Ekinokslar

Başlatan peder clemente, 04 Kasım, 2020, 19:57:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nomad

Alıntı yapılan: Nomad - 24 Kasım, 2020, 11:15:50
Zam durumunu Karakarga özelinden çıkarıp konuşmalıyız bence.
Yayınevleri çılgın atıyor.
MARMARA ÇİZGİ geçen ay zam yaptı. Uzun soluklu serilerde fiyatı tavana yapıştırdı.
LAL KİTAP gün itibariyle 65 TL liste fiyatına geçti KM serilerinde. Siyah beyaz, küçük boy, saman kağıt kitaplar için fantastik fiyat.
ÇİZGİ DÜŞLER neredeyse aylık olarak güncelliyor fiyatlarını zaten. Amerikanlarını bastığı incecik kağıt da cabası.
ARKABAHÇE YAYINEVİ saman kağıda geçip üstüne de zam yaparak camianın önde koşanı, bayrak taşıyanı olalı çok oldu.
Kitapta KDV sıfırlandı, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Dolar düştü, fiyata yansıdı mı? HAYIR.
Zam yapılınca eski basımlı eserlere de uygulanıyor mu? EVET
Yayınevleri sürekli etiket fiyatını yükselterek kendilerini dağıtım ve satış gruplarının yansıtacağı olumsuzluklardan korumaya çalışsalar da kaçan okuyucu ile kendi ayaklarına sıkıyorlar.
Pazarı genişletelim, gereksiz aracıları çıkartalım, durumu fiyata yansıtalım vb herkesin yararına olacak çözümler üretmek yerine mevcudu sömürelim kafasıyla kendi sonlarını hazırlıyorlar.
Ülkenin sosyo ekonomik durumu ortada. Yayınevleri için kış olan bize yaz değil. 3 ayda bir yaptığınız zamları, yılda bir %10 zamlanan maaşımızla nereye kadar karşılayabileceğiz?
Kendimi, alayım, okuyayım, seriyi tamamlayayım, buldum kaçırmayayım modundan çıkardığım, satınalma kararlarıma dışarıdan baktığım anda yaptığım çizgi roman alışverişlerinin akla mantığa sığar bir tarafı olmadığını görüyorum.
Çizgi roman okuma hobimin pastadaki payını dijital oyun, roman ve film/dizi tarafına dağıtmaya başladım.
Bütçem rahatladı açıkçası.
Azalan çizgi roman bütçemi de JBC gibi fiyat performans, YKY ve İTHAKİ gibi full performans yayınevlerine kaydırıyorum.
300 sayfa Batman Hush ı 30 tl den, 400 sayfa Superman Doomed i 20 tl den, 450 sayfa Watchmen i 40 tl den alıp okuyorum, 
Herkesin şapkayı önüne koyup düşünmesi gerek.

PS. Normalde yayınevlerimizi her daim koruyup kollamaya, pazara destek olmaya çalışan ben bile isyanlardayım.
Empati falan kar etmiyor artık. Kusura bakmasın kimse.
Sürç i lisan ettiysek affola.

Tipografik hatalar düzeltildi.

gunes

YORUMSUZ
Sabah Kadıkoy ' e  indim Buyulu' den  LAL  'leri ve  LONEWOLF toparladım ,  EKİNOKSLAR   da fiyat  124 TL olarak  etiketlenmiş  ,donüşte IMGE kitabevine ugradım  300 400 metre mesafe var aralarında   orada  64 TL den satılıyor ...

Mrtekin

Alıntı yapılan: Nomad - 24 Kasım, 2020, 20:06:39Tipografik hatalar düzeltildi.

Açıkçası zamanında ben de bu konular ile ilgili baya bir yazıp çizmiştim. Filmi kafamda evirip çevirdiğimde kök sorunları aşağıdaki gibi tespit etmiştim;

a-) Yayımcılık, Türkiye şartlarında cidden yapılacak iş değil. Maliyetlerinizi peşin ödeyip, karınızı ortalama 1,5 senelik döngü içerisinde (o da şanslı iseniz) elde edebiliyorsunuz. Bu zaman zarfında da döviz kurundaki artışlar  hedeflediğiniz karı da alıp götürüyor. Bu iş modelinde yayımcıyı kurtarabilecek tek umut; kitabın "tutması.", yani "ek baskılar". İş bir nevi umuda yolculuk yani...

b-) Satışlar yetersiz. Bunun belirtildiği üzere, sosyo kültürel ve ekonomik bir sürü sebebi var. Burada yayımcıların ürünlerini yeterince iyi pazarlayamamaları da büyük bir etken. Türkiye'nin nüfusu genç olmasına rağmen, çr pazarını destekleyecek patlama bir türlü gelemiyor. Gelmeyince de yayımcı katlandığı maliyeti, var olan sabit kitleye (sağmal inek) yıkarak tekkeyi döndürmeye ve günü kurtarmaya çalışıyor. Açıkçası hepi topu 1000-1500 kişilik (fumettide daha da az) ve bir türlü büyüyemeyen kitleden oluşan bir pazardan da olsa olsa bu kadar oluyor işte. Pasta bu.

c-) Yky ve İthaki gibi arkasında ciddi sermaye desteği olan yayınevleri ile diğerlerini karşılaştırmak bence biraz haksızlık olur. Kaldı ki bu yayınevleri de son senelerde kendi yayınlarının maliyetlerini sürekli güncelliyorlar. Sürümden kazanmak adına hem baskı adetlerini yüksek tuttukları ve hem de internet indirimlerini yüksek verdikleri (örn: İthakide çoğu kez yüzde %45, %50 bandını yakalayabiliyorsunuz) için belki beyinde alış kararını verebilmemiz çok daha kolay oluyor. Yoksa onlarında yeni ürünlerinin etiket fiyatlarında eskiye göre ucuzlukları çok kalmadı. Keza; Jbc şu an "Hush"'un 2. baskısını yapsa, etiket fiyatının en az 2 ya da 3 katı olur. Eski etiket fiyatından internet indirimi uygulanarak bulunan net alım fiyatı; şu andaki fiili durumu yansıtmıyor.

d-) Herşeye rağmen güzel bir portföy çeşitlenmesi de var. Bağımsızdan fumettiye herkesin paşa gönlüne uygun ürünler öyle veya gelmeye devam ediyor. Açıkçası hem ekonomik kriz hem de pandeminin etkilerini birlikte yaşadığımız bu günlerde, çıkan kitap sayısı düşse de; portföy çeşitliliğinin devam etmesi bence güzel bir kazanım. İnşallah buradan geri gitmeyiz.

e-) Çizgi roman dükkanlarının da durumunun çok parlak olduğunu düşünmüyorum. Yayınevlerinin çoğu kendi internet satış kanallarını da açtığı için, çr dükkanlarında uygulanan oranlardan daha fazla indirim oranı da uyguluyorlar. Keza internet siteleri de zaten böyle. İzmir özelinde 2 çr dükkanı kepenk kapattı, varolan 3.sünün sahibi
dükkanı bir an önce devretmeye çalışıyor. Bu ahval ve şeraitte, satış yapamıyorlar maalesef. Yani aracıların artık devreden çıktığı;
kitap dükkanlarının iflas ettiği günleri yaşıyoruz.

Peki, başka ülkelerde farklı mı? Değil! Örneğin Rusya'da kitap satış zinciri Respublica, bazı mağazalarında satışların yüzde 90 düştüğünü ve bunu toparlayamadıklarını belirterek iflasını açıkladı. Bir başka kitabevi zinciri Chitai-Gorod'ın da zararlarını telafi etmek için bazı mağazalarını kapatabileceği ihtimali ifade ediliyor. Türkiye gibi zaten kronik okuma sorunu olan ülkelerde ise sonucu tahmin etmeye ise hiç gerek yok. Umarım bu durum piyasanın kalbinin attığı İstanbul'a sirayet etmez.

Son olarak, "Ekinoksları" Eisner ödüllü olmasına rağmen kendi adıma almayacağım. Bu fiyatlamanın hiç de normal olduğunu düşünmüyorum. Kendimi "sağmal inek" yerine koydurmama da gerek yok. Ama bu fiyattan alan arkadaşlara da hiçbirşey demem. Neticede bu iş, zevk ve renk meselesi. İnşallah ödedikleri ücretin karşılığını alabilirler.
They drew first blood...

Bilal ceylan

Bizler çizgi roman severiz. Biz mecnunsak, çizgi roman bizim leylamız. Onun için, çöle de düşeriz, işkence de görürüz , ama yine de vazgeçmeyiz. Böyle bir sevda bizimkisi...
     Ülkemizde, 90'ların ortalarında başlayan kıtlık, neyse ki çok uzun sürmedi ve yeniden büyüyerek bu günkü haline geldi çizgi roman piyasası. Belki de hiç olmadığı kadar bol çeşitlilikte yayınlar çıkıyor artık ülkemizde. Bize düşende, çıkan yayınları alıp okumaktı .Ama sadece okumak için değil destek amaçlı  da satın aldık. Bazılarımız çıkan bir kitaptan, ikişer, üçer hatta dörder tane aldı. Yetmedi,  yeni çıkan yayınların veya gözden kaçmış olabileceğini düşündüğümüz kitapların reklamını da  yaptık. Amaç daha fazla satış olsun, piyasada daha da büyüsün. Yayın evleri kazandıkça bizde kazanırız, hem daha çok yeni eser hem de kitap fiyatlarında ucuzlama olur diye düşünüyorduk. Fiyatlar düştükçe, maddi olanaksızlıkar yüzünden belki hiç alamayan belki de sadece ayda bir kitap alabilen insanlar da  çizgi romanlara daha rahat ulaşabilir sanıyorduk.
   Biz mecnunlar ; yarınını düşünmeyen, parasının hesabını bilmeyen insanlar değiliz. Hemen hemen hepimiz maaşlı çalışan emekçi insanlarız. Buna rağmen, bu güne kadar elimizden gelen desteği vermekten geri kalmadık. Çünkü, yukarıda belirttiğimiz gibi; destek oldukça bir gün fiyatların makul seviyelere geleceğini düşünüyorduk. Ama gördük ki, tam tersine satışlar arttıkça, ucuzlama yerine sürekli daha da pahalanmaya başladı fiyatlar.
Daha çok şey yazılabilir bu konuda ama.
Su akar yatağını bulur diyelim.

memospinoz

Alıntı yapılan: memospinoz - 21 Kasım, 2020, 00:17:27
Komikşeyler sitesinde "baskısı var" ifadesi kullanılıyor, bu stokta olduğunu değil kitabın baskısı bitmemiş olduğunu gösteriyor sanırım. Yoksa "stokta var" demeleri gerekmez miydi? Stok sayısı da belli değil ayrıca, pek güven vermiyor bu haliyle ama yine de denemek isteyen olabilir.

Artık stokta yazıyor. Yoksa burayı okuyorlar mı?  :D

https://komikseyler.com.tr/urun/ekinokslar/

En ucuz burada. Stoğa gireceğini bilsem buradan alırdım. Trendyol'dan 10.2₺ daha pahalı almış oldum.  ;D

pizagor

Ne oldu şimdi son durumda, fiyat geri mi çekildi   ???

İlgili tüm taraflarda kafalar karışık!
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kauss

Komikşeyler en uygunu sunuyor. Sanırım Saga Özel Edisyon vol 2. vakası gelecek  ;D

TKnKT

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Kasım, 2020, 08:23:34
Ne oldu şimdi son durumda, fiyat geri mi çekildi   ???

İlgili tüm taraflarda kafalar karışık!

İnternet kanallarında fiyat etiketi belirlemenin kolaylığı sebebiyle fiyat "olması gereken" (yayınevinin ifade ettiği şekliyle) seviyeye çekilerek 124 ₺ olarak düzenlendi. Siteden siteye indirim oranına göre fiyat değişkenlik göstermekte. Yayınevi dahil hiçbir yerde fiyat geri çekilmesinde denk gelmedim, sizden sonra küçük bir piyasa yoklaması yaptım. Kendi ifadelerinden yola çıkarsak anladığım kadarıyla zaten geri çekilmesi zarar edecekleri anlamını içeriyor.

Sanıyorum ki aramızdan bir kişi komikşeyler.com üzerinden sipariş vermedikçe (ki çoğumuz sanıyorum çekingen kalacak) bu sır perdesinin aralanmasını bekleyeceğiz gibi gözüküyor. Bu site bir istisna sunuyor şuan fiyatlandırma konusunda.

Bunlarla birlikte kitabevi ve tedarikçi/yayınevi arasındaki anlaşmanın ön ödemeli olacağını pek düşünmüyorum ancak bu şekilde bir durum mevcut ise kitabevleri kitapları daha uyguna aldığı için 64 ₺ etiketi ile sunuyor olabilir (?) Ayrıca daha önce de belirtmiştim. Arka kapakta halen 64₺ gözüküyorsa kitabı raftan alıp kasaya götürdüğünüzde bu fiyat üzerinde ısrarcı olabilirsiniz tüketici hakları çerçevesinde. Burada hak olmasından öte yasal zemine geçilmediği sürece kim daha çok inatlaşırsa o kazanıyor elbette.
"The man who opens topics faster than his shadow"

darkwood

Komik Seylerin fiyat değişikliğinden ya haberi yok, ya da etiket fiyatı dağıtımdan sonra değiştiğinden internetten değiştirmeyi unuttular.
Farkedince fiyatı değiştireceklerdir sanıyorum.

Darkwood Sakinleri..

memospinoz

Keşke bu da yayımlansa diyeceğim ama fiyatından korkuyorum.  ::) ;D

https://www.youtube.com/watch?v=OmYgOmyybRI&ab_channel=EuropeComics

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 19 Kasım, 2020, 17:22:43
Yanlışlıktır diye düşünüyorum, düşünmek istiyorum. Eğer ki bu fiyatlandırma gerçekse, 124TL'yi kabul edip bu kitabı alan her okur, diğerlerinin de bu seviyeye çekilmesini kabul ediyor demektir.

Albümü aldım. Peki yukarıda dediğimi yuttum mu? Hayır! KomikŞeyler'deki 44,80 TL'lik fiyat üzerinden, 'nasıl olsa iptal edileceğini' düşünerek siparişi Kasım sonunda verdim. Siparişi verdiğimin ertesi günü Ekinokslar bu sitede satıştan kaldırıldı, kitabın linki kayboldu. 'Ha bugün, ha yarın iptal edilecek' derken üçüncü haftanın sonunda kargom geldi. Bu kadar muhabbeti geçtikten sonra da bekletmeden okudum. Bitti, bir kez daha okudum. Atmosferi gri, yaşamı ve ölümü; hayatın getirdiklerini ve götürdüklerini; yaşanmışlıkları ve yaşanamamışlıkları sorgulayan harika bir hikaye. Grafikler de bir o kadar kendine has ve hikayeye uygun. Ben çok beğendim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

ghostrider

Fiyatı çok ucuz bir kitap !
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

memospinoz

Alıntı yapılan: pizagor - 29 Aralık, 2020, 09:34:46
Albümü aldım. Peki yukarıda dediğimi yuttum mu? Hayır! KomikŞeyler'deki 44,80 TL'lik fiyat üzerinden, 'nasıl olsa iptal edileceğini' düşünerek siparişi Kasım sonunda verdim. Siparişi verdiğimin ertesi günü Ekinokslar bu sitede satıştan kaldırıldı, kitabın linki kayboldu. 'Ha bugün, ha yarın iptal edilecek' derken üçüncü haftanın sonunda kargom geldi. Bu kadar muhabbeti geçtikten sonra da bekletmeden okudum. Bitti, bir kez daha okudum. Atmosferi gri, yaşamı ve ölümü; hayatın getirdiklerini ve götürdüklerini; yaşanmışlıkları ve yaşanamamışlıkları sorgulayan harika bir hikaye. Grafikler de bir o kadar kendine has ve hikayeye uygun. Ben çok beğendim.

Kitabının nihayet geldiğine sevindim sevgili pizagor. Ayrıntılı yorumunu da bekliyor olacağım.  :)

TKnKT

Alıntı yapılan: pizagor - 29 Aralık, 2020, 09:34:46
Bitti, bir kez daha okudum. Atmosferi gri, yaşamı ve ölümü; hayatın getirdiklerini ve götürdüklerini; yaşanmışlıkları ve yaşanamamışlıkları sorgulayan harika bir hikaye. Grafikler de bir o kadar kendine has ve hikayeye uygun. Ben çok beğendim.

Ben de bu akşam bitirdim kitabı. Ancak sanıyorum ki hikaye içeriğini özümsemek için gerçekten ikinci bir okuma gerekecek. Pedrosa'nın hikayesinden çok çizimler ve renkler etkiliyor beni çoğu zaman, bu sebeple şuanki haliyle de tatmin olduğumu söyleyebilirim. Belki ikincil bir okuma ile üzerine daha derinlemesine yazmak daha makul olur. Sadece lineer bir hikaye akışı olmayan ve bir olaya farklı noktalardan dokunan insanların kendi yaşantılarının ele alındığı bir eser olarak çok kabaca tanımlayabilirim sanırım.

İkincil bir okumayı beklemeden buraya gelme sebebim ise şu tarz küçük göze batan şeyler ile karşılaşılabileceğini bildirmek. Belki dalgınlıkla kafamda tamamladığım daha fazlası vardır ancak benim gözüme ilk okuma ile çarpanlar bunlar oldu.

Kitabı okumaya başladığınız anda şu kare ile karşılaşıyorsunuz. Balonların içi ters yazılmış, değişmesi gerekiyor. Bu kitapla birlikte unutulan tek şey sadece fiyatının yükseltmesi değil, aynı zamanda son okumayı da unutmak olmuş.

Benzer şekilde kadın karakterin konuşma balonu ile radyodan gelen konuşma balonu (açık yeşil olan) ters şekilde yerleştirilmiş.

Burada kare içine aldığım konuşma balonlarından ilkinde "...bunalmadığı mı?" şeklinde ifade yer alması gerekiyorken, ikincisinde ise " 'İki dakika..." şeklinde bir düzenleme yapılması gerekmekte.

Son olarak kitap içerisinde zaman zaman düz metinler ile karşılaşıyorsunuz. Bu da onlardan birisi. "..korkutuyorlardı.." şeklinde bir düzeltme istiyor.

Evet basit şeyler ama biraz takıntılı olmaya görsün işte insan.
"The man who opens topics faster than his shadow"

nicholaihel

TKnKT Altını çizdiğiniz tüm problemleri gözüme gözüme battı. Ufak tefek denmenin de ötesinde bu hatalar kişisel kanaatimce.
Hele bu etiketle...