En Hoşunuza Giden Kapak Çizeri Kim?

Başlatan tommikser, 28 Eylül, 2018, 14:02:51

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Liste zaten inanılmaz absürt bir liste... :) İlk defa yapıcı / onarıcı damarım tuttu ama neresinden tutsak elde kalacak gibi...Morris ile Ross hangi kulvarda birbiriyle kıyaslanacak, Ferri ile Norem karşılaştırıldığında neye göre iyi bir kapak ressamı sayılacak, asla bir kapak ressamı olarak anılmamış Buscema neden burada ve saire gibi deli sorular var aklımda... :D Ben her türlü oy vermeyeceğim ama bu denli gelişine pis burunla abanılmış bir genellemeden ziyade tür ve ekol bazında farklı kategorizasyonlar daha iyi olabilirdi...Ben Norem 'i de, Şükür 'ü de, Villa 'yı da ayrı ayrı seviyorsam, Milazzo 'yu özel buluyorsam, Morris 'i sevimli ve yerinde kabul ediyorsam bu ne denli adil bir seçim olabilir ki?..Tamam, en iyiyi falan seçmiyoruz ama listede birden fazla ismi seveceğimiz aşikar...

Bir felaket anında anneni mi, babanı mı, ablanı mı, kardeşini mi, sevgilini mi, eşini mi, çocuğunu mu, yoksa en yakın dostunu mu kurtarırsın demek gibi bir şey bu... :) Tüm içtenliğimle yazıyorum, maksadım şevk kırmak değil ama bu sevimli başlık şimdiye dek forumda gördüğüm en değişik (ne desem bilemedim) başlıklardan biri oldu... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Daha önce gene forumda bir yerlerde bahsetmişimdir...Çocukken, çok çok ufakken izlediğim filmlerin, çizgi dizilerin ve okumaya çalıştığım çizgi romanların tümünü birden aynı ortamda (bizim bahçe olabilir), ateşin başında hasbihal eylerken ya da halay çekerken hayal ederdim...Zagor, Teksas, Conan, Voltron, Karaoğlan, Tarkan, Batman, Ninja Kaplumbağalar, He-Man, Malkoçoğlu, Kara Murat, G.I.Joe, Action Man, Superman, Hızır Bey, Red Kit falan omuz omuza vermiş, tey tey diye halay çekerlerken hayal ediyordum 5 ya da 6 yaşımda, ateşten cayır cayır yandığım bir hastalık anında...İşte bu liste bana bu anımı hatırlattı... :)

Pembe tüpleri olan oyuncak tüp kamyonumu da (bknz. 1990'lar) ayrıca hatırlattığı için, listenin mimarı değerli Beekeeper abime teşekkürü borç bilirim... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

nejat hüseyin özal

hanac

hanac

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 28 Eylül, 2018, 22:16:18
Ayrıca Aslan Şükür 'ü, Ömer Muz 'u, Ertuğrul Edirne 'yi yazıyorsak Yücel Köksal 'ı falan unutmamak gerekir...

Ankete eklenmiştir.

hanac

alan ford

Rosinski videosu çok iyiymiş ferzan, teşekkürler. Thorgal ve Blacksad kapaklarını çok beğeniyorum, ama Guarnido da ferzan'ın bahsettiği nedenlerle kapak ressamı sayılmaz. Buradaki düşüncem hakkında hiç bir şey bilmediğim bir çizgi romanı içini açtırmadan bana aldırabilecek bir ressam. Bakıyorum da şıklardan Norem veya Milazzo olabilir.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Ekol veya Başka Şeyler Düşünmeden , En hoşunuza giden Kapak Çizeri kim ?

Toplam Oy Verenler: 36

Earl Norem ................................ 9
Alex Ross .................................. 7
Aslan Şükür ............................... 5
Claudio Villa ............................... 4

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 29 Eylül, 2018, 09:44:55
Joe Jusko çizimleri için bkz.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,3921.0.html

Jusko'yu tamamen unutmusum ben ya, uzun suredir Conan okumadigimdan belki de.
Oysa simdi bakiyorum linke Alfa donemi hayran oldugum pek cok kapakta Jusco imzasi varmis. Tesekkurler hanac , guzel bir hatiratma oldu benim icin.

tommikser

Alıntı yapılan: ferzan - 28 Eylül, 2018, 22:16:18
    John Buscema ile Morris 'in yer almasını yadırgadım...Bu isimler kendi çizdikleri serilerin kapaklarını yapmış olsalar da kapak ressamı olarak anılacak denli kapakla bütünleşmiş isimler değil...Buscema 'yı zaten anlatmaya gerek yok, zamanının kalite makinesi ama benim nezdimde kapak çizerliğiyle anılası biri değildir...Aynı şekilde Morris, sırf Red Kit serisi için yaptığı kapaklarla has kapak ressamı payesi almamalıdır...Morris ayrıca canımız ciğerimizdir ama kapak sanatçısı kategorisine girmemeli Buscema gibi diye düşünüyorum...Mesela, Milazzo 'yu neden yadırgamadım?..Milazzo Ken Parker 'lardaki özgün suluboya tekniği ve sanatsal yaklaşımıyla kapak ressamı olarak sıyrılabilecek bir isim...Sadece Ken kapaklarıyla bile bu payeyi alabilir...Ha, Milazzo 'yu yazıyorsak neden Rosinski 'nin tablo gibi Thorgal kapaklarını hatırlamıyoruz, o da ayrı bir mesele...

Kağıt üzerinde eskizinden tuval üzerindeki finaline kadar şu resmin sürecine bir bakın hele dostlar;
    https://www.youtube.com/watch?v=A3L7RNDBlp0

Ayrıca Aslan Şükür 'ü, Ömer Muz 'u, Ertuğrul Edirne 'yi yazıyorsak Yücel Köksal 'ı falan unutmamak gerekir...

John Buscema konusunda bence tamamen yanlışsın Ferzan.Buscema'yı sadece nasıl kapak çizeri olarak göremezsin anlamış değilim.Bence Conan'ın en ikonik kapaklarının çizeri kendisi olur.Aşağıdaki örneklerden sonra bakalım ne diyeceksin?

Hatta bu Silver Surfer kapağı.

Bence çizgi roman çizerliğinin yanında dinamik kapak çizerliği de muhteşemdir.

Ya Moris'i kapak ressamı  bile saymamak nasıl olur aklım almıyor?

Bu ve bunlar gibi onlarca kapak çizmiş.Hayallerimizi süslemiş,çocukluğumuzu etkilemiş kapakları nasıl görmezden gelebilirim.

Sen sadece kapağı artistik çizimleri olan bir yapıya indirmiş oluyorsun.Yok sulu boya olursa olabilirmiş.Yok tuval üstünde şarap eşliğinde çizilirse o kapak sayılırmış.Bana oldukça elitist ve steril bir yaklaşım gibi geldi.Senin düşündüğün kapak anlayışından oldukça uzağım sanırım.

ferzan

Yine, yeni, yeniden... :)

Her iyi çizgi roman çizeri, aynı zamanda çizdiği eserin kapağını da hazırlar. Bunu gayet de iyi yaparlar. Ne var ki senin mantığında kapak da yapan tüm çizgi roman cizerlerini yazmaya kalkarsak liste sonsuza kadar uzar.

Ben teknikte ayırımcılık yapmadım. Suluboya ya da yağlıboya olmayınca kapak olmaz demedim. Elma ile armutu ayırmaya çalıştım. Açıkçası çizgi romanciligindan çok kapaklariyla ön planda olmuş, çizgi romancılığı daha geri plana atmış ya da hiç çizgi romancılık yapmamış kapak illüstratörleriyle bu listenin daha tutarlı olacağını düşünüyorum. Rosinski, Milazzo, Villa gibi kapaklarda kendi farkını ve tarzını ortaya koymuş çizgi romancıların ise bu listede yer almasından daha doğal bir şey olamaz ama Buscema ile Morris bana zorlama olmuş gibi geliyor.

Bakalım bu mesajım da yanlış mı anlaşılacak, nasıl bir karşılık gelecek, nasıl ithamlarla karşılaşacağım şimdiden merak ediyorum.  :)

darkwood

Oyumu Aslan Şükür den yana kullandım.
Darkwood Sakinleri..

Tuco Ramirez

Aslan şükür, Norem yerli ve yabancı tercihlerim.

hanac

Ekol veya Başka Şeyler Düşünmeden , En hoşunuza giden Kapak Çizeri kim ?

Toplam Oy Verenler: 41

Earl Norem ................................ 11
Alex Ross .................................. 7
Aslan Şükür ............................... 7
Claudio Villa ............................... 4
Frank Frazetta ............................ 4