Efsanevi Trenler - Alfa Yayınları

Başlatan memospinoz, 14 Ekim, 2020, 10:31:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kauss

Her hikaye için 1 gecemi ayırdım ve dün gece çizgi roman bitti. Öncelikle çizimler gerçekten çok güzel. Alfa bence güzel bir iş çıkarmış yalnız içerisinde ki hikayeler için pek aynı şeyi söyleyemeyeceğim.
İlk hikayemiz; Şark Ekspresi. Bu hikaye gerçek bir olaydan esinlenilmiş. Şahsen ilk başlarda; kim kimdir diye bir karışıklık yaşadım. Sonra kişiler zihnimde oturdu ve hikayeye devam ettim. Hikaye bittiğinde; çok hızlı ve sanki olay anlatım örgüsünde eksikler varmış gibi hissettirdi. Bu sebepten dolayı bana zayıf geldi ve pek sevemedim.
İkinci hikayemiz Transcontinental de ise; hikaye biraz daha oturaklıydı. Fakat bu hikayede de pek bir derinlik söz konusu değildi. Sabun köpüğü bir anlatım mevcuttu.
Üçüncü hikayemiz Trans Sibirya ise bana kalırsa kitabı kurtaran hikayeydi. Aralarında en beğendiğim bu hikaye oldu. Hikayesi hiç yazılmamış bir şey değildi. Trende olmayıp, benzer konuyu işleyen kitap ve filmlere daha önceden tanık oldum fakat diğer iki hikaye yerine daha ayakları yere basan ve size bir şey sunabilendi.

Alınması çok elzem bir çizgi roman olduğunu düşünmüyorum. Bir daha olsa alır mıydım ? Çizimleri için olabilir fakat içeriğin beni tatmin etmediğini söyleyebilirim.
Son olarak; her hikaye sonrasında mevcut trenler ve kişiler hakkında bilgiler vermesi hoş bir ayrıntı olmuş.

KenParker

Kitabın ebatı beklediğimden büyük çıktı. Hem kuşe kağıt olduğu için epey hacimli duruyor. Buyük boyutu için fiyatı gayet makul.

İlk hikaye hariç beğendim. Birinci hikayede zaman/mekan geçişleri önemsenmemiş. Bu yüzden senaryo basit dahi olsa hemen kavranmıyor. Usta çizerler genelde zaman/mekan geçişlerini sayfanın sonuna koyuyor. Böylece okuyucu farkında olmadan her sayfa çevirişte kolayca senaryoya dahil oluyor. Birinci hikayede geçişler berbat. Senaryo da bence iyi hazırlanmadığı için hemen anlaşılmıyor.

Diğer hikayeler güzeldi.

V

Alfa'nın baskı kalitesi bakımından iyi işlerinden birisi olmuş..Üç sayılık bu frankafon serisi senaryoları vasat ama çizimleri hakkını veren bir seri.

Tren, lokomotif severseniz benim gibi keyifle okursunuz  .
"İstemem,eksik olsun.."