Çizgiromanlarınızı ciltletir misiniz?

Başlatan pizagor, 09 Ocak, 2010, 12:32:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: alalsoy90000 - 24 Temmuz, 2017, 05:43:58
Arkadaşlar ben yeni aldıklarımı falan hep ciltliyorum. Kendim ama. Bir zararı olur mu?

İleride satmayı düşünürsen koleksiyon değeri düştüğünden zarar edersin. Yani Orijinal haliyle daha iyi fiyatlara satılabilirdi. Ben şahsen başkalarının ciltlettiği sayıları almıyorum.

Tuco Ramirez

Bu arada benimde, Klasik Ciltlerden çıkarıp tam macera olarak ciltlettirmeyi düşündüğüm Zagorlar var. Kadıköy çevresinde bildiğiniz güzel yapabilen mücellitler var mı?

hanac

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 24 Temmuz, 2017, 13:16:16
Bu arada benimde, Klasik Ciltlerden çıkarıp tam macera olarak ciltlettirmeyi düşündüğüm Zagorlar var. Kadıköy çevresinde bildiğiniz güzel yapabilen mücellitler var mı?

Forumdan haysat mükemmel yapıyor. Bence onunla da temasa geç.

alan ford

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 24 Temmuz, 2017, 13:16:16
Alıntı yapılan: hanac - 24 Temmuz, 2017, 19:08:38
Forumdan haysat mükemmel yapıyor. Bence onunla da temasa geç.

Kesinlikle.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Tuco Ramirez

Haysat'la daha önce temasa geçtim, ama yeri çok uzak sanırım beylikdüzü taraflarında, bir de artık matbaa işini bıraktım falan demişti.

alan ford

Daha önce bu konu konuşulmuş ve meraklı çizgi Tayfun bey Kadıköy'de birini tavsiye etmişti ama dur bulayım eğer Haysat işi bıraktıysa

alan ford

Alıntı yapılan: hacibabs - 20 Nisan, 2012, 12:46:38
Merhaba,

Her türlü kolleksiyon nesnesinin değeri orijinalliğini koruduğu ölçüde vardır.Orijinal şekliyle korumak gerekir.

Yukarıdaki cümle özet olarak konuyu doğru vurguluyor.Hem amatör hemde profesyonel olarak 45 yıldır çizgi romanla iç içeyim.Bir profesyonel olarak çok kitap ciltlettim.İyi ve garantili cilt istiyorsanız muadillerinden daha pahalı çalışmasına rağmen Mühürdar caddesi Hüner Apt.74/1 Kadiköy 0216 4185800 adreste mücellit olarak çalışan sayın Doğan Ülgenci benim tavsiye ettiğim ve şimdiye kadar hiç şikayet almadığım kendi işlerimdede çok güvendiğim işin etiğine de dikkat eden bir ciltçidir.
Daha önce ciltlenmiş ve cildi yıpranmış kitapları ciltletebilirsiniz burada dikkat etmeniz gereken husus kesim müsait değilse tekrar kesim yapmadan dikişlenmesi gerektiğidir.
Çizgi roman 1930 lu yıllardan itibaren çocuk dergileriyle başlar bunların fasikül halini koruyup günümüze getirebilen çok azdır genellikle yıpranmışlardır bu tür kitapların ciltlenmesi onları koruyacaktır.Çok eski kitaplar olması nedeniylede çok fazla bir değer kaybetmez.
Asteriks ciltleri sıvama tekniği ile yapılmış ciltlerdir görüntü güzel eski halindense bu durumu çok daha iyi ama değer kaybı çok fazla çünkü temiz orijinaller bulunuyor.
Poşet satılan yerler genellikle Mercan'dadır.Benim tavsiyem opp tabir edilen poşetlerdir hem tozu iter hemde daha şeffafdır.Ebayda satılan tüm fasiküller tepesi kesilmiş naylonlarda olup arkasına sert kartonla takviye yapılmıştır.Sizde bu şekilde naylonlayıp özel çekmece dosyalarında saklayabilirsiniz.
Aryıldız Ambalaj-Muharrem Boz Uzunçarşı cad.Büyük Okur Han 217-B Mercan/Eminönü 0212 5139717 çalıştığım oppcidir.Sorun her ölçü bulunamayabilir önceden telefon edip aradığınız ölçüde olup olmadığını öğrenmeniz gerekir.Aradığınız ölçü yoksa sipariş verebilirsiniz(5000 adetten az olmamak şartıyla) varsada paketler 1000 adetliktir.Her iki durumdada arkadaşlarla paylaşmak durumundasınız.
Tarkan-Kara Murat-Doğan Kardeş-Milliyet Çocuk gibi ciltlendiğinde değer kaybedecek fasiküllerinizi yine adını verdiğim ciltçide sıvama teknikli kutular yaptırabilirsiniz.(Red Kit kutuları gibi)
Kadiköyde yapacağınız ilk toplantıda ciltlerden örnekleri görebilirsiniz.Sağlıcakla kalın.
Tayfun Alemdağ-Meraklı Çizgi

YERDENİZ

Ben ciltlemeyi kendim yapıyorum, sadece yaldızlı yazıyı ve kesim işini Kadıköy İşBankası arkasındaki bi handa (ustanın ismi aklıma gelmedi) yaptırıyorum.

Öncelikle; yapacağım kitabın boyutlarına göre değerlendirip, ona göre 3/5 sayılar (forma/forma) halinde oluşturuyorum.
Sonrasında; kendim kesimini yaptığım, fon kartonu ve (kırtasiyelerde satılan) bez cilt'ten (rulo halinde) alıp, tutkalla karton+bezcilt sıvama yapıyorum. BU ŞEKİLDE, ÇOK KALIN OLMAYAN, MAKUL KALINLIKTA CİLT ELDE EDİYORUM.
En sonunda; Kadıköy'ün yolunu tutup, kesim ve yaldızlı yazı yaptırıyorum.

Levent Suberk

Cemoka, sayıları birbirine nasıl tutturuyorsunuz?

YERDENİZ

Tutkalla.
Öncelikle birbirine tutturacağımız formların  (en alt kitaptan başlayarak) mesela; 4 ciltlik kitap için, 4'üncü ciltin üst kısım olan sayının, sırtkısmına ince şerit halinde tutkal sürülür.
Sonra 3'üncü kitap üstüne konur (30cm'lik plastik cetvellerle alttan-üstten sıkıştırılır, bu sıkıştırma bildiğimiz mandal ile presleme yaparak birsüre bekletilir)
En son işlemde, yukarıdaki yaptığım işlemler tekrar edilir.
Sonuç olarak, kuruyan cildimizin sırt kısmını yine tutkal ile bir kez daha (tam sıva vazifesi görmesi için) ince katman tutkal sürülür.

Tuco Ramirez

Kesim ve Yaldızlı Yazıyı kime yaptırıyorsunuz..

YERDENİZ

Kadıköy İşBankası arkasında bir han var, han içinde batbacı usta'ya yaptırıyorum.
Ayrıca; Kavacık'ta baskı ve cilt işleri ile uğraşan bi arkadaşın dükkanında  bir hafta önce bu işleri diye konuşmuşluğum var.
Yani yardımcı oluruz bu konularda.
Akşama yaptığım işlerin resimlerini atarım..

Barmen Minik

Alıntı yapılan: CEMOKA - 25 Temmuz, 2017, 18:32:40
Kadıköy İşBankası arkasında bir han var, han içinde batbacı usta'ya yaptırıyorum.
Ayrıca; Kavacık'ta baskı ve cilt işleri ile uğraşan bi arkadaşın dükkanında  bir hafta önce bu işleri diye konuşmuşluğum var.
Yani yardımcı oluruz bu konularda.
Akşama yaptığım işlerin resimlerini atarım..

rica etsek örnek işlerinizin fotosunu koyar mısınız peki?

YERDENİZ

Alıntı yapılan: Barmen Minik - 25 Temmuz, 2017, 23:28:20
rica etsek örnek işlerinizin fotosunu koyar mısınız peki?

Tabiki. Buyrun..

Alttaki de ciltlenecek olanlar..

alalsoy90000

Arkadaşlar ben aldığım her çizgi romanı ciltliyorum direkt. Bir zararı olur mu?