Marvel Kozmik Evren - Okuma sırası

Başlatan afu, 07 Temmuz, 2020, 15:09:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

afu

Bilgiler Gerekli Şeyler'in facebook sayfasından alınmıştır.

teks55

Yalnız birşey sorucam,

İnfinity Gauntlet(1991)'den önce gelen aslında The Thanos Quest(1990) sayısıdır.Gerekli Şeyler o sayıyı tercüme etmedi diye biliyorum.

Orjinal Marvel okuma sırasına göre Thanos Rising/Yükseliyor (2013) sayısı, o yazılan çizgi romanlardan önce değil çok çok sonra geliyor. Bu konuda Marvel in  resmi fandom sitesine de bakabilirsiniz.Kronolojik olarak da zaten diğer sayılar 1990 ve 2000'in başlarında geçiyor, bu sayı ise 2013'de geçen bir çizgi roman.... Amazing Spiderman Vol 1 #700 sayısından çok sonralarına denk geliyor.Yani Marvel NOW dönemine denk geliyor.Ondan sonra da zaten İnfinity (2013-2014) çizgi romanı geliyor. Hikayenin ana akışı İnfinity'ye bağlanıp orda devam ediyor.

Thanos Rising/Yükseliyor sayısında birçok yerde Thanosun geçmişinden bahsettiği için belki bu sıraya koymuş olabilirler fakat Marvel Now dönemini önceki dönemlerden ayırdıkları için sıralama sizce de hatalı değil midir?

teks55

Özür dilerim, sorum biraz karışık oldu.

Kısaca yani orjinal resmi sıralama şu şekilde geçiyor.

1990-The Thanos Quest (Sonsuzluk taşlarını arayış) - (Tercüme edilmedi)
1991-İnfinity Gauntlet (Gerekli Şeyler)
1992-İnfinity War (Gerekli Şeyler)

1993-Infınıty Crusade (Gerekli Şeyler Cilt 1)
1993-Infınıty Crusade (Gerekli Şeyler Cilt 2)

2002-Thanos: Infinity Abyss (Gerekli Şeyler )

2003-Marvel Evreni Son (Gerekli Şeyler)
2003-Thanos (2003-2004)- (Tercüme edilmedi)

2006-Annihilation Cilt 1 (Gerekli Şeyler)
2006-Annihilation Cilt 2 (Gerekli Şeyler)
2006-Annihilation Cilt 3 (Gerekli Şeyler)

2008- Annihilation: Conquest/Fetih (Tercüme edilmedi)
2008-Annihilation: Conquest 2/Fetih 2 (Tercüme edilmedi)

2009-Krallar Savaşı (Tercüme edilmedi)

2010-Krallar Diyarı (Tercüme edilmedi)
2010-Thanos Imperative (Tercüme edilmedi)

2013-Thanos Rising (Thanos Yükseliyor) (Gerekli Şeyler)
2013-İnfinity (Gerekli Şeyler)

berkuralcan

Ben yardımcı olayım bu konuda, basit bir kafa karışıklığı var anladığım kadarıyla. Bu çizgi romanların hangilerini okuduğunuzu bilmediğim için spoiler vermek istemiyorum, ama net olmayan bir şey varsa detay vererek de açıklayabilirim.

Sizin son eklediğiniz liste tamamen yayın sırasına göre hazırlanmış bir liste. Eğer hikayeleri orijinal olarak, basılma sıralarına göre okumak istiyorsanız bu listede hiçbir sorun yok. Daha net olması için şöyle ifade edeyim, burada "orijinal resmi okuma sırası" falan gibi bir durum çok yok aslında, 1990'dan 2013'e kadar hikayeler sıralanıyor sadece.

Gerekli Şeyler ise paylaştığı listede olayı "Evren İçi Kronoloji" olarak düşünmüş.

Thanos Rising 2013'te, Infinity'den önce yayımlanan beş sayılık bir çizgi roman. Çizgi romanın ilk sayfaları ve son sayfaları "günümüzde" geçiyor, ama onun dışında beş sayının beşinde de hikaye geriye dönüp Thanos'un çocukluğunu, gençliğini anlatıyor. Bir başka deyişle, bu seride "Thanos nasıl Thanos oldu?" sorusunun cevabı veriliyor. Infinity ile ufak bir bağlantı var, ama Thanos'un geçmişinden gelen bir detay dışında iki seri birbirinden büyük ölçüde alakasız.

O yüzden, eğer evren içi kronolojiye sadık kalmak isterseniz, bunu Thanos Quest'ten önce okumanız mantıklı olur. Yok ben hikayeleri yayımlandıkları sırayla okuyacağım diyorsanız, tabi ki buna göre de okuyabilirsiniz.

Bir nevi Star Wars filmleri izleme sırası gibi, "I-II-III-IV-V-VI" diye izlerseniz evren içindeki olayların sırasını görürsünüz, "IV-V-VI-I-II-III" diye izlerseniz filmleri vizyona girdikleri sırayla izlemiş olursunuz.

Dediğim gibi, hikayelerin gidişatından detaylar vererek daha net bir şekilde de açıklayabilirim, ama spoiler vermemeye çalıştım, o yüzden kafanıza takılan bir şey olursa lütfen sorun :)

teks55

Alıntı yapılan: berkuralcan - 07 Temmuz, 2020, 19:30:46
Ben yardımcı olayım bu konuda, basit bir kafa karışıklığı var anladığım kadarıyla. Bu çizgi romanların hangilerini okuduğunuzu bilmediğim için spoiler vermek istemiyorum, ama net olmayan bir şey varsa detay vererek de açıklayabilirim.

Sizin son eklediğiniz liste tamamen yayın sırasına göre hazırlanmış bir liste. Eğer hikayeleri orijinal olarak, basılma sıralarına göre okumak istiyorsanız bu listede hiçbir sorun yok. Daha net olması için şöyle ifade edeyim, burada "orijinal resmi okuma sırası" falan gibi bir durum çok yok aslında, 1990'dan 2013'e kadar hikayeler sıralanıyor sadece.

Gerekli Şeyler ise paylaştığı listede olayı "Evren İçi Kronoloji" olarak düşünmüş.

Thanos Rising 2013'te, Infinity'den önce yayımlanan beş sayılık bir çizgi roman. Çizgi romanın ilk sayfaları ve son sayfaları "günümüzde" geçiyor, ama onun dışında beş sayının beşinde de hikaye geriye dönüp Thanos'un çocukluğunu, gençliğini anlatıyor. Bir başka deyişle, bu seride "Thanos nasıl Thanos oldu?" sorusunun cevabı veriliyor. Infinity ile ufak bir bağlantı var, ama Thanos'un geçmişinden gelen bir detay dışında iki seri birbirinden büyük ölçüde alakasız.

O yüzden, eğer evren içi kronolojiye sadık kalmak isterseniz, bunu Thanos Quest'ten önce okumanız mantıklı olur. Yok ben hikayeleri yayımlandıkları sırayla okuyacağım diyorsanız, tabi ki buna göre de okuyabilirsiniz.

Bir nevi Star Wars filmleri izleme sırası gibi, "I-II-III-IV-V-VI" diye izlerseniz evren içindeki olayların sırasını görürsünüz, "IV-V-VI-I-II-III" diye izlerseniz filmleri vizyona girdikleri sırayla izlemiş olursunuz.

Dediğim gibi, hikayelerin gidişatından detaylar vererek daha net bir şekilde de açıklayabilirim, ama spoiler vermemeye çalıştım, o yüzden kafanıza takılan bir şey olursa lütfen sorun :)

Çok teşekkürler, aslında amacım, verdiğim sıralamayı yayın sırasını gözeterek koymak değildi.

Sorum şu; Marvel veya Thanos ile ilgili (Marvel'in resmi sitesi dahil) reading order/okuma sırası sitelerine baktığımızda hemen hepsi bahsettiğim sırayı veriyor. Neden? Kronolojik olup olmamasından ziyade hikaye sıralaması veren bu siteler Thanos Rising sayısını çok daha ilerde tutuyorlar.

Hatta bazıları Marvel, Çizgi Romanları NOW(2012) döneminde tamamen resetlediği için NOW döneminin önceki dönemlerden farkı olacağı gerekçesiyle Thanos Rising (2013) sayısını ayrı bir döneme koyuyorlar.

Tıpkı Marvel'ın Çizgi Romanlara tekrar reset attığı LEGACY (2017-18 dönemi), ve Thanos Legacy #1 (2018) sayısı gibi.

Yani hikaye bazlı sıralama yapan siteler, Thanos rising'i yine İnfinity (2013) dönemine koyuyorlar. Buna resmi sitesi de dahil.

teks55

Ayrıca Gerekli Şeyler de zaten, Thanos Rising dışındaki Çizgi Romanları kronolojik olarak paylaşmış.

Yani hikaye sıralaması olarak paylaşmak amacı ile paylaşmış olabilir ama kronolojik (yani çizgi romanların yayınlandığı yıl sıralaması) olmuş yine.Tıpkı benim verdiğim sıralama gibi.

berkuralcan

Alıntı yapılan: ibrahim2580 - 07 Temmuz, 2020, 20:22:50
Ayrıca Gerekli Şeyler de zaten, Thanos Rising dışındaki Çizgi Romanları kronolojik olarak paylaşmış.

Yani hikaye sıralaması olarak paylaşmak amacı ile paylaşmış olabilir ama kronolojik (yani çizgi romanların yayınlandığı yıl sıralaması) olmuş yine.Tıpkı benim verdiğim sıralama gibi.

Tabi ki, zaten burada mantıklı olan, daha doğrusu "bekleyeceğimiz" şey de budur. Yani atıyorum, 2000'den 2010'a kadar giden bir süreçte çıkan çizgi romanlar varsa, 2004'te çıkan çizgi romanı 2003'te çıkandan sonra okumayı bekleriz. Burada işi bozan "orijin" sayısı gibi, "flashback" sayısı gibi istisnai durumlar olur.

Thanos Rising'de de durum bu - diğer hikayeler yıllar boyunca Marvel'ın kozmik dünyasının sırayla başından geçen büyük hikayeler. Thanos Rising ise Thanos için her şeyin başlangıcını anlatan bir orijin hikayesi.

Bunlar içinde bir tek Thanos Rising kronolojiyi bozuyor, o yüzden de farklı listeler ortaya çıkıyor.

Benim aslında vermeye çalıştığım mesaj şu: Bu listelerin her ikisi de sonuna kadar doğru ve geçerli listelerdir.

Alıntı YapSorum şu; Marvel veya Thanos ile ilgili (Marvel'in resmi sitesi dahil) reading order/okuma sırası sitelerine baktığımızda hemen hepsi bahsettiğim sırayı veriyor. Neden? Kronolojik olup olmamasından ziyade hikaye sıralaması veren bu siteler Thanos Rising sayısını çok daha ilerde tutuyorlar.

Buradan anladığım kadarıyla siz biraz daha okuma listesinin oluşturulma mantığıyla ilgilisiniz.

Thanos Rising'in bu şekilde değerlendirilmesinin muhtemel bir mantıklı sebebi var, ama aşağıda ciddi anlamda spoiler yer alıyor, o yüzden Marvel Now dönemi Avengers, New Avengers, Infinity ve Thanos Rising serilerini okumamış olanların bakmamasını tavsiye ederim.

///// SPOILER /////

2012 - 13 döneminde, yani Marvel NOW döneminde Marvel'ın yayımladığı ilk ve en önemli "event" hikayesi Infinity hikayesi. Bu seri de aslında kendi içinde ilerleyen bir seri değil, o dönemde Jonathan Hickman'ın yazdığı Avengers - New Avengers serilerine bağlanıyor.

Infinity kapsamında, iki farklı hikaye takip ediyoruz. Bir tarafta, Builders adı verilen ırkın, galaksinin tüm medeniyetlerine karşı giriştiği ve kazanmakta olduğu kozmik bir savaş ele alınıyor. Diğer tarafta ise Thanos "Du' bakiym, şu Avengers yokken Dünyayı bir ele geçireyim" yaklaşımıyla gezegenimize geliyor.

Hikaye kurgusu içinde, Thanos'un Dünya'ya gelme sebebinin Thane adlı yeni bir karakter -- veya -- Thanos'un oğlu olduğu anlaşılıyor. Thanos "Benim oğlum falan olamaz!" şeklinde bir yaklaşımla Thane'in peşine düşüyor, daha sonra bu iki karakter arasında olaylar gelişiyor -- detaya girmiyorum.

Thanos Rising hikayesinin buradaki önemi şu: Bu seride, dediğim gibi, Thanos'un çocukluğunu, gençliğini ve "kozmik terörist" hayatına atılışını izliyoruz.

Thanos kendi doğduğu yer olan Titan'dan ayrıldıktan sonra, galaksinin farklı yerlerinde, farklı ırklardan uzaylılarla ilişkiler yaşıyor ve kendisinin bile bilmediği sayıda çocuk sahibi oluyor. Yine aynı seride, aşık olduğu Ölüm bunun kendisine uymayan bir davranış olduğunu söyleyince, bu sefer de kendi çocuklarının peşine düşüp, bunları öldürmeye başlıyor.

Bu açıdan düşündüğünüzde, Thanos Rising serisinde "Thanos'un çocukları - Thanos'un bunları öldürmesi" konsepti işlendiği için, önce bu seriyi okuyup sonra Infinity'yi (yani Marvel Now döneminin en önemli hikayelerinden birini) okursanız, bu konudaki arka planınız çok güncel oluyor. Yani "Bu listelerin hepsi neden bu şekilde sıralanmıştır?" sorusuna net bir cevap vermek gerekiyorsa, bence en mantıklı cevap bu.

/// SPOİLER ///

teks55

İlgilendiğiniz için ve verdiğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim, sn. Berkuralcan...

berkuralcan