Tina

Başlatan Hayal Kahvem, 16 Ocak, 2019, 18:46:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Levent Cantek'in Türkiye'de Çizgi Roman kitabında denk geldim. Bu dergi Türkiye'de kızlar için düşünülmüş ilk çizgi roman dergisiymiş.
Tina'nın tüm kahramanları kızlarmış. Okuyucuları da kızlamış...  Mektup sayfalarında hep kızlar varmış çünkü...

Bu dergiden nasıl edinebilirim acaba? Yardım lütfen.  ::)

NOT - Hanac, bu kapağı google da buldum, ekledim. Sakıncası var mı bilemedim.

kharon

Tina 60'lar ve 70'ler boyunca Ingiltere'de yayinlanan cok meshur bir cizgi roman dergisi; hedef kitlesi de kahramanlari da kizlar.

Ceylan yayinlari diger Ingiliz erkek cizgi roman dergilerini (Tiger, Eagle, Valiant vs) kopyalayip-harmanlayip 'Ceylan' dergisini erkek cocuklar icin cikardigi gibi kizlar icin de Tina'yi yayinlamis Turkiye'de. Bu resmi kanallardan telifli mi yapildi, kopyalandi mi cok bilmiyorum.

Turkiye'deki yayin hayati hakkinda bilgisi olan arkadaslar vardir umarim.

Hayal Kahvem

kharon, yorumunu görünce... karamba karambita oldum yeminle... heyy! kharon'da var mı yoksa Tina dedim, kendi kendime...
tüh!  ::)

aaciltan

Evet sevgili Hayal Kahvem; Tina çok güzel bir dergi.
Ama şimdi onu bulmak neredeyse imkansız. Bulsan bile hem kondüsyonları çok düşük oluyor hem de fiyatları astronomik.
Bendeki ciltleri burada yayınlamak isterdim ama fotoğraf yükleyemiyorum maalesef sitede; bunu bir türlü beceremedim.
Aynı kalite ile tekrar yayınlansa ne güzel olurdu...

kharon

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 16 Ocak, 2019, 19:46:57
kharon, yorumunu görünce... karamba karambita oldum yeminle... heyy! kharon'da var mı yoksa Tina dedim, kendi kendime...
tüh!  ::)

Maalesef,
genelde digerlerinin (Tiger, Eagle, Valiant vs)  pesinde kosarken
denk geliyor ama cok ilgi alanima girmiyor  :)

Hayal Kahvem

Hayal Kahvem

kharon, aaciltan...  ilginiz için çok teşekkürler. teşekkür ederim altın madalyon.  :D

Hayal Kahvem

Erdoğan Egeli 1966'da Ceylan'ı ikinci kez çıkarttı. Onu da 1967'de Can Kardeş ve daha çok genç kızlara yönelik çizgi romanlarıyla göz çarpan Tina izledi.
Ceylan Yayınları'nın çıkarttığı bu üç dergi İngiliz kaynaklıydı. Ünlü Eagle dergisinin izlerini taşıyordu. Aynı etkileri Doğan Kardeş dergisinde de görüyoruz. Onlar da, yetmişli yılların başlarında kullanacakları Fransa-Belçika örneklerine kadar hep İngiliz çizgi romanlarını tercih ettiler. Erol Özdemir, özellikle Tina dergisi üzerinde durarak şöyle anlatıyor:

"O dönem, Ceylan'ın yayınladığı dergiler içinde en ilginci Tina'ydı. Çünkü Tina bu ülkede kızlar için düşünülmüş ilk çizgi roman dergisiydi. Tina'nın tüm kahramanları kızlardı. Mektup sayfalarında hep kız isimleri vard.  Ben dergiyi alamıyorum, çünkü arkadaşlar kız dergisi okuyor diye alaya alıyorlardı. Kız kardeşime sevdirdim dergiyi o almaya başladı. Ben de okumayı sürdürdüm. Şimdi dergi Samanyolu, Cliff Richard, Beatles zamanı çıkıyordu. Şarkı sözleri, şiirler, müzik ve sinema dünyasından haberler veriyordu. O açıdan da bence teenage girl dergilerinin öncülerinden bile sayılabilir. Dergi içinde ben en çok Dünya Emniyet Teşkilatı ajanı Jane Bond'u severdim. Amerika'da doğmuş, tahsilini İtaya'da yapmış  sarışın bir afet. Öyle çıt kırıldım bir kız değil, tam kahraman her işin altından kalkıyor. Çocukken "evlenecek misin, kiminle evlenirsin?" türünden şeyler sorarlar ya ben hep Jane Bond'la evleneceğim derdim. Kimi James Bond dediğimi sanarak şaşırır, kimi epey gülerdi. Ama ben bunu hiç şaka diye söylemedim."

Levent Cantek / Türkiye'de Çizgi Roman/ s. 118

hanac

Alıntı yapılan: aaciltan - 16 Ocak, 2019, 20:07:26
Evet sevgili Hayal Kahvem; Tina çok güzel bir dergi.
Ama şimdi onu bulmak neredeyse imkansız. Bulsan bile hem kondüsyonları çok düşük oluyor hem de fiyatları astronomik.
Bendeki ciltleri burada yayınlamak isterdim ama fotoğraf yükleyemiyorum maalesef sitede; bunu bir türlü beceremedim.
Aynı kalite ile tekrar yayınlansa ne güzel olurdu...

Bana özelden yolla Ahmet, yükleme işi benden  ;D

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 16 Ocak, 2019, 18:46:34
NOT - Hanac, bu kapağı google da buldum, ekledim. Sakıncası var mı bilemedim.

Sakıncası yoktur!  :)

kharon

bu arada https://www.peramezat.com/ adresini takip etmekte fayda var;
gecen ay bayagi bir Tina vardi muzayedede...

hanac

Aaciltan yolladı

hanac

aaciltan

Resimler için uğraştırdım seni; teşekkürler adminim.
5 Temmuz 1967 günü Ceylan yayınları'ndan çıkan Tina dergisi "Yüzbinlerin okuduğu mecmua" sloganıyla raflardaki yerini aldı.
Ceylan yayınları müessesesinin önce iddiasız olarak çıkardığı; daha sonra kendilerinin bile satış rakamına şaşırdığı bu dergi, uzun zaman Türk genç kızlarının bir numaralı dergisi olmuştu.

İçindeki çizgi romanlardan bazıları;
Jane Bond
Batıya Göç Edenler
Sevgili Chum Yum Yum
Barbie Manken Kız
Afacan Cüceler
Neşeli Günler
Küçük Peri
Cesur Alona
Canım Tina
Küçük Peri
Jackie ve Deli Gençlik
Milly Deniz Kızı
Serena Uzaydan Gelen Kız ve bunun gibileri...

Tina'da çizgi romanların yanı sıra; Bilmece ve eğlence sayfaları, Gülelim eğlenelim, Barbie ile sohbet sayfaları da mevcuttu.
İlk sayılarda Tina'nın on dakikalık hikayesi adı altında iki sayfalık öyküler, Garip adetler, Bunları biliyor musunuz ve Kağıt oyunları gibi eğlenceli bölümler de vardı.
Her sayının kapağında güzel ve sevimli bir kızın portresi; arka sayfasında da o dönemin ünlü bir sanatçısının fotoğrafı oluyordu. (Anthony Quinn, Omer Şerif, Tony Curtis, Jane Fonda, Elvis Presley gibi...)
O zamanları ve o dergileri çok seviyorum; Tina da bunun en güzel örneklerinden biri. Ne mutlu bizim kuşağa ki o günleri yaşamışız...

darkwood

Tina okumanın keyfi ayrıdır, bende de 3 tane cildi var.
Darkwood Sakinleri..