Karanlıkta Sevdiğin Ben - Marmara Çizgi

Başlatan ferzan, 08 Mart, 2023, 22:28:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Skottie Young'dan Karanlıkta Sevdiğin Ben raflarda.

Yazar SKOTTIE YOUNG (PERİLER ÜLKESİ'NDEN NEFRET EDİYORUM, Deadpool, Strange Academy) ile çizer JORGE CORONA (NO. 1 WITH A BULLET, Super Sons, Feathers), çok sevilen MIDDLEWEST serisinin ardından birlikte çalışmaya perili bir hikâyeyle devam ediyorlar.

Ro isimli bir sanatçı, şehrin keşmekeşinden kaçıp huzur ve ilham bulma umuduyla küçük bir kasabadaki eski bir eve yerleşir. Fakat orada bulduğu ilham, istediği türde bir şey değildir. Stephen King ve Neil Gaiman hayranları, karanlık, rahatsız edici ve aşk dolu bu korku hikâyesinden büyük keyif alacaklar.

Yayın Tarihi: Şubat 2023
Sayfa Sayısı: 128
Yazar: Skottie Young
Çizer: Jorge Corona
Kağıt Kalitesi: Enzo Creamy
Fiyat: 120 ₺
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Detaylı yorumlamadan önce göz hakkı görselleri paylaşalım...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

ferzan

5 sayılık bir mini seri ve geçtiğimiz yıl tamamlandı. Akabinde tek ciltte toplandı. Middlewest serisinden ortaklıklarına aşina olduğum Skottie Young ve Jorge Corona ikilisinin bu kısa serisine bir şans vermek istedim, geçtiğimiz yaz orijinal cildini aldım. Türkçe yayınının bu denli çabuk olacağını düşünemedim.

Öncelikle, çok hoş ve okumaya değer bir çerezlikle karşılaştım diyebilirim. Hatta çerezlik derken biraz haksızlık ediyor olabilirim ama kaliteli bir çerezlik. Hikayenin her anından büyük keyif aldım, 5 sayıya başarıyla yedirilmiş bir gerilim, absürtlük ve tansiyon vardı. Uğranmış ev ya da perili köşk konseptinde halen yeni ve güzel bir şeyler söylemek mümkünmüş dedirtti.

Hakkında başka bir şey demeyeceğim. Zaten hızlı tükenen ve tadı damakta kalan bir eser ve ilk iletideki resmi tanıtım yazısı dışında ne söylense az biraz ipucu olacağından gerisini okumak isteyenler keşfetsin. Yalnız ben başka bir konudan şikayet edeceğim.

Marmara Çizgi 'nin bu eseri bastığını öğrenince yegane korkum seçilecek kağıt ile basım uyumu olmuştu. Bu konuda Marmara beni tutarsızlık düzeyinde şaşırtıyor çünkü. Kuşe kağıt iyice el yaktığından beri enzo ve üçüncü hamur ön plana çıktı bazı yayınlarda. Kiminde "kuşeye basılsa ancak bu kadar güzel olurdu" dedirtti, kiminde "nasıl ya, inanamıyorum" dedirtti. Şahsen en kahrolduklarım arasında başta Southern Bastards vardı. Sabrina da yardımcı olmadı ama Archie şaşırttı, üçüncü hamura basıldığı halde ayna gibi çıkan Crossover daha da şaşırttı. Bütün mesele, eserin mevcut renk paletinin doygunluk ve koyuluk durumuna göre seçilen kağıtta canlı ya da süper cansız durması olayıydı. Bazı yayınlar bu sınavı verirken bazıları ne yazık ki sınıfta kalmış oldu. İşte bu başlığa konu olan eser de ne yazık ki bunlardan biri.

Aşağıda paylaştığım iki görselden ilki orijinal albüme, ikincisi Türkçe baskısına ait. Orijinali kuşemsi bir kağıt elbette ama Marmara 'nın seçtiği kağıtta da eminim aynı koyular makul düzeyde verilebilirdi. Bunun örnekleri var çünkü ama Southern Bastards 'ı da düşünürsek, sanıyorum atmosferi karanlık ve koyu tonlara sahip eserlerde bir türlü vuslata eremeyeceğiz gibi görünüyor. Umarım tez zamanda aksi olur da böyle güzelim işler ekonomi kaynaklı tercihler dolayısıyla güzelim Türkçemizde basım azizliğine uğrayıp heba olmaz. Biz de isli camdan güneş tutulması izler gibi bakmayız sayfalara.

Bu farkı sorun etmezseniz, hikaye ve görsel olarak pişman etmeyecek hoş bir anlatıyla flört edeceğinizi sanıyorum.

pizagor

Renklere, panellere, albüme yazık olmuş. Ama yayncıyı 'neden bu kağıt, neden birinci hamur değil' gibi konularda eleştiremiyorum artık. Kalitenin daha da düştüğü, düşürülmek zorunda kaldığı ve artarak zorunda kalacağı bir sürece girdik. Ama şu panel kıyaslamalarını görünce hakikaten içim cız etti. Albümü haftasonu almıştım, keşke bunları görmeden okuma işini aradan çıkarsaymışım. Şimdi edisyona doğrudan olumsuz önyargıyla başlayacağım ve bu durum alınacak keyfi baltalayacak :(
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Lemarchand

Bugün ben de çizgi roman dükkanında inceleme fırsatı buldum. Gerçekten çok kötü gözüküyor bazı panelleri ayırt etmekte zorlandım. Image comics işlerini seviyorum çoğunu çıkar çıkmaz toplarım ama ne yalan söyleyeyim bugün elim gitmedi bu romanı almaya. bir de sanki 2.hamurun da artık kalitesini kısmaya başlamışlar sanki. Sayfalar incecikti.