Batman: Lanet - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 24 Mart, 2019, 21:09:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Darkseid is.

Gerekli şeylerin önceden bastığı JOKER`le aynı evrende geçiyor ama Damned okumak için Joker`i okumak zorunda değilsiniz.Zaten asıl plan Joker`in başarısından sonra Brian Azzarello ve Lee Bermejo`nun kendi alternatif Batman evrenlerinde geçen,daha serbest oldukları ve büyüklere hitap eden sert bir seri çizmeleriymiş ancak bir türlü yapılamamış.Eğer yapılsaydı neler olabilirdi onu görebiliriz belki de Damnedta.Heyecanla bekliyorum tüm kapakları almayı planlıyorum.Lee Bermejo hangi hikayeyi çizse alırım açıkçası:)

Bunun dışında ilgilenenler için şöyle ilginç bilgiler vereyim.Batman Damned`la ilgili bilinmesi gereken birkaç bilgi,bizzat hikayenin çizeri Lee Bermejo`nun ağzından duydum bir podcastta. Black Label tarzında yetişkinlere yönelik olmasına rağmen bu hikaye, tepkiden korkarak gereksiz şeyler yapıyor DC. İlk baskıda malum Batman`in penisi gözüktüğü için biraz olay olmuştu ama genellikle şaka halinde kalmıştı tepkiler.DC`ye de o sıralar yeni bir yüksek rütbeli eleman geliyor Disneyden ve bu olay DC yöneticileri tarafından olduğundan çok büyütülüyor hem Damned #1e 2.baskı falan yapmıyorlar(sansürlü şekilde dijital sadece) hem de Damned #2. sayıda yaklaşık 2-3 sayfaya müdahale ediliyor,değiştirtiliyor ve sansüre uğruyor.Sonunu değiştirmek zorunda kalıyorlar.1. cildi tekrar basmayarak ve kara borsacıların eline düşürerek dolaylı olarak 2. ve 3. cildin satışlarını azaltmış oluyorlar. Bu kadar olaya rağmen inanılmaz satış rakamlarına ulaşan bir seri.Yazarın farklı olmaya çalıştığı,hep gördüğümüz birbirinin benzeri hikayelerden ayrılan ve Lee Bermejo`nun şahane realist çizimlerini barındıran bir iş.

Mrtekin

Spoiler;

İngilizce şömizli cildini alıp okudum haftasonu. Bermejo'nun çizimleri gerçekten aşmış ama aynısını maalesef senaryo bazında söyleyemeyeceğim.

Azzarello'nun ne yapmak istediğini maalesef kendi adıma çok anlamış değilim. Korku-gerilim- supernatural janrı falan diyerek biraz kendimi avutsam da; kitabın tam olarak nerede konumlandığını anlayamamam okurken beklentilerimi iyice aşağıya çekti. Oluşturulan hikaye, Batman'e çok gitmiş mi, açıkçası bundan da emin değilim.

Ezcümle, çizimler haricinde ben kendi adıma hikaye bazında çok aradığımı bulamadım.
They drew first blood...

ghostrider

Sansürsüz basılmazsa hiç basılmasın derim.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

Nightrain

Alıntı yapılan: ghostrider - 15 Ekim, 2019, 10:25:59

Yayınevine sorsanız onlarda sansürsüz basılmasından yanadır eminim. DC orijinal haliyle basılmasına izin vermiyorsa yapacak bir şey yok.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dayıcomics

DC sansürsüz basılmasına hayatta izin vermez, amerikada bile basmadı seriyi tepetaklak etti. Sansürlü mansürlü basılırsa her türlü alırım :)

Jedmau

Alıntı yapılan: ghostrider - 15 Ekim, 2019, 10:25:59

Öyle bir şansımız yok, bu bizim seçimimiz değil. Dc den gelen dosyalar zaten yeni hali. Dc kendi de basmıyor, yasakladı.

Sansür diye ver yansın ediyoruz ama kitaptaki tek sansür diye adlandırılan olay Bruce'un ufaklığın ( zaten gölge şeklinde ) gölgenin içine saklanmış olmadı. Yani sanki sansür kitabın tamamındaymış gibi bir hava oluşuyor.

Size bir bilgi vereyim, Jock buradayken Damned hakkında konuşmaya başladık, 2. Sayı da bir harley çizimleri varmış, offf ki ne off ama maalesef dc daha yayınlamadan veto etmiş.

Yani ufak bruce da gözden kaçıp basılmış.

Darkseid is.

Yanlış hatırlamıyorsam podcastin sayısını,şu linkteki podcastte, Damned`ın perde arkasındaki olaylardan tüm detayıyla bahsediyor serinin çizeri Lee Bermejo.Merak edenler dinleyebilir biraz uzundu süresi ve spoiler olabilir.

https://player.fm/series/batman/batforceradioep195-lee-bermejo-talks-batman-damned-3

nicholaihel

Üç kitapta orijinal ve varyant kapaklarıyla jedbang.com da ön siparişe açılmış. Üçüncü sayı haricinde orijinal kapakları daha çok beğendim gibi. Bermejo harika.

Kauss

İleride cilt olarak basılması söz konusu mu acaba ?
İngilizce versiyonları elimde mevcut, cilt olarak basılacaksa tercihimi ciltten yana kullanmak istiyorum.

Jedmau

Alıntı yapılan: nicholaihel - 05 Nisan, 2020, 21:55:44
Üç kitapta orijinal ve varyant kapaklarıyla jedbang.com da ön siparişe açılmış. Üçüncü sayı haricinde orijinal kapakları daha çok beğendim gibi. Bermejo harika.

Orijinal Prestige boyutlarda bu arada :)

Jedmau

Alıntı yapılan: Kauss - 05 Nisan, 2020, 22:09:28
İleride cilt olarak basılması söz konusu mu acaba ?
İngilizce versiyonları elimde mevcut, cilt olarak basılacaksa tercihimi ciltten yana kullanmak istiyorum.

Açık konuşmak gerekirse sanmıyorum şimdilik.

Bloodslince

Merak edenler için kapakları bir araya topladım. 8)

Edit: (Varyant Kapak Sırası Düzeltildi)

Ön Sipariş: https://www.jedbang.com/Cizgi-Grafik-Roman.html

135 Gr Parlak Kuşe, 21.5x27.5 cm, Soft Cover (Prestige Edition), 48 Sayfa
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

memospinoz

Alıntı yapılan: Bloodslince - 06 Nisan, 2020, 06:50:06
Merak edenler için kapakları bir araya topladım. 8)

Ön Sipariş: https://www.jedbang.com/Cizgi-Grafik-Roman.html

135 Gr Parlak Kuşe, 21.5x27.5 cm, Soft Cover (Prestige Edition), 48 Sayfa

Varyantlarda 1 ve 2 karışmış.   :D ;)

dayıcomics

Bermejo'nun çizimler efsane yahu. Çoğunlukla varyant kapak almaya çalışan ben, Damned'ı orijinal kapak alacam.

darbove

varyant kapakları aldım ben. normal kapakları bulmak nispeten kolay hem de indirimli yani.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.