Preacher-Vaiz- İthaki Yayınları

Başlatan dean, 30 Ekim, 2017, 16:55:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Alıntı yapılan: İnancomic - 23 Temmuz, 2020, 21:05:32
Arkadaşlar uzun süre sonra çizgi roman okumaya dönüyorum bu seriyi almayı düşünüyorum kutulusunu sizce almalı mıyım yorumları okudum ama gene de kararsızım

Ben kutulusunu alanlardan biriyim. Dizayn ettikleri kutu benim hoşuma gitti. Keza, %50 indirim, ve, taksitli satış imkanı görünce de sipariş ettim. Preacher, koleksiyonluk bir eser olduğundan, kutulu muhafaza edilmeyi hakediyor bence.
They drew first blood...

Kauss

Bende kutulunun siparişini verdim ve elime ulaştı. İlk izlenim olarak; hiçte hafif olmadığı. Tek kötü yanı, ilk cildin vertigo diğer ciltlerin Black label ibaresi olması, sırt kısmını bozmuş gözüküyor. Hikaye kısmına gelecek olursak 4. cilt bitti, 5. cilte geçtim, her gün bir cilt bitiriyorum. Hikaye su gibi akıp gidiyor, gerçekten küfürlü ve şiddet öğeli bir eser.

orkinos.engin

2016 tüyaptaydı sanırım ithaki watchmen'i yeni basmıştı. Stanttakilere sordum hardcover basılacak mı diye Alican'a yönlendirdiler beni. Basılmayacak basarsak ta eşe dosta çok kısıtlı basacağız demişti. Ben o zaman ben onu bulurum diyip stanttan ayrılacakken bir kavgaya tutuşuldu benimle alamazsın, imkansız, en sonunda alırım diye ısrar ettikçe sen kimsin diye saçma bir yere gitti tartışma. Kız arkadaşım en son kavgayı ayırmak için ben bunu kendime alıcam diye aldı ve gittik. Gel gelelim bugüne hardcover basıldı her yere dağıtıldı. Kız arkadaşım gerekli baskısını aldı özel olduğu için. Ben ithaki baskısıyla kaldım. Kız arkadaşımdan ayrıldım güzelim kapak onda kaldı. Bir insan bir kitaba baktığında aklına ne kadar kötü anı gelebilir diyince benim cevabım kütüphanemdeki watchmendir. Hiç sevmem kendilerini. İndirim meselesi de ayrı bir olay zaten.

Kauss

Temmuz ayında kutulu versiyonunu sipariş vermiştim. 1 ay civarında kutulu şekilde bende. Kutu ilk teslim aldığımda hiç bir şey yoktu fakat bugün raftan indirdiğimde şunu fark ettim; sol üst tarafta kutuda ayrılma söz konusu. Bu süreçte sadece 2 kere hafif nemli bezle tozlarını aldım. Eğer bundan olduysa gerçekten yapacakları işi saygıyla anıyorum. Tek başıma yaşadığım içinde, birinin alıp/düşürmesi filan hiç mantıklı gelmiyor ki ezilme filan de yok.

ZGeralt

Bir kaç sene önce İngilizce ilk 3 cildini okumuştum, sonra 5-6 ve son cildi okumuştum, aralardakini internetten okumaya çalışmıştım ancak tam istediğim verimi alarak bir türlü okuyamamıştım ki Türkçe çıktığını görünce elimdeki ikinci el aldığım ciltlerimi elden çıkardım ve serinin tamamlanmasını bekledim. İyi ki de öyle yapmışım.
Baştan sona, bölünmeden araya zaman girmeden eksiksiz okuyunca hatırladığımdan da üstün bir eser olduğunu görmüş oldum, ayrıca çok daha fazla keyif verdi bana.

Vaiz bazı Amerikan değerlerini ve maçoluğu biraz yüceltse de bazı konulara o kadar kafa göz girişiyor ki basma kalıp bir düşüncenin ürünü olmadığını anlayabiliyorsunuz. Din ve Tanrı kavramını ele alışı ve bunlarla alay edişi dini hassasiyetleri olan insanları rahatsız edebilir ancak şunu da söyleyebilirim ki bu eser şimdi çıkmış olsaydı, Amerika'da dahi rahatsız etmeyeceği pek az kesim olurdu. Vaiz'in sayfalarından herkese bir şamar düşüyor neredeyse yani. Hele ki bir kesimin politik doğruculuk diğer kesimin de manevi değerler adına herkesi  itham ettiği ve herkesin birbirine savaş açtığı bir ortamda belki de DC yayınlamak istemeyebilirdi bile.

Değinmek istediğim bir başka husus da eserin mizahi tonu. Yer yer kahkaha atmama sebep oldu, önemli bir kısmını da sırıtarak okudum diyebilirim. Kimi zaman sadece bir durum komedisi yaşanıyor kimi zaman ise gerçekten ince görüyor. Ele aldığı bunca hassas ve sert konuya ve ağzına kadar şiddetle dolu olmasına rağmen bu kadar eğlenceli bir eser ortaya çıkarmak da kolay olmasa gerek.

Vaiz, sürükleyiciliğini de hemen hiç kaybetmiyor. Tanıştığımız önemli hemen her karakterin geçmişine de değinerek onların bu zamana taşıyan olayları aktararak motivasyonları hakkında daha sağlam temeller oturtmaya çalışıyor. Cassidy'nin veya Tulip'in de geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak, karakterlerin davranışlarını anlamlandırmakta yardımcı oluyor, anlatıyı derinleştiriyor.
Bu arada çizimlerin çizgi romanın tonuna çok yakıştığını düşünüyorum, kapaklar nefis tek kelimeyle.

Çok uzatmadan toparlarsam ; enfes karakterler ve çılgın olaylarla dolu, hem sosyal hem politik açıdan diyeceği çok şey olan bir eser Vaiz. Üstelik aşırı eğlenceli. Birçok "kesin okunması gerekenler" listesinde yer alması, gelmiş geçmiş en iyi seriler arasında gösterilmesi boşuna değil. Gerçek bir klasik olduğunu düşünüyorum. Geç yaşlanacak ve yaşlandığında bile kendine has bir tat bırakacak cinsten.