Cizgi Roman yayinlarinda Cesitlilik mi Onemlidir Istikrar mi ?

Başlatan Gambit, 10 Nisan, 2012, 16:00:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

altay1944

İstikrar.İstikrar.İstikrar.Gerekiyorsa 6 ayda bir yayınlanır de,gerekiyorsa yılda bir yayınlanıyor de ama tarihi gelince YAYINLA.Okuyucu olarak bunu istiyorum.İstikrarsız; ne zaman yayınlanacağını bilmediğim yayınlara,yarım kalan serilere karnım tok.İsteyen istediği gibi düşünsün....
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

s.b

İstikrarlı çıksın da çesit zaten yeterince var piyasada.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Harun Ça

İstikrar önemli ama seri bir istikrar olmalı daha önce yazıldığı gibi ayda bir çıkmasıda istikrar yılda 2 sayı çıkmasıda.

hennessy

Önemli olan çizgi roman'ın yaşaması önce..Önemli olan önce okuyucu kazandırmak...Önemli olan çocuklarımızın eline çizgi roman verip okutmak onları hayal alemlerine daldırmak.Önemli olan bir çizgi roman arkasına Julve Verne verip onları aşka getirmek...Önemli olan okuyucu kazanmak yoksa istikrar biz öldükten sonra kim okuyacak bu kitapları önemli olan aşılamak.....

dip not : Güneş nerdesin selam sabahı kestin kara listeye girdin....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Gambit

Alıntı yapılan: Mic-Har - 11 Nisan, 2012, 21:32:30
İstikrar önemli ama seri bir istikrar olmalı daha önce yazıldığı gibi ayda bir çıkmasıda istikrar yılda 2 sayı çıkmasıda.

simdi soyle bir sey de var ama (olayi az daha bulandirayim  ;D )

bir yayinevi cikip da ben 6 ayda bir yayinlayacagim derse ve bunu yaparsa istikrardir

yayinevi yilda 2 kere cikacak deyip de birisini Ocak ayinda, digerini Kasim ayinda, bir sonrakini Haziran bir sonrakini temmuz da cikarirsa, yine istikrar degildir bence  :)

rumar80

Alıntı yapılan: Gambit - 11 Nisan, 2012, 21:42:54

bir yayinevi cikip da ben 6 ayda bir yayinlayacagim derse ve bunu yaparsa istikrardir

yayinevi yilda 2 kere cikacak deyip de birisini Ocak ayinda, digerini Kasim ayinda, bir sonrakini Haziran bir sonrakini temmuz da cikarirsa, yine istikrar degildir bence  :)

Bence de

darkwood

Alıntı yapılan: rumar80 - 11 Nisan, 2012, 22:24:19
Alıntı yapılan: Gambit - 11 Nisan, 2012, 21:42:54

Bence de

O zaman Güneş olmadığına göre bende biraz mikserleyim.  ;D
Bu yılda 2 adet çıkacağını varsaydığımız yayın için, her sene aynı aylarda yayınlandığını kabul edersek;
Her sene Ocak-Şubat veya Mart-Mayıs gibi aylarda sürekli 2 adet yayın çıkması bir istikrarmıdır?
yoksa 6 şar ay ara ile, örneğin Ocak - temmuz veya şubat - Ağustos gibi aralıklar ile çıkmasımı bir istikrardır.
Yoksa her iki şekilde istikrar olarak kabul edilebilirmi ?
Darkwood Sakinleri..

hacibabs

İSTİKRAR,

Tabiki olması gereken bu ama şu yayın evlerini gelin bir inceleyelim.
Eskiler Ceylan,Tay,Hamit Şendur,Alfa,Şakrak,Bilka ve diğerlerinin tamamı ticaret için hayata geçmiş firmalar ve ticaret bitince yayın bitmiş.Örneğin Tay yayınları tirajı 5000 lere düşünce bırakmış.
Yeniler Maceraperest Raşit beyin sevgisi olmasa çizgi roman yayınlarmıydı ve oradan Yapı Kredi Yayınlarına geçip Galatasaray mağazasının vitrinini Red Kitle kaplamak şaşırtıcı değilmi?
Lal,sayın Bahadır beyin özel ilgisi olmasa acaba böyle bir firma açılırmıdı?
Çizgiroman profesyonellerinin katkıları yayın hayatına büyük destek veriyor.Gerekli,Çizgi Düşler,Demirbaş,Marmara,1001 Roman gibi.
Yine Lal gibi gazetecilikten kalma çizgi sevgisiyle bu işe giren Haşim beyin firması Hoz.
Görünen o ki artık sevgiyle devam ediyor ve tirajlar çok düşük.Natan tirajı 500 adet.Neden?Kitap baştan tükeniyor stok maliyeti yok fire yok zarar yok.
Bir kitap evinin poşetinde şu ibare var:İnsan okur.Ama Türkiye artık okumuyor bu durumda yeni nesil yok nasıl istikrar oluşturulacak.Bu artık bir hayal.Elbette her dönem koleksiyoncular olacaktır ama yayını besleyecek kadar değil.Bu yüzden bırakın kim ne çıkarıyorsa ne kadar sık veya istikrarsızda olsa çıkartsın.
Sağlıcakla kalın-Tayfun Alemdağ

aa

Tayfun beye katılıyorum. Tirajın bu kadar düşük olduğu bir noktada bence de bırakalım kim ne yayınlıyorsa yayınlasın. Düzenli ya da düzensiz.....
Esse Gesse Hayranı...

s.b

Tamam ben ısrar etmeyi bıraktım. İsteyen istediği gibi yayınlasın veya yayınlamasın. Fakat asla çizgiromansız kalmayalım.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

DAMPYR

Alıntı yapılan: hacibabs - 22 Nisan, 2012, 10:31:38
İSTİKRAR,

Tabiki olması gereken bu ama şu yayın evlerini gelin bir inceleyelim.
Eskiler Ceylan,Tay,Hamit Şendur,Alfa,Şakrak,Bilka ve diğerlerinin tamamı ticaret için hayata geçmiş firmalar ve ticaret bitince yayın bitmiş.Örneğin Tay yayınları tirajı 5000 lere düşünce bırakmış.
Yeniler Maceraperest Raşit beyin sevgisi olmasa çizgi roman yayınlarmıydı ve oradan Yapı Kredi Yayınlarına geçip Galatasaray mağazasının vitrinini Red Kitle kaplamak şaşırtıcı değilmi?
Lal,sayın Bahadır beyin özel ilgisi olmasa acaba böyle bir firma açılırmıdı?
Çizgiroman profesyonellerinin katkıları yayın hayatına büyük destek veriyor.Gerekli,Çizgi Düşler,Demirbaş,Marmara,1001 Roman gibi.
Yine Lal gibi gazetecilikten kalma çizgi sevgisiyle bu işe giren Haşim beyin firması Hoz.
Görünen o ki artık sevgiyle devam ediyor ve tirajlar çok düşük.Natan tirajı 500 adet.Neden?Kitap baştan tükeniyor stok maliyeti yok fire yok zarar yok.
Bir kitap evinin poşetinde şu ibare var:İnsan okur.Ama Türkiye artık okumuyor bu durumda yeni nesil yok nasıl istikrar oluşturulacak.Bu artık bir hayal.Elbette her dönem koleksiyoncular olacaktır ama yayını besleyecek kadar değil.Bu yüzden bırakın kim ne çıkarıyorsa ne kadar sık veya istikrarsızda olsa çıkartsın.
Sağlıcakla kalın-Tayfun Alemdağ
iyi söylemişsiniz Tayfun Bey de bizde artık küçük yaşta çocuklar değiliz.sizin de söylediğiniz gibi bu iş sevgiyle sürdürülüyorsa bir süre sonra bu iş biter.çünkü bu işi sürdüren belli bir kesim var.(Hem Yayınevlerinde hemde çizgi roman okuyucularında) .yeni nesil gençlik nedense bu işe sıcak bakmıyor.ben çıkan bir yayının bir sonraki sayısının ne zaman çıkacağını hakkında artık fal atmak istemiyorum.çünkü takip ettiğim bir seriyi ben ihtiyarlayıp son nefesimde tamamlamak istemiyorum.hayatın sıkıntısını bir süreliğine bana unutturan ve beni bambaşka alemlere götüren bu çizgi romanları sağlığım yerindeyken ve henüz bu tür yayınlara ilgim varken okumak istiyorum.bu yüzden buradan tüm yayınevlerine sesleniyorum.lütfen kazancınız az bile olsa içinizde bir sevgi varsa çıkarttığınız serileri zamanında çıkartmaya çalışın.siz kendinizden feragat ediyorsanız unutmayın ki aldığı maaştan feragat edip ,evli olan, borcunu,harcını erteleyen,bir çok çizgi roman alan okuyucular da var.bu ülkede..... :-* 8) ;)

dorukgs

Ben bir koleksiyoncu olarak yayinevlerinin istikrarli olmasindan yanayim

jack sparrow

Çizgi romanda istikrar kavramı sanırım altı çizilmesi gereken bir husus, hemen tüm çizgi roman okuyucusu adına... evet neyin ne olduğunu bilmek, ne zaman okuyacağımızı bilebilmek güzel birşey zira eskinin alışkanlıkları diyelim, Ceylan ya da Tay'lı v.b. yayınevleri zamanında haftalık periyoda alışmış bir kez bünyelerimiz... bu anlamda düşündüğümüzde, 70'li ya da özellikle 80'li yıllarda 15 günlük periyoda çekilen ya da aylık periyoda tabi tutulan kimi çizgi romanlar özelinde bile sıkıntı yaşamıştık hatırladığım... 2010'lu yıllarda kimi yayınevleri özelinde yaşadığımız belirsizlik ortamı ise, her zaman olduğu gibi okuyucu-yayınevi arasını açan gelişmelere gebe, sürprizlere yer bırakmayacak şekilde... okuyucunun isteklerinin bu noktada dikkate alınması, ortada bir talep söz konusuysa ve defacto olarak göz ardı edilemeyecek olduğunu kabul edersek, ite-kaka yol almaya çalışan çizgi geleneğimizin orta ve uzun vadedeki geleceği konusunda çizgisel programlar yapılmasını gerektiriyor ki, şu ana kadar yaşadıklarımız el yordamıyla halledilmeye çalışılan amatör bir ruh haline tekabül ediyor gibi, çizgi roman yayıncısı ve keza okuyucu açısından... kastetmek istediğim çizgi geleneğimizin 2010'lu yıllardaki hali yukarılarda da değinildiği gibi bu işi gönülden seven bir takım yayıncıların ve okuyucunun etkileşimiyle gerçekleştirilmeye çalışılan bir yumak... bu yumakla hala oynama heveslisi olan kişileri görebilmek, her türlü eksikliğe rağmen, kendimce çok güzel bir duygu... "çizgi romanda istikrar" şiarının bir kez daha altını çizerek bu uğurda eksik güdük de olsa, belli bir yayın periyodu olmasa da her türlü girişimi merakla bekliyor olacağım ben kendi adıma... anketteki her iki şıkkı da işaretliyorum ben kısaca arkadaşlar... ;)