Conan The Barbarian: Exodus (2019)

Başlatan ferzan, 19 Ağustos, 2019, 15:00:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

İlk haberini aldığımda çok heyecanlandığım bu seri, geçtiğimiz hafta ABD 'de raflardaki yerini aldı...

Thor: God of Thunder serisi bizde henüz Marmara Çizgi tarafından yayınlanmadan önce İngilizce dijitallerinden iştahla okuduğum sıralar gönlümden iki şey çok yoğun bir şekilde geçmişti...Birincisi Jason Aaron 'un bir gün Conan yazma ihtimali, ikincisi ise Esad Ribic 'in bir gün Conan çizme ihtimali...2016 sonlarında Conan 'a dair yegane arzumdu bu ihtimaller...

Önce Jason Aaron 'ın Conan yazma haberiyle coştuk, üzerine Mahmud Asrar 'ın çizeceğini öğrenince sevincim ikiye katlandı...Başlarda biricik Conan 'ıma Mahmud Asrar gibi harika bir X-Men ve Avengers çizerine yakıştıramamış olsam da zaman içerisinde git gide benimsedim...Şu an Asrar 'ın Conan 'a devam etmesi de dileklerimden biridir...Her neyse, Aaron ve Asrar üzerine bir de ana serinin kapak çizeri Esad Ribic olunca tadından yenmez olmuştu benim için...

2019 'da yayını başlayan diğer seri Savage Sword of Conan o kadar heyecanlandırmadı beni...Age of Conan üst başlığıyla çıkan ilk mini seri "Belit" ise tam bir hayal kırıklığıydı...Bu ay başlayan "Valeria" serisi ise "Belit" kadar yerlerde sürünmeyecektir diye düşünüyorum...

Velhasıl, ana seri haricinde bu yıl beni ateşleyen ikinci Conan hadisesi de Esad Ribic 'in hem yazıp hem çizdiği Conan The Barbarian: Exodus serisinin haberi oldu...Esad Ribic...Kapak ve iç çizimler...Yetmezmiş gibi bir de hikaye de ona ait...

''Vurulsun davullar, çalsın sazlar, gün bayram günüdür a dostlar!..'' tepkisi verdiğim bu yeni serinin ilk sayısını nihayet inceleyebildim...Önce kapak görseli ile ilk 6 sayfadan tadımlık paylaşayım...

Seri, genç Conan 'ın ana vatanı Kimmerya 'yı terk ettiği ilk seferi konu alıyor...Vahşi doğada hayatta kalma çabası, uygarlığın ilk örneklerine rastlaması ve daha pek çok şey...Daha önce Conan 'ın ilk gençlik yıllarına dair çeşitli hikayeler yazılıp çizilse de Esad Ribic 'in anlatımıyla yeni bir akış ve yorumlama söz konusu...

Muhteşem paneller, muhteşem kompozisyonlar, muhteşem bir görsel anlatım, muhteşem renkler ve atmosfer...Üstelik İngilizce bilmeyenlerimiz bile rahatlıkla anlayabilir, zira bu ilk sayıda balon yazılar yok denecek kadar az...Mevcut balonlar da bilinen herhangi bir dile ait değil...Tamamen Conan 'ın vahşi bakış açısından, anadilinden başka dil bilmeyen genç barbarın kulaklarından duyulacak şekilde anlaşılmaz harf ve kelimelerle örülü, anlayamayacağımız balonlar...Söylenenleri aşağı yukarı tahmin etmek güç değil tabi...Okuru hikayenin içine çeken bu orijinal yaklaşımı da çok sevdim...Devam eden sayılarda bu anlatım tavrı devam edecek mi, yoksa alışıldık yola geri mi dönülecek göreceğiz ama ben bu ilk sayının evrensel aktarımına bayıldım...

Bunu dışında ufak çaplı hayal kırıklıklarım da olmadı değil ama adını şu an için tam olarak koyamadığım için bahsini erteliyorum... Birkaç sayıda daha iyi netleşecektir kafamda, o zaman söz ederim...

Devamını merakla bekleyeceğim...Yeni sayıların ön izlemelerini buradan paylaşmaya devam ederim, üzerinde konuşuruz... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Resimler çok güzel. Conan'ın yine böyle kurtlardan kaçtığı bir macerası vardı. Kaçarken mağaranın içine giriyor. Mağarada uyuyan canavarla döğüşmek zorunda kalıyor falan. O macerayı hatırlattı bana

Nomad

Çizimler inanılmaz yakışmış.
Cidden her panel tablo gibi.
Marmara el atar mı acep bu seriye?
SSoC ve yeni Mahmud Asrar lı conan gelecek Tüyap üstü.
Bu serinin Türkiye ye uğraması gecikir sanırım.

hanac

Linç edilmez isem bir şey söyleyeceğim  ;D

Çok etkilenmedim, Conan gibi değil de vasat bir Frankofon çalışma gibi duruyor.

Nightrain

Anladığım kadarıyla, Conan the Barbarian'ın yan hikayesi? Devamı gelecek mi peki? Ribic, Jason Aaron'un yazdığı King Thor'u çizecekti en son.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

afacanx

Çizimlerine bayıldım. Bayılmakla kalmadım renk paletini kullanmak için kopyaladım. Hikaye vasat. Aslında dark horse comics bünyesinde Conan ın erken yıllarını anlatan bundan çok daha iyi sayılar vardı (çizim anlamında değil).