Türkiye'de yayınlanan Conan serileri

Başlatan kalidor, 07 Temmuz, 2011, 14:29:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kalidor

Başlangıç için Marmara Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı serisine (SSOC) başlayabilirsin. Lal'in çıkardığı kronikleri de (CTB) serisini de SSOC'leri beğenirsen alırsın. Eski Alfa'lara bulaşma bence çünkü karışık.
Crom! Ölüleri Say...

darkwood

Alıntı yapılan: kalidor - 16 Aralık, 2012, 17:48:55
Başlangıç için Marmara Barbar Conan'ın Vahşi Kılıcı serisine (SSOC) başlayabilirsin. Lal'in çıkardığı kronikleri de (CTB) serisini de SSOc'leri beğenirsen alırım. Eski Alfa'lara bulaşma bence çünkü karışık.

Sevgili Fatih şimdiye kadar hiç Conan okumamış birisi için bu mesaj, eczacılar dışındakilerin çözmekte bir hayli zorlandığı ilaç reçeteleri gibi oldu.  :)
Türkçe meali: Hazır ucuzlamışken Lal'in çıkardığı bütün serileri al. Diğerlerinden ayrı olarak Lal'in bütün serileri renklidir. Lal'in bu serileri ise;
Dark Horse Klasik Maceralar: 10 cilt çıktı ve devamını basacak bir yayınevini hala bekliyoruz.  :-X
Lal'in daha önce 50 cilt fasikül olarak yayınlanan Dark horse serisine ait bir diğer serisi ise 7 ayrı ciltte toplandı.
ve son olarak 6 cilt yayınlanan The Barbarian serisi var ve bu serinin ciltlerini piyasada bulmak zorlaştı. 

Ama siyah beyaz çizimlerin tadı bambaşka. Yılda 1-2 adet çıkan "Conan'ın Vahşi Kılıcı" Marmara'nın yayınlarını sabredebilirsen yavaş yavaş toplayabilisin. Bu seri 2009 da başladı ve bugüne kadar 6 cilt çıktı. Orjinal serisinde ise ilk 3 cilde karşılık geliyor.
Ama daha çabuk ve biraz daha ekonomik olsun diyorsan. Alfanın ciltlerine de bulaşabilirsin.
Darkwood Sakinleri..

yunusmeyra

amerika'da yayınlanan orjinal seri conan'ın ana yayın gövdesinden şöyle bir yayın
listesi çıkıyor..
Conan the Barbarian Marvel #1 - 275 (275 sayı yani ve bu kesin okunuyor!)  (1970 – 1993)
Annual #1 - 12  (1973 – 1987)
Savage Tales Marvel #1 - 5  (1971 – 1975)
Savage Sword of Conan Marvel #1 - 235 (235 sayı olduğunu söylemek anlamsız ama ilk seri conan'dan bir 40-50 sayı okuyunca bu seriyi'de paralelinde okumak iyi olur ve kesin okunuyor!) (1974 – 1995)
Annual #1 (1975)
King Conan/Conan the King Marvel #1 - 55  (bu seride kesin okunuyor!)(1980 – 1989)
Conan the Adventurer Marvel #1 - 14  (1994 – 1995)
Conan the Savage Marvel #1 - 10  (1995 – 1996)
Conan Marvel #1 - 11  (1995 – 1996)
Conan Dark Horse #0 - 50  (2003 – 2008)
Conan the Cimmerian Dark Horse #0 - 25  (2008 - 2010)
Conan the Barbarian Dark Horse #1 - ..  (2012 - ..)

mini serlerdende bir liste var..
Conan and the Daughters of Midora Dark Horse #1  (2004)
Conan and the Demons of Khitai Dark Horse #1 - 4  (2005–2006)
Conan and the Jewels of Gwahlur Dark Horse #1 - 3  (2005)
Conan and the Midnight God Dark Horse #1 - 5  (2005)
Conan and the Songs of the Dead Dark Horse #1 - 5  (2006)
Conan: Book of Thoth Dark Horse #1 - 4  (2006)
Conan: Road of Kings Dark Horse #1 - 12  (2011-2012)

"what if" serilerinden,"marvel-graphic novel" serilerinden maceralarıda ekleyin bir hayli geniş bir külliyat çıkar..
ama kalidor'un bir çok conan başlığında da değindiği gibi bu serilerin bir kaçını bırakın bir seriyi bile tüm maceraları ve serileri ile okuyabileceğiniz bir yayıncılığımız olmadı..sadece "ali recan" zamanı değil sonrasındada 90'ların ortalarına kadar süren yayınları ile "alfa yayınları" bu seriyi karman çorman yayınladı..kaç defa düzenli ve kronolojik yayına dönme sözü verildi,kaç defa okuyucuların dağılan "beyinlerini" toparlamak adına geniş listeler yayınlanıp özetler verildi ama nafile..barbar conan serisinin 200'lü sayılarının yayınlandığı sıralarda "kral conan"'lar devreye girer ,yetmez savage sword of conan serisinden yayınlar yapılırdı,"belitli" maceralar baştan başlamazdı mesela ve maceralar orjinal akışındaki son sayıya ermezdi,yayınlanmamış ara sayıların müjdeleri verilir tam toparlar gibi olurdunuz daha önce çizgi "kalitesi" sorun edilerek yayınlanmamış "orjinal ilk sayılarla" karşılaşırdınız..bugünkü gibi "yahu bir internete gireyimde şu 1980 yılında yayını başlayan küçük boy 66'lık seri hangi conan serisinin kaçıncı sayısına tekabül ediyor bir bakayım" diyecek imkanınızda yoktu..
    "conan" bizim için efsanevi bir seridir dostum..önce bunu net koyalım..ancak kalidor'un tavsiyesi en doğrusu gözüküyor..bencede 2 ana gövde seriden başla (orjinali "ssoc" olan ve siyah beyaz olarak marmara'nın yayınladığı seri ile lal yayınlarının renkli yayınladığı ve orjinali ilk "barbar conan serisi" olan  ve 10 ciltte toplanan (ancak devamı gelmeyen  :'(  ) roy thomas'ın iç bilgilendirici yazıları ile yayınlanmış "klasik seri" ile..) ve eldeki olanaklarla yayınlananları bir oku derim..çünkü conan kronolijisi lal'in yayınladığı klasik seri" ciltleri ile başlar..bu seri tutunca amerika'da ,orjinalide siyah beyaz olan "ssoc" serisi yayınlanmış ve ana seriye destek olmuş hatta bir rivayete göre birinci ana serinin yayınları ve içeriği tavsadığı iddia edilen yıllarda hayranları "ssoc" serisine yapışmışlardır..
  diyelimki bunları okudun ve bünye ,Türkçe başka conan'lar okumak istiyor,o zaman hiç korkmadan "lal" yayınlarından çıkan mini seri "conan"lara ve dark horse'un 50 sayılık serilerine ve 2000'li yılların başına sarkan "ali recan"ın son yayıncılık denemesi olan conan serilerine sarkarak "kral conan"ı hatmet..aslında o halde bile hem de Türkçe yayınlanmış yüzlerce "conan" macerası kalacak okumadığın..bunlara "alfa" yayınlarının sahaflarda bulacağın sayıları üzerinden bulaşacaksan seni zor bir süreç bekler..
  orjinal bir listede (amerikan yayını bahsettiğim..) okumadığın "conan"ları işaretleyerek ve bunların türkiye'de bir 20 yıla yakın yayın çizgisinde hangi cilt,fasikül ve sayılara denk geldiğini bularak sahaflardan,eşten dosttan bu maceraların peşine düş ama ne yap et sıralı oku.. (mesela "conan"ın orjinal birinci sayısını yani "conan the barbarian" serisinin 1.sayısını okumak istersen lal yayınlarından çıkan 10 ciltlik "klasik seri"nin birinci cildini okuyabilirsin..ancak alfa döneminde bu sayı için ya "yeni maceralar dizisi no:101'i bulacaksın ya da "tam maceralı koleksiyon dizisi no:144"'ü bulup okuyacaksın..ki bu sayılar 1988 ve 1990 baskısıdırlar..  :P dediğim gibi illaki Türkçe bir sayı mesela 100.sayıyı (conan the barbarian serisinden..) okuyayım dersen seni uzun bir araştırma bekliyor, çünkü bu sayıyı "lal" de yayınlamadı,marmarada..yani alfa'ya müracaat  ;)  ) yoksa bizim gibi sırf kronolojiyi tutturmak için 10 kez conan okumuş olursun..değmez mi? bence değer..ama illaki bir kaç kez okuyacaksan bile sıralı okumuş olursun..
not:(şu yazılanlar önümüzdeki sene bir şekilde tekrar "conan"okumaya başlayacak birinin kendine yaptığı okuma reçetesidir..  ;) )
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

HacıGeraltEmmi

Alfalara hiç bulaşmıyorum, hatta elimde olanları (Belit'li maceralar hariç) elden çıkardım. Ağır aksak yürüyen Marmara SSOC (6 cilt), renkli yeni (2 cilt) seri ile Lal'den çıkan yeni uyarlamalar (50 fasikül veya 7 cilt), Barbarian serisi (6 cilt) ve renkli klasikler (10 cilt) iyidir (yarıda bırakılan seriyi biri devam ettirir birgün...belki ::) ).

kalidor

Forum sakinleri zaten yeterince anlatmışlar. Bir de ben üstünden geçecek olursam, şu an Conan okumaya yeni başlayacak olsam Marmara SSOC (şu an itibariyle 6 cilt), Lal Conan Kronikleri (10 cilt yayınlandı ve yarım kaldı) ile başlarım. Daha sonra Alfa 42'lik Kral Conan ve akabinde 14'lük İmparator Conan serilerini okurum. Bunların dışında Alfa'nın 1999'da yayınladığı 34'lük seri aslında SSOC serisi oluyor, hiç gerek yok. Kroniklerde Red Sonja'lı bazı maceralar telif nedeniyle eksik. Onlar için piyasada takımı 10-15 TL'ye satılan 7'lik Red sonja serisini alabilirsin. Vay len Conan süpermiş, ben buna devam ediyim dersen de Lal'in 50'lik serisi ve Kimmerya'yı takip edersin.
Crom! Ölüleri Say...

okuyan çocuk

marmara çizgi kesin seriyi tamamlarmı garatisi varmı ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

yalcinerol345

Bence yayınlamaya devam eder.ilk sayıların ikinci baskısı yapıldı.demek ki satıyor.

tommikser

Conan zor bi çr Alfa'nın yaptığı gibi kafanıza göre tercüme yaparsanız sorun yok ama hakkını vermek isterseniz işiniz zor.Bir cilt 500 sayfadan fazla balonlarda normal conics in en az iki katı.Buda tercumenin zamanını arttırıyor.İşin hakkını vermeye çalışan İlke'nin işi zor.Arayada bir çok yayın girdiki sormayın.Bence Marmar'ayı izleyin.Adam akıllı okursunuz.Geç olur ama iyi olur.

darkwood

Marmara'nın yayınları güzel ve biz daha önce Alfada aynı maceraları okuduğumuz için beklemek açısından her ne kadar arada sezlenişte bulunsakta çok fazla sıkıntı yok. 
Ama bu maceraları hiç okumasaydım, bu kadar sabretmez ve Alfaları da kesin okurdum.  :)
Tabi bu benim görüşüm.
Darkwood Sakinleri..

V

Üyelerimizden birisinin özel sorusudur..

Conan'ın "Krizantem Çiçekleri"  adlı macerası hangi serilerde ve hangi sayılarda yayınlanmıştır?Bulabilir miyim?

Conan uzmanı Fatih admin.Görev başına please..
"İstemem,eksik olsun.."

Gambit

Alıntı yapılan: V - 14 Mayıs, 2013, 17:28:23
Üyelerimizden birisinin özel sorusudur..

Conan'ın "Krizantem Çiçekleri"  adlı macerası hangi serilerde ve hangi sayılarda yayınlanmıştır?Bulabilir miyim?

Conan uzmanı Fatih admin.Görev başına please..

Conan Yeni Maceralar serisi - sayi 161

Murid adi ile yayinlanmistir. Efsane sayilardan birisidir. Ben saniyorum 5-6 kere okumustum bu macerayi lisedeyken. Ne guzel gunlerdi ya. Burdur daydim

V

Alıntı yapılan: Gambit - 14 Mayıs, 2013, 19:36:14
Conan Yeni Maceralar serisi - sayi 161

Murid adi ile yayinlanmistir. Efsane sayilardan birisidir. Ben saniyorum 5-6 kere okumustum bu macerayi lisedeyken. Ne guzel gunlerdi ya. Burdur daydim

Teşekkürler Bro..
"İstemem,eksik olsun.."

Gambit

Alıntı yapılan: V - 14 Mayıs, 2013, 22:00:20
Teşekkürler Bro..

her zaman bro :)

Murid macerasi, krizantem cicekleri demisken, Mike Docherty nin cizdigi sayinin 26. sayfasini ekledim koleksiyona

sevdigim maceralardan oldugu icin, bu sayfayi eklemis olmakdan oturu mutluyum

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=695000903851737&set=a.618020311549797.1073741828.617476801604148&type=1&theater

Mithrandir

Arkadaşlar Lal Kitap'tan çıkan şu ciltler ve maceraların Conan kronolojisindeki yeri ile ilgili bilgisi olan var mı acaba. Geçmiş postlardaki listeleri inceledim, bu ciltlerdeki maceraların bazısını buldum litelerden ama  birbirini takip eden maceralar şeklinde değil gördüğüm kadarıyla.

kalidor

Bu maceralar Conna'ın telif hakkı Marvel'dan Dark Horse'a geçtiği zaman Dark Horse Marvel'in ve DC'nin geçen sene yaptığı sıfırlama olayını yapıp Conan'ın kronolojik yaşam öyküsünü oluşturma işine girdi. Burada Marvel'i değil REH'in öykülerini baz aldı. Lal'in biz de yayınladığı ilk 50 fasiküllük serinin çoğunluğu uyarlama maceralar olmakla beraber önceden olmayan karakterler de eklendi.  Geçmişte çevrilirken macera isimleri farklı çevrilmiş olabilir. Mesela Krizantem Çiçekleri'ni "Mürit" diye çevirmişler.  Bu sebeple de bulamamış olabilirsiniz.
Crom! Ölüleri Say...