Batman: Lanet - JBC Yayıncılık

Başlatan Nightrain, 24 Mart, 2019, 21:09:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Bu kısa seride hoşuma giden pek çok şey var, çizgiromana çok yakışan o magazin boyutu, Jbc baskısındaki özenli işçilik, Bermejo panelleri, renk paleti, ikinci sayının Harley kapağının muhteşemliği... Ama sanırım hepsinden öte [spoiler]Martha ve Thomas Wayne ilişkisine getirilen alternatif yorum...[/spoiler]
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Jedmau

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Eylül, 2020, 23:21:05
Bu kısa seride hoşuma giden pek çok şey var, çizgiromana çok yakışan o magazin boyutu, Jbc baskısındaki özenli işçilik, Bermejo panelleri, renk paleti, ikinci sayının Harley kapağının muhteşemliği... Ama sanırım hepsinden öte [spoiler]Martha ve Thomas Wayne ilişkisine getirilen alternatif yorum...[/spoiler]

Beğendiğine sevindim dostum. Evdekilere sevgiler.

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Darkseid is.

Spoiler vermeden, neden bu hikayeyi önemli bulduğumu ve hoşuma gittiğini anlatacağım.

Bir süredir beni bu kadar heyecanlandıran bir çizgi roman okumamıştım. Hikayeyi beğenirsiniz beğenmezsiniz bu farklı bir şey. Azzarello`nun yapmaya çalıştığı şeyden zevk aldım ki benim için en önemlisi buydu.
Biraz açıklamam gerekirse; okuyucuyu aptal yerine koymayıp tamamıyla kavranması belki de birkaç kere okumayla olacak bir eser yaratılmış. Yazar, gerek göndermeleri gerek karakter analizleriyle dikkatli okuyucuları ödüllendirmiş. Bazı hususlar açık uçlu bırakılmış ki okuyucu kendi yorumunu yapabilsin, nihai anlamı analiz ederek bulabilsin. 1.cildin ilk birkaç sayfasıyla 3.cildin son sayfalarının birbirlerine gönderme yapması da hoşuma gitti.
Kimi  Lanet`i beğendi kimi zorlama ve anlamsız buldu gayet normal.Herkes beğensin diye yazılmadığı ortada. Tartışmalı olması bile benim gözümde ilginç bir şey yapıldığının göstergesi. Bir kere oku unut,  ''çerezlik'' ,yeni bir şey denemeyen, ''korkak'' oynayan eserlerden sonra ara sıra çocukluğumuzun süper kahramanlarını derinlik-karmaşıklık içeren eserlerde görmek hoşuma gidiyor.

Kısacası;  Batman Damned`tan bağımsız olarak, ben artık entelektüel bir şeyler sunabilen, tekrar tekrar okuyabilip üzerine düşündürebilen şeyler okumayı seviyorum. Azzarello bunu ne kadar başardı başaramadı tartışılır, önemli olan bunun denenmiş olması.

Aynı zamanda ilk kitabın çıkışından sonra yaşanan bazı olaylar nedeniyle 2. kitabın sonundaki Harley sahneleri editör müdahalesine maruz kalmasa belki de çok daha sarsıcı bir 2. kitap okumuş olabilir miydik merak etmiyor değilim.

Jedmau

Jock imza günleri için geldiğinde konu hakkında biraz laflamıştık. Sansürlenen sayfaları anlattı bana, inanılmaz iyiymiş. Görünce aklımı yitirdim tam anlamı ile sanat eseriydi sayfalar demişti. Bir gün bende çok görmek isterim :)

kırkambar

JBC'nin eline sağlık, bir numara işçilikle görsel bir şölen olmuş. İlkin pahalı gelmişti ama ciltleri görünce hakkı buymuş dedim. Yalnız benim aldığım birinci cildin 8-10 kadar sayfası uçlardan dikey iki üç santim, enlemesine de iki üç milim kadar yapışıktı. Ne kadar dikkatli davransam da bir tarafın resmi diğer sayfaya yapışık olarak ayrıldı ve kenarlarda -kitaba koyu tonlar hakim olduğu için- sırıtan beyazlıklar oluştu. Sanırım benim şanssızlığım oldu bu da.

Jedmau

Özelden adres verirseniz yenilerini göndertiriz hemen.

kırkambar

Teklifiniz için teşekkürler. Çok kibarsınız. Ancak üç cildi Babil sitesinden almıştım, sıkıntılı olan birinci cildi onlara gönderip değiştiririm dedim. Problem olmuyor, değiştiriyorlar. Size bir de kargo masrafı çıkmasın. Ya da belki gözüm alışır. Bakalım. Görüşmek üzere.

afu

Şayet çizgi roman dükkanlarından alamıyorsam, her zaman çizgi romanı yayıncısının sitesinden almayı tercih ediyorum.
Hem bu tür sorunları en aza indirgiyorum hem de indirim % olarak düşük bile kalsa, tercihimle yayınevine destek oluyorum.
:)

KenParker

Bermejo yine döktürmüş. Noel çizimlerini çok beğenmiştim. Burda da ustalığını konuşturmuş. Hayranlıkla seyrettim.

Hikaye benim hoşuma gitti. Batman Joker çatışmasına alternatif bir derinlik katılmış. Joker ölürse Batman'a ne olur? Soruyu daha da açalım. Yalnız bundan sonrası hikayenin ana temasını hatta kurulduğu gizli temeli gösteriyor: Spoiler uyarısı Batman Joker'i bilerek isteyerek öldürürse ne olurdu?

Lanet'i baskısıyla, çizimiyle, şunuyla, bunuyla beğendim de artık bu Joker muhabbetinin tekrar tekrar tekrarlamasından sıkıldım. Adam ne zaman ölse, ne zaman tımarhaneye tıkılsa geri dönüyor