Bu Bi' Kuş - Marmara Çizgi

Başlatan dean, 15 Haziran, 2019, 01:26:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Bu Bi' Kuş raflarda!

Adından övgüyle bahsedilen ressam Teddy Kristiansen (THE SANDMAN, HOUSE OF SECRETS) ve yazar Steven T. Seagle (VERTICAL, SUPERMAN); anılar, aile, kayıplar ve kahramanlara duyduğumuz ihtiyaca dair, hem oldukça kişisel hem de deneysel, yarı otobiyografik güçlü bir hikayeye imza atıyor.

Sayfa Sayısı: 144
Etiket Fiyatı: 45 TL

ferzan

Evvelsi gün Odakitap 'ta stokta görünce hemen aldım, dün de elime geçti ve akşamına keyifle okudum...

Her şeyden önce bir Superman hikayesi değil diyebilirim...Hani, ana akım comics sevenler için belki hayal kırıklığı olabilir ama ana akım comicsler ve bilhassa Superman ile işi olmayanlar için tam anlamıyla sürpriz olacaktır diye düşünüyorum...

Henüz çok küçükken ailesiyle birlikte gittiği bir hastane ziyaretinde ilk kez Superman çizgi romanı ile tanışan bir çocuğun; aynı gün ailesiyle ilgili onda travmatik izler bırakacak bazı şeylerin farkına varması ile başlayan, zaman içerisinde çizgi romanlardan zerre haz etmeyen bir yazar (ve sonrasında çizgi roman senaristi) olup uzun yıllar sonra kaderin cilvesi olarak hiç de sevmediği ve mantıken özdeşleşemediği Superman ile ilgili özel bir öykü yazması istenen büyümemiş orta yaşlı bir çocuğun geçmişle, ailesiyle ve kendisiyle yüzleşmesinin, bazı gerçekleri kabullenmesinin hikayesi...

Baobab 'dan ya da Aylak Çizgi 'den çıkan bir bağımız grafik roman okuyor gibi oldum...Onu da geçtim, her şekilde okurunu yakalıyor kitap...Beni yakaladı en azından...

Bir de yazar, Türkçe edisyona özel ön söz yazmış...On yıl önce vefat eden çevirmen ve editör Emre Yerlikhan, bu eserin bizde yayınlanmasını çok istemiş sanırım...Steven T. Seagle da Türkçe yayına özel ön sözde bu edisyonu Emre Yerlikhan 'a ithaf etmiş...

Her şeyiyle çok çok hoşuma giden, baştan sona çok sevdiğim ve her sayfasına ayrı ayrı bayıldığım bir eser oldu...Çok kaliteli ve özel bir işmiş gerçekten de...Haberim dahi yoktu bu eserden bir ay öncesine kadar, o yüzden Marmara Çizgi 'ye teşekkürü borç bilirim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Ne yazık ki yayıncılarımız (JBC hariç) iç sayfalardan paylaşım yapmıyorlar.

Sadece kapak görseli elimizde mevcut, internetden bakın bulun herhalde diyorlar.

Ben de öyle yaptım ama tabii ki bizim balonlama nasıldır, fontlar nedir bilmiyoruz.

Mrtekin

Bahadır gömmeden almak lazım, sonra keyif bırakmıyor insanda:-)
They drew first blood...

hanac

Alıntı yapılan: Mrtekin - 20 Haziran, 2019, 13:17:25

@Ferzan; iç sayfalardan bir görsel paylaşabilir misin ?

ferzan

Alıntı yapılan: hanac - 20 Haziran, 2019, 13:20:47
@Ferzan; iç sayfalardan bir görsel paylaşabilir misin ?

Kitap yanımda olmadığından, dün gece Whatsapp gruplarımdan birinde paylaşmak için çektiğim düşük kaliteli fotoğrafla idare edelim şimdilik Hasan Abi...Akşama daha çok sayfa çekip yollarım...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

BAHADIR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 20 Haziran, 2019, 13:17:25

Her şey orijinali ile bir bir Mehmet bey, gönül rahatlığı ile alıp okuyabilirsiniz...  Sıkıntı yok...

Amma illa eleştirmek gerekirse Vertigoyu eleştirebiliriz... Çünkü orijinalde kullandığı font klasik ve sıradan fontlardan bir tanesi... Bu kitaba aslında el yazımına yakın bir font tercih etseymişler daha iyi olurmuş gibi geldi... (Vertigoyu'da gömdüm ya. Bi rahatladım bi rahatladım...)

Mrtekin

Bahadır, aştın artıkın. Beni korkutmaya başladın.:-)
They drew first blood...

Kauss

Bugün aldım ve akşamında bitti. Değişik bir çizgi romandı. Yani beklentiniz Superman ise, sizi tatmin etmeyecektir. Öyle vurdulu kırdılı, uçmalı kaçmalı bir çizgi roman değil. Daha çok hayatın içinden bir eser diyebiliriz. Kısa aralıklar ile, bölüm başlıkları değişmesi de hoş olmuş ve bu geçişler bir önce ki sayfalardan doğuyor. Marmara Çizgiyi tebrik ediyorum bu eseri dilimize kazandırdıkları için.

Ayrıca sadece bizim anne babalarımız değil, şu torun isteme olayı evrenselmiş :)

ZGeralt

Ne zamandır iki üç satır bir şeyler yazmak istiyordum  bu çizgi romanla ilgili.
Aldığım gibi tek oturuşta bitirdim. Bir Superman çizgi romanı olmamakla birlikte klasik bir comics anlatısı da değil. Avrupa işi bağımsız yayınlar kafasında, oldukça kişisel bir hikayenin anlatılışı.
Çizim ve renkler çok hoşuma gitmese de okurken beni kötü etkilemedi.

Kapağında Superman olduğuna bakmadan, bağımsız işere merak duyan herkese tavsiye ederim.

memospinoz

Yeni aldım, okumadım daha. Okuyunca yorum yazarım.