Yayınevlerinin Fiyat Politikaları

Başlatan tunaorhun, 25 Ocak, 2011, 21:51:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Merak ettigim icin soruyorum, cevabini bilen varsa paylasirsa sevinirim. D&R yayinevlerinin satislarinin yuzde kacini yapiyor acaba?
Diger illerdeki D&R'lara cizgi roman dagitimi falan mi yapiyorlar? Bu yuzden mi yuksek kar payi istiyorlar? Yani kisacasi nedir D&R'i bu kadar önemli yapan? :)

1001roman

D&R karından fedarkarlık yapmayabilir önemli de değil.Ama yayıncı ve satıcı bu fedakarlığı çok kolay yapabilir.Dolayısıyla pasaj ve Altan D&R'den daha ucuza satabilir diye düşünüyorum.

pearl jam

Alıntı yapılan: 1001roman - 30 Haziran, 2011, 12:40:43
Günaydın,
Bu yazıştığınız konu benim bu işe başladığımdan beri anlamadığım ve sürekli itiraz ettiğim bir konudur.AYRICA dernek olarak da,çözmeye çalışacağımız en önemli konudur bence.Anlayabildiğim kadarıyla açıklamaya çalışayım;
Birkaç tanesi hariç çizgi roman yayıncıları gönül verdikleri bu kitapları çok kısıtlı imkanlarla yayınlıyorlar.
Yıllardır bilinen ve çok satan ( ? ) yayınlar bulamadıklarından " risk de almak istemediklerinden " 400-500 adet satılınca paralarını kurtarmak hesapları yapıyorlar.
5 Tl'ye mal edilen bir kitabın yayıncı çıkışı 10 Tl ve bunun etiket fiyatı 20 Tl oluyor.Sizler pasajdan veya Altan'dan 20-30 % iskonto ile alıyorsunuz.Dediğiniz gibi D&R vesairede etiket fiyatından satılıyor.Kiminle konuşsanız haklı olduğu için bu yumurta tavuk esprisi bir türlü çözülemiyor.Benim tezim ise:
Yayıncıdan 100% karla değil örneğin 40-50% karla kitabın dağıtılması ve satıcıların 25-30% karla okuyucuya satması.Bu durumda kitabın fiyatı ;
5x1.5=7,5  7,5x1,3=9,75 olur.Yani okur çok daha fazla kitaba bütçe ayırabilir yayıncı ve satıcı  hedeflediğinden daha fazla kitap satmış olur.
Ama nedense bu konuda anlaşamıyoruz.Sizlerin fikirlerini de öğrenmek isterim.Hatta özel bir başlık olursa daha da iyi olur bence.
Fuat AKTÜRE

Fuat beyin önerisi çok güzel. Fiyatlar bu seviyelere çekilebilirse hem  daha çok kitap alabiliriz hem de ertelemeden daha çabuk. Ayrıca çizgi roman lüks tüketim olmaktan çıkar, biraz daha çok kişiye ulaşır.

Yalnız anlamadığım bir husus var. İkmal istasyonunda 1001 romanın kitaplarına yapılan indirimleri yetersiz buluyordum şimdi Fuat beyin bu yazısından sonra daha da yetersiz buluyorum :) Greystorm' dan örnek vermek gerekirse 24-tl lik etiket fiyatına sahip kitabı 12 tl ye piyasaya veren 1001 roman % 100 kar ederken, kendi sitelerinde 18-tl ye satarak %200 ( yanlış hesaplamadım di mi :) )  kar ediyor! ( caravan2, brendon2 19 TL bu arada ) Allah bereket versin daha da çok kar etsinler gözümüz yok ama bu fiyat politikası söylenenlerle çelişmiyor mu? Üstelik sitede başka yayınevlerinin kitaplarında genelde daha çok indirim oluyor ilginç bir şekilde.

Ama bir de işin şu yanı var ki 1001 roman sitesinde bu kitapları 12-15 tl arasında satsa bu da Kadıköy piyasasını oldukça sarsar sanırım. Bilmiyorum belki de bunu düşünüyorlardır...

alan ford

yayınevinin kendi kitaplarını piyasaya verdiği fiyattan daha ucuza satması pek doğru bir davranış değil gibi geliyor bana. essegesse'nin Gerekli şeyler konusundaki sitemide biraz bu yüzden sanırım. Ama Gerekli'nin sitesine baktığımda neredeyse hiç indirim yok kitaplarda. Bu nasıl iş anlayamadım. Mişel Bey Klon Savaşları'nda da büyük indirim haberini verdiğinde, internet sitesinde yine etiket fiyatında gözüküyordu kitaplar.. Genelde internet indirimli, dükkan pahalı olurken ( bkz: GON) Gerekli'de tam tersi sanırım işler. Dükkan ucuz, internet pahalı ???
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

hennessy

Bence yayınevleri bizim gibi kadıköyden veya çevresinden alışveriş yapan insannları üzmemeli ve aynı indirimli fiyat etiketi ile kitaplarını satmalıdır. Aldığım kitabı başka bir yerde yarı fiyatına yada ciddi bir indirim ile satıldığını duyduğum anda benim için o yayın evine bakış açım ister istemez soğuyor sevdiğim bir seriyi yayınlamasına rağmen. Yayınevi bunu düşünmeli ve okuruda üzmemeli. İnternettende satılsın kitap ama benim gibi kadıköye gidip kitabı elleyip alan okuyan içindeki resimlere bakmak için pasajın yeri başkadır ben oraya sadece kitap almaya değil sohbete ve kitapları gözlerimle görmekiçin gidiyorum.Arkadaşlarımla ve yayınevi sahipleri ile buluşmak ise bu işin keyfi....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

rumar80

Kitap dediğin hangi türü olursa olsun, ellenmeli, koklanmalı, biraz göz gezdirilmelidir.
   İnternetten bir tek yerden alışveriş yapıyorum. Orada da ne alacağımı önceden seçerek.
   Ayrıca bir kitapçıya ya da sahafa gittiğinizde gözünüze mutlaka başka bir eser de takılacaktır, belki onu da alacaksınız. Yeter ki elleyin.  ;)

pearl jam

bizim gibi bir müşteri kitlesi daha yoktur dünyada. yayınevini ayrı düşünüyoruz kitapçısını ayrı düşünüyoruz. melek gibi insanlarız valla  ;D

Not : Ben de çok ciddi farklar olmadıkça İzmir' de pınar kitaptan alıyorum kitaplarımı 

darkwood

Fuat bey'in mantığını çok doğru buluyorum, dağıtım firmaları bu işin çözümüdür. Dernek olarak çizgroman yayıncıları, satıcıları, okuyucuları herkes bir araya gelip el birliği ile bu sorunu çözmedikleri sürece, yayıncıların emeklerinin karşılığını daha fazla alması, bizimde ucuz kitap almamız zor görünüyor.
Bu konu ile ilgili alttaki linkte, daha öncede bazı paylaşımlar yapmıştık, fakat herkes halinden memnun, nedense kimse elini taşın altına sokmak istemiyor.  ???

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,2192.0.html
Darkwood Sakinleri..

Jedmau

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 30 Haziran, 2011, 13:51:30
Merak ettigim icin soruyorum, cevabini bilen varsa paylasirsa sevinirim. D&R yayinevlerinin satislarinin yuzde kacini yapiyor acaba?
Diger illerdeki D&R'lara cizgi roman dagitimi falan mi yapiyorlar? Bu yuzden mi yuksek kar payi istiyorlar? Yani kisacasi nedir D&R'i bu kadar önemli yapan? :)

Evet tüm DnR mağazalarına kendileri dağıtıyorlar. Ve kitap parasının en az yarısını alıyorlar.

siyahderikoltuk

Yanlış anlamayın ama  bu yazıyı dışarıdan okuyan herhangi biri, bütün İstanbul'u Kadıköy'den ibaret zannedecek. Pasajdan alışveriş yapma imkanı bulanlar zaten istisnasız bütün kitapları minimum 3-5 tl ucuza almıyorlarmı? Sadece KickAss yüzünden neden bu kadar fırtına kopuyor anlayamadım. Ki Gerekli bu fiyat politikasını sadece kendi ürünlerinde uyguluyor. Yani her halükarda Avrupa yakasında oturanlar aynı çizgiromanı şimdiye kadar zaten daha pahalıya okuyorlardı. Hatta alternatifsizlikten gidip D&Rlardan etiket fiyatı üzerinden alıp okuyorduk. Şimdi tutupta Kadıköy'e kolaylıkla ulaşabilen arkadaşlarımızın  bu sitemlerini haksız buluyorum. Bize yıllardan beri böyle reva görülmüştü kimse kusura bakmasın, Gerekli Şeylerin arkasındayım..

essegesse

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 01 Temmuz, 2011, 10:55:49
Yanlış anlamayın ama  bu yazıyı dışarıdan okuyan herhangi biri, bütün İstanbul'u Kadıköy'den ibaret zannedecek. Pasajdan alışveriş yapma imkanı bulanlar zaten istisnasız bütün kitapları minimum 3-5 tl ucuza almıyorlarmı? Sadece KickAss yüzünden neden bu kadar fırtına kopuyor anlayamadım. Ki Gerekli bu fiyat politikasını sadece kendi ürünlerinde uyguluyor. Yani her halükarda Avrupa yakasında oturanlar aynı çizgiromanı şimdiye kadar zaten daha pahalıya okuyorlardı. Hatta alternatifsizlikten gidip D&Rlardan etiket fiyatı üzerinden alıp okuyorduk. Şimdi tutupta Kadıköy'e kolaylıkla ulaşabilen arkadaşlarımızın  bu sitemlerini haksız buluyorum. Bize yıllardan beri böyle reva görülmüştü kimse kusura bakmasın, Gerekli Şeylerin arkasındayım..

Doğru,haklısınız.30 TL etiketle kitap çıkar,sonra parayı bastırana 9 tl'ye ver.

Ben de gerekli şeyler'in arkasındayım.Hodri meydan.

Gerekli şeyler'den çıkan bütün kitapları maliyetine,yani yüzde elli indirimle satıyorum.Buyrun burdan yakın.

Elimdeki stoklar eridikten sonra da gerekli şeyler'in fiyat politikasına göre yeni kitaplarını satıp satmamaya karar vereceğim.

Saygılarımla.
Altan.
Kaan Comics.

siyahderikoltuk

Altan Abi sitemmi ediyorsun, destekmi veriyorsun inan anlayamadım. Aramızda mutlaka benim gibi olanlar vardır, Kadıköy'e 5 senede bir işi düşüp o zamanınıda pasajda harcayamayacak olanlar. Gerçekten Kadıköy benim için ütopya.. Ve maalesef alternatifsizlikten, o bahsettiğiniz etiket fiyatı olan 30tlyi verip KickAss'i D/Rdan alacağım. D&Rın kasiyerine - ama bu kitabı Altan Abim 15tlye satıyor sizde niye böyle- diyebilirmiyim? Satıcının cevabı direkt olarak -git o zaman oradan al- olacaktır doğal olarak. Ama gidemem Kadıköy'e. Ben bilmiyormuyum Gon'dan, Gerekli'den 200tlye yaptığım alışverişi senden alsaydım 150 tlye maledebileceğimi.. Laf yine dolaştı aynı yere geldi, sizden daha ucuza satabiliyor diye kimseyi suçlamayalım, emin olun sizin müşteriniz zaten 15 tlye Beyoğlu'ndan alışveriş yapacağına 20 tlye gelir yine sizden alır. Bunada bir nev-i imalattan halka satış gözüyle bakalım, Gerekli Şeyleri suçlamaktansa.......

kahramanlarsinemada

Bir ürün piyasada farklı fiyatlardan tabii ki de satılabilir. Ancak bence bunun da bir mantığı olmalı. Sonuçta çizgi romandan bahsediyoruz. Fırsat siteleri üzerinden senede 3 gün özel fiyata satılan ürünlerden bahsetmiyoruz. Bir çizgi roman 30TL, 20 TL ve daha da altına satılıyorsa orada bir gariplik vardır. Hani fiyatlar 15TL, 12TL, 10TL gibi olsa anlayacağım. Piyasa birim fiyatı yüksek açıklanan bir çizgi romanda bu kadar uçurum olması bence kötü.

hennessy

Geçen İlyas'ın yanında idim Tex süper cilde de tekrar zam gelmiş nasıl oluyor anlamadım 12Tl ye alıyordum yeni zam geldi 15TL olmuştu şimdide alışımız 18TL olacakmış nasıl iş daha yeni zam yapmıştı.Soğumaya başladım.Ama öbür taraftanda çok seviniyorum umberella academy death note ve diğerleri kaliteli yayınları ile uygun fiyatları ile gönlümü fethediyor.Sayın oğlak yayınları biraz bizi düşünün ve daha yeni zam yaptığınız bir ürüne tekrar zam yapıp bizi soğutmayın

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

BAHADIR

Tex'e ne kadar değer verdiğimiz ve sevdiğimiz aşikar.Ama Tex mi,Ken'mi derseniz tabiî ki Tex değil Ken derim...Doğru orantı yaparsak,Tex'in 14 Tl olduğu bir piyasada Ken Parker 20.00 Tl olabilir pekala...Burada Rodeo yetkililerine öneride yada tavsiyede bulunmak haddimize değil ama Ken Parker okurları bu durumda kendilerini biraz ezik hissedebilirler haberleri olsun...

Ayrıca Tex'in fiyatına rağmen bir okur kitlesi varsa ve yayını ayakta tutuyorsa Ken Parker'ın da yıllardır tam seriyi raflarında görmek isteyen fanatik denebilecek bir okur kitlesi var...Bunu da göz ardı etmemek gerek...

Eh artık bundan sonra top Rodeo'da bekliyoruz efendim...Tabi bunları söylerken Zagor'u da unutmamak lazım bir Ken yada Tex kadar olmasada Zagor 12.00 Tl olursa iyi olur...

İlhan'da Durango'yu 30 tl 'den aşağı çıkarırsa forum olarak toplanıp dövelim...Hatta eşeği suya gönderelim başına da birini dikip öyle dövelim... >:(  (Bkz. Mersan0)

Geceniz güzel olsun...