2018 yılında okuduğumuz kitaplar

Başlatan dean, 03 Ocak, 2018, 13:29:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

1. Vakıf - Isaac Asimov
2. Kujo - Stephen King
3. Venedik Taciri - William Shakespeare
4. Gurur ve Önyargı - Jane Austen
5. Genç Werther'in Acıları - Johann Wolfgang von Goethe
6. Madame Bovary - Gustave Flaubert
7. Romeo ve Juliet - William Shakespeare
8. Toplum Sözleşmesi - Jean-Jacques Rousseau
9. İlyada - Homeros

kedidiro

29- daha - hakan günday
30- aslında - ercan kesal
31- gülen polis- per wahlöö
32- ale'l ıtlak baldırı çıplak - mehmet yüce
33- allah senden razı olsun bay rosewater - kurt vonnegut
34- zamanın kelimeleri- tanıl bora
35- yerlilerin gözyaşları - bartelemeo de los casas
36- şairaneden şiirsele - murat belge
37-ortalık neden karıştı - vedat saygel
38- memleketimden insan manzaraları- nazımhikmet
39- şeytan ve yüce tanrı- jean paul sartre
40- bir muhabbet kuşu- şeyma ersoy çak
41-gırgır - gökhan demirkol
42- insanlık komedisi- william saroyan
43- ınıshmore'un yüzbaşısı- martin mc donagh
44- leanane'in güzellik kraliçesi- martin mc donagh
45- bir futbolcu olursak- safter yılmaz
46- galapagos - kurt vonnegut
47- benim adım 1864 - elbruz aksoy
48- kralların yolu - brandon sanderson

kedidiro

normalde üçer aylık süreçlerde listemi eklesem de mayıs ayında geçirdiğim nekahat döneminde daha bol kitap okuma fırsatım oldu. bu sebeple bazı notlarımı ekleyeyim
1- ülkemizin popüler yazarlarından hakan günday'ın benim yazarım olmadığına emin oldum. daha en önemli kitaplarından biri olarak görülüyor. rahat okudum ama hayır bana hitap etmiyor.
2- özel ilgim gereği tiyatro oyunları okumaya devam ediyorum. sartre'ın kitabının oynanmak için değil okunmak için olduğunu düşünüyorum. oyundan çok felsefe kitabı. ama martin mc donagh kesinlikle muhteşem bir oyun yazarı. iki oyunu da harika diyaloglara ve olay örgüsüne sahip. özellikle istanbul'da yaşayan arkadaşlara sumru yavrucuk, rüçhan çalışkur'lu leanane'in güzellik kraliçesi oyununu ıskalamamalarını öneririm.
3- kurt vonnegut her okuduğum kitabıyla kendine olan hayranlığımı büyütüyor. galapagos şu ana kadar okuduğum en iyi vonnegut kitabı. yıl bitmeden hepsini okuyacağım inşallah.
4- çizgi roman ve mizah kültürüyle ilgili okumalar benim için çok değerli. ancak gırgır kitabının beni hayal kırıklığına uğrattığını söyleyebilirim. gırgır'a girene kadar sayfalarca süren çok da alakalı olmayan sosyolojik tespitler yorucu ve anlamsız geldi bana.
5- dönemin hoş keşfi vedat saygel. kesinlikle aziz nesin'den veya muzaffer izgü'den eksiği olmayan ve onlarla aynı kuşağın yazarı olan bu yazarın neden hak ettiği popülariteye kavuşamadığını bilmiyorum. yazık olmuş.
6- hacmi beni korkutsa da brandon sanderson'un fırtına ışığı arşivi serisine daldım. pişman değilim. fantastik kitaplarda yaratılacak evrenin haritasıyla, diliyle, halklarıyla ikna edici olmasını beklerim. bu kitapta var. derdinin, hikayesinin sıradan insana, sıradan hayatlarımıza dair bir şeyler söylemesini beklerim. bu kitap fazlasıyla söylüyor. ilk cilt itibarıyla rüzgarın adı serisinin çok üstünde LOTR ve Yerdeniz'in bir tık altında olduğunu söyleyebilirim.

dean

10. Maymunlar Gezegeni - Pierre Boulle
11. Kar - Orhan Pamuk
12. Siddhartha - Hermann Hesse
13. Beni Asla Bırakma - Kazuo Ishiguro
14. Korku Ağı - Stephen King
15. Otomatik Portakal - Anthony Burgess
16. Doktor Moreau'nun Adası - H.G. Wells

dean

17. Böyle Söyledi Zerdüşt - Friedrich Nietzsche
18. Efsane - İskender Pala
19. Altın Oğul - Pierce Brown
20. Dörtlükler - Ömer Hayyam
21. Değiştirilmiş Karbon - Richard K. Morgan
22. Oyun - Stephen King
23. Mezbaha 5 - Kurt Vonnegut
24. Dublinliler - James Joyce
25. Mecburiyet - Stefan Zweig
26. Yabancı - Albert Camus
27. Kırmızı Pazartesi - Gabriel Garcia Marquez

dean

28. Talihsiz Serüvenler Dizisi Cilt 3: Uçuruma Bakan Pencere - Lemony Snicket
29. Şampiyonların Kahvaltısı - Kurt Vonnegut
30. İşte İnsan - Michael Moorcock
31. Çağrı - Stephen King
32. Vakıf ve İmparatorluk - Isaac Asimov
33. Albaya Mektup Yok - Gabriel Garcia Marquez
34. Katharina Blum'un Çiğnenen Onuru - Heinrich Böll
35. Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana - Ray Bradbury
36. Efsuncu Baba - Hüseyin Rahmi Gürpınar
37. En Mavi Göz - Toni Morrison

dean

38. Uykulu Kuytu Söylencesi - Washington Irving
39. Demian - Emil Sinclair'in Gençliğinin Öyküsü - Hermann Hesse
40. Zorba - Nikos Kazancakis
41. Elif - Paulo Coelho
42. Kurtlar İmparatorluğu - Jean-Christophe Grangé
43. Çılgınlığın Ötesi - Stephen King
44. Âdem'le Havva'nın Güncesi ve Seçme Öyküler - Mark Twain

gamlıbaykuş

Gürkan, Çılgınlığın Ötesi kitabını nasıl buldun?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

dean

Alıntı yapılan: gamlıbaykuş - 06 Ağustos, 2018, 17:37:49
Gürkan, Çılgınlığın Ötesi kitabını nasıl buldun?

Başarılı buldum. Özellikle karakterlerin psikolojik analizleri anlamında çok temiz bir iş çıkmış. Korku öğeleri diğer Stephen King romanlarına göre az ama burada karakterler ön planda. Beğendim.

gamlıbaykuş

Karakterleri ben de çok beğenmiştim lakin yazara bir yerde öyle bir sinirlenmiştim ki anlatamam. Güzelim kitabı bir anda nasıl bu hâle getirdin diye. Hangi kısımdı hatırlamıyorum ama. Ortalarda bir yer olabilir.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

kedidiro

49- parlayan sözler - brandon sanderson
50- obabakoak - bernardo atxaga
51- keş on dı teybıl - zafer algöz
52- hasırt dı bilekbord- zafer algöz
53- tepki - stephen king
54- leningradlı yabancı - gerard de villies
55- allah senden razı olsun dr. kevorkian - kurt vonnegut
56- kodes kuşu - kurt vonnegut
57- şampiyonların kahvaltısı - kurt vonnegut
58- paldır küldur - kurt vonnegut
59- gece ana- kurt vonnegut
60- otomatik piyano- kurt vonnegut
61- demirciler çarşısı cinayeti - yaşar kemal
62- altyazı'nın dünya sinema sözlüğü
63- ailem ve diğer yahudiler - roni margulies
64- adalet cimcoz, bir yaşam öyküsü - mine söğüt
65- siz rahat yaşayasınız diye - yusuf atılgan
66- bıçkın ve ağlak - can kozanoğlu
67- moby dick - hermann melville
68- göl insanları - kemal tahir
69- bir deliler evinin yalan yanlış anlatılan kısa tarihi - ayfer tunç
70- ucurum insanları - jack london
71- aritmatik iyi kuşlar pekiyi - cemal sureya
72- dünyadan aşağı - gaye boralıoğlu
73- dümeni yaratıcılığa kırmak - ursula k. le guin
74- hastasıyım - ayhan sicimoğlu
75- aile yadigarları - rita ender

kedidiro

Yılın üçüncü çeyreğine dair değerlendirmelerim;
1- ülkemizde yayınlanmamış bir kitabı ve " enayinin portföyü" isimli öykü derlemesi dışında tüm kurt vonnegut kitaplarını okumuş oldum. 16 kitabın hiç biri belirli bir düzeyin altına inmiyor. Ama benim ilk beşim; galapagos, maymun evine hoş geldiniz, gece ana, otomatik piyano ve mavi sakal...
2- üniversitedeyken yüksel caddesi girişindeki dost kitabevinde kitap bitiren insanlar olurdu. Her ziyarette bir kenara cekilip kitaba devam eden bu insanları kimse rahatsız etmezdi. Ben genellikle şiir kitaplarına bakmayi tercih ederdim. Yıllar sonra zafer algöz'ün iki kitabını bu yolla okudum. Yer yer gözümden yaş gelene kadar güldüğüm gayet eğlenceli kitaplardı
3- romancılığında neredeyse üstüne tanımadiğım kemal tahir'in öykü kitabı göl insanları da romanları kadar başarılıydı. Tek eleştirim ilk dört oyküden yıllar sonra yazdığı ve içine masalsı veya mizahi unsurlar kattığı son iki oykünün öncekiler kadar güçlü olmadığı..
4- altyazinın dunya sineması sözlüğu de geçmiş yıllarda çıkan türk sineması sözlüğü kadar meraklı bilgilerle dolu lezzetli bir kitap
5- dünyadan aşağı bu okuma döneminin güzel sürprizi. Daha önce herhangi bir kitabını okumadığım gaye boralıoğlu nefis bir roman yazmış. Kendinizden, belki ailenizden ama kesinlikle memleketinizden bir şeyler bulacağınız bir hikaye. Kelimenin tam anlamıyla obür tarafa gidip gelen romanımızın kahramanı bu yeni hayatta eski hatalarını tekrarlamamaya kararlıdır. Ama bu mümkün müdür?
6- bir ustanın ( hele artık ölmüş gitmiş, tekrar yazamıyacak bir ustanın) kayıp satirlarıyla karşılaşmak müthiş bir duygu. Yusuf atılgan'ın dergilerde, mektuplarda kalmış yazıları gün ısığına çıktı ve iyi ki cıktı... Insan bu kitabı okuyunca yusuf atılgan'ın erken ölümüne tekrar hayıflaniyor
7- ayhan sicimoğlu'nun gezi yazılarinı topladığı kitabı gezilen yerler hakkında çok aydınlaticı değil belki ama nefis uslubu ve farklı konularda verdiği enterasan bilgileriyle bu kitap beni mutlu etti...
8- son olarak zaten cok sevdiğim yazarların beni yine şaşırtmamasına memnunum. Can kozanoğlu, ayfer tunç, roni margulies, jack london, yaşar kemal yine 10 numara...
  Bir de şunu farkettim şimdi. Bir iki kitap hariç yaz sezonumu tamamen güvenli sularda geçirmişim. Neredeyse hiç yeni keşif yok. Zaten bildiğim sevdiğim ustalar, yaz dönemi klasiği olarak moby dick...

dean

45. Boğulmamak İçin - George Orwell
46. Leyleklerin Uçuşu - Jean-Christophe Grangé
47. Baba ve Piç - Elif Şafak
48. Şeytan Yemini - Jean-Christophe Grangé
49. 1984 - George Orwell
50. Yüzyıllık Yalnızlık - Gabriel Garcí­a Márquez

dean

51. Dune - Frank Herbert
52. Dava - Franz Kafka
53. Işık Tanrısı - Roger Zelazny
54. İhtiyarlara Yer Yok - Cormac McCarthy
55. Deliliğin Dağlarında - H.P. Lovecraft
56. Elric: Ruh Hırsızı - Michael Moorcock

ferzan

Epeydir güncelleme yapmak istiyordum ama fırsatım olamamıştı...Bu yıl, geçen yıla nazaran okuma performansım düşük ama enerjimi bir parça kendi işlerime, bir parça da çizgi roman okumalarıma dağıttığım için böyle oldu sanki...Yıl bitmeden birkaç isabetli okuma daha yapsam fena olmayacak...

10.  Kırmızı Yel / Acenta Mirza - Osman Şahin  (Bütün Öyküleri 1)

Büyümenin Türkçe Tarihi sayfalarında tanışıp çok sevdiğim ve bütün yapıtlarını okuma isteği duyduğum Osman Şahin 'le ilk buluşmam oldu bu kitap...Öykülerini ayrı sevdim, anlatımını ve dilini ayrı sevdim, ruha dokunuş şeklini ise apayrı sevdim...Tüketmemek için çekine çekine, azar azar okuyacağım yazarlarıma bir yenisi eklenmiş oldu...

11.  Karılar Koğuşu - Kemal Tahir

Bir oturuşta, başından kalkmamaya gayret ederek okudum...Kemal Tahir için zaten uzun uzun yazmaya gerek yok...Kendisiyle ikinci buluşmamda da tadı damağıma, keyfi de ruhuma kar kaldı...Bir de o vasat filmine hızlıca göz gezdirme gafletinde bulunmasaydım kitabın ardından, daha iyi olacaktı...

12.  Keş On Dı Teybıl - Zafer Algöz

İlkinden daha fazla güldüren, daha deli dolu anılarla bezeli çok keyifli bir kitaptı...Yine Kafa Dergisi yazılarından derleme...Kendisini sevemesem de yazdıkları ve yaşanmışlıkları kendini zevkle okutmaya devam ediyor...

13.  Umut (Senaryo Metni) - Yılmaz Güney

Umut filmini ilk kez bu yılın başlarında izleme fırsatım oldu...Dönüp dönüp izledim aralarda, senaryo metninin kitabından haberdar olunca da ayıla bayıla edindim...Filmin etkisini katlayan, filme tekrar tekrar döndüren, senaryodan bir tık önde ve romandan bir ölçek geride olup tarz bakımından çok isabetli bulduğum bir anlatım şeklini bu kitapta görmek çok hoşuma gitti...

14.  Yaşamın Ortasından - Ambrose Bierce

Ken Parker  #50 ''Asker Hikayeleri'' nde de Berardi tarafından öykülerinin uyarlandığı, Ambrose Bierce ile ilk buluşmam olan bu kitapta ki ilk öyküler itibariyle beynimden vuruldum...Amerikan İç Savaşı 'nda asker ve sivil hikayelerini konu alan eser ikiye ayrılıyor ve ben sivil hikayelerinin başladığı ikinci bölümün ilerilerinde kitabı yarıda bırakmak durumunda kaldım...Yazar ile çok hızlı ve yoğun bir başlangıç yaptım ilk bölümde ama ikinci bölümde bana belli bir şablona girilmiş ya da yazarın tüm mahareti deşifre olmuş hissi verdi, okuduğum ilk hikayelerin tadını bozmamak için ileride devam etmek üzere yarıda bıraktım...Yine de Türkçe 'de yayınlanmış hemen hemen tüm kitaplarını almadan da duramadım...

15.  Ağız İçinde Dil Gibi / Acı Duman - Osman Şahin  (Bütün Öyküleri 2)

Bir önceki kitabı kadar etkili, yoğun, hatta daha bile darmadağın edici bu ikinci seçkiyle mest oluşlarım devam ediyor...Devam seçkilerine ruh halimin ve iştahımın en münasip olduğu anda başlayacağım...Bana kızmazsanız eğer, Yaşar Kemal 'in öyküleri ile terazide, benim nezdimde çoğu kez daha ağır çekiyor bile diyebilirim...

16.  Tefrika 2015 - Kolektif

Levent Cantek 'in 2015 'ten itibaren dört sene boyunca kolektif yazar-çizerlerle ürettiği Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi 'nin ilkinde yer alan tefrikaların derlemesi bu kitabı bir tatil anı için yedekte tutuyordum...Öykülerin bir haftalık (takvim yaprağındaki sütununda maksimum 7 sayfa) sürme kısıtlılığından ötürü çoğu kez anlatılar havada kalır gibi olsa da, kafa dağıtmak için güzel bir ara geçiş oldu...

17.  Unutulmuş Öyküler - Orhan Kemal  (Işık Öğütçü derlemesi)

Yazın başlarında kullandığım bir haftalık izin esnasında bir avm kitapçısında tesadüfen denk geldiğim ve düşünmeden aldığım bir kitap oldu...Orhan Kemal 'in (Mehmet Raşit Öğütçü) kızı Işık Öğütçü tarafından derlenen, Orhan Kemal 'in gazete ve dergi tefrikalarından oluşan harika bir seçki...Alışıldık Orhan Kemal öykülerinden daha kısa, hatta günübirlik öyküler olmasına rağmen etkisi de, ağırlığı da, kalitesi de aynı...

18.  Uzun, İnce Yolcular - Ümit Bayazoğlu

Ümit Bayazoğlu 'nun geçen yıl okuduğum diğer portre kitabı olan Hatırda Kalmaz Satırda Kalır 'ının ardından hemen harcamak istemediğim diğer portre kitabı Uzun, İnce Yolcular 'ı da vakti gelince aynı zevkle okudum...Keşke bir üçüncüsü de olsaydı...

19.  Göl İnsanları - Kemal Tahir

Kemal Tahir 'in öykülerinden haberim yoktu...Öğrenir öğrenmez ilk bu kitabı, sonra da diğer öykü seçkilerini edindim...Her biri birbirinden muhteşem ve özgün hikayelerdi...Kemal Tahir, başıboş bir edebiyat tüketicisi için kesinlikle yeni dünyadan farksız, taşı toprağı altın, keşfedilip işlenesi bir maden...Öyküleriyle değeri daha da katlandı gönlümde...Diğerlerine başlamaya kıyamıyorum bile...

20.  Pis Hikaye - Yaşar Kemal

Cep kitabı olarak çıkmış ve sadece bu ilk hikayesini içeren sevimli edisyonu aylar önce edinmiştim ve bir oturuşta, bir solukta bitirdim...Adamın alnının orta yerine yumruğu oturtan, manda tepmişe çeviren bir öyküydü...Yaşar Kemal kronolojik okumalarımın da başlangıcı oldu...

21.  Sarı Sıcak - Yaşar Kemal

İçerisinde Pis Hikaye 'yi de barındıran, farklı yıllardan kısa öyküleri içeren bir öykü seçkisi...Büyük bir kısmını zevkle okusam da iz bırakanlar az oldu...

22.  Benim Adım Eflatun - Eflatun Nuri

Türkiye 'nin belki de en orijinal karakterli deli dolu çizerlerinden Eflatun Nuri 'nin bizzat kaleme aldığı ve ölümünden evvel Cadde Yayınları 'ndan (Leman grubunun kollarından) çıkan anı kitabı...1950 'lerden itibaren bol miktarda eski İstanbul, yazar-çizer-yayıncı-sinemacı ve de muhabbet içeren, sayfalarında Orhan Kemal 'lerin, Aziz Nesin 'lerin, Ertem Eğilmez 'lerin, Zeki Beyner 'lerin ve dönemin tüm avam, orta direk, kalburüstü ya da asortik entelektüellerinin boy gösterdiği, her yaprağı keyifle okunan ve bittiğinde boşlukta bırakan tatlı bir eser...

23.  Atatürk 'ün Uşağının Gizli Defteri - Cemal Granda

Ümit Bayazoğlu 'nun geçen sene okuduğum ilk portre seçkisi Hatırda Kalmaz Satırda Kalır 'ının sayfalarında tanıştığım bir isimdi Cemal Granda...15 yıla yakın Atatürk 'ün yanında, özel hizmetinde bulunmuş baş sofracısı Cemal Granda 'nın açık yüreklilikle kaleme alınmış birbirinden ilginç anılarından oluşan kronolojik bir anlatı...Atatürk 'ü kuru pohpohtan uzak, her şeyiyle sevebilecek olanlar için değerli bir belge...Dönemin ve arka plandaki bir takım karaktersizlerin muhteşem bir tanığı...Üzerine uzun uzun yazılası, konuşulası...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com