Red Kit No:48 Tek Kollu Haydut - 1981

Başlatan pizagor, 06 Ekim, 2010, 14:10:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Milliyet'in defalarca bastigi, haftasonlari gazete eki olarak verdigi Red Kit'in 'Tek Kollu Haydut' albümünü en az bir kere okumusuzdur. Bu hikayeyi YKY'nin begendigim baskisiyla yeniden okumaya, kimin yazdigina hiç dikkat etmeden baslamisim. Hemen birkaç sayfa geçtikten sonra Düldül'ün neden her zaman atin kovboyu tasidigini sorgulamasi, bunun üzerine bu roller ikileminde son karari zar atmaya birakmalari, devaminda zar atmada kendine çok güvenen Red Kit'i Düldül'ü sirtlamis götürürken gösteren kare ve sonrasinda hikayenin isim babaligi yapan kumar makinesinin mucidleri Adolph ve Arthur Caille kardeslere eslik etmek üzere Red Kit'i ikna etmeye çalisan belediye baskanina kahramanimiz 'Ben aslinda kumardan hoslanmam' dedikçe Düldül'ün disaridan gelen alayli kisnemeleriyle kendini kaybeden, tehditler savuran Red Kit...

Müthis eglenceli bu birkaç sayfayi yaziya dökmem mümkün degil... Bunlari okuduktan sonra 'Goscinny yine harikalar yaratmis' diyerek ilk sayfaya döndügümde Bob de Groot ismiyle karsilastim. Red Kit hikayeleri arasinda Goscinny imzali olanlarin farkli bir lezzeti vardir. Her zaman Goscinny dehasinin ayni kahramani ele alan digerlerine göre birkaç gömlek üstün oldugunu düsünürüm. Ama ilk defa Red Kit'i Goscinny kadar güzel ve keyifli yorumlayan bir yazarla karsilastim. Bob de Groot'un Düldül'ü bu kadar hikayenin içine sokmasi özellikle hosuma gitti. Tekrar okuyun, keyfini çikarin...

Düldül'ün son derece formda olduğu, en şen maceralardan biri.

Tek Kollu Haydut" adıyla ün yapan kollu şans oyunu makinesi Black Cat'in hikâyesinde, mucitleri Adolph-Arthur CAILLE kardeşler, kumarbazların tepkisini görmek üzere makinelerini civar kentlerde görücüye çıkarır. Batı'daki her yolculuk gibi onlarınki de tehlikelerle doludur. Batı'da tehlikelerle dolu her yolculukta olduğu gibi bu iyi insanların yanında Red Kit ile Düldül vardır... Düldül'ün son derece formda olduğu, en şen maceralardan biri.

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Tuco Ramirez

Yıllar yıllar önce Bulvar gazetesi günlük veya haftalık eklerle çizgiromanlar yayınlardı. yayınladığı çizgi romanlar arasında Mucit ile Macit diye bir çizgiroman vardı. Çok severdim. Bir kaç yıl önce internet ÇR sitelerini dolaşırken (dargaud ve ya Lombard yayınları olması lazım) birden bir köşede bu Mucit ile Macit'in resmini görünce çok sevinmiş ve çok heyecanlanmıştım. Hemen tıklayarak araştırdım. Çr'nin orijinal adı Leonard(sanırım da vinci'ye gönderme yapılmış)
Bunu neden yazdım. Çünkü bugüne dek 30'un üzerinde albümü yayınlanan bu Leonard'ın yazarı Bob De Groot'du. Ayrıca Milliyet Çocukta uzunca bir dönem yayınlanan yine çok sevdiğim "Ormanlar Kralı Robin"(Orijinal adı Robin Dubois)'inde yazarının bu kişi olduğunu öğrendim.
Red Kit'e de bir kaç senaryo yazan De Groot'un bu nedenle bende ayrı bir yeri vardır.
Leonard'ı ülkemizde pek bilen yok ama yayınlansa hem çocukların hem bizlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

pizagor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 22 Eylül, 2011, 01:40:21
...
Leonard'ı ülkemizde pek bilen yok ama yayınlansa hem çocukların hem bizlerin ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Sevgili Tuco Ramirez bunun için de bir başlığımız var : Şunu İsterim, Bunu İsterim Köşesi...

Bu başlıkta isteyenin bir yüzü misali isteklerde bulunuyoruz...

Bu arada Bob De Groot'un Tek Kollu Haydut'taki müthiş performansından sonra Leonard'ı ben de zevkle okuyacağımı düşünüyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Tuco Ramirez

Red Kit'i toplu albümlerden takip edenler için, sırada basılacak olan 16. Toplu albüm (47-48-49. Sayıları içerecek) içinde bu macera da olacak. Bu albümü YKY umarım en kısa zamanda basar. Sanırım 15 ay oldu 15. sayı çıkalı)

gizmoo

Merhaba, Ciltli olarak kaçıncı sayıya kadar basılacak? Basılmayacak olan sayıları şimdiden almak isterim.

hanac

Alıntı yapılan: gizmoo - 29 Mayıs, 2019, 13:25:06
Merhaba, Ciltli olarak kaçıncı sayıya kadar basılacak? Basılmayacak olan sayıları şimdiden almak isterim.

Şu ana kadar basılan 15 cilt 46 sayı, kalıyor 38 sayı, en az 13 cilt eder.

Ama 1 yıldır yeni cilt yok ortalıkta. Bence almaya başla, sonra bulamazsın.

Hatta bazı ciltler şimdiden bulunmuyormuş diye duydum.

gizmoo

Alıntı yapılan: hanac - 29 Mayıs, 2019, 13:29:14
Şu ana kadar basılan 15 cilt 46 sayı, kalıyor 38 sayı, en az 13 cilt eder.

Ama 1 yıldır yeni cilt yok ortalıkta. Bence almaya başla, sonra bulamazsın.

Hatta bazı ciltler şimdiden bulunmuyormuş diye duydum.

Zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim.
Toplu albümlere sahibim. Bu toplu albümler kaçıncı sayıya kadar içerecek ? Bu belli mi?
Mesela 81. albümü içermeyecek ise şimdiden almak isterim.

hanac

Alıntı yapılan: gizmoo - 29 Mayıs, 2019, 20:25:13
Zaman ayırıp cevapladığın için teşekkür ederim.
Toplu albümlere sahibim. Bu toplu albümler kaçıncı sayıya kadar içerecek ? Bu belli mi?
Mesela 81. albümü içermeyecek ise şimdiden almak isterim.

Yurtdışında 23 cilt çıkmış.

https://www.amazon.de/gp/bookseries/B07KW8P3N8/ref=dp_st_2800143681