Girisim yayincilik'in yayimladigi Martin Mystere

Başlatan alan ford, 09 Ekim, 2010, 11:07:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alan ford

Girisim yayincilik ile ilgili bir sorum olacak. Hafizam beni yaniltmiyorsa 2001 yilinda, Kadiköyden aldigim bir sayi Martin Mystere var elimde. Esnaf henüz pasaji tesrif etmeden önce sanirim Cem Demirbas'in tezgahindan almistim. Nedense ! insanda korsan hissiyati uyandiran bir baski kalitesi var bu kitabin.Yayinevi adresi olsada ne çevirenin adi var ne sahiplerinin. Daha sonra Oglak'in dev albümlerde Sahra'nin Laneti adiyla yayinlayacagi maceranin ilk bölümü Lanetli Sahra adiyla yayimlanmis. 2. sayinin 15 gün sonra gelecegi söyleniyor ama bende bu sayi yok . Yayinlandi mi bilmiyorum. Iç kapakta Mia adli baska bir çizgi romanin tanitimi var ama bu çizgi romana da rastlamadim. Bu baski ile ilgili bilgi verebilecek olan var mi ? Maceralarin devami geldi mi ? Yoksa bu sayi tek atimlik bir kursun olarak mi kaldi ?

Eger korsan yayinsa forum kurallarini biraz esneterek bir sorum daha olacak. Böyle telif hakki ödenmeden yayimlanan baska sayilar var mi ? (Aksoy'un yayimladigi dört sayilik Ken Parker için de böyle söylentiler vardi ama.) Sitede bu tip yayimlari ayri bir baslikta listelemeye izin var mi?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hanac

Doga, kapagin resmini tarayarak ekleyebilir misin ?

Gambit

...... iki adet var benim arsivde. Gerisi gelmedi, bildigim kadariyla Mia da gelmedi

V

Korsan,almis yürümüs desenize.Ben de ilk defa burada duyuyorum bu korsan Martin macerasini.
"İstemem,eksik olsun.."

darkwood

Arkadaslar kesinligi mahkemece kanitlanmamis ve korsan baski olup olmadigi bile süpheli olan bir kitap için kesin yargilarda bulunmayalim, Birde isim vererek sunun bastigi kitap v.s. seklinde karalama ve yakistirmalarinda bulunmayalim. Lütfen forum kurallarina riayet edelim.
Anlayisiniz için çok tesekkürler..
Darkwood Sakinleri..

alan ford

Hasan kapak budur. Becerebildim sanirsam.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

darkwood

Evet bahsi geçen kitap bu, tesekkürler. Elinize saglik..
Darkwood Sakinleri..

Lami Tiryaki

Girisim Yayincilik Martin Mystere, ilginç bir hikayedir. Kadiköy'de henüz postane arkasindaki kaldirimlarda çizgi roman tezgahlarinin oldugu o çok nahif günlerde sevgili Cem Demirbas, yayincilik isine girmisti(Ali Recan'la birlikte West). Bir ara elinde Bonelli'den gelmis Italyanca bir mektupla bizlere yeni bir Martin serisine baslayacagini duyuruyordu(italyancamiz olmadigi için mektupta ne yazdigini anlayamadik tabii). Kapak resimlerini bile hazirlamis gösteriyordu. Resim yukaridaki linkte görülen resimdi. O zamanlar Maceraperest Dev Albümlerden sadece üç adet yayinladigi ve internetten Bonelli'nin sülalesini ögrenme faaliyetlerimiz henüz baslamadigi için biz kapagin aslinda Dev Albümlerin 4. sayisinin kapagi oldugunu anlayamamistik. Derken sayi çikti heyecanla satisa da basladi. Bir süre sonra Maceraperest kiyametleri kopartti tabii. Sonrasi dedikodu... Cem'e münasip bir ziyaret yapip "olayi tatliya baglamislar". Nasil oldugu hakkinda bilgimiz yok. Derken Maceraperest sirada Teks Dev Albüm varken aceleyle 4. sayi Sahra'nin Laneti'ni piyasaya verdi. Biz de isin aslini belgeli sekilde ögrendik. Sanirim Cem, Bonelli'den yanlis bilgi almis elindeki sayinin MP'in yayinladigi dev albümler oldugunun farkina varamamis. Yani o sayinin devami hiç bir zaman olmayacak arkadaslar.

Mevzunun daha ilginç baska bir hikayesi de var. Boneli, Martin'in yirminci yili serefine 1982-2002 yillarina ait Italya disinda yayinlanan Martin Mystere yayinlari için güzel bir albüm yapmis. Albümde en çok sayfayi da Türkiye'ye ayirmis(tam 18 sayfa). Adamlar Martin için bizim gazetelerde yayinlanan makale ve haberleri bile bulup koymuslar kitaba. Lalkitapla ilgili bölümlerde bendenizden de sözetmisler "Gizem Avcisi" olarak. Kitaptan Sevgili Hüseyin Gazi Ates sayesinde haberim oldu ve bana da bir tane gönderdi(kulaklari çinlasin :) ). Kitabin 62. sayfasinda Girisim Yayincilik'in bu yayin girisimini bizzat türkçe "korsan(pirata)" deyimini kullanarak vermisler. Sanirim onlar da Girisim Yayinciliga yanlis bilgi verdiklerini atlamislar!?.. Yoksa bizde olmaz öyle seyler. Cem'in girisimci faaliyetlerine bir ara Fatih Okta beni de bulastirmisti ya çabuk bitirdik Allah'tan. Yoksa ben de bana yamuk yapan Bonelilerle ugrasip duracaktim simdi...

Selamlar
Lami      

[IMG]http://img413.imageshack.us/img413/237/martindunya003.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

haysat

Slm...
Arkadaslar benim meslegim matbaaciliktir.O zamanlar çalistigim firma Oglak yayinlari ile çalisiyordu.Bir süre sonra Oglak yayinlari çizgi roman yayinlamaya basladi, dolayisi ile Oglak yayinlarinin ilk çizgiroman çikarma asamasinda benimde nacizane katkim olmustur. Gelelim konumuza,olay Lami'nin anlattigi gibidir.Sirada Teks albümü varken Cem beyin yayinladigi macera yüzünden bir sürü olaylar oldu sonra is tatliya baglandi ve Oglak yayinlarida okuyucunun elindeki tek sayi olan macerayi yayinladi.hem okuyucuyu düsünerek hemde yayin evi politikasini belirlemek adina güzel bir hareketti.O yüzden Girisim yayincilik adi altinda çikan sayi tek sayi olarak kalacaktir arkadaslar.
Not: su an çalistigim yerdede Demirbas yayincilik yani cem beyin islerini yapiyoruz. hayatin cilvesi.
Sevgiler...
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

kalidor

Girişim Yayıncılık'ın kime ait olduğu anlaşıldı, teşekkürler  ;)
Crom! Ölüleri Say...