Ken Parker Özel Seri - Rodeo

Başlatan caretta, 11 Temmuz, 2012, 21:42:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

Ken parker 12. Sayı Kadıköy'de satışta.

Tuco Ramirez

Bu sayıda Melez macerası tamamlanıyor, ama bu kez de yeni macera yarım kalıyor.
Sanırım uzun süre bu böyle devam edecek. KP magazindeki maceraların çoğu böyle iki bölümden oluşuyor çünkü.
Bir sonraki macera 3lü veya tekli olursa bu sorun düzelebilir ancak.

seastar1000

6 ayda yazı ile altı iki dergi yani yılda dört sayı moduna girmiş bulunuyoruz

rumar80

Melez macerası bitti. Kahramanımız olayların içinde ama direkt bir müdahil değil.  Irk ayrımını güzel ama yüzeysel anlatmış.  Hepimiz melezi bu duruma iten şeyleri öğrenip ona sempati duyarken bir anda her şey ters yüz oluyor. Ve macera Çok fazla tamamlanmamış hissi bırakarak bitiyor. Hoş hayat ta böyle değil mi?

Hayalet

Bir kaç gün önce 59.sayıyı da okuyup altınları bitirdim, (içimi bi burukluk kapladı, özellikle de Grev sayısı müthişti), tabii 34 ve 46.sayıları bulamadım maalesef. Altın serinin yarısını bi gaza gelip 2 yıl önce Büyülü'den topluca almıştım. 59.sayıda Donavan'ın tayfasına veda ederken Ken, aslında okurlara ediyor, insanın içi bi tuhaf oluyor, bi de üzücü olanı yeniden kırlara country'e dönmeden bitmiş olması. Ama sanırım Özel sayılarda kırlarda geçiyor yine maceralar.

Ben tam 10 yılda biriktirdim ve bitirdim altın seriyi. Bu kadar uzun sürme sebebi, genellikle yaz tatillerine gittiğimde okuyor olmamdı, normal kitap yerine neredeyse tamamen çizgi roman götürürüm yanımda tatillere. Mesela ilk 3 süper cildi 2009'da yaz tatilinde bitirmiştim. Sonrasında da yavaş yavaş Büyülü Dükkan'a gide gele ya da internetten edinerek tamamladım, hatta yarısını toptan aldım demiştim ya Büyülü'den, onları da 2 - 3 yıla yayarak okudum, ancak bitti. Arada bazı bulamadıklarımı da internet marifetiyle aldım ama dediğim gibi 34 ve 46 maalesef hiç bir yerde yok ben bulamadım. Bulan varsa haber etsin.

Ken Parker benim için sadece bir çizgiroman değil, çocuğuma miras bırakacağım esaslı bir kitap serisi. Yıllar sonra sizlerin de sayesinde yeniden çizgiroman okumaya başlamamın da müsebbidir. Ondan sonra pek çok grafik roman ve çizgiroman edindim. Yeri çok özel bu yüzden.

Dayanamayıp 2 gün önce yine gaza gelip özel serinin tamamını da nadirkitap'tan aldım. Merakla kargoyu bekliyorum. Biraz pahalıya patladı, taksitle v.s. ile alabildim zira, ama artık yok o sayı var mı, bu kalmış mı derdim olmadan okurum yine bi kaç yıl. :)

Merakımsa şu, bu özel seri çıkmaya devam edecek mi? Toplamda 36 cilt midir?

NOT: Bu arada herkese selam. Epeyce zamandır forumdu v.s. idi hiç bir yere yazmıyorum, eski tadı yok gibi bu tip ortamların, ki burası pek çok yerden seviyeli, düzgün bir yer, sanırım benim de keyfim pek yoktu, bugün özel seriyi aratırken aklıma burası düştü, neyse ki hala ayakta. Tüm üyelere ve okurlara selamlar.
Çizgi roman bir çocuğun okuma alışkanlığı kazanmasının en iyi yollarından biridir, bir büyüğünse hayata çocuk merakı ve heyecanıyla bakabilmesinin.

V

Tekrardan hoşgeldin Hayalet..Uzak kalma buralardan..
"İstemem,eksik olsun.."

eysude

Ken Parker için aynı düşüncelere sahibiz; çocuklarıma bırakacağım en kıymetli miraslardan biri olduğuna inanıyorum. (Hoş, onlarsa manga ve tatlılardan kurtulup Vahşi Batı'ya biraz zor dönecekler, ama neyse). Geçenlerde, yıllardır deli gibi aradığım 34'ü Nadirkitap'tan mucize eseri ve görece düşük bir fiyata yakaladım. 59'luk seriyi tamamladığım için çok mutluyum. Special sayıların artık Antalya'daki bir grafik ajansında tasarlanacagini duydum, Rodeo'dan arkadaşlar, sonraki sayıların daha hızlı basılacağını söylediler. Hayırlısı :)
Not: Forumun önceki sayfalarında special sayılarla ilgili ayrıntılı bilgi mevcut.

memospinoz

Manga ve tatlılar derken? Tatlı ne oluyor?  :P ;D

eysude

Otomatik düzeltmeden yola çıkarak, onlar birer tatlı taytlı diyelim o halde ;)

memospinoz

Peki ya etek veya pantul giyenler? Ya yarı cıbıl gezip altta şortçak dolaşanlar, ya, ya elbise giyenler? Ya tayt üstüne don giyenler? Ya afedersiniz cıscıbıl gezenler (dr manhattan)?
Ya kot pantul giyenler? Ya metalik zırh giyenler, ya streç veya deri vücudu saran giysi giyenler? Ya, ya, ya...?  ;D ;D

KenParker

Ken Parker'ı Stüdio Milazzo'dan okumak büyük keyif. Kimler yok ki Milazzo'nun  üstatlık yaptığı okulda. Bugün çizimlerini hayranlıkla seyrettiğimiz yetenekler,  her biri kendi stilinde ön plana çıkmış ustalar. Hemen gözüme çarpanlar. Pasquale Frisenda, Guiseppe Barbati, Massimo Bertolotti, Laura Züccheri, Goran Parlov...

Özel Seri 13'ü henüz taze bitirdim. Ken Parker macerlarının her biri ayrı keyif. Aramızda kalsın büyüsü bozulmasın diye hiç bir sayıyı ikinci kez okumuyorum. Kimbilir yıllar sonra yaprakları hışırdayan bir ağaç altında, dumanı tüten kahve eşliğinde, tüm dertlerden azade, belki...

Özel seri maalesef her sayıda tam macera şeklinde ilerlemiyor. Her sayıda iki yarım macera var. Devamı haftaya. Belki de gelecek yıla... Rodeo yayınları şu işi hızlandırsa iyi olacak. Böyle yarım yarım gittiği için sayılardan bahsetme imkanı doğmuyor. Ne yapalım? Ben de yarım bahsederim.

Kan Avı 2 macerası alışılmış şekilde sonuyla bitti. Her ne kadar alışılmış desem de modern zamanın kuralsız balina avı, fok avı gibi sorunlarını geçmiş tarihi anlatarak dile getirmek alışılmadık zeka gerektiriyor. Yazar Berardi'yi çizgi romanda toplumsal konulara eğildiği için kutlamak gerek.

Ve beni şu satırları yazmaya iten asıl maceraya gelirsek. Yaşam Mücadelesi 1 yine Berardi'nin senaryo dehasını gösterdiği serüvenlerden biri olmuş. Berardi alışıldık çizgi roman yazım kalıplarının dışında yepyeni hikaye yazma teknikleri kullanıyor. Binbir Gece Masalları gibi Hikaye içinde hikaye, Tarantino filmi gibi başın sonun karıştırıldığı hikayeler, kahramanın olayda yer almadığı en son finalde belirdiği (Adah sayısı hatırlanacaktır) hikaye tekniği gibi bir çok senaryo tekniği kullanıyor. Bunu da o kadar başarılı yapıyor ki şapka çıkarmamak elde değil. Bugün benim diyen pek çok çizgi roman yazarının yanına bile yanaşamayacağı yöntemler kullanıyor.

Sadece teknik anlamda değil araştımacı yönüyle de keyif katıyor, gerçekçilik sağlıyor. İnuit folkloru, Kızılderili gelenekleri, denizcilik bilgisi ve dahi neler neler. Saymaya lüzum yok. Julia karakterini oluşturmak için aldığı kriminoloji derslerini duyan kimse hakkını hemen verecektir. Kendim çizgi romandan gayrı edebi kitapları da sevdiğim için Berardi övgüsünü epey uzatabilirim ama asıl konu kaçıyor. Yaşam Mücadelesi macerasından bahsedeciktim.

Ken Parker bu sefer macera yaşamıyor, eline kağıdı kalemi alıp macerayı yazıyor... Hem de ne yazmak, destan gibi döktürüyor.

''Kanada Manitoba'sına ilkbaharın gelişi tam bir renk cümbüşüdür. Kuş cıvıltıları ve şakımaları doğanın uyanışının habercisidir. Günler giderek uzar. Toprak gökyüzünün sıcak bakışları altında buzdan kışlık mantosundan sıyrılırken ürpererek kendine gelir. Bu duygu korosunu yüreğinde hisstemek için orada doğmak ya da uzun süredir yaşıyor olmak gerekir.

Zamanında Oakpeah adında Labradar sahilinde yaşayan bir İnuit'le yollarımız kesişmişti. Bu harika adamı tanımak benim için bir şanstı. Kuzey kutbu hakkında bütün bildiklerimi ondan öğrendim. Sadece kızak kullanma ya da hayatta kalma bercerisinden bahsetmiyorum. Birlikte zaman geçirirken yaşamı, beyazlardan ya da tanımadığım herhangi başka bir toplumdan çok farklı bir biçimde algılamayı öğrendim.

Sarp ve zorlu bir coğrafyada yaşayan bu insanlar, açlık ve susuzluk yüzünden her daim ölümün kıyısındadır. Her türlü insani hareket, düşünce ve duygu araından, sadece amansız yaşam mücadelesi için kendilerine lazım olanları kullanıp, diğerlerinden büsbütün vazgeçmek zorunda kalmışlardır.''

Jack London vari bir şekilde girişle macera başlıyor. Hemen ardından Ken'le dostu İnuit arasında felsefi bir konuşmaya tanık oluyoruz. İkili arasında konuşma oldukça dikkat çekici. Adeta Aristo'yla Eflatun karşılıklı sohbet ediyorlar. Konuşmanın tamamını fotoğraflayarak buraya almak isterdim ama maalesef vaktim el vermiyor.

Akabinde iki tüccarla tanışıp kahpe feleğin) bahtsız kaderlerinin kucağına düşüyorlar. Ken'in başı bu sefer fena dertte. İnsan Avı'nın içine düşüyor. Hem de çırılçıplak...

Devamını anlatıp spoiler küfürü yemektense eşsiz Stüdyo Milazzo görseliyle burada son vereyim.

eken12

Arkadaşlar Özel Seri 7 numaralı sayı fazlalığı olan varmı,bulamıyorum,birde Parantezin ilk 12 sayısından eksiklerim var ,bunların basımlarımı azdı piyasadan yok oldular,yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim..

altay1944

Alıntı yapılan: eken12 - 03 Mayıs, 2020, 10:21:19
Arkadaşlar Özel Seri 7 numaralı sayı fazlalığı olan varmı,bulamıyorum,birde Parantezin ilk 12 sayısından eksiklerim var ,bunların basımlarımı azdı piyasadan yok oldular,yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden Teşekkür Ederim..

Var
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

ferzan

14. sayı sessiz sedasız çıkmış. Ne Facebook 'tan, ne Kertenpelex 'ten, ne de başka mecralardan, gene Whatsapp 'ta eşten dosttan duyup görseli de Nadirkitap 'tan görmüş olduk. Tuzu kuru yayıncılık (!) yeni sayıyı gururla sunmuş... Kadıköy 'de falan denk gelecek dostlar arka kapağın da fotosunu paylaşabilirse daha iyi olur önlü arkalı. Malum, ikinci maceranın kapağı arkada oluyor. "Yaşam Mücadelesi" adlı maceranın ikinci bölümü bitmiş, "Tutuklu" adlı macera başlamış. O da sonraki sayıya mı sarkıyor bilmiyorum tabi. İnceleyecek olanlardan öğreniriz en kısa zamanda.

Boyut: 19x26
    Sayfa Sayısı: 98
    Etiket Fiyatı: 35 TL
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

seastar1000

Alıntı yapılan: ferzan - 14 Temmuz, 2020, 18:36:31

14. sayı sessiz sedasız çıkmış. Ne Facebook 'tan, ne Kertenpelex 'ten, ne de başka mecralardan, gene Whatsapp 'ta eşten dosttan duyup görseli de Nadirkitap 'tan görmüş olduk. Tuzu kuru yayıncılık (!) yeni sayıyı gururla sunmuş... Kadıköy 'de falan denk gelecek dostlar arka kapağın da fotosunu paylaşabilirse daha iyi olur önlü arkalı. Malum, ikinci maceranın kapağı arkada oluyor. "Yaşam Mücadelesi" adlı maceranın ikinci bölümü bitmiş, "Tutuklu" adlı macera başlamış. O da sonraki sayıya mı sarkıyor bilmiyorum tabi. İnceleyecek olanlardan öğreniriz en kısa zamanda.

Boyut: 19x26
    Sayfa Sayısı: 98
    Etiket Fiyatı: 35 TL

Tuzu kuru yayıncılık :))))
Ne güzel özetlemişsiniz