Any Empire - KaraKarga Yayınları

Başlatan Nightrain, 15 Ocak, 2020, 11:07:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Nate Powell'ın Eisner ödüllü Yut Beni kitabının devamında gelen bu çizgiroman, savaşı, şiddeti ve bu kavramların ABD'nin orta kesimi üzerindeki etkilerini inceliyor. Küçük bir kasabada büyüyen bir grup çocuk, yetişkinliklerinde tekrar bir araya geliyor ve karanlık geçmişleri, gelecek kaygılarıyla çarpışıyor.

Any Empire, bir güney kasabasında yaşayan ve şiddet fantezileri üzerinden kaplumbağa yok etme timi kuran üç çocuğun peşinden gidiyor. Yıllar sonra bu üç çocuk, yetişkin bireyler olarak bir araya geldiklerinde, güç, aidiyet ve ihanet kavramlarını sorguluyor.

Fiyat: 45 TL
Sayfa Sayısı: 304
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

nicholaihel

Bunu da merak ettim ama haydi artık güzel bir March baskısı haydi! :)

ferzan

Okudum dün gece. Kitap beklediğimden daha kalın olsa da çoğu sayfada yazı azlığından ötürü hızlı bitti. Bir fumetti fasikülü ile eş değer zaman aldı.

Kitabı sevemedim. Nate Powell 'ın da bana göre olmadığına karar verdim. Çok elektrikli bir çizer, tam bir indie sanatçısı, siyah beyazı da harika ama yok, olmadı da olmadı.

Konu güzel olmasına rağmen benin açımdan ciddi bir akış sorunu söz konusuydu. Koca kitap boyunca maksimum 7-8 panelde kesintisiz odaklanabildim, kalanında odağım sık sık dağıldı. Sadece seyir ve akışta değil, geçişlerde de sorunlar yaşadım. Benim için hiç de net bir anlatı olmadı takip bakımından. Keyif almak için kendimi zorlamam gereken bir eserdi. En rahat ve savunmasız okuma halimle bana kendiliğinden ulaşamadı.

Bizde yine KaraKarga 'nin yayınladığı bundan önceki kitabı "Yut Beni" kısmen daha iyi ve rahat eşlik edilebilir tattaydı. Ondan keyif almıştım ufak pürüzler harici ama bu kitapla anladım ki Nate Powell bana göre bir anlatıcı değil.

Ayrıca gayet beğendiğim sayfalarında paneller arasında siyah beyaz dengeye yedirilmis çerçevesiz serbestlik ve sınır tanımazlığı da dikkat dağıtıcı bulduğumu fark ettim. Anlatı rahat akabilseydi hiç üzerinde durmazdım, hatta bu tarz serbestliklere bayılan biri olarak çok da eğlenirdim ama kitap rahat akmayınca bu panel rahatlığı da beni bir parça itti. Yut Beni kitabında da vardı bu yaklaşım, akış ve seyir sorunlu olunca bu sayfa çerçevelerindeki sınırsızlık da adama batıyor. "Hem rahat akmıyorsun, hem de görsel cambazlık yapıyorsun be mübarek." dedirtiyor.

Not: Panel çerçeve serbestliği dikkat çekmeyen çok küçük bir detay ama ben genel akıştan keyif alamayınca aslında gayet hoş olan bu ufak detayı bile sorun ettim. Yoksa aslan gibi kitap, teknik olarak da gayet yerli yerinde, başarılı ve profesyonel. Ben çok ince ayar bir ayrıntıdan bahsediyorum. Öte yandan, kitapla ilgili en net sorunum akış ve geçişlerden hoşnut olmayıp hikayeye girememek, hikayeyi bünyeye yedirememek, tat alamamak. Bu yorum tamamen kişisel ve zevk bazlı takıntılara dayalı bir yorum olduğu için, almayı düşünenlerin kitaptan soğumasını istemem. Çok keyif alacak okurlar çıkacaktır ki onlara şimdiden imreniyorum. Keşke ben de keyif alabilseydim ama bunun için kendimi zorlayacak gücüm de yoktu.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

nicholaihel

Ferzan'a büyük ölçüde katılıyorum.

Harika paneller, bence çizim ve teknik de güzel. Siyah beyazlar göz alıcı. Fakat özellikle hikaye anlatımı ikinci bölüm başta olmak üzere zorlayıcı. Biraz daha Amerikan folklorunu yaşamış olmak daha mı anlamlı kılar diye düşündürüyor. Biz uzak okurlar için iyice zor. İlk bölüm çocuklar, arkadaşlıklar, çeteler, onların militarizmden etkilenişi vs tamam ama sonra fazla girift bir hal alıyor.

Çizimleri, baskısı, edisyonu özenli bu eseri de sevdiğimi söyleyemeyeceğim. Yut Beni de böyle olmuştu.

Ben hala benim gibi normal graphic Novel okurunu daha net ve rahatlıkla tatmin edeceğine inandığım Powell in March I niye basılmadı onun hayreti içindeyim.

Keşke bunlar yerine march basılsaydı, "art" bakımından zengin bu iki kitap da bende karşılık bulamadı.

frodo

Çizimler ve edisyondan yana sıkıntım olmadı.Hikayeden bir şey anlamadığım için hızlı hızlı okuyup bitirdim.
"Yaşayan pek çok kişi ölümü hak eder. Ölülerden bazıları da yaşamı. Yaşamı onlara verebilir misin? Ölüm hakkında karar vermekte aceleci olma. En bilgeler bile her sonucu bilemez"

memospinoz

Bu Nate Powell'i beğenen bir tek KaraKarga sanırım.  ;D

memospinoz