Fenomen - Arkabahçe Yayıncılık

Başlatan memospinoz, 30 Ocak, 2019, 18:04:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

memospinoz

Fenomenlerin parıltılı dünyasında korku, paranoya ve gerilim yüklü bir hikaye!

İnternet fenomeni Selin, kariyerinde yükselmeye çalışmakta, takipçi sayısını arttırmak için çırpınmaktadır.

Takipçilerinden birinin gerçek hayatta da peşinde olduğunu düşünmeye başlayan Selin, etrafa origamiler bırakan takipçisi yüzünden korku dolu günler geçirmeye başlar. Polis dahil kimsenin durumu ciddiye almaması Selin'in dengesini altüst etse de, "Şov devam etmeli!" dir.

Boyut: 16x24 cm
Sayfa Sayısı: 48
Etiket Fiyatı: 13 TL

ferzan

Bu tarz ilk gösterim işlerde keşke birkaç sayfa da önizleme fırsatı verilse de fikir sahibi olsak...Kitap sitelerinde de bu adet yok, yayıncılarımızın çoğunda da...Erinç Kargan kim, Fenomen nasıl bir eser, daha detaylı (fazladan bir paragraf daha) bülten verilse de hem bizler fikir sahibi olsak, hem de eserin ve üreticisinin okura ulaşma şansı artsa...Herkes çizgi romanı inceleyerek alamıyor, herkes sosyal medyada olamıyor...Hedef kitle herkes değilse ve tüketicisi çoktan hazırsa ayrı tabi...

Ege Avcı 'yı da sosyal medyadan ya da Gececi Dergisi 'nden bilmesem, aynı şekilde muallak olacaktı benim için...Yeni bir üreticinin ve eserinin ilk takdiminde mümkün mertebe net olunmalı diye düşünüyorum...Gizem, okur için bazen risktir ve doğrudan elemesine sebep olabilir...

Aşağıda sadece Erinç Kargan 'ın Facebook hesabından ya da Arka Bahçe 'nin sayfasından bulabildiklerim var...Polisiye - gerilim türünde 3 sayılık bir mini seriymiş...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Hafta sonu okuyabildim nihayet...

Gayet beğendim diyebilirim...Böyle güncel ve hafiften eleştirel anlatılar güzel işlendiği takdirde tadından yenmiyor...Görsellik de anlatılan hikayeyle uyumluydu ve genel atmosferin de gayet profesyonel olduğunu düşünüyorum...Her şekilde devamını merakla bekleyeceğim...

Benim takıldığım başka bir konu oldu...Bu Erinç Kargan isimli üreticiyi şimdiye kadar hiç duymamıştım...Bir anda yoktan var olmadı elbette, sosyal medya hesabı da var diye biliyorum ama ufak bir karşılaştırma sonucu bazı şüphelerim kesinlik kazanmaya başladı...Ciddi ciddi Erinç Kargan isminin, Tolga Hırsova 'nın (Noesis, Merveler ve İnsanlar) mahlası olduğunu düşünecek pek çok sebebim oldu...Hırsova 'nın yayınlanmış iki kitabı da Kara Karga 'dan çıktı...Belki daha farklı ve fasiküle yönelik bir deneme için bu eserde Arka Bahçe / Kenar ile yola çıkmak istemiş olabilir...Kara Karga 'dan da kitapları çıkmaya devam edecek diye biliyorum...

Belki yanılıyorumdur ama Erinç Kargan 'ın biraz daha farklı bir tarzla yeni denemeler yapan Tolga Hırsova olduğunu iddia etmeye devam edeceğim...Yetkililer bu konuya eğilsin lütfen... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 11 Mart, 2019, 10:36:02
Belki yanılıyorumdur ama Erinç Kargan 'ın biraz daha farklı bir tarzla yeni denemeler yapan Tolga Hırsova olduğunu iddia etmeye devam edeceğim...Yetkililer bu konuya eğilsin lütfen... :)

Çok ciddi bir iddia bu, araştırmaya değer  ;D

tenten

Her iki yazarı da tanıyan bir arkadaşımla konuştum. Aslında Ferzan Bey kuşkulanmakta gayet haklı, zira Erinç Kargan'ın instagram sayfasında hem Notan Comics'in hem de Tolga Hırsova'nın yazdığı Noesis'in epey reklamı var. Arkadaşımdan aktarıyorum, her ikisi de Galip Tekin'in öğrencisiymiş, Notan Comics'te de birlikteler ve kanka denilecek ölçüde yakın arkadaşlarmış. Arkadaşım, ikisiyle farklı zamanlarda görüşmüş ve muhabbet etmiş. Bilginize.

ferzan

Alıntı yapılan: tenten - 11 Mart, 2019, 14:11:38
Her iki yazarı da tanıyan bir arkadaşımla konuştum. Aslında Ferzan Bey kuşkulanmakta gayet haklı, zira Erinç Kargan'ın instagram sayfasında hem Notan Comics'in hem de Tolga Hırsova'nın yazdığı Noesis'in epey reklamı var. Arkadaşımdan aktarıyorum, her ikisi de Galip Tekin'in öğrencisiymiş, Notan Comics'te de birlikteler ve kanka denilecek ölçüde yakın arkadaşlarmış. Arkadaşım, ikisiyle farklı zamanlarda görüşmüş ve muhabbet etmiş. Bilginize.

Bu bilgi için çok teşekkür ederim, kuşkularımdan arınmış oldum. O zaman diyebiliriz ki Hırsova ve Kargan ikilisi kendilerine özgü üsluplarıyla bu tarz güncel içeriklere iki koldan devam ettikçe bizlere de keyifli okumalıklar, seyirlikler çıkacak...  :)

darkwood

Ege'nin Kebenin Gölgesinden sonra, Fenomeni de oldukça başarı buldum.
Galip Tekin in öğrencilerinden de bir şeyler okumak, bizim için büyük keyif gerçekten.
Darkwood Sakinleri..

memospinoz

Fenomenlerin parıltılı dünyasında korku, paranoya ve gerilim yüklü bir hikaye!

İnternet fenomeni Selin, kariyerinde yükselmeye çalışmakta, takipçi sayısını arttırmak için çırpınmaktadır.

Takipçilerinden birinin gerçek hayatta da peşinde olduğunu düşünmeye başlayan Selin, etrafa origamiler bırakan takipçisi yüzünden korku dolu günler geçirmeye başlar. Polis dahil kimsenin durumu ciddiye almaması Selin'in dengesini altüst etse de, "Şov devam etmeli!"dir.

Sayfa Sayısı: 32
Etiket Fiyatı: 12 ₺

ferzan

Hafta sonu Fenomen #2 'yi okudum...İlk sayı ile arasına 6 ay girmiş, herhalde sene sonunda da #3 çıkar, mevzu bağlanır...

İlk sayı 48 sayfaydı, ikinci sayı 32 sayfa olmuş...Hikâye tam gaz devam ediyor ama ilk sayı kadar yükseldim diyemem...

Genel olarak bu hikâyeyi ve özellikle ilk sayıdaki girişi çok sevmişim, hatırlamak için #1 'i tekrar okurken anladım bir kez daha...

Sosyal medya, popüler kültür, internet ve şov dünyasını satır arasından güzel yeriyor...Niteliksizliğin gözünden ve dilinden niteliksizliği eleştiriyor...Bir sonraki sayıyı cidden merak ettiriyor...Bu esnada da öyküde yer alan bazı karakterlerin gerçekte tekabül ettiği ünlü tiplere dair metaforik göndermeler de okuma keyfini katlıyor...Oldukça geniş çaplı bir tekabül tabi, birden fazla gereksiz insanla içi rahat doldurulabilir...

Normal şartlarda bu serideki görsel anlatımı yapmacık bulurum ve bu tatta çizilip boyanmış başka bir çizgi romanı okumak ister miyim bilmem ama bu hikâyenin içeriğine cuk oturuyor, adeta bilinçli bir tercih olduğunu belli ediyor...Sanal alem fenomenlerinin ve arka planlarının yapmacıklığı, serinin görsel sunumuyla harika bir uyum içerisinde veriliyor...

Bu yüzden Fenomen, benim nezdimde başarılı bir çizgi roman...Söyleyecek bir sözü var, bunu empati görünümlü bir alay ile veriyor ve içeriğindeki tavrını da görseliyle bütün hâle getirmeyi başarıyor...Erinç Kargan 'ın başka çizgi romanlarını görürsek gelecekte, öyle aman aman hastası olur muyum bilmem ama Fenomen ile doğru bir ritm tutturduğu (bence) için yapacağı her işine her zaman şans vereceğimi düşünüyorum...

Boş olmayan, içi kadar altı ve üstü de dolu bu eserin finalinin hayal kırıklığına uğratmamasını diliyorum ve buraya kadar olan kısım itibariyle herkese gönülden tavsiye ediyorum...Zaman zaman denk geldiğimiz yerli çizer mastürbasyonlarından, yapmacık ve özenti kurgulardan çok çok uzakta bir üretim. Karakteri olan bir üretim...

Finali merakla bekliyorum...

yunusmeyra

Alıntı yapılan: ferzan - 05 Ağustos, 2019, 10:34:55
   ..................................

Sosyal medya, popüler kültür, internet ve şov dünyasını satır arasından güzel yeriyor...Niteliksizliğin gözünden ve dilinden niteliksizliği eleştiriyor...Bir sonraki sayıyı cidden merak ettiriyor...Bu esnada da öyküde yer alan bazı karakterlerin gerçekte tekabül ettiği ünlü tiplere dair metaforik göndermeler de okuma keyfini katlıyor...Oldukça geniş çaplı bir tekabül tabi, birden fazla gereksiz insanla içi rahat doldurulabilir...

Normal şartlarda bu serideki görsel anlatımı yapmacık bulurum ve bu tatta çizilip boyanmış başka bir çizgi romanı okumak ister miyim bilmem ama bu hikâyenin içeriğine cuk oturuyor, adeta bilinçli bir tercih olduğunu belli ediyor...Sanal alem fenomenlerinin ve arka planlarının yapmacıklığı, serinin görsel sunumuyla harika bir uyum içerisinde veriliyor...

Bu yüzden Fenomen, benim nezdimde başarılı bir çizgi roman...Söyleyecek bir sözü var, bunu empati görünümlü bir alay ile veriyor ve içeriğindeki tavrını da görseliyle bütün hâle getirmeyi başarıyor...
.....................................................

fasikülleri okumadığım ve genel olarak yazar-çizerin yaptıklarını takip edemediğim için yorum yapmam doğal olarak imkânsız... ama ferzan'ın yorumundaki şu bölüm bence çok önemli:
"Normal şartlarda bu serideki görsel anlatımı yapmacık bulurum ve bu tatta çizilip boyanmış başka bir çizgi romanı okumak ister miyim bilmem ama bu hikâyenin içeriğine cuk oturuyor, adeta bilinçli bir tercih olduğunu belli ediyor...Sanal alem fenomenlerinin ve arka planlarının yapmacıklığı, serinin görsel sunumuyla harika bir uyum içerisinde veriliyor..."

buradan yazarın ve yine aynı kişi olan çizerin, çizgi roman anlatısını kurarken "görsel" bir sanat olmanın özüne uygun bir görsel dil, görsel anlatım geliştirdiği ve bunu kurgusunu var etmek adına bilinçli bir tercihle yaptığı vurgusunu anladım(eğer doğru anladıysam). eğer buradaki tercih gerçekten bilinçli ve bunu okuyucusuna(ya da dikkatli bir bölüm okuyucuya) hissettiriyor ise, harika o zaman! çizgi romanın kendine özgü anlatım olanakları keşfedebildiği, kullanabildiği veya başka sanatlardaki imkânları da kendine mal ederek, dönüştürerek, genişleterek derdini anlatabildiği sonucu çıkar ki yerli çizgi romancılığımız iyi yolda demektir  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

memospinoz

Tempo yükseliyor, internet camiası Zanzibar'daki büyük partiye hazırlanıyor, tehlike adım adım yaklaşıyor, gerilim Selin'in ensesinden üflüyor! Fenomen 3: Oyunun Kuralı size fenomenlerin ışıltılı dünyasına, aksiyon, macera ve gerilim dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

32 sayfa