Martin Mystere Seri - LAL

Başlatan hennessy, 25 Nisan, 2011, 19:37:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Martin Mystere Tay yayınları sırasında açık ara favori çizgi romanımdı. Uzun süre de öyle gitti. Arada kötü maceraları olsa da hep ilk aldığım çizgi romanlardan biriydi.  Dev albümleri de genel olarak güzeldi.
   Ne zaman ki İtalya'ya taşındı ortalamanın altına düştü. Kötü macera sayısı arttı. İşin içine Angie,  salak ikili ve başka bir yerin girdiği maceralar girince resmen kusacak gibi oldum.
    Bir kaç ay evvel eski günlerin hattına ve özüne dönecek iddiası üzerine iki aylık sayılarını aldım.  Maceraların yüzde doksanı hazırlık ve uzuuuuun konuşmalar şeklinde geçip neredeyse son 10-15 sayfada sonuçlanması beni inanılmaz hayal kırıklığına uğrattı.  Martin amcanın olaylarda varlığı bile olmasa da olura dönmüştü. Hele Atlantis'in yok olması bile Martin ve Orloff'a yüklenince Martin benim için bitti. Keşke böyle olmasaydı ama gerçek bu.
    Hoşça kal Marty amca.

Tuco Ramirez

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Mart, 2019, 17:26:49
Hele Atlantis'in yok olması bile Martin ve Orloff'a yüklenince Martin benim için bitti.
Bu tek bir sayıda mı işlendi. Gerçekten saçmalık olmuş.
Martin'in çok bozulduğuna herkes hemfikir. Ben o yüzden almayı bırakmıştım. Ama aradan onca zaman geçince özlediğimi farkettim. Arada mutlaka iyi maceralar vardır ve bu başlıkta bunları tespit etmek için uğraşıyorum.

hanac

Martin Mystere 117
İmparatorun Tavuskuşu

Santarelli & La Neve yazmış, Coppola çizmiş.

Hikayemiz eski Çin'de başlıyor, Sarı İmparator olarak bilinen Huang Di mekanik oyuncaklara meraklıdır.
Saray Mucidi olan Mo Ti'de imparatora 3 gün uçabilen mekanik güvercin yapmıştır.
Fakat İmparatorun Mo Ti'ye ilgisi bazılarının hoşuna gitmemiştir ve Mo Ti ortadan kaldırılır.

Ölmeden önce gizli gizli mekanik tavuskuşu'da yapmıştır. İşte bu tavuskuşu hikayenin başrolünde.

Maceranın başında yaşlı bir işadamı öldürülür ve öldüğü anda yanında sadece bu tavuskuşu vardır.
Genç karısı tek şüphelidir ve Diana'nın eski bir tanıdığı olduğu için Martin de olayın içine sürüklenir.

Bu mekanik oyuncaklar Pisagorcu Filozof Taranto'lu Arcytas'a kadar uzanmaktadır.
Milattan önce 428-347 yılları arasında yaşamış ve uçan güvercin yaptığı söylenmektedir.

Maceramıza dönecek olursak, Diana olayı sürüklüyor. Martin yardımcısı rolünde.
Hikaye artık tamamen polisiye'ye dönüyor, arkadaşının suçsuz olduğunu ispatlamak için delil peşinde koşuyorlar.

Çok şeyler katmasa da akıcı bir hikaye idi ve çizimleri oldukça güzeldi.

hanac

Martin Mystere 118
BÜYÜK HOUDİNİ

Castelli yazmış, Ongaro çizmiş. Ongaro'nun çizimlerini çok beğendim.
En kısa zamanda Martin Mystère Çizerlerinde kendisini tanıtacağım.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,13068.0.html

Hikayemize gelirsek, adından da belli: Houdini yani Sihirbazların en ünlüsü (1874-1926)

Martin'i bir kişi ziyaret eder ve Houdini'ye ait bir günlükten bahseder.
Bu günlüğün yazarı gerçekten yaşamış olan Giuseppe Castelli'dir.
Aşağıdaki görsel onun 1799'daki bir gösterisini anlatır

Günlük çok ilginçtir ve konu Robert-Houdin'e bağlanır.
1805-1871 arasında yaşamış olan sihirbaz ve Houdini adını ondan almıştır.

Konu gerçekten çok ilginç ve akıcı.
114. sayıdan itibaren tanıttıklarımın içinde en iyisiydi diyebilirim.
Daha fazla anlatmayayım, alın okuyun derim.

hanac

Martin Mystere 109 & 119
Acımasız Katil & Cape Rock Dehşeti

Okuma sırası Sayı 119 da idi ama bu sayının 109.un devamı olduğunu anlayınca önce Sayı 109'u okudum.
Acımasız Katil 98 sayılık bir Macera idi. Çizim Enrico Bagnoli (Henry), yazan Vietti.

Maceraya gelirsek, Boogeyman efsanesi yani bizdeki adı ile ÖCÜ olabilir ile karşı karşıyayız.
Bir müzeyedeye katılan Martin Amca dostu Prof. Hillman ile karşılaşır.
Hillman, ünlü mucit Afred Ely Beach'e ait "Pnömatik Tren" ile ilgili çalışmalarını anlatan bir kitabı satın alır.

Bu kitaptan yola çıkarak yeraltı tünellerine inerler ve planlarda olmayan bir tünelin içinde bir laboratuvar bulurlar.
Bu laboratuvar çok eskidir ama ortalık temizdir ve tünel içinde kırılmaz camdan bir sandık bulurlar.
Sandığa elektrik verilmiştir ve içinde bir şey saklamaktadır: Boogeyman.
Bu sandığı yapan kişi de çok ünlü biridir.  ;D

Daha fazla ipucu vermeyelim ama çok hareketli bir macera idi, oldukça beğendim.

Sayı 119 un başında ise Martin Boogeyman ile olan macerasını düşünmektedir. Bu olaydan çok etkilenmiştir.
Bu olayın kökenini araştırmak üzere New England bölgesine Java ile gitmeye karar verir.
İlk göçmenler buraya gelmişlerdir ve bu Boogeyman efsanesini de İrlanda'dan getirmişlerdir.

Araştırmaları sonucu Martin ve Java kendilerini Cape Rock adlı sahil kasabasında bulurlar ama aynı anda
"Başka Yer"deki bir medyumda olacakları hisseder ve onlar da Cape Rock'a gelirler.

Bu kasaba bir cadı yüzünden terk edilmiştir ve cadı tekrar ortaya çıkmıştır.
Deniz feneri içinde olan bu cadı ile olan mücadele macerada konu edilmektedir.

Bu macerayı da beğendim, çizimler de oldukça iyiydi.

Mrtekin

They drew first blood...

memospinoz

Kimeralar mitolojide tek bir vücutta birden fazla canlının uzvuna sahip ağzından ateş püskürten yaratıklardır. Mitolojik bir tür, günümüz Minnesota'sında nasıl birden ortaya çıkıvermişti? İki rakip çetenin paylaşamadığı monolitin bu yaratıklarla ilişkisi neydi? Martin Amca bu gizemi çözebilecek mi?

Sayfa Sayısı: 160
Etiket Fiyatı: 20 TL

hanac

Martin Mystere 110 & 111
Çift Kişilik & İlluminati

Paolo Morales yazmış, Fabio Grimaldi çizmiş.
2 tane 98'er sayfalık sayı içinde yayınlanan bir macera olmuş.

Açıkçası tavsiye etmiyorum, bilinen ajanlık hikayeleri tarzında bir hikaye.
İsteyen pas geçebilir.

hanac

Martin Mystere 112
Atlantis'in Kaderi

Roberto Cardinale ve Alfredo Orlandi yazmış, Aurelio Moglia çizmiş.
160 sayfalık Tam maceraların başladığı ilk sayı.

Sanırım bu nedenle Martin'in ilk macerası olan Geçmişin Sırları'na bir saygı duruşu olmuş.

Bu ilk macerayı okuyanlar belki hatırlar (ben tabii ki hatırlamadım ve yeniden okudum  :) ),
Martin ve Java Azor adalarında Atlantis'e ait kalıntılar bulmuşlardı fakat Kara Adamlar gelip her şeyi bombalayıp imha etmişti.

İşte bu olay Martin'in devamlı rüyalarına girmektedir ve tekrar Azor adalarına gitmeye karar verir.
Aynı anda da bir uydu Azor açıklarına düşmüştür ve kurtarma çalışmalarında ilginç bir gemi bulunur.
Martin'de zaten bu olay yüzünden orada olduğunu anlar ve olay Atlantis'e kadar uzanır.

Altta Rumar zaten bu maceraya dair spoiler vermiş.  ;D
Çizimler vasat idi ama ben macerayı beğendim.

Alıntı yapılan: rumar80 - 28 Mart, 2019, 17:26:49
Hele Atlantis'in yok olması bile Martin ve Orloff'a yüklenince Martin benim için bitti.

hanac

Martin Mystere 113 & KM 22
Olmayan Ülke'ye Dönüş - Olmayan Ülke

]

Sayı 113 de Recagno yazmış ve Torti çizmiş.
KM 22 de yayınlanan Olmayan Ülke adlı maceranın devamı.

Bu yüzden önce KM 22 ye geri dönüş yaptım ve oldukça keyifli olan Olmayan Üilke'yi okudum.
Bu macerayı Pennacchioli yazmış ve Cimpellin çizmiş.

Martin ve Diana bir dostlarından mektup alırlar. Dostları Olmayan Ülke'ye girişi bulduğunu ve artık orada yaşayacağını yazmaktadır.
Martin, Diana ve Java da olayı merak ederler ve Londra'ya giderler.

Olmayan Ülke'ye girişi bulurlar ve unutulmaz bir macera yaşarlar. (Kaptan Kanca ile düello bile yapılır.)
Hiç yaşlanılmayan bu yerden ayrılmaları çok zor olacaktır.

1902 yılında İskoç yazar J. M. Barrie tarafından yaratılan Peter Pan ile ilgili güzel bir macera olmuş.

113. sayı ile bu dostları onları yine davet eder, Olmayan Ülke'de ilginç olaylar olmaktadır.
Bu sayıda Olmayan Ülke'nin nasıl kurulduğuna şahitlik ederiz. İlk bölümü ilginç idi.

Ama devamı sıkıcı oldu ve ilk maceranın tekrarı durumuna düştü.
Bu vesileyle ilk macerayı tek okumuş oldum.

hanac

Martin Mystere 120
Kaptan Kidd'in Hazinesi

Castelli yazmış, Alessandrini çizmiş.

Yine eskiden yayınlanmış bir macera ile bağlantılı bir hikaye.

KM29 da "Doktor Cyclops" adı ile başlayan ve KM30 da "Yüzyılın Buluşu" ile biten macera

O macerada Profesör Fatho ile tanışan dostlarımız Fatho'nun daveti üzerine yanına giderler.

Fatho bizimkilere eski bir dergi verir, bu dergide 70 yılda bir ortaya çıkan bir ada ile ilgilidir.

Ve olaylar Kptan Kidd ile bağlantılıdır.

Kötüydü, tavsiye etmem.

hanac

Martin Mystere 191
Kimeralar

Castelli & Lotti yazmış, Romanini çizmiş.

Kimera, Yunan mitolojisinde tek bir vücutta çeşitli canlıların kimi uzuvlarına sahip, ağzından ateş püskürten yaratık. Genellikle yaratığın bir başı aslan, bir başı keçi, gövdesi aslan ve kuyruğu yılan olarak tasvir edilir. Pegasos ile cesur Bellerophontes onu alt edebilmiştir.

Minnesota'da sürpriz şekilde Kimeralar ortaya çıkmaya başlamıştır.
Uzman olarak Martin Amca çağrılır ve bu Kimera'ların niye ve kim tarafından ortaya çıktığını araştırır.

Vasat bir hikaye idi, sürpriz son bile kurtaramadı.

hanac

Martin Mystere 121
Grendel!

Baştan yazayım, oldukça iyi yazılmış ve çizilmiş bir macera herkese tavsiye ederim.

Recagno yazmış, Esposito Biraderler çizmiş. Macera'da yok yok.....

Loki, Valkyrieler, Sergej Orloff, Morgana, Beowulf ve Grendel.

Loki ve Morgana işbirliği yaparak Sergej ve Martin'i bir maceranın içine çekerler.

Amaçları bir kılıcı ele geçirmektir ama bunu ancak Sergej ve Martin'i kullanarak yapabilirler.

Martin bu sefer Danimarka'ya gider amacı kaybolan Sergeji bulmaktır.

İkili oldukça aksiyonlu bir maceranın içinde bulurlar kendilerini.

Devam edeceği belli olan bir macera, inşallah devamı da iyidir.

Tuco Ramirez

Tanıtımlar için teşekkürler Hasan bey. Yazıları görsellerle desteklemenin de ayrıca takdiri hakediyor. İlgiyle okumaya devam ediyorum.

hanac

Martin Mystere 122
Amelia Earhart'ın Son Yolculuğu

Morales yazmış, Grimaldi çizmiş.

Amelia Mary Earhart (24 Temmuz 1897 - 2 Temmuz 1937'de kayboldu, 20 Haziran 1938'de öldüğü ilân edildi), Amerikalı havacı ve yazar.
Atlas Okyanusu'nu uçakla tek başına geçen ilk kadın pilot Amelia Earhart'tır.

1937'de Amerikalı meslektaşı Fred Noonan ile çift motorlu bir uçakla dünya turuna çıktı. Yolculuğunun üçte ikisini tamamladığı sırada, uçak Pasifik Okyanusu'nun ortalarında kayboldu ve Earhart'ın izine bir daha rastlanamadı. Amerika Birleşik Devletleri, o zamana göre tarihin en büyük kurtarma operasyonunu gerçekleştirdi.

731. Birim; Japon İmparatorluk Ordusu tarafından Çin-Japon Savaşı ve II. Dünya Savaşı sırasında Mançurya halkına uygulanan biyolojik ve kimyasal savaş birimidir. Bu birim insanlar üzerinde birçok deney yapmıştır. 200 binin üzerinde insan hayatlarını kaybetmiştir. Ama bu suçların üstü kapatılmıştır. Bu birimin komutanı olan Korgeneral Shirō Ishii hiç bir ceza almamıştır.

60 yıl sonra ortaya çıkan bir virüs ve konuya dahil olan Martin Amca.
731. birim ile Amelia Earhart'in kayboluşunu bağlamaya çalışmaları biraz zorlama olmuş.
Amelia'ya bu macerada gerek bile yokmuş.
Güzel bir macera idi, beğendiğimi söylemeliyim.