Mavi Haplar - Baobab Yayınları

Başlatan memospinoz, 23 Mart, 2019, 16:16:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Günümüz Avrupa çizgi romanının en önemli isimlerinden Frederik Peeters'den duygusal bir aşk hikayesi.

Yayımlandığı ülkelerde büyük ilgi gören ve ödüllere layık görülen bu eserde, Peeters incelikli bir dil kullanarak genç bir kadınla tanışmasını ve aşklarını anlatıyor. Bu biraz sıra dışı bir aşk çünkü kadın ve beş yaşındaki oğlu HİV pozitif, oğlan hastalıkla savaşmak için her gün mavi haplar yutmak zorunda. Ama düşününce belki tüm aşklar biraz sıra dışıdır. Kuşku anları ve umut ışıkları arasında yolunu arayan Peeters, gündelik hayatlarını üçüne göre baştan kurgularken kendini de içsel bir sorgulamanın içinde buluyor.

İçten bir tonla ve duygu yüklü çizimlerle, bu otobiyografik eser; yaşama sevinci ve sevmek üzerine, umut etmek üzerine dürüst bir öykü.

Boyut: 17x24 cm
Sayfa Sayısı: 208
Etiket Fiyatı: 38 TL

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

ferzan

Cumartesi günü okudum...

Muhteşem bir kitap...Okumayan kesinlikle çok şey kaçırır...

Çizerin kendi hikâyesi, baştan sona tamamen gerçek...İnanılmaz sevecen, duygulu, içten ve hüzünlü...Kitabın sonunda ilk yayınından (2001) on üç sene sonra eklenmiş bir kısım var ki esas film orada koptu bende...

Baobab gene boş iş çıkarmamış.

Puanım, helalinden 10 / 10
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Örnek sayfa da paylaşalım, duruma göre iştah kabartsın ya da iştah kapatsın... :)

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

BAHADIR

Kitabı biraz önce bitirdim...

Söylenenlerin aksine açıkcası bana pek sürükleyici gelmedi... Ama anlatımı akıcı, anlaşılır ve kolay okunur bir hikaye... Gerçek bir öykü, yaşanmış bir hikaye olması bir sıcaklık vermesinin yanında empati kurmanıza da sebebiyet veriyor...

Frederik Peeters'ın "Mavi haplar" da kullandığı çiziminin bir tarz olduğunu kabul ediyorum... Ama diğer çizimlerine baktığımda istediği tarz da ve istediği şekilde çizebilme yeteneğinin olduğunu ve daha sıcak çizimlerinin yanında görsel anlamda daha iyi çizebileceği aşikarken bu hikaye de çok serbest tarzda çizmiş olması kendince bu hikayeyi bu şekilde  daha iyi ifade edebileceğini düşünmüş olabileceğinden kaynaklı olabilir... (Çok uzun bir cümle oldu galiba...) Ama hikaye renkli olsaydı daha vurucu olabilirdi...

Hikayenin içine çok kolay girmemi sağlayan en önemli faktör sanırım kullanılan font ve metinlerin balona yerleşimi... Çalakalem diye tabir edilen çizimlere sanki elle kaligrafi yapılmış hissiyatı veren font, çizim ile bir bütünlük sağlayıp okumayı görsellik bazında rahat bir hale getiriyor... Veli OKULAN'a yapmış olduğu bu işçilikten dolayı gerçekten teşekkürler...

Dediğim gibi, hikaye abartısız, sade ve yalın anlatımı ile sınıfı geçer... Alacağınız keyifte hikayeden ne beklediğinizle alakalı tavan ya da dip yapabilir...;)

Harun Ça

Bu ve benzeri hikayelerde bu çizim tarz çizimleri seviyorum görsellere fazla takılmadan akıcı bir şekilde okutuyor kendini. Etkileyici bir hikaye ve bir çok ön yargıyı kırmamızı sağlayacak şekilde fazlasıyla bilgilendirici. Kitabın sonu eski haliyle kalsa beni pek tatmin etmezdi ama öylede bitmek zorundaydı lakin o sonradan eklenen kısım ve güzel sürprizle kapağı gülümseyerek kapattım.

Phyron

Güzel ve sade bir anlatım. severek okudum