Evrenin Çizgi Tarihi - Derin Kitap

Başlatan pearl jam, 04 Temmuz, 2011, 16:49:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pearl jam

Evrenin Çizgi Tarihi benim için geçen senenin en iyi kitaplarından biriydi. Amerikalı matematik profesörü ve karikatürist Larry Gonick tarafından yazılıp çizilen kitap aslında eğlenceli bir tarih kitabı olarak da sınıflandırılabilir. Derin Kitap tarafından Türkçeye kazandırılan ilk cilt 360 sayfa ve evrenin oluşumundan başlıyor büyük İskender' e kadar kronolojik olarak dünya ve insanlık tarihini son derece eğlenceli bir üslupla anlatıyor. Tarihe az biraz merak duyuyorsanız kesinlikle ilginizi çekecektir. Kitap Amerika' nın saygın üniversitelerinde ( Yale, New York, Kolombiya ) öğrencilere önerilen eserler arasındaymış. Yazarın Amerika' da yayımlanmış yine aynı konseptte başka konuları da anlattığı bir çok kitabı daha var ( bkz : http://www.larrygonick.com/html/pub/pub.html )

Bizde yayımlanan Evrenin Çizgi Tarihi toplamda 3 ciltten oluşuyor. Diğer iki cilt ne zaman yayımlanır bilmem ama bu satış grafiğiyle hiçbir zaman yayımlanmayabilir de  :(

Kitapla ilgili bir kaç yazı linkini de aşağıda veriyorum:

http://www.neokudum.com/tarih/evrenin-cizgi-tarihi-larry-gonick/

http://haber.gazetevatan.com/big-bangden-buyuk-iskendere-evrenin-cizgi-tarihi/304227/4/Haber

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=991532&Date=23.04.2010&CategoryID=40

Bir de uyarı; dinsel hassasiyetleriniz kuvvetliyse kitapta anlatılan bazı kısımlar hoşunuza gitmeyebilir...

alan ford

Evrenin Çizgi Tarihi'ne başladım. Bitince Corto'lara başlayacağım tekrardan.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

pizagor

Alıntı yapılan: alan ford - 26 Aralık, 2011, 00:18:44

Evrenin Çizgi Tarihi bizde tek kitap olarak yayınlandı ve devamı gelmedi... Oysa amazon bu serinin bayağı bir devam ettiğini söylüyor... Benim de elimin gidip gidip geldiği bir çizgiroman ama bunu öğrenince orijinallerini edinmeye karar verdim...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pearl jam

Alıntı yapılan: pizagor - 26 Aralık, 2011, 12:00:22
Alıntı yapılan: alan ford - 26 Aralık, 2011, 00:18:44

Evrenin Çizgi Tarihi bizde tek kitap olarak yayınlandı ve devamı gelmedi... Oysa amazon bu serinin bayağı bir devam ettiğini söylüyor... Benim de elimin gidip gidip geldiği bir çizgiroman ama bunu öğrenince orijinallerini edinmeye karar verdim...

Evrenin Çizgi Tarihi şu anda d&r lerde sadece 7-TL ye satılıyor. Etiket fiyatı 40-TL ydi. ( ben de zamanında bu fiyata almıştım :) ) Devamı gelse de gelmese de bu fiyata kesinlikle kaçırmayın derim.

alan ford

Alıntı yapılan: pearljam - 30 Aralık, 2011, 12:39:48
Evrenin Çizgi Tarihi şu anda d&r lerde sadece 7-TL ye satılıyor. Etiket fiyatı 40-TL ydi. ( ben de zamanında bu fiyata almıştım :) ) Devamı gelse de gelmese de bu fiyata kesinlikle kaçırmayın derim.

Abi alıştıra alıştıra verseydin haberi. İçime oturdu şimdi :(

hanac

İyi peki, bunu da kaçırmayalım.  :)

pearl jam

Alıntı yapılan: alan ford - 30 Aralık, 2011, 22:32:21

Abi alıştıra alıştıra verseydin haberi. İçime oturdu şimdi :(

Valla benim de içime oturdu ama asıl üzüldüğüm  bu indirim galiba ikinci kitabın çıkmayacağı anlamına geliyor :(  Derin Kitap bildiğim kadarıyla yeni bir yayıneviydi, sanırım işleri ters gitti.

alan ford

Evrenin Çizgi tarihini nihayet bitirdim. Bu tip kitaplarda hep olagelen şey bir kaç milyar senelik olayı sayılı sayfaya sığdırmak gerçekten çok zor iş. Tamam ilk bir kaç milyar yıl görece sakin geçmiş ama yine de zor iş. Buna rağmen  Larry Gonick iyi iş çıkartmış.  Mizah duygusuna ve hümanist tavrına şapka çıkartmak lazım.  Bazı bölümler gerçekten çok eğlenceli. Yine de bu kadar çok bilgiyi bir anda okumak kafa karıştırabiliyor. Pekiştirme yapmak lazım. D&R fiyatları bu haldeyken kaçırmayın.

tommikser

Evrenin Çizgili Tarihini okuyorum.Arkadaşlar tek kelimeyle mükemmel.D&R internet sitesinden 6 liraya aldım.Kaçırmayın derim.Carl Sagan bile bayılmış.Halen New York Universitesi,Yale ve Colombiya üniversitesinde öğrencilere tavsiye edilen ve müfredatta yer alan bir kitapmış.Yayınevi ile konuştum yakında da 2. cildi çıkacakmış.Bence şu ana kadar yapılmış en iyi Türkçe tercümesi ile karşılaşacağınızı ve okurken çok gülüp çok güleceğinizi garanti edebilirim.

pearl jam

Nihayet ikinci kitap çıkmış! Uzun süredir beklediğim bir kitaptı bugün D&R da görünce sevindim gerçekten. Henüz bir görselini bulamadığım için resim yükleyemiyorum.

İlk kitabın etiket fiyatı 40-TL'ydi ancak daha sonra 7-TL ye kadar düşmüştü. Bu sefer orta yolu bulmuşlar : 18-TL.

Not: Bu kitabın sitede bir başlığı yoktu. Tanıtıcı olur diye zamanında yazdığım bir mesajı alıntılayarak ayrı bir başlık açtım. Bilginize.

hanac

pearl jam

alan ford

Ne güzel haber bu böyle. Ben artık iyice ümidi kesmiştim.

pearl jam

İkinci kitap ilkinin bıraktığı yerden aynı güzellikte devam ediyor.

Mezapotamya, Hindistan, Çin , Yunanistan, Anadolu fark etmiyor insanlık tarihi aynı zamanda şiddetin tarihi olarak ilerliyor. Canlı canlı insan gömmeler, babaya oğlunu yedirmeler, paramparça edilen vücutlar vs. vs. psikopatlıkta sınır yok :) Bu psikopatlık harika bir mizah duygusuyla ve tarih bilgisiyle veriliyor.

Çocuğuna ( veya kendine :) ) tarihi sevdirmek isteyenlere özellikle tavsiye ederim.

pearl jam

3. kitabı fuarda bekliyordum ama çıkmayacak galiba.