Ana Menü

Apocalyptica

Başlatan Lami Tiryaki, 19 Ocak, 2011, 13:35:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Lami Tiryaki

Finlandiya'daki Sibelius Akademisi'nin çello bölümü öğrencileri olan Eicca Toppinen, Max Lilja, Paavo Lotjonen ve Antero Mannien'den oluşan bir klasik müzik&rock grubu Apocalyptica. Benim gibi her ikii türü de baştacı etmiş birisi için ender bulunur bir nimet. Çello sazının bu kadar ön plana çıkabileceğini hele hele rock müzikle yorulmuş biçimde insanın içine işleyebileceğini hiç tahmin etmezdim. Finli gençler müthiş işler çıkarıyorlar. Parçalar değişik değişik. Bazen metalllica şarkılarını yorumluyorlar bazen new age parçalarını. Esin kaynakları Rus besteci Dmitri Shostakovich imiş. Shostakovich'in 5. senfonisini dinleyip ardından bir de çizgi roman döktürün bakın neler hissediyorsunuz. Üstüne Stalin döneminin bu asi bestecisinin notalarından ilham almış bir de Apocalyptica'yı düşünün. Dünyada benzeri görülmemiş kulak ziyafetlerinden bir çıkıyor ortaya. No Education, Somewhere Around Nothing, Drive gibi parçaları dinlemek müthiş keyifli. Öneririm...

Bu arada dünyadaki çeşitli rock albümlerine baktığımızda hem konuları itibariyle hem başlıkları itibariyle yaratıcı isimler hemen gözüme çarpıyor. Somewhere Around Nothing, Somewhere in Time, Steel Monkey, Rock Island, Aqualung, Enter Sandman, Seventh Son of the Seventh Son, Moonchild vs vs... Fantastik isimler fantastik konular... Bizim rock gruplarında da bu tarz temalar çoğunlukta olsun isterdim.

Selamlar
Lami

tommikser

Nothing else matters  yorumu gerçekten mükemmeldir.

Tarkan Kurt

Apocalyptica'nın çellolar eşliğindeki  Nothing Else Matters(Metallica) yorumu da bir harika.

Bu arada Güneş'in yorumunu görmeden yazmışım pardon  :)

Lami Tiryaki

Eserleri başka gruplarca, hatta başka tür müzik grupları ya da sanatçılarca en çok yorumlanan rock grubu Metallica'mıdır diye merak ediyorum. Nothing Else Matters'ı, enter Sandman'i ve daha pek çok şarkılarını o kadar değişik icracılardan dinledimki. Adamlar yaşarken klasik oldular sanırım. Şimdi aklıma Astronomy geldi. Açalım bakalım...

Selamlar
Lami

V

The Rolling Stone'un "Paint it Black" inin yirmi kadar farklı grup tarafından, biri birinden güzel yorumlarını bir dinleyin bakalım.
Heavy Metal tarihinin kült klasiği Black Sabbath hiti "War Pigs" te onlarca gruba ilham vermiş, defalarca yorumlanmış mükemmel bir klasiktir..
"İstemem,eksik olsun.."

alan ford

Alıntı yapılan: Lami Tiryaki - 19 Ocak, 2011, 13:58:33
Eserleri başka gruplarca, hatta başka tür müzik grupları ya da sanatçılarca en çok yorumlanan rock grubu Metallica'mıdır diye merak ediyorum.

Beatles gibi bir fenomen varken Metallica'nın bu ünvana ulaşması için çok çalışması lazım. Yesterday ve Imagine gibi iki parça varken bu ünvanı kolay kolay kaptırmazlar.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Lami Tiryaki

İyiki sormuşum... Sıkı bir veri tabanı oluşuyor :) Konuyla ilgili yapılmış bir anket var mıdır acaba?..

Selamlar
Lami

emre ozdamarlar