Ivo Milazzo İstanbul'da

Başlatan ercoktay, 28 Şubat, 2013, 07:38:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DAMPYR

Alıntı yapılan: tunaorhun - 05 Mart, 2013, 10:41:01
Bir engel çıkmazsa imza gününde olacağım. İmza isteyen arkadaşlar benimle iletişim kurabilirler.
İyi olur Tuna bana o gün işyerinden izin vermiyorlar.bari sen git gördüklerini anlat... ::) ??? :o

BAHADIR

Pazar günü Remzide yapılan imza gününde hiç bir eksiklik yoktu arkadaşlar...Tüm sayfalar boyunca olanları nerenizden uydurdunuz acaba...Hayır Rodeo teşhisi koydu bende "algı bulanıklığı" varmış...Siz de neler çıkar kimbilir...

Ben de ki Allahtan sadece bulanık...Ya algılaman tamam ile yok deselerdi ne yapardım...

Yok siz de gösterin bir kendinizi...Algı önemli...

hanac

Alıntı yapılan: BAHADIR - 06 Mart, 2013, 09:49:36
Pazar günü Remzide yapılan imza gününde hiç bir eksiklik yoktu arkadaşlar...Tüm sayfalar boyunca olanları nerenizden uydurdunuz acaba...Hayır Rodeo teşhisi koydu bende "algı bulanıklığı" varmış...Siz de neler çıkar kimbilir...

Ben de ki Allahtan sadece bulanık...Ya algılaman tamam ile yok deselerdi ne yapardım...

Yok siz de gösterin bir kendinizi...Algı önemli...

Keşke insanlar biraz eleştirileri dikkate alsalar.

Ne yazık ki olmuyor, hemen savunmaya geçiyoruz ve bizde hata yok diyoruz.

kalidor

Bu algı bulanıklığı lafı nereden geldi Ömer? Adamlarla  mailleştin mi yoksa telefonda felan mı dediler? Forumda birşey göremedim bununla ilgili ???
Crom! Ölüleri Say...

BAHADIR

Çok saygıdeğer Rodeocuların bizim gibi algısı kıt kişilerin olduğu bir platformda yazmalarını bekleyemezsin sevgili Fatih...

Kendi Facebook sayfalarında imza günü ile ilgili nacizane kinayeli bir yorumda bulundum...Daha sonra gelişen süreç sadece...Çok önemli değil... :)

Ego herkes de var...Normal karşılıyorum...

darkwood

Kafalarını kumdan çıkarabilirlerse belki yapacak daha olumlu birşeyler olduğunu görebilirler ama bunları kime anlatıyoruz.
Onlar farklı biz farklı gezegenlerde yaşadığımız için beklentilerimiz ve algılama yeteneklerimizde doğal olarak daha değişik oluyor. Bize garip gelen şeyler onlara normal gelebiliyor, ne diyelim yolları açık olsun.
Darkwood Sakinleri..

DAMPYR

olmadı bu hareket Rodeoya hiç yakışmadı.Hiç olmassa karışıklıktan ötürü bir özür dileselerdi bari.... :-\ >:( :o

yunusmeyra

Alıntı yapılan: Gölge Adam - 06 Mart, 2013, 18:32:17
olmadı bu hareket Rodeoya hiç yakışmadı.Hiç olmassa karışıklıktan ötürü bir özür dileselerdi bari.... :-\ >:( :o
hocam,karışıklık yok  ;) bizden kaynaklı bir "algı bulanıklığı" var..  ???  ::)  ;D  ;D  ;D
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

DAMPYR

Alıntı yapılan: yunusmeyra - 06 Mart, 2013, 18:43:46
hocam,karışıklık yok  ;) bizden kaynaklı bir "algı bulanıklığı" var..  ???  ::)  ;D  ;D  ;D
Algı bulanıklığı olduğu için ben nedediğimi bilmiyorum kusura bakmayın... ;D ;D ;D

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

darkwood

Alıntı yapılan: hennessy - 07 Mart, 2013, 19:51:57
'Ken Parker'ın grafik yaratıcısı Ivo Milazzo'yla, kahramanlar ve çizgiler üzerine...

http://haber.sol.org.tr/kultur-sanat/ken-parkerin-grafik-yaraticisi-ivo-milazzoyla-kahramanlar-ve-cizgiler-uzerine-haberi

Usta ile yapılan söyleşiden alınan bu yazıda; Ken Parker, yaşam ve ayrıca çizerler için çıkarılacak güzel dersler var. Arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
Darkwood Sakinleri..

ümitkr

Ivo Milazzo Söyleşisinden Notlar

Rodeo yayıncılık tarafından 5 Mart 2013 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi binasında yapılan Ivo Milazzo ile söyleşisinden notlar:

Çizgi roman ve illüstrasyon sanatçısı İvo Milazzo'yu ülkemize getirdikleri için organizasyonu düzenleyen Rodeo Yayıncılık'a teşekkür ederek başlayabiliriz. Ancak üzülerek şunu da belirtmek durumundayım, organizasyon için yapılabilecek en kötü yer seçimi yapılmıştı, çünkü okul tadilattaydı ve her yerden inşaat sesleri gelmekteydi... Yönlendirici hiç bir tabela, afiş veya benzeri bir şey yoktu, sora sora Bağdat bulunur misali söyleşinin olacağı mekan bulundu... Söyleşi için çeşitli dokümantasyon hazırlamış olan Milazzo maalesef onları da bizimle paylaşamadı, çünkü bu sefer de projeksiyon sunum aletiyle sorunlar baş gösterdi... Yaklaşık yarım saat ses düzeneğinin hazırlanma boğuşmasının ardından söyleşiye başlanabildi... "Çizgilerle Anlatmak" başlıklı söyleşi, çizgisiz olarak devam etti...

Söyleşiye yeni kitabı Nefes ve Düş'ü, niçin salt çizgisel ve renkli bir anlatım diliyle ortaya çıkardıklarını anlatarak başladı Milazzo... Klasik konuşma balonlarıyla, kelimelerle ve siyah beyaz çalışmalardan ayrı olarak, renkli çalışmanın daha evrensel bir kabülün öngördüğünü anlattı... Özellikle Fransa ve Belçika'da siyah beyaz bir çizgiromanın bitmemiş bir çalışma veya tamamen sanatsal bir yayım kabul edildiğini belirtti... Berardi'yle okul yıllarından başlayan dostluklarından, yazar çizer ortaklıklıklarından bahsetti sonrasında... Çeşitli üniversitelerde vermiş olduğu çizim derslerini ve öğrencilerle olan ilişkilerinden söz etti... Günümüzde kullanılan teknolojiyle ortaya çıkarılan çalışmaların, hiç bir zaman elle yapılan çalışmalarla kıyaslanamayacağını orijinal çalışmanın her zaman daha fazla tercih edileceğini, sanatsal değerinin daha çok olduğunu belirtti... Çalışmaları gerçekleştirirken hangi teknikleri kullandığını, dokümantasyon araştırmalarını ve bilgi birikimlerini paylaştı...

Aynı zamanda İtalya İllüstratörler Derneği başkanlığını da yapan Milazzo'ya, oradaki dernek ve üyelerle olan ilişkilerini, telif haklarının ne şekilde işlediğini ve hukuksal desteği ne şekilde sağladıklarını sordum... Dernek olarak başlangıçta üyelere danışmanlık hizmeti yerine geçen bilgilendirme yaptıklarını belirtti. Herhangi bir hukuksal durum sözkonusu olduğunda destek verdiklerini, ancak üyelerin bireysel olarak devam ettiklerini anlattı... Orada da maalesef bizdeki gibi telif hakları ile ilgili durumların, Fransa veya çizgi roman ile ön plana çıkan ülkelerdeki kadar sağlam yapılaşmış durumda olmadığını söyledi... Yapılan anlaşmalarda eğer atlanılan veya boş verilen bir madde yüzünden yapılan çalışma üzerindeki hakların yitirildiğini belirtti...

Geçmiş yıllarda ülkemizde kötü yayımlanan çizgi romanlardan sonra gelinen son nokta Nefes ve Düş'ün yeni edisyonunun sevindirici olduğunu belirten Milazzo, bundan sonra da bu kalitenin korunması gerektiğini belirtti...

Söyleşi ardından imza, foto çektirme ve çalışma örneklerini getiren kişilerle sohbetle günü tamamladı Milazzo... Özellikle fotoğraf çekimindeki sıcak yaklaşımı, mütevazı kişiliği gerçek bir sanatçının nasıl olması gerektiğini gösteren özelliklerdi...

Milazzo'yu tanımamıza sebep olan Rodeo Yayıncılık'a teşekkürler...

Necmi Yalçın (ÇROP'tan alıntı)

hennessy

İlk defa pek okumadığım bir karakterin imzalı kitabını aldım. İnsan bir resim çizerde 20 sene sonra 10.0000 dolara satarız :) İmzalı kitaplar arşivime koydum. Şimdi perşembeyi bekliyorum :)

Not : Milazzo'dan imzalı kitap almamızı sağlayan' Rodeo Yayıncılık'a teşekkürler...

hennessy

-Geçmiş yıllarda ülkemizde kötü yayımlanan çizgi romanlardan sonra gelinen son nokta Nefes ve Düş'ün yeni edisyonunun sevindirici olduğunu belirten Milazzo, bundan sonra da bu kalitenin korunması gerektiğini belirtti...

Demekki bu cevaptan Türkiye'de ki baskıları takip ediyor anlamını çıkardım.