Avengers by Rumar80

Başlatan rumar80, 02 Kasım, 2010, 15:48:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

teks55

Avengers özetleri için size, Amazing Spiderman özetleri için de Nemo'ya teşekkür ederim.Umarım devamı gelir.

rumar80

İbrahim öncelikle rica ederim. Beğendiğin için ben teşekkür ederim. Ancak eskisi gibi, okuyup özet çıkaracak zamanım yok maalesef ama elimden geleni burada ya da başka başlıklarda yapmaya çalışacağım.

rumar80

Uzun bir aradan sonra (hem de oldukça uzun bir aradan sonra) herkese merhaba.
     Elimden geldiğince klasik maceralar hakkında bilgi vermeye devam etmeğe çalışacağımı yazmıştım. Bu da o zamanlardan biri.
     Planım Absolute Vision macerasını anlatmak. Ama öncesinde Avengers'da neler olduğunun kısa bir özetini anlatmak istiyorum.

200'lü sayılara yaklaşırken karşımıza çıkan en önemli olay Ms. Marvel'ın hamile kalması idi. Kendisinin de nasıl olduğunu bilemediği bu durum normal süreden daha hızlı ilerlemekte idi. 200. sayı ile bu olayın arkasında Immortus'un olduğu, doğacak bebek ile yeni bir döngü oluşturmak istediği ortaya çıkar. Ancak bu plan zamanın dengesini bozar ve kahramanlarımız değişik zamanlardan gelen tehditler ile çarpışır. Sonuçta Ms. Marvel "çocuğu" ile birlikte günümüzden ayrılır ve sorunlar çözülür.
     Takımın kadrosu esas üçlünün yanına Yellow Jacketi Wasp ve Tigra şeklinde belirlenir. Ancak Hank Pym ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bir yandan kahramanlık olarak esas üçlünün gölgesinde kaldığını hissetmekte, diğer yandan bilimsel deneylerinde başarısız olmaktadır. Maddi olarak eşine bağımlı olması da onu iyice etkiler ve eşine şiddet uygulamaya başlar. Son maceralarında rol çalmaya çalışırken insanların hayatını tehlikeye sokması da bardağı taşıran son damla olur. Avengers tarafından iç dinamikleri içinde yargılanır. Yine de bu yargılanma sırasında da kendini tutamaz ve takımdan ayrılır. Wasp ta boşanma kararı alır.
      Henry Pym'in hayatı yokuş aşağı gitmeye devam eder. Eski düşmanı Egghead tarafından kandırılarak bir soyguna karışır ve yakalanır. Mahkeme sırasında Egghead'in yönettiği Masters of Evil tarafından kaçırılır. Ancak zekasını kullanarak düşmanlarını yener. Avengers tarafından affedilir, ancak yaptıklarından dolayı kendini affedemediği için takımı bırakır. (Trial of Yellow Jacket macerası)

Avengers serisinde bu olurken; Tony Stark Obediah Stane'in sinsi planı dahilinde yavaş yavaş alkol şişesi içinde batmaktadır. Alkol sorunu nedeniyle şirketini Stane'e kaybeder. Zırhı kullanması da imkansızlaştığı için bu görevi en eski dostu James Rhodes'a devreder. Iron Man artık James Rhodes'dur.
      Şimdilik özet bu kadar. Bir aksilik olmazsa Absolute vision ile görüşmek üzere.

Mösyö Lejant

Şahane bir yazı, böyle içerikleri özlemiştim doğrusu. Green Lantern serisini ilk gördüğümdeki mutluluğumu anımsadım.

rumar80

Artık Absolute Vision'a başlayabiliriz.
   Absolute Vision iki cilt olarak basılmış bir macera. Doğal olarak ta son maceranın adı. Bu nedenle yavaş yavaş ilerleyelim:

İlk olarak karşımıza çıkacak sayı bir Avengers sayısı değil. O yıllarda Avengers yazarlığı yapan Roger Stern, aynı zamanda Amazing Spider Man serisinin de yazarı idi. Bu serinin 16 numaralı yıllığında Peter'ın yolu tesadüfen süper güçler kazanan, ancak onları kontrol etmekte güçlük çektiği için yardım alabilmek amacıyla New York'a gelen Monica Rambeau ile kesişir. Klasik yanlış anlaşmalar vs sonrası Rambeau Iron Man ve Spider Man'in yardımı ile güçlerinin kontrolünü kazanır ve Captain Marvel adı ile Avengers tarafından eğitim almaya başlar. Bu macera bizde de Bilka Örümcek Adam serisinin ikinci kitabında yayınlanmıştı.
   Monica Avengers ile ilk macerasını Plant Man'e karşı yaşar. Yine Bilka Örümcek adam serisinde yayınlanan Namor maceralarında gördüğümüz bu kötü gizlice bir SHIELD üssünü ele geçirir ve burayı denetlemeye gelen Nick Fury ve başkan Reagan'ı rehin alır. Avengers'ın müdahalesi ile bu tehdit ortadan kalkarken, çatışma sırasında Hawkeye'ın ayağı kırılır. Titan'daki yaşamından sıkılan Thanos'un kardeşi Eros da (Starfox) Avengers'a katılmak üzere dünyaya gelir. Hawkeye'ın sakatlığı sonrası çarpışma sırasında yararlılığını gösteren Captain Marvel takıma dahil olurken, Starfox da eğitime alınır.
   Bu macera ile ilgili bir dip not ta; yıllar evvel  bu maceranın ülkemizde korsan bir şekilde yayınlandığını tesadüfen öğrenmiş olmamdır. Kahramanların adları Türkleştirilmiş bir şekilde hem de. Belki aranızdan hatırlayan olur.
   Şimdilik bu kadar. Bundan sonraki bölümde yine bizde yayınlanmış bir macera üzerinden ilerlemeye devam edeceğim. 

YERDENİZ

Alıntı yapılan: rumar80 - 04 Ocak, 2022, 00:16:16
   Bu macera ile ilgili bir dip not ta; yıllar evvel  bu maceranın ülkemizde korsan bir şekilde yayınlandığını tesadüfen öğrenmiş olmamdır. Kahramanların adları Türkleştirilmiş bir şekilde hem de. Belki aranızdan hatırlayan olur.

Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, devam yazılarınızı bekliyorum.
Yukarıda belirttiğiniz; korsan kitabın adı nedir?

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 04 Ocak, 2022, 00:16:16
   Artık Absolute Vision'a başlayabiliriz.
   Absolute Vision iki cilt olarak basılmış bir macera.

rumar80

Alıntı yapılan: YERDENİZ - 04 Ocak, 2022, 10:50:31
Yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum, devam yazılarınızı bekliyorum.
Yukarıda belirttiğiniz; korsan kitabın adı nedir?

Maalesef bilmiyorum. En az 20 yıl önce tesadüfen gördüğüm bir kitap idi. Kahramanlara Türk adları verdiklerini hatırlıyorum. Belki forumda bilen bir üyemiz vardır.

rumar80

Gene yıllar öncesine gidelim:
    Alfa yayınlarının yayınladığı Fantastik Dörtlü serisinin 251. sayısı ile birlikte (John Byrne hem yazmış hem de çizmiştir) Fantasic Four Negatif bölgeyi araştırmak üzere bir yolculuğa çıkarlar. Onlar yokken Franklin'e bakması için de yakın dostları ve Thing'in sevgilisi Alicia Masters'ı çağırırlar. Ekip negatif bölgeye geçtikten kısa bir süre sonra ezeli düşmanları Annihilus Baxter binasını ele geçirir. Binanın merkezinde olduğu bir güç alanı yaratır. Bu alana kimse girip çıkamamaktadır. Fantastic Four da negatif bölge de mahsur kalmıştır.

Bu sırada önceki macerada bacağı kırıldığı için Avengers'dan ayrılmak zorunda kalan Hawkeye Cross Teknolojilerinin güvenlik şefi olarak işe başlamıştır.

Baxter binasını çevreleyen güç alanının varlığını fark eden Avengers olaya müdahil olur. Thor Mjolnir'i fırlatır. Mjolnir güç alanını geçer ancak bir şeye değmeden yere düşer. Çekicinin bir dakikadan uzun süre elinden uzakta kalacağını fark eden Thor ortalıktan kaybolur.
    Wasp'ın çağrısı ile takımdan ayrılmış olan Vision ve Scarlett Witch evlerinden kalkıp yardıma koşar. Vision vücut yoğunluğunu değiştirerek alanın içine adımını atar ve anında çalışamaz hale gelip yere yığılır. Ekip son çare olarak Captain Marvel'ın enerji gücünü kullanmaya karar verir. Aynı sırada Fantastic Four da dönüş için çabalamaktadır. İki taraf sayesinde alan ortadan kalkar. Thor çekicine kavuşur. Ancak Vision çalışamamaktadır.
     Fantastic Four için ise negatif bölgeden normal alana geçiş sırasında kostümlerinin moleküllerinde değişim olur ve daha koyu bir hale gelir.
     Alicia kapatıldığı yerden kurtarılır. Herkes Vision'ın başında toplanmışken Susan Richards elinde şuuru kapalı Franklin ile ortaya çıkar. Herkes Vision ve Scarlett Witch'i unutur ve hastaneye gider.
     Böylece Absolute Vision'ın ilk adımı atılmış oldu. Devamı ilerleyen yazılarımda olacak.

hanac

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Ocak, 2022, 21:35:12
    Alfa yayınlarının yayınladığı Fantastik Dörtlü serisinin 251. sayısı ile birlikte (John Byrne hem yazmış hem de çizmiştir)

YERDENİZ

Bu gibi çizimlerde, tek renk ile doldurulan çizim içleri pek hoş gözükmüyor ama FF'deki renk çokluluğu, çizime canlılık katıyor...

BAHADIR

Alıntı yapılan: rumar80 - 05 Ocak, 2022, 21:35:12
    Alfa yayınlarının yayınladığı Fantastik Dörtlü serisinin 251. sayısı ile birlikte (John Byrne hem yazmış hem de çizmiştir) Fantasic Four Negatif bölgeyi araştırmak üzere bir yolculuğa çıkarlar. Onlar yokken Franklin'e bakması için de yakın dostları ve Thing'in sevgilisi Alicia Masters'ı çağırırlar. Ekip negatif bölgeye geçtikten kısa bir süre sonra ezeli düşmanları Annihilus Baxter binasını ele geçirir. Binanın merkezinde olduğu bir güç alanı yaratır. Bu alana kimse girip çıkamamaktadır. Fantastic Four da negatif bölge de mahsur kalmıştır.

Bu sırada önceki macerada bacağı kırıldığı için Avengers'dan ayrılmak zorunda kalan Hawkeye Cross Teknolojilerinin güvenlik şefi olarak işe başlamıştır.

Baxter binasını çevreleyen güç alanının varlığını fark eden Avengers olaya müdahil olur. Thor Mjolnir'i fırlatır. Mjolnir güç alanını geçer ancak bir şeye değmeden yere düşer. Çekicinin bir dakikadan uzun süre elinden uzakta kalacağını fark eden Thor ortalıktan kaybolur.
    Wasp'ın çağrısı ile takımdan ayrılmış olan Vision ve Scarlett Witch evlerinden kalkıp yardıma koşar. Vision vücut yoğunluğunu değiştirerek alanın içine adımını atar ve anında çalışamaz hale gelip yere yığılır. Ekip son çare olarak Captain Marvel'ın enerji gücünü kullanmaya karar verir. Aynı sırada Fantastic Four da dönüş için çabalamaktadır. İki taraf sayesinde alan ortadan kalkar. Thor çekicine kavuşur. Ancak Vision çalışamamaktadır.
     Fantastic Four için ise negatif bölgeden normal alana geçiş sırasında kostümlerinin moleküllerinde değişim olur ve daha koyu bir hale gelir.
     Alicia kapatıldığı yerden kurtarılır. Herkes Vision'ın başında toplanmışken Susan Richards elinde şuuru kapalı Franklin ile ortaya çıkar. Herkes Vision ve Scarlett Witch'i unutur ve hastaneye gider.
     Böylece Absolute Vision'ın ilk adımı atılmış oldu. Devamı ilerleyen yazılarımda olacak.

Umar hocam gene çocukluğumuza götürdün bizi... O Annihilus hikayesinde (BKNZ AVENGERS 233) ibaresini görüp hikayenin finalini okuyamamak, bırakın Annihilus hikayesini mevcut FD hikayesinin bile yarım kalması bende büyük ve derin izler bırakmıştı... O izleri hala taşırım... ;)

"Reed Richards'ın ortadan kaybolmasıyla ilgili değil...SUE'nin ev arayışı le ilgili hiçbir şey... Ateş Adam'ın bakışıyla ilgili fazla bir şey değil... Şimdiye kadar olan en garip sayıyı kaçırmayın..."

Böyle bitiyordu 80'lerin sonunda Alfa Yayınları Fantastik Dörtlü'nün son sayısı... Devamını aramamıza rağmen, bir umut beklememize rağmen, devamını istediğimizi tüm arzumuzla defalarca yazmamıza rağmen maalesef okuyamamıştık...

Yukarıda ki kapağın güzelliğine bakar mısınız?... Tamam çizim tarzları, renklendirme teknikleri, hikaye kurgusu vs vs... Belki günümüz ile kıyaslanamaz ama klasiklerin yerinin her zaman ayrı olduğu ve olacağı aşikar... ki biz daha o sayıları tam olarak okuyamadık, özümseyemedik, sindiremedik... Bu gidişle de zor gibi... :)

rumar80

Sevgili Ömer.
   John Byrne benim için özeldir. Neredeyse yaptığı her şeyi topluyorum. Namor, she hulk vs.
Hala eksiklerim var ama uygun fiyata bulabildiğimi almaya devam edeceğim.
Ama aynı anda yazıp çizdiklerini daha çok tercih ediyorum.
FF'da 283. sayı (Hero) mesela inanılmaz duygu yüklü bir maceradır. Numarasını yanlış hatırlıyor olabilirim tabi.
Peter'ın gerçek kimliğini açıkladığı kanserli çocuktan sonra en duygusal öykülerden biridir.
Bir gün bulabilirsem mutlaka tekrar alıp arşivime koyacağım. Umarım bir gün tekrar ama düzgün bir şekilde okuyabiliriz.

rumar80

Bu arada baktım 285 imiş

hanac