The Umbrella Academy

Başlatan Harun Ça, 12 Temmuz, 2017, 09:40:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Harun Ça

Genel kanı gibi benim de görüşüm dizi çok yavaş ilerliyor. Tek kitap 10 bölümde anlatılmaya kalkınca böyle olmuş. Çizgi romanı okumayanlar için dizinin içine girmek bu yüzden biraz zor oluyor. Sanırım sadece birkaç bölüm sonunda merak edip hemen sonraki bölüme geçtim o da sezon sonuna doğru oldu. Oyuncu seçimleri güzel olmuş özellikle Klaus rolünde Robert Sheehan -Misfits'den sonra özlemişim-. 5 Numara'nın da hakkını yemeyelim.

Çizgi romanı okuyalı bir hayli zaman oldu ama aklımda kalanlarla dizide gözüme çarpan farklılıklar şöyleydi. Bundan sonrası diziyi izlemeyenler için SPOİLER içeriyor. Öncelikle karakterlerdeki farklılıklardan başlayalım; 1 Numara çizgi romanda goril bedeninden rahatsız değildi dizide bundan utanıyor. Diego'nun polis arkadaşı dizide kadın çizgi romanda bildiğimiz Jim Gordon'a hayli benzeyen biriydi. Klaus'un ölülerle iletişim kurması dışında telekinezi yetenekleride vardı dizide ilerleyen bölümlerde telekineziye benzer şekilde iletişim kurduğu ölüleri kullanabiliyor. Hikayedeki farklılıklara gelirsek, Vanya'nın güçlerinin ortaya çıkması ve Beyaz Keman haline dönüşmesinde dizide onu manipüle eden sıradan biri Leonard Peabody tarafından gerçekleşiyor. Onun geçmişi ve motivasyonu içinde bir hikaye uydurulmuş. Çizgi romanda Orkestra Şefi olan maskeli bir kötü karakter villian vardı. Aynı şekilde ufak farklılıklarla ailenin Vanya'yı dışlaması olayların tetikleyicisi oluyor. Dizide Vanya'yı durdurmak için bütün aile saldırıyor Allison kulağının yanında ateş ederek etkisiz hale getiriyor. Çizgi romanda ise 5 Numara Vanya'yı kafasının arkasından vuruyordu tabii sonra iyileştiriliyor. Klaus dizide Hazel ve Cha-Cha'nın çantasını alarak zamanda yolculuk yapıyor ve Vietnam savaşına katılıp burda David adında birine aşık olur, çizgi romanda ise yanlış hatırlamıyorsam zamanda yolculuk 5 Numara sayesinde oluyor yine Vietnam'a gidiyor, bebeği falanda oluyordu ama tam hatırlamıyorum tekrar okuyacağım. Bunlar dışında yine ufak tefek farklılıklar var örneğin Şemsiye Akademisi'nin ilk ortaya çıkışı dünyaya tanıtılması Eyfel kulesinin kurtarılması oradaki dövüşleriyle oluyordu dizide bir banka soygununu önlüyorlar. Bunun gibi prodüksiyon masrafı olmasın diye göz ardı edilebilecek farklılıklarda var.

Diziye notum 7/10 oldu. İkinci sezonuda izlerim. Malum merak ettirici bir şekilde bitirdiler. Ayrıca Gerard Way'in dizinin devamı ve 2. sezonda ilerisi için temellerin atılmasına yardımcı olmak için senaristlere halen yayımlanmakta olan çizgi romanın senaryosunuda verdiği şeklinde bir açıklamasını okumuştum.

ZGeralt

İki ayda ancak bitirebildim diziyi, tabiri caizse bir türlü akmadı. Evet sonlara doğru biraz daha açılıyor ama yine de asla iki bölüm arka arkaya izleyemedim. Kendimi zorlayarak bitirdim.
Nasıl ifade edebilirim bilmiyorum, dizide bir şeyler eksik. Hikaye sıkıcı bir hikaye değil nasıl bu kadar zor izlenir bir hale gelmiş anlayamadım. İkinci sezona bir şans vereceğim ama bu sefer bitirmek için kendimi zorlamam.

doktor1881

Bölüm:1 Herkesin zamanında izlediği bir diziye ben yeni başladım Çizgiromanlarını da almama rağmen okuyamadım İlk bölüm itibarıyla dizi benim hoşuma gitti Karekter seçimleri yerli yerinde olmuş

Bölüm Notu:8.5/10

doktor1881

Bölüm:2 Her bölümde güzel parçalar çalınıyor.İlk bölümde çalınan İstanbul parçasını araştırınca parçanın öyküsünü öğrendim.1950 lere hatta daha önceye dayanan bir mazisi mevcut Her karakterin kendine has bir uslubu var Benim Vanya ve Klaus hoşuma gitti
Bu arada dizinin 2. sezonu da Netflix'de mevcut

Bölüm Notu:8.5/10

kedidiro

Ilk üç dört bölümü sıkıla sıkıla izlemiştim. Ama 6. Bölümden itibaren tempo arttıkça artıyor , karakterler lahana gibi katmam katman soyulup ortaya çıkıyor ve çok mantıklı bir sürpriz finale doğru yol alıyor... Ben beğendim ve hızla ikinci sezona da daldım...

doktor1881

Bölüm:3 Klaus en rahat karakterimiz ama tüm belalar da onu buluyor Akademiye baskın sonunda bazı taşlar yerinden oynar Kardeşler arasındaki sorunlarda sık sık ortaya çıkmaktadır

Bölüm Notu:9/10

doktor1881

Bölüm:4 Luther'in (1 Numara) başına gelen olaylarla başlayan bölüm 5 Numara'nın Dünya'yı kurtarma çabaları sürüyor
Dizinin temposu üst seviyeye çıkmasa da kumaşı iyi gözüküyor

Bölüm Notu:8/10

doktor1881

Bölüm:5 bu bölüm 5 numaraya ayrılmıştı Aynı zamanda Vanya'nın esrarengiz arkadaşı sayesinde ilaçlardan kurtulması hayatındaki değişikliklerin başlangıcını yapar Klaus'ta yolculuktan bu yana değişiklik mevcut Kardeşler öyle ya da böyle yakınlaşmaya başlar

doktor1881

Bölüm:6 ''Yaşanmayan Gün'' adlı bölümde Luther'in büyük hayal kırıklığı,Vanya'nın güçlerini sindirmesi,Klaus'un kaybettiği sevgilisi sonuçu yaşadığı travma ve 5 numaranın komisyona katılması
Bunlar ana başlıklar bence iyi harmanlanmış servis edildi

Bölüm notu:8/10

kharon

iki bolum izleyerek basladim ikinci sezona; gayet guzel, rahat izleniyor.

bir de birinci sezonla ilgili kisa bir recap yapmislar , biraz daha detayli olabilirdi zira aradan cok zaman gecti

doktor1881

Bölüm:7 ''Yaşanan Gün'' isimli bölüm 6. bölümde yaşanan (yaşanmayan günün) değişik bir versiyonu
Vanya güçlerini tetikleyen olaya bulaşırken diğer kardeşlerin yolları tümüyle ayrışır (Şmdilik)

doktor1881

Bölüm:8 ''Bir Söylenti Duydum'' adlı bölümde Protez gözün  kime ait  olduğunu öğrenirken Vanya gücünün doruklarına doğru yükseliyor
Kardeşlerden diziye renk katan Klauss Bütün olayların sorumlusu gibi gözüküyor Dizinin en güzel bölümüydü

Bölüm Notu:9.5/10

doktor1881

Bölüm:9 Yedi numara  Vanya'nın çocukluğu ve bugünü, gelişimi üzerine kurulu bölüm kardeşler arasındaki sorunları daha da gün yüzüne çıkarıyor

Bölüm Notu:9.5/10

doktor1881

Bölüm:10 (Sezon FinaLi) Ve büyük gün çattı Vanya Beyaz Keman'ı ile oda orkestrasında konseri başlıyor

Bölüm Notu:9/10

ZGeralt

2. sezonu ilk sezondan çok daha fazla beğendim, daha akıcı geldi bana.
Ve " 5 numara" son zamanlarda çıkan en iyi dizi karakterlerinden biri olabilir,  oyuncu Aidan Gallagher'ı çok başarılı buldum.
İlk sezonun üstüne koyarak ilerlemeleri sevindirici , üçüncü sezonu bekliyoruz ;)