Sahaf Kafe Çizgiroman Toplantilari

Başlatan pizagor, 17 Mart, 2010, 21:54:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

96-97 seneleriydi galiba, Sahaf Kafe'de Hüsnü Çoruk ve Hakan Alpin önderliginde ayda bir kez olacak sekilde çizgiroman toplantilari düzenlenirdi. Her toplantinin farkli bir konu basligi olurdu, bazen çizgiromanda siddet konusulurdu, bazen de çizgiromanda kadin. Oldukça keyifli geçen bu toplantilarda, çizgiroman üzerine kafa yormus bir ekip, bana çizgiromanin sadece çizgiroman olmadigini, derin bir arka plani oldugunu, bir kültür ortaya koydugunu ögretmisti. Çizgiromani o kadar sevmeme ragmen o zamana kadar sadece okuyucu olarak idare eden ve cehaletimi farkeden ben bu toplantilarla birlikte çizgiroman kültürü üzerine okudugum ilk yayin olan (belki o zaman için varolan tek yayin) Darkwood Sakinleri dergisiyle tanistim. Oldukça iyi ve nitelikli bir baslangiçti.

Hüsnü Çoruk ve Hakan Alpin'le birlikte Atilgan bilimkurgu dergisini çikaran Bülent Akkoç'u unutmamak gerekir bu toplantilarin vazgeçilmezlerinden olarak... Erkek egemen çizgiroman aleminin erkek egemen toplantilarina bazen bayanlar da katilirdi. Mesela çevirmen Zeynep Akkus geliyor hatirima. Sonra adini hiçbir zaman ögrenemedigim bir çizgiroman dostu vardi, konusu ve gündemi sürekli farklilasan her toplantida söz aldiginda hep ayni cümlelerle, 'Geçmiste Teksas'ta söyle olurdu' diye konusmaya baslar, hep aklindaki o sabit konu çevresinde dolanir, genellikle de konusmayi o toplantinin konusuna getirmeden, bagimsiz bir sekilde tamamlardi.

Daha sonra Altin Madalyon sayesinde ögrendim ki Hakan Alpin erken (ve hep hayalini kurdugum) inziva diyebilecegim bir sekilde Didim'e yerlesmis...

Acaba simdi nerede Hüsnü Çoruk, Zeynep Akkus, Bülent Akkoç ya da o adini hiç ögrenemedigim çizgiroman dostu? Acaba ne yapiyorlar, koptular mi çizgiroman dünyasindan? Yoksa çok yakindalar da ben mi farkinda degilim?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hakan alpin

demek oradan bakinca "inziva" gibi görünüyor. halbuki didim bana çizgiromanla ilgili daha fazla üretim yapabildigim asude bir tercih gibi görünüyor 6,5 yildir :)
valla benim çizgiromandan ve ortamlarindan koptugum pek söylenemez galiba :)
aktif çizgiromantoner olarak görevimi bilfiil sürdürmeye gayret ediyor ve eski arkadaslari buradan, "yakinlardan" selamliyorum :)

hanac

O döneme ait toplanti fotograflari kesin vardir.

Görmek çok hos olurdu.

pizagor

Darkwood Sakinleri'nin bir sayisinda bu toplantilardan siyah beyaz fotograflar vardi...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 17 Mart, 2010, 22:39:45
Darkwood Sakinleri'nin bir sayisinda bu toplantilardan siyah beyaz fotograflar vardi...

Hakan Alpin sayesinde Darkwood sakinlerinin bütün sayilari bende mevcut.  ;D

O sayfayi bulayimda scanner ile tarayip buraya ekleyeyim.

Nostalji rüzgarlari estireyim.  :)

pizagor

Alıntı yapılan: hakan alpin - 17 Mart, 2010, 22:29:53
demek oradan bakinca "inziva" gibi görünüyor.

Istanbul beni öyle bir kivama getirmis ki buradan bakinca her yer bana inzivaymis gibi geliyor :)