The Immortal Iron Fist - Çizgi Düşler

Başlatan dean, 12 Kasım, 2020, 15:18:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

pizagor

Cilt mi, fasikül mü, bu konuda bilgi var mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

dean

Iron Fist ve X-Force cilt olarak çıkacak.

Darkseid is.

Vay hem Brubaker hem Fraction yazar kadrosunda. Karakteri tanımasam da heyecanlandırdı. Umarım tamamlanır.

rumar80

Gerçekten güzel bir seridir.
Kesin tavsiye ederim

pizagor

Daha kapaktan tavladı beni bu kitap. Sonrasında yaratıcı ekip... Avengers dışında aklıma dahi gelmeyecek bir karakteri ayıla bayıla okuyacağım gibi geliyor bana...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

peder clemente

Güzel haber. Ben alacağım. 2006 yılında Matt Fraction&David Aja bu limitli seride birlikte çalıştıktan sonra, 2012 yılında Hawkeye limitli serisinde tekrar biraraya gelmişler ve çok iyi iş çıkararak Eisner ödüllerini toplamışlardı. Her iki limitli seride reklendirmeyi aynı isim Matt Hollingsworth yapmış. Bu nedenle iki eser arasında karakter çizimleri ve renklendirme yönünden benzerlikler varmış. Iron Fist, bu ekibin, Hawkeye için ısınma turu gibi imiş. Iron Fist çizimleri çok beğenilmiş.

Örnek paneller:

Umarım ikinci cilt çok gecikmeden yayımlanır. İkinci ciltten güzel bir panel:

Iron Fist karakterinin gerçek adı Danny Rand. Danny Rand, ilk değil 66. Iron Fist. Iron Fist, gizemli ve mistik Kun'Lun şehrinin koruyucuları olan savaşçılara verilen bir unvan. Quan Yaozu, bilinen ilk Iron Fist. Danny'den önceki Iron Fist, I.Dünya Savaşında savaşan Orson Randall. Yayımlanacak ciltte Orson Randall da var. Danny'nin babası Wendell, Orson Randall'i tanıyormuş ve Wendell neredeyse Iron Fist olacakmış. Orson Randall, Wendell'e Kun'Lun'dan bahsetmiş ve bu şehri bulması için teşvik etmiş. Bunun üzerine Wendell, Nepal'de Orson ile eğitime gitmiş. Mistik şehrin yolunu bulan Wendell, bu esnada Kun'Lun şehrinin Lordunu ve onun oğlunu kurtarmış. Wendell, Lei Kung tarafından eğitilmiş; ancak, bazı aksilikler nedeniyle Iron Fist olamadan geri dönmüş... Bazı süper kahramanlar gibi Danny de bir öksüz, 9 yaşına kadar ailesiyle yaşar, 9 yaşına geldiğinde ailesi onu her 10 yılda bir kapıları açılan mistik şehir Kun'Luna götürmek ister. Kun'Luna, Himalayalar içinden geçerek, zorlu yollarda ve yerlerde dağ tırmanışı yapılarak gidilir. Bu yolculuk esnasında Danny'nin babası Wendell, dağdan aşağı düşerek hayatını kaybeder. Annesi ise oğlunu kurt sürüsünden korumaya çalışırken can verir. Ailesinin ölümünden sonra, 9 yaşındaki Danny, Kun'Lun halkı tarafından bulunur ve şehre götürülür. 19 yaşına kadar orada yaşar, Lei Kung tarafından eğitilir ve Iron Fist olduktan sonra şehri terk eder. Danny Rand, bu kadar mistik ve uzakdoğu kokan hikayesine rağmen Asyalı değil bir Amerikalı; hem de "Rand-Meacham" Şirketinin sahibi zengin mi zengin bir Amerikalı.Yalnız Bruce Wayne (batman) gibi bir playboy değil.Danny Rand, dövüş sanatlarında çok usta olmakla birlikte mistik güçlerden de yardım alır. "Ki" gücüne odaklanarak bazı güçler elde eder. Ki enerjisini yumruğuna toplayarak yaptığı Iron Fist vuruşu öldürücüdür. Yaralarını meditasyon yaparak iyileştirebilir.

Ülkemizde bu tarz işler tutuyor. Bence doğru seçim. Macera, aksiyon, uluslararası entrika, mistik güçler, kung-fu... Güzel çizimler ve bir kahramanı tanıma şansı.
Laf Kung-Fu'dan açılmışken, eskiden bu filmlere karate filmi denirdi. Bruce lee'nin Big Boss filmi, ülkemizde "Öldüren Karateci" adıyla oynadı. Kung-Fu, Karate-Do, Taekwon-Do, Judo, Aikido arasındaki farkları bilmezdik. Bruce lee, Kung-Fu'nun bir türü olan Wing Chun biliyordu.Sonra kendi dövüş sanatı Jeet Kune Do'yu geliştirdi.1960-70-80'li yıllarda Kung-Fu, Karate çılgınlığı vardı... Ne filmler çekildi... "Master of the Flying Guillotine=Uçan Giyotinin Ustası 1976" filmi, "Tek kollu boksör uçan giyotine karşı" adıyla oynamıştı, başrolde Wang Yu.

Yine Wang Yu'nun başrolde olduğu "The one-armed swordsman 1967", Kolsuz Kahraman adıyla gösterime girmişti. "5 Fingers of Death=Ölümün beş parmağı" filmi 1972 tarihli.

Bruce Lee, Jackie Chan, Chuck Norris...Ve tabii Sonny Chiba.
Hah! Hah! Ne günlerdi... :D

Karate-Do'nun kurucusu Gichin Funakoshi 1868-1957

Funakoshi, yol gösterici 20 karate ilkesinin birincisinde şöyle yazmış: "Karate 'Rei' nezaketi ile başlar ve biter. Rei: Sıklıkla saygı olarak tanımlanır, fakat gerçek anlamı bundan daha fazlasıdır. Rei, hem diğerlerine karşı saygılı bir tutumu ve hem de özsaygı duygusunu ifade eder. Hayvanla adamın farkı Rei'de yatar. Rei yoksa dövüş metodları martial arts değildir, fakat rezilce bir şiddettir. Rei olmadan kaba kuvvet, hayvani güçten daha fazla birşey değildir ve insan olanlar için değersizdir... Tüm savaş sanatları Rei ile başlar ve sona erer. Onların çalışılmasında bir saygı duygusu yoksa ve saygı ile çalışılmazsa, onlar sadece şiddetin basit bir formu olmaktan ileri gidemezler."

Nomad

@peder clemente
Eline sağlık üstadım.
Açıkçası her yeni seri tanıtımının altında senin ve yanında birkaç sağlam arkadaşın daha yazılarını arar oldu gözlerim.
Sizlerin tanıtım ve ön hazırlık yazıları sonrası

"Hamdım, piştim, yandım..."
(Hz. Mevlâna)

Moduna giriyorum. O çizgi romanı okumaya hazır hissediyorum kendimi.
Sağolun, varolun.

Mrtekin

Netlix'de kendisinin dizisi ve "Defenders" yayınlandığı zamanlar, dizilerin rüzgarını da arkaya alarak yayınlansa daha da iyi olur muydu diyeceğim ama bu seferde Iron Fist olarak seçilen arkadaşın kavga@döğüş kurgularındaki fecaat beceriksizliği aklıma geliyor. ;D
They drew first blood...

Kauss

Yanlış bilmiyorsam 6 ciltten oluşuyor. İlk başta değil ama seriyi tamamlarsa sonradan toplu alım yapacağım.

hanac

Alıntı yapılan: peder clemente - 13 Kasım, 2020, 07:49:28
Yine Wang Yu'nun başrolde olduğu "The one-armed swordsman 1967", Kolsuz Kahraman adıyla gösterime girmişti. "5 Fingers of Death=Ölümün beş parmağı" filmi 1972 tarihli.

Yine güzel bir yazı olmuş Pederim, tebrik ediyorum.

Wang Yu favori oyuncum idi bir zamanlar. Bulabildiğim bütün filmlerini seyrettim.

Nisan 2012 de yayınlanan E-dergimizin 2.sayısında da "Tek Kollu Kahraman-Jimmy Wang Yu" yazısını yazdım.

Arzu edenler aşağıdaki başlıkta verilen linkten indirip okuyabilir  :)

http://altinmadalyon.com/altin/altin-madalyon-e-dergi/e-dergimizin-tum-sayilarini-indirebileceginiz-linkler/

rumar80

Sevgili pederin yazısına ekleyebileceğim bazı şeyler var: Danny'nin ailesinin ölümünden babasının ortağı Meachum sorumlu. Danny bu yüzden geçit açılınca dünyaya döner. Ancak ne kadar istese de bir katil olmadığı için Meachum'u öldürmez. Meachum kendi silahı ile ölür.
  Danny New York'a geldiğinde kendisine yardım eden kişi, daha sonra yakın arkadaşı olacak Coleen Wing'dir.
  Bir süre sonra Danny Luke Cage ile ortaklık kurarak Heroes for Hire şirketini oluşturur.
  Uzun bir süre eski polis Misty Knight ile çıkar. Misty'nin bir eli ve bacağı polislik sırasında bir patlama sonrası kopmuştur. Yerlerine Forge tarafından metal protezler yapılmıştır. Misty ve Coleen de Daughters of the Dragon adlı dedektiflik şirketini kurmuştur.
   Beyonder dünyaya döndüğünde (Secret wars 2) insanları anlamaa çalışırken Luke ile yaptığı bir sohbet sırasında Luke Cage en önemli şeyin para olduğunu söylemesi üzerine; Heroes for Hire'ın da içinde bulunduğu gökdeleni altına çevirir. Yeni ağırlığına dayanamayan gökdelen yıkılır. Bu maceranın devamı Bilka Örümcek adam sayılarında mevcuttur.
   Son olarak Bilka deyince Power Man & Iron Fist maceraları dolgu malzemesi olarak Bilka Örümcek adamlar içinde yayılandı. Tek bir maceraları da Güneş dergisinin çizgi roman ekinde basıldı.

peder clemente

Nomad ve Hanac dostlarıma, yazımla ilgili teşvik edici olumlu görüşleri için teşekkür ederim. Ayrıca, Rumar80 dostuma, konuyla ilgili verdiği güzel bilgiler için teşekkürler...
E-dergi 2. sayıdaki güzel yazınızı zevkle okudum Hanac dostum. Wang Yu hakkında bilmediğim birçok şey öğrendim. Yazıyı öneriyorum. İzninizle yazınızdan bazı alıntılar yapacağım: "Wang Yu, eski bir yüzme şampiyonu. 1967 Yılı çok verimli geçer Wang Yu için; Tek Kollu Kahraman ile Asya'da süperstar olur. Bu film bir milyon dolar hasılat sınırını aşan ilk Asya filmi olur.

Wang Yu hiçbir zaman gerçek bir dövüşçü olmamıştır; o, akrobat yetenekleri yüksek iyi bir oyuncudur sadece. Bu alanda Bruce Lee, David Chiang ve diğer savunma sanatları eğitimi almış gerçek sporcu oyuncular ile rekabet etme şansı da yoktur.

Bruce Lee ve Wang Yu

Wang Yu'nun bazı filmleri kült statüsüne bile erişmiştir. Günümüz sinemasının önemli yönetmenlerinden Tarantino'nun sinemasına ruh veren 1976 tarihli "master of the flying guillotine" filmi gibi...Tarantino, Kill Bill'i çekerken bütün ekibe Wang Yu'nun eski filmlerini izlettirmiştir.
1970'li yılların sonlarına doğru Wang Yu da sinemadan yavaş yavaş kopmaya başladı. Yeni Yıldız Jackie Chan ile arası çok iyi idi, Jackie Chan'in başı Çin mafyası ile belaya girince yardımına koşan ve arayı bulan Wang Yu olmuştur. Bu yardımına karşılık Jackie Chan, iki filminde yardımcı oyuncu olarak Wang Yu'yu oynatarak ona olan şükran borcunu ödemeye çalışır."(Hanac dostumun yazısından yaptığım alıntı burada bitiyor)Okuduklarımdan hatırladığıma göre Wang Yu'nun kadınlarla arası çok iyiymiş. ;) Bir de, 1960'ların sonunda "Kolsuz Kahraman" filminin büyük iş (gişe) yaptığını hatırlıyorum.Sinemada kuyruklar vardı ve bilet bulunmuyordu."Kolsuz Kahraman'ın Dönüşü" filmi de olay olmuştu.

Jackie Chan ve Wang YU

Çizgi romanımıza dönersek: Goodreads'in "Best of Marvel Comics" listesinde, eserin omnibus baskısı 42. sırada.
Ben bu muhabbetlere bayılıyorum. Fırsat buldukça oğlumla da yapıyoruz. Konuyla ilgisi olmayanlara biraz pulp gelebilir; ancak, Bruce Lee bu filmlerle insanlığın ortak hafızasına hiç unutulmayacak şekilde yerleşti.

Bazen gerçek, bir filme veya çizgi romana dönüştüğünde sıkıcı olabilir.Hayal gücü ve fantastik soslarla servis edildiğinde ise çok lezzetli olur. Usta yönetmen Fellini: "Fikir iyiyse, mantığı pencereden dışarı atarım." demiş.

hercai

Yönetmen Fellini;
"Fikir iyi ise, mantığı pencereden dışarı atarım!"  :D
Tuttum bu felsefeyi...

rumar80

Direkt iron fist ile ilgili olmasa da son bir bilgi daha vereyim:
   Wolverine'in can düşmanı, bir dönem "iş ortağı" Sabretooth ilk olarak Iron Fist'in kendi serisinde okuyucuya sunulmuştur. 14. sayının yazar ve çizeri, daha sonra birlikte X-men'de çalışacak olan Chris Claremont ve John Byrne'dür.