Carl Sagan'ın sunuculuğunu yaptığı Cosmos ile Neil deGrasse Tyson'ın sunuculuğunu yaptığı Cosmos arasındaki farklar: http://natgeotv.com/tr/cosmos-bir-uzay-seruveni/videolar/cosmosun-derinliklerine-ozel-bir-bakis-1

Açıklama ve Bölümler: http://natgeotv.com/tr/cosmos-bir-uzay-seruveni/hakkinda

emre ozdamarlar

Neil deGrasse Tyson cok kral bi abimiz.

Carl Saganli ilk Cosmos serisi de ilkokullarda zorunlu mufredata konmasi gereken bir eser.