Red Kit Türkiye Sergisi-2012

Başlatan yunusmeyra, 22 Mayıs, 2012, 01:01:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tommikser

Abi ben bir şeyi merak ediyorum belki kitap açıklamıştır.Redkit ismini nereden bulmuşuz?Nedeni var mı?               

alan ford

"Lucky Luke, Türkiye'de Red Kit isminin verilmesinin hikâyesi şöyle; Ferdi Sayışman'ın, daha sonra isim babası olacağı Red Kit ile tanışması 1954-56 arasında rastlıyor. "O zaman Lucky Luke'un maceraları Fransız Spirou dergisinde çıkıyordu. Burada da yayınlamaya karar verince, Türkçe ne isim koyalım, diye düşünmeye başladık. Bir arkadaşın çıkarmak istediği Red Rider (Kızıl Sürücü) diye bir dergi vardı. Ben de Bil Kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. Red kısmını Red Rider'dan Kit kısmını da Bil Kit'ten aldık, Red Kit oldu."

Vikipediden arakladım. İlk resimde de bu durum anlatılıyor sanırım. Kitap çok iyiymiş bu arada. bu ay listeye ekleyeyim heman

kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

yunusmeyra

Alıntı yapılan: alan ford - 28 Mayıs, 2012, 10:31:16
"Lucky Luke, Türkiye'de Red Kit isminin verilmesinin hikâyesi şöyle; Ferdi Sayışman'ın, daha sonra isim babası olacağı Red Kit ile tanışması 1954-56 arasında rastlıyor. "O zaman Lucky Luke'un maceraları Fransız Spirou dergisinde çıkıyordu. Burada da yayınlamaya karar verince, Türkçe ne isim koyalım, diye düşünmeye başladık. Bir arkadaşın çıkarmak istediği Red Rider (Kızıl Sürücü) diye bir dergi vardı. Ben de Bil Kit diye başka bir derginin kopyasını yapıyordum. Red kısmını Red Rider'dan Kit kısmını da Bil Kit'ten aldık, Red Kit oldu."

Vikipediden arakladım. İlk resimde de bu durum anlatılıyor sanırım. Kitap çok iyiymiş bu arada. bu ay listeye ekleyeyim heman

aslında sergi içindeki levhalarda bu ilginç anı üzerinde durulmamış ve daha muğlak ve belirsiz bir ifade ile "dolmuş" dergisine denk gelen ilk yayın macerasına atıfla "ismi bilinmeyen" bir çalışanın buluşu olarak aktarılmış..bir de 1956 yılı sayılarındaki "dolmuş" dergilerindeki "red kit" görsellerini sergide görseydik..yoksa vardı da böyle önemli bir detayı biz mi atladık..  ???
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

rumar80

Sergi zayıf olsa da vahşi batı kasabası çok hoştu.
  Kitap ise serginin yazıya dökülmüş bir hali zaten. Yine de gitmemek için bahane değil.

dean

Bende dün gittim sergiye. Evet biraz zayıf kaldı,ama yinede ülkemizde böyle şeylere pek alışık olmadığımızdan güzeldi diyebiliriz.

Gambit

sergi renkli fakat bostu. Dun gittik kiz arkadasimla ve ben neredeyse SIKILDIM desem yeridir. 5-10 eglence fotografi da cekmesek, 5 dakika da gezilecek bir sergi olmus. Orjinal cizim sadece 5 adetti ve bunlarin 3 u internette 300 Eur ya bulunabilecek boyutdaki kucucuk cizimlerdi maalesef. Bir tek buyuk boy luck band ile bir orjinal sayfa degerliydi, sirf onlari gormus olmak icin gittim diyebilirim.

Sergi icin basilan panolar bile cok ozensizdi bu arada, bazi yerlerde renkler kaymis, bazilari bulanik falandi, cozunurluk dusuktu.  Yine de hic yoktan iyidir diye bitirelim, daha iyilerini de isteyelim 

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Gambit - 28 Mayıs, 2012, 12:57:16
sergi renkli fakat bostu. Dun gittik kiz arkadasimla ve ben neredeyse SIKILDIM desem yeridir. 5-10 eglence fotografi da cekmesek, 5 dakika da gezilecek bir sergi olmus. Orjinal cizim sadece 5 adetti ve bunlarin 3 u internette 300 Eur ya bulunabilecek boyutdaki kucucuk cizimlerdi maalesef. Bir tek buyuk boy luck band ile bir orjinal sayfa degerliydi, sirf onlari gormus olmak icin gittim diyebilirim.

Sergi icin basilan panolar bile cok ozensizdi bu arada, bazi yerlerde renkler kaymis, bazilari bulanik falandi, cozunurluk dusuktu.  Yine de hic yoktan iyidir diye bitirelim, daha iyilerini de isteyelim
tabii ki,gambit daha iyisini isteyecek ve standartları düşük olanı eleştireceğiz..tamam ülkenin şartları şu,bu..ama bir yere kadar..kimse "yalnız" ve "güzel" ülkeme "müstemleke" ülkesi muamelesi yapamaz..yani sen "mozart" ı benim ülkemin şartlarını bahane edip "kötü" çalarsan "iyi" dinleyiciler ve müzik adamları cevabını verir ve protestoyu bastırırlar arkadaş..(en azından böyle olmalıdır  ;) ) aynı şey hem geçmiş ve hem de güncel çizgi romanı izleyen bir kitlenin olduğu yadsınamaz bir gerçek  olan ülkemizde de geçerlidir..red kit sergisi bir fransız ve belçikalıya nasıl ulaştırılıyorsa bizede öyle ulaşacak arkadaş..  >:(  ne yani siz "picasso"dan ne anlarsınız deyip "mavi döneminden" resim getirdik ama "pembe döneminden" getirmedik,bir kaçta "kübist" dönemden getirdik denip sanat çevrelerinin buna razı olması mı beklendi.. pöh.. puxa vida!
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

Gambit

valla diger red kit sergileri de bu kadar kotu mu yoksa daha dolu mu oluyor bilemiyorum, internette belki arastirma yapip diger ulkelerdeki sergilere bakilabilir

yalniz, ben YKY ile gorustugum kadariyla, sergiyi zar zor actiklarini, 3-4 orjinal resmi de sanatcinin ailesinden guc bela odunc aldiklarini soylediler.  Dolayisiyla orjinalleri hic bir sekilde satmiyorlar, satsalar bir tane almak icin kasardim mutlaka ama yalan oldu simdilik morris cizimi.

Bu sergi her ihtimalde kucuk cocuklari cizgi romana baslatmak icin iyi bir aktivite