Marmara Çizgi: Yorumlar, Eleştiriler, Temenniler

Başlatan hanac, 02 Ekim, 2010, 13:14:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tarkan Kurt

Arkadaşlar, dün Marmara Çizgi'nin Nişantaşı'ndaki çizgi roman evini ziyaret edip Erdem Bey ile çay eşliğinde biraz sohbet ettim. Kendisine; Lone Wolf and Cub, Bone, Red Sonja ve Conan'ın geleceği konusunda sorular sordum. Cevaplarını yazıyorum.
Öncelikle Erdem Bey Bone serisinin 9 kitaptan oluştuğunu ve 2013 yılı içerisinde kalan 6 kitabı da yayınlayarak bu sene içinde mutlaka bu seriyi tamamlayacağını söyledi.
Red Sonja ve Conan'ın satılma hızının yavaş olduğunu, neticede istenen satış rakamlarına ulaşsa bile bunun çok yavaş gerçekleştiğini belirtti. Bu nedenle Red Sonja'ja devam etmeyi düşündüğünü ancak senede 1 sayı çıkarabileceğini söyledi.
Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı'nın 7 nci sayısının baskıda olduğunu, bu serinin devam edeceğini ancak Kimmeryalı Conan serisine yayınlanacak olan 3 ncü sayı ile ile son verceklerini sonrasında ise iki ihtimal üzerinde düşündüğünü bunlardan birinin One Shot Conan kitaplarını yayınlamak olduğunu diğerinin ise Lal'in 10 cilt yayınlayıp yarıda bıraktığı Conan Klasik Maceralar serisine kaldığı yerden devam etmek olduğunu söyledi.
Sorum üzerine bu seriye devam ederse boyutlarını küçülteceğini ve kendi kullandığı ölçülerde basacağını söyledi. Bunun üzerine ben boyutlarını küçültmesini doğru bulmadığını söyledim hatta bu yüzden Bouncer'ı almadığımı ve almayacağımı da belirttim ama bu konudaki düşüncesi net. Lal'in bu seriye devam etme ihtimalini sorduğumda bir dönem Lal'in kendisini arayarak Kimmeryalı Conan serisinin satış rakamlarını sorduğunu, 800-1000 cevabı verdiğini, Lal'in ise bu duruma şaşırdığını ve klasik maceralar serisini Lal bastığında satışların 400 civarında olduğunu söylediklerini belirtti. Kısacası Lal bu konuda kararsız gibi görünüyor.
Lone Wolf and Cub (Yalnız Kurt ve Oğlu) için ise ilk üç sayının iki ayda bir sonrasının ise aylık olarak basılacağını  belirtti.

pizagor

Chronicles Of Conan serisinin boyutları değişecekse ben kesinlikle almam. Kitaplığımda boyutları değişen, formatı değişen çizgiromanlar görmekten sıkıldım artık. Lal çok güzel birşey yaptı, orijinalinin aynısını yayınladı. Dolayısıyla İngilizce 11. ciltten devam. Şu anda 22'ye dayandı bile orijinalleri...

Savage Sword Of Conan'ın hem yerli hem orijinal baskılarına sahibim. Kıyaslıyorum ve Marmara Çizgi baskısının yetersizliğini çok net görüyorum. Çeviri falan belki 10 numara ama küçültülmüş hali o güzelim panelleri öldürüyor. Silik karanlıklar da cabası. herhangi bir fiyat avantajı da göremiyorum. Dolayısıyla orijinallerine yöneldim bu seri için de. Farklılık yaratmak isteniyorsa, bu seri küçültülmüş değil aksine ilk yayınlandığı o orijinal magazin boyutlarıyla yayınlanmalı. İşte o zaman orijinallerini boşverir, helal olsun deyip o parayı veririm bu kitaba...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Ben de Özgür gibi düşündüğümü daha önce belirtmiştim. Bu nedenle Conan'lara yaklaşmamaya kararlıyım. Bouncer'ı da aldığıma alacağıma pişman oldum diyebilirim
  Bone konusu ise çok ilginç ve iddialı. Bence zor ama...

kalidor

Eyüp Abi bilgiler için çok teşekkür ederim.

Conan Klasik Maceralar serisinin boyutlarının küçültmesi halinde ben de çok net almayacağımı belirteyim. Lal de bu formatta bassaydı o zaman alırdım fakat şimdi rafta aynı serinin iki farklı boyda durmasına tahammülüm yok. Alfa zamanlarına dönmenin ne lüzumu var ki? Orjinallerini almayı yeğlerim. Bouncer'ı da bu sebeple almadım.

Red Sonja senede bir değil 2 senede bir yayınlanıyor zaten. Artık satışlar düşük olduğu için kendisi bilir ama Sonja'ya devam.

Kimmeryalı Conan serisi toplamda 25 fasikül. En son 2. ciltle beraber 13. fasikül bitti. Serinin bitmesine aslında 12 fasikül yani 2 TPB var. Keşke 1 tane daha yayınlayıp seriyi tamamlasaydı.

Yayınlayabileceğei one-shotların tamamına yakınını Conan macera tanıtımlarında aktarmıştım. Burada favorim Midnight God ve Book of Thoth. Songs of Death'te 3 . tercihim olabilir.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/board,248.0.html

Dark Horse Kral Conan maceraları ise eskilerin yeniden adaptasyonu olduğu için bence gerek yok.
Crom! Ölüleri Say...

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 10 Ocak, 2013, 11:07:11
  Ben de Özgür gibi düşündüğümü daha önce belirtmiştim. Bu nedenle Conan'lara yaklaşmamaya kararlıyım. Bouncer'ı da aldığıma alacağıma pişman oldum diyebilirim
  Bone konusu ise çok ilginç ve iddialı. Bence zor ama...

Bouncer ile ilgili fazla sayıda olumsuz geri bildirim aldım. Dolayısıyla almayacağım. Ama hikaye çok güzel diyorsanız, illa ki okunmalı diyorsanız Arka Bahçe'de İngilizcesi gözüme çarptı, onu düşünebilirim...

rumar80

Bouncer basımı dışında bence çok da mükemmel bir sanaryoya sahip değil. Hatta ikinci albüm aceleye getirilmiş bir sonla bitiyor.
  Çizimler iyi, ama karar senin.

alan ford

Thorgal , Okko ve Bouncer , birileri kanun hükmünde bir kararname mi yayınlar , ferman mı çıkarır bilemem , ama artık frankofonların orijinal boyutunda yayımlanmasını istiyorum.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

HacıGeraltEmmi

Şimdi olurda Marmara Conan'ı Lal'in kaldığı yerden ebat küçülterek yayınlamaya başlarsa ve yukarıdaki mesajlarda belirtilen sebeplerle okuyucu rağbet göstermezse (inşallah tersi olur) sebep;"ülkemizde renkli çizgiroman tercih edilmiyor", "Renkli Conan satmıyor" vs. diyerek işin içinden çıkılacaktır. Olan Conan'a olacak, 2 yayıncının deneyip başarı yakalayamadığı bir seriye kimse bulaşmak istemeyecektir.

Ebat küçültme ciddi bir fiyat avantajı sağlasa ve daha çok kişi bu sebepten ötürü alıyor olsa anlarım. Ama öyle bir fiyat avantajı da olmuyor maalesef.

kalidor

1-1.5 sene önce İlker Bey Thorgal'in orjinal boyutuyla bizde yayınlanan boyutu arasındaki maliyet farkının %30 olduğunu söylemişti.
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Bende Conan klasik serinin devamı güzel olur. Ancak kesinlikle lal in boyutları ile basılması halinde satın almayı düşünebilirim. Ayrıca fiyat olarakta uygun olmalı. Bouncer konusunda kùcùk ebat ve okuması zor bir yazı stili tercihi nedeniyle baskıyı tutmadığımı ve satın almak konusunda kararsız kaldığımı söyleyebilirim. Lone wolf a cub basarabilirlerse aylık güzel olur.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Alıntı yapılan: designer73 - 10 Ocak, 2013, 12:27:47
Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı
Sayfa sayısı: 260
Ebatlar: 16x24cm
2. hamur, siyah
Fiyat: 28 tl

Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı bildiğiniz üzere biz de ikiye bölünüyor ve orijinal cildin yarısı yayınlanıyor. Dolayısıyla aslında fiyatı 56 TL. Şeytan dürtüyor işte, gidip orijinaline bakıyorum, 13 gezegen'de 36 TL.

Nasıl açıklanabilir bu, yerli malı Türk'ün malı, herkes onu kullanmalı ile mi :)

Orijinaline göre hem küçük, hem de %56 pahalı! Bunu bilen, az buçuk İngilizce de okuyabilen birisi gider Türkçe'sini alır mı şimdi?

kalidor

Crom! Ölüleri Say...

BAHADIR

Gibrat'ın sayfa sayısını galiba ideefixe den aldınız ve oraya da hatalı girilmiş...Ortalama 120 sayfa civarı olması lazım...

Hala şurda hata yapıyoruz Türkiye de kitap ve çizgiroman fiyatları...özellikle çizgiroman fiyatları birim maliyet üzerinden değil...Satış adedi üzerinden hesaplanıyor...

Ama bu denklem içinde dahi okuyucu "hangi yayın ucuz, hangi yayın bu fiyatı hakediyor, hangi yayını beklersem ileride daha ucuza alabilirim"  galiba biliyor...

Eski sağmallardan kim kaldı... :)

s.b

Lal'in 10 cilt yayınlayıp bıraktığı seriyi yayınlayacak olan yayınevini öncelikle tebrik etmek lazım. Uzun zamandır böylesine güzel bir müjdeli haber almamıştık. Ancak yayıncının serinin devamını yayınlayacağı için ebatıyla oynamadan yayınlaması gerekir.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

pizagor

Alıntı yapılan: BAHADIR - 10 Ocak, 2013, 13:06:38
Gibrat'ın sayfa sayısını galiba ideefixe den aldınız ve oraya da hatalı girilmiş...Ortalama 120 sayfa civarı olması lazım...

Hala şurda hata yapıyoruz Türkiye de kitap ve çizgiroman fiyatları...özellikle çizgiroman fiyatları birim maliyet üzerinden değil...Satış adedi üzerinden hesaplanıyor...

Ama bu denklem içinde dahi okuyucu "hangi yayın ucuz, hangi yayın bu fiyatı hakediyor, hangi yayını beklersem ileride daha ucuza alabilirim"  galiba biliyor...

Eski sağmallardan kim kaldı... :)

Sevgili Bahadır bu 'ucuzlamasını bekle' mevzusunu aşıyor bence. İngilizce bilenleri 'git orijinalini al, onu oku'ya itiyor...