Kusama Takıntılar, Aşklar Ve Sanat - Alfa

Başlatan hanac, 25 Eylül, 2023, 12:13:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Kusama Takıntılar, Aşklar Ve Sanat

Sanatım sadece benim görebildiğim sanrılardan geliyor.
Beni rahatsız eden yanılsamaları ve takıntılı görüntüleri heykellere ve resimlere çeviriyorum.
Yayoi Kusama

Yayın Tarihi: Kasım 2022
Yazar: Kolektif
Hamur Tipi: 2. Hamur
Sayfa Sayısı: 128
Ebat: 17 x 24 cm
Fiyat: 175 ₺  Kasım 2022 Fiyatı 125 ₺

KenParker

Ressamlara ilgimden dolayı çıkar çıkmaz alıp okumuştum.
Yayoi Kusama çocukluğunda geçirdiği bir kaç travmadan sonra hayata farklı açıdan bakmaya başlamış bir Japon ressam. Sanatçı ruhlu olduğu için de bu farklı bakış açısını sanatla şekillendirmiş, sanatına aksettirip resmetmiş. Ne zamana kadar? Ta hayatının yaşlılık yıllarında beli bükülene kadar. Şu an hala yaşıyor mu bilmiyorum.

En son öğrendiğüm kadarıyla Japonya' ya geri dönüp burada yaşamaya başlamış. Milli sanatçı gibi sahiplenilmiş. Haftanın bazı zamanları lüks evinde kalırmış, bazı zamanlarıysa akıl hastanesinde. Akıl hastanesinde yatmayı gönüllü olarak istemiş. Çünkü kapıldığı sanrılar, genç badireli hayatının sonundan yaşlılığına kadar devam etmiş.

Grafik roman Yayoi'nin çocukluk yıllarından başlıyor. Bir kaç travmatik durum. Sanata sarılışı, Japonya'da tutunamayıp ABD'ye göç edişi. ABD'de yavaş yavaş tutunmaya palazlanmaya başlaması... Bundan sonrasına devam etmiyorum. Okuyacaklar için sürprizbozan sayılır.

Sanat hayatının bir kısmı tabu deviren nüdist eylemler içeriyor. Bu kısımlar tabu sevenlere ters gelebilir. dikkat.

Çizimler Kusama'nın resimlerini aksttirecek biçimde resmedilmiş. Sırf çizim için alacaklar sanatçının resimlerine baksa iyi olur... Ressam hayatı okumayı sevenler kesin almalı.
Benim için orta karar bir okumaydı.