Forumda Aktifliği Artırabilecek Öneriler

Başlatan Mösyö Lejant, 17 Aralık, 2021, 18:17:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mösyö Lejant

Merhabalar,

Uzun süredir ne bir çizgi roman okuyabiliyordum ne de çizgi roman ile ilgili iki kelam inceleme yazabiliyorum. O kadar uzak kalmışım ki çizgi romandan, güncele yetişmek vaktimi alacak diye başlamayı da sürekli erteliyorum doğrusu. Dün akşam güzel bir western filmi izlediğimde aklıma benim kuşağımdaki okurların pek bir keyifle okuduğu çizgi romanlar geldi. Foruma bakınca ne göreyim, benim gibi ara verenlerin çokluğundan mıdır yoksa genel manada sohbetin azalmasından mı bilemiyorum ancak forumda da bir sessizlik oluşmuş sanki. Bir öneri başlığı açarsam belki aktifliğin artmasına faydam olur.

Naçizane önerilerimi sıralıyorum müsaadenizle:
- Bence foruma ilk giriş yapılan sayfada son iletiler sayfanın üstünde olmalı, en çok bakılan bölüm bile olabilir o kısım.
- Benim telefonum çok yeni olmadığı için sandım ilk başta fakat başka dostlarda da durum aynıymış, mobil görünümde başlıklardaki mesajların yazılmış olduğu tarih ve saat görünmüyor maalesef.
- Bu aktifliği artırır mı bilmiyorum ama bence olması gereken bir özellik, bazen forumda duyuru içerikli mesajlar geliyor, isteyen kapatabilmeli bunu. Belki ben bilmiyorumdur.
- Sayfaya girişte sağ üstte çıkan bildirim mesajları da kapatılabilmeli.
- Geçtiğimiz sene bu mevsimlerde kar yağışı vardı forumda, belki böyle şeyler olabilir mevsime göre kar / yağmur veya saate göre hafif karanlık bir tema ya da aydınlık tema gibi.
- Spor kategorisi olabilir. İyi belirlenmiş kurallarla güzel sohbet gerçekleştirilebileceğini düşünüyorum.
- Toplu okuma etkinlikleri yapılabilir, belirlenen bir çizgi roman üzerine kısa sürede okuma yapılıp incelemeler yazılabilir.
- İnceleme demişken, "Spoiler" özelliğini çok az üye kullanıyor, hatta bazen bu özellik ile kapalı yazılan bir içeriği yanıtlarken açık açık yazan olmuş. Bence maceraların sürprizinin kaçmaması için bu özelliğin kullanımı artmalı. Böyle bir buton varken kullanmak da çok pratik.
- Kategorilere ve konu başlıklarına girdiğimizde sayfanın üstünde istatistik içeren bilgiler çıkıyor ama hem çok yer kaplıyor hem de bazı kategorilerde pek gerekli değil. Örneğin en çok başlık açanlar kısmı var ama zaten bazı kategorilerde yalnızca bir veya iki üyenin başlıkları var. Bir de nedense bu bölümde İngilizce kavramlar var.
- İngilizce olan bir diğer kısım da "Like" butonu. Beğeni olarak yazması daha iyi olurdu. Eskiden mesajlarda vardı bu özellik ama şimdi konu başlıklarına da eklenmiş.

Bu arada merak ettiğim iki husus var, ilki, sayfanın altındaki onaylı profil kategorisine bakınca hiç üye görünmüyor ama renk olarak kullanıcı adı o renkte görünen üyeler var forumda. İkincisi ise çizgi roman filmleri kategorisindeki alt bölümler kronolojik mi açılmış yoksa alfabetik mi? Örneğin ilk sırada Marvel başlığı var, demek ki alfabetik değil, öyle olsa DC olurdu. Fakat kronolojik de değil çünkü Sony'nin Marvel filmleri çok daha önceden başlıyor. Zaten artık Sony'nin sinema evreni de Sony's Spider-Man Universe oldu. Bu şekilde değiştirilebilir bence o başlık.

Benim aklıma gelenler bu şekilde, belki ilavede bulunmak isteyen üyeler olur.

KenParker

Öneriler iyiymiş. Uygulanabilir mi bilmiyorum.

hanac

Öneriler için teşekkürler.

Dikkatlice okuyayım, yapılabilecekleri hayata geçiririz.

Mösyö Lejant

Sanırım bu öneriler kabul görmedi, zira yaklaşık bir ay oldu ama maalesef ne fazla bir geri dönüş alabildim ne de önerilerden uygulamaya geçirilenler oldu. Halbuki kış mevsiminin soğuk atmosferini hem kar ile hem de rüzgar ile gördüğümüz bu günlerde forumda da tıpkı geçtiğimiz sene olduğu gibi kar yağsa pek bir hoş olabilirdi. Teknik konular belki kısa sürede yetiştirebilir şeyler değildir, o nedenle olmayabilir de elbet ama sinema kategorisinin kronolojik veya alfabetik dizilimi pek de zor olmasa gerek. Neyse yapacak bir şey yok, önermesi bizden, son karar forum yönetiminden.
Saygılar.

hanac

Teknik konularda söz veremem.

Ama diğer konular ile ilgili geri dönüş yaparım.

Mösyö Lejant

Ben önerileri yazalı neredeyse 5 ay olacak ama pek bir şey değişmedi. Teknik konular zordur belki de bilemem ama Sony'nin Spider-Man filmleri başlığını güncellemek de zor olmasa gerek...