Martin Mystere Seri - LAL

Başlatan hennessy, 25 Nisan, 2011, 19:37:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Yeni seriye ısınamadım. Hiç bir şekilde bana tat vermiyor açıkçası.

İlla okunacaksa "Başka Yerden Hikayeler" serisi bence çok daha tatmin edici olur...
They drew first blood...

hanac

Sanırım ben yeniden toplamaya başlayacağım.

Okudukça buradan yorumlarımı paylaşırım.

hennessy

Yeni seriye bende geri dönmek istiyorum ama bir türlü elim gitmiyor. Arada güzel bir kaç tane okumuştum..
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hanac

Martin Mystere 114
Onüçüncü Görev

Castelli yazmış ve Caluiri çizmiş.

Martin'i ziyaret eden bir adam ressam Gustave Dore'den bahseder, Dore'nin daha 15 yaşında iken (1847 yılı) çizdiği bir eser kaybolmuştur.
Bu eser o dönemde işlenilen seri cinayetler ile bağlantılıdır.

Paul Gustave Doré, Fransız ressam, illüstratör ve baskı resim sanatçısı. Doré genelde ahşap ve çelik oyma baskı resimler üzerinde çalıştı.
İllüstratör olarak Fransa ve İngiltere'de basılan pek çok kitabı resimlendirdi.

Cinayetler günümüzde de tekrarlanmaya başlar ve Martin kendisini olayların içinde olur.
Halbuki 1847 yılındaki cinayetler meşhur Vidocq'un sayesinde durdurulmuştur.

Vidocq kimdir; 1775-1857 yılları arasında yaşamıştır. Suçlu iken cezaevine girmemek için işlediği suçları itiraf edip muhbirliği kabul eden, "suçluyu ancak suç işlemiş olan yakalar" düşüncesinden yola çıkarak 1812 yılında hırsız, katil ve dolandırıcılardan oluşan arkadaşlarıyla oluşturduğu çekirdek kadro ile paris polis teşkilatında ilk ceza soruşturma birimini kuran ve sekiz yıl içinde paris te işlenen suç oranını %40 azaltan kişi.
La Surete Nationale (ulusal güvenlik) olarak bilinen birim daha sonra Scotland Yard ve FBI ın kuruluşuna öncülük etmiştir.

2001 yılında çekilen filmi de oldukça ilgi görmüştür, başrolünde Gérard Depardieu vardır.

https://www.imdb.com/title/tt0164961/?ref_=nm_flmg_act_112

Katil aslında ölmemiştir sadece ortadan kaybolmuştur, bu katil maske takmaktadır ve yeniden ortaya çıkmıştır.
1965 tarihli Müzedeki Hayalet TV filmi de bu olayı anlatmaktadır.

https://www.imdb.com/title/tt0166420/?ref_=nv_sr_2

Paris'de gerilimli bir final ile macera biter. Sürükleyici ve dolo dolu bir hikaye idi.

Tuco Ramirez

Harika tanıtım için teşekkürler.

Perşembe günü Kadıköyden Martin'in yukarıdaki yorumlarda övülen sayılardan, 128-129-130-131-132 sayılarını aldım. Bu sayıyı da alacağım.
116-119 ve 122'de sanırım yukarıdaki yorumlarda beğenilen sayılardı onları da almayı düşünüyorum.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: hennessy - 22 Ocak, 2012, 09:47:00
Sihirbazlar kralı büyük Houdini ve onun ismini sorandan alan sihirbazın hikayesi etrafında geçiyor.Güzel bir hikayeidi son zamanlarda yeni seriden soğumuş biri için güzel bir hikaye oldu. onsekizinci yüzyılın karanlık bir sihirbaz günlüğü olup bu, efsanevi "Escape Sanatçısı" kariyer etkileyecektir.Günlüğü okuyan Martin Mystère kendini hikayenin içinde bulur etrafındakilerde garip davranıyordur.
Bu kaçıncı Martin Sayısı?

hanac

hanac

Martin Mystere 115
ALTIN BUDA

Senaryo Stefano Santarelli ve Michelangelo La Neve'ye, çizimler ise Luisa Zancanella'ya ait.
Bu sefer Martin Amca ile Kamboçya'ya gidiyoruz.
12. yüzyılda inşa edilen Angkor Vat tapınağı yeniden aslına uygun olarak restore edilmektedir.

Bunun için Kamboçya hükümeti adına çalışan uzmanlar dünyanın her tarafından orijinal eserleri toplamaktadırlar.
Martin Amca'dan da programında burayı tanıtması istenmektedir.

Bu tapınağı koruması için yapılan Buda heykelleri de hırsızların takibindedir.

Martin program için Kamboçya'ya gider ve bir taraftan da heykelleri aramaya başlar.
Güzel akıcı bir hikaye idi, çizimler de oldukça iyiydi.

hanac

Martin Mystere 116
Elohim'in Gazabı

Castelli yazmış, Devescovi çizmiş.

Bu sefer bir Kıyamet Silahı konu ediliyor macerada.
Bu silah ile Sodom ve Gomore şehirleri ateş yağmuru altında yok edilmişlerdir.
Sadece Lut ve ailesine kurtulma şansı tanınmıştır ama Lut'un karısı yasak olmasına rağmen olan biteni görmek için geriye bakar ve Tuzdan bir heykele dönüşür.

Buraya kadar olanı çoğunuz biliyorsunuz.
Sodom ve Gomore'yi yokeden silah daha sonra Kudüs'den Roma'ya nakledilmiş.
İşte bu silah Roma'da bir kilisenin altında şansa bulunur.

Tabii bir çok kurum ve örgüt bu silahın peşindedir.
Martin Amca'nın ise bunlardan haberi bile yoktur, işin sonunda olaya dahil olur ve olayı çözer.

Daha fazlası ipucu olur o yüzden yazamıyorum.
Kendini okutan bir macera oldu. sanırım Castelli bana göre yazıyor, çizimlerde iyi idi.

pizagor

Burada konusu geçen sayılar için 'mutlaka okunmalı' ya da 'okunsa da olur okunmasa da' şeklindeki temel göstergeyi de eklersek çok faydalı olacak arkadaşlar...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Mart, 2019, 15:43:11
Burada konusu geçen sayılar için 'mutlaka okunmalı' ya da 'okunsa da olur okunmasa da' şeklindeki temel göstergeyi de eklersek çok faydalı olacak arkadaşlar...

Bence tehlikeli bir ekleme olabilir.

Bunlar sadece benim şahsi görüşlerim, mutlaka okunmalı ya da okunmasa da olur diyemem.

Tarih seven biri yukarıdaki hikayeye bayılabilir, başkası aşırı sıkıcı bulabilir.

pizagor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 13 Mart, 2019, 23:13:30
Martin Yeni Seri'de renkli 133. sayı ile 180. Midas sayısı hariç 160 sayfalık hiçbir sayısını alıp okumadım.
Bu aralarsa Martin alma isteğim depreşti. Fakat tamamını almak çok masraflı olacağından -160 sayfalık maceralardan hangileri okumaya değer- sizlerden öneriler gelirse onları almaya çalışacağım.
Şimdiden teşekkürler.

Ama bu durumda yukarıdaki gibi Martin Mystere okumak için yönlendirilme bekleyen dostlarımızın beklentisi yanıtsız kalır sayın @hanac. Aksine bir yandan da beğeniler ya da beğenmemeler olmalı ki elimiz bir kitaba korka korka gitmesin. Gönül rahatlığıyla diyelim ki Altın Madalyon'daki dostlar bu sayıyı çok övdü, öyleyse beni de üzmeyecektir.'
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Tuco Ramirez

112. Sayı ve 127. Sayı yukarıdaki mesajlarda beğenilmediği belirtilmiş ama Nemo'nun beğendiği listede yer alıyor mesela.
O yüzden Hanac'a katılıyorum.

Tuco Ramirez

160 sayfalıkları tamamlama konusunu 300. Renkli sayı ( bizde 133) ve 301 sonrası olarak ikiye ayırdım. 300 öncesi bizde 112-133 arasını kapsıyor. 128-133 arasını aldım. Yukarıdaki mesajlarda 113 ve 117 ile 123-126 arasındaki 4 sayıya hiç değinilmemiş.
Değinilenler arasında 114- 116-119 ve 122 öne çıkmış gibi anladım. (Bu gidişle 300 öncesini komple alıcam gibi😃)
301 ve sonrasına şimdilik hiç bulaşmıyorum.

hanac

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 28 Mart, 2019, 17:04:53
123-126 arasındaki 4 sayıya hiç değinilmemiş.

Pek yakında değineceğim.  :)