İngilizce geliştirmek için çizgi roman

Başlatan mcyz, 01 Mart, 2011, 23:09:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mcyz

Herkese merhaba..

İngilizcemi geliştirmek için ingilizce çizgi roman okumayı düşünüyorum, sizce faydası olur mu?

Faydalı olur derseniz, dili çok ağır olmayan tavsiyelerinizi rica ediyorum.

Bu arada daha önce bilgisayardan ingilizce comic okumaya çalıştım; hatta okumasam da comic indirip arşivlemek, kapaklarına bakmak bir ara hobi olmuştu ama bilgisayarda okuma işini bir türlü beceremedim açıkçası.

Bu sefer orjinal kitap alıp denemeyi düşünüyorum. Konu olarak comicler ilgimi çekse de; dc, marvel ve star wars evrenine ait binlerce çizgi roman olması, bunların okuma kronolojileri gibi şeyler gözümü korkuttuğundan dolayı daha kısa ve farklı şeyler denemek istiyorum. Dc, marvel gözünü korkutmasın biz sana okuma sıralarında yardımcı oluruz derseniz bunlar da olur tabii. Benim için öncelikli olan konudan ziyade ingilizcemi geliştirmeye yardımcı olması.

Son olarak "Y: the last man" okuyan varsa; konusundan kısaca bahsedip, aradığım amaç için uygun mu diye söylerse çok sevinirim.

Huma

selam. marvel,dc vs. tek sayılık çr ve kısa seriler de çıkarıyor. onları dene bence.

rumar80

Selam,
   İngilzce'de seviyen nasıl? Amaç pratik yapmak ise en basit seviye Conan ve Red Sona sayılabilir.
   Biraz daha fazlası ise Spider man, batman bence en makul seçenekler.
   Birazcık daha komplike olsun diyorsan Green lantern, avengers, JLA önerilerim
   Sadece İngilizceyi geliştirmek değil, biraz da değişik konuşma seçenekleri de okuyayım diyorsan walking dead, wolverine ve tabii ki Thor ile league of extraordinary gentlemen
   Ama ingilizcem yeteri kadar iyi biraz daha ileri bir pratik diyorsan fantastic four ve X-men

Bu arada kitabı elinde tutmanın hazzını hiçbir şeyle değişme.
  Y the last man'i hiç okumadım bu nedenle yardımcı olamayacağım 
İyi okumalar

mcyz

İngilizce'de seviyem iyi sayılır, konuşma ve yazma çok iyi olmasa da okuduğumu anlama konusunda fazla sıkıntım yok. Okuma pratiğim ve de kelime haznem gelişsin istiyorum.

Thor, avengers okumak isterim ama gon'un veya 13.gezegen'in sitesinde aratınca dünya kadar şey çıkıyor. Hangi seriyle-kitapla başlamam gerekir yardımcı olursanız sevinirim.

League of extraordinary gentlemen benim istediğim gibi kısa bir seri sanırım, 3 kitabı çıktı ve stoklarda da var gözüküyor. Konusu hakkında kısa bir bilgi verirseniz bununla başlamayı düşünüyorum.

Konu dışı: GON'a 2 kere gittim şu ana kadar, ilkinde 60 liralık çizgi roman aldım (kadıköy sahaflarından alsaydım en fazla 45tl verirdim), ikincisinde de indirim yapıp yapamayacaklarını sordum ve soğuk bir şekilde yapmadıklarını söylediler. Halbuki internet sitelerinde Türkçe yayınlar %25 indirimli, keşke mağazalarında da bu şekilde olsa, internetle uğraşmadan alsak. Neyse soracağım şey fiyat konusunda herkese karşı mı böyle katılar, yoksa devamlı müşterilerine bazı indirimler yapıyorlar mı?

rumar80

Tekrar merhaba,
   Gon genelde indirim yapmıyor. Geçen gün Planet Hulk'un 2.cildini 30TL'dan aldım, oysa Kadıköy'den daha ucuza alıyorlarmış.
   Thor ve Avengers'a gelince. Satış amaçlı birçok kısa serileri mevcut. Bunlardan herhangi birini alıp okuyabilirsin. Ne konuda bölünme olur ne de adaptasyonda zorlanırsın
   League of extraordinary gentlemen'a gelince... Alan Moore'un yazdığı, benim bildiğim 2 ciltlik bir seri. Klasik roman kahramanları (Alan Quartermain, Dr Jekyll, görünmez adam, Mina Harker ve Kaptan Nemo) ingiliz gizli servisi tarafından göreve çağrılırlar. Bir nevi İngiltere İmparatorluğunda geçen team-up, ama biraz sert bir kitap(diğer Moore kitapları gibi) Sadece kahramanlarla değil macera ve yan karakterlerle de klasiklere gönderme yapıyor. Umarım beğenirsin

alan ford

Gon aynı şeyi bana da yapmıştı. İnternet alışverişi gibi indirim istediğimde, ukala ukala "dünyanın her yerinde bu böyle, internet indirimli dükkan pahalı" cevabını almıştım. Ben de biliyorum bunun böyle olduğunu ama şansımızı deniyoruz işte. pazarlıksız olmaz :)  Yine de çok güzel bi dükkan burası, insan girince bişeyler almadan edemiyor. Hele o fantagraphics books çizgi romanlarını gördükten sonra oturup ingilizce çalışmaya başladım tekrar. Alacağım onları
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Bu konuda birkaç bilgi daha eklemek istiyorum:
   GON kimseye indirim yapmıyor bu gerçek, ama müşteriler ile yönlendirme konusunda çok başarılılar. Sürekli müşterilerin zevklerini de bildikleri için rahatlıkla öneri verebiliyorlar. Özellikle Cenk ve Emre bu konuda çok iyiler.
   Birçok yayınevi mevcut comics'te ama DC ve Marvel temel taşlar olduğu için genelde onlardan örnek veriyoruz.
  Essentiallar daha naif öyküler ve daha basit bir anlatıma sahipler. Bu nedenle başlangıç için iyi tercihler olabilir, DC'nin essential benzeri Showcase'leri de bu konuda yardımcı olabilir gibi düşünülse de oradaki hikayeler asla marvel gibi değil maalesef. Ancak marvel essentiallarında da önemli sorun öyküyü çizimin önünde tutmaları bu nedenle de çok fazla konuşma balonunun olmasıdır.
  Star wars'lara gelince... Her biri birbirinden farklı yazarlar tarafından yazıldığı için hepsi farklıdır, iyice araştırmak gerekir. Bir tek Marvel'ın yayınladığı Star wars serisi (dark horse "A long time ago" adı ile tekrar basıyor) biraz rahattır

mcyz

Bugün GON'a uğrayıp "League of extraordinary gentlemen" in ilk sayısıyla, Emre abinin önerisi üzerine Preacher'ın ilk sayısını aldım.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bunları bitirdikten sonra yorumlarımı paylaşırım burada.

rumar80

İyi okumalar. Her ikisi hakkında da yorumlarını merak ediyorum. Son bir soru: Çok övülüyor ama bir türlü okuma şansım olmadı. Preacher için yorum yazacak var mı?

emre

bende lady mechanica ve magneto adlı çizgi romanları merak ettim ve almayı düşünüyorum. böyle yeni başlayan serilerden önerebilirseniz süper olur.

ErenKoyunoglu

Ben Comicsten (ve Süper kahramanlardan) pek hoşlanmam ama Vertigo yayınevinin çıkardığı çok sayıda seriye tutulmuş durumdayım. Preacher ise okuduğum 4-5 Vertigo serisi içindeki en iyisi. Hatta bence başarısının tekrarlanması zor bir başyapıt. Bu yüzden tarzınıza uymuyor bile olsa şiddetle tavsiye ederim.
Sevgiler,
Eren

mcyz

Vertigo'nun başka hangi serilerini tavsiye edersiniz?
Preacher'ın ingilizce seviyesi biraz zor geldi açıkçası, biraz daha basit seviye bir vertigo serisi varsa onu deneyeyim bir de.

ErenKoyunoglu

Y the last man biraz daha kolaydır, tavsiye ederim. Preacher'da Texas aksanında söylendiği gibi yazılmış kelimeler çok o yüzden zorlayabilir ingilizcesi çok iyi olmayanları. Sandman ve Transmetropolitan da biraz ağır gelebilir. İmage comicsten walking dead oldukça kolay anlaşılabilir bunu da tavsiye ederim.
Sevgiler,
Eren

rumar80

Aslında türkçesini beğendiyseniz walking dead gerçekten iyi bir tercih. Kolay bir dili var, hem de aylarca bir sonraki sayıyı beklemeniz gerekmez. Şu anda toplam 13 cilt oldu.
   İyi ki hatırlattın sağolasın Eren