Kızıl Saray

Başlatan gamlıbaykuş, 26 Ağustos, 2013, 03:36:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gamlıbaykuş

Marmara Çizgi' nin yayınladığı Barbar Conan' ın Vahşi Kılıcı serisinin 5. cildinde yer alan Kızıl Saray adlı macerası kafamda bir takım soru işaretleri oluşturdu.

Macera Conan' ın Kral olduğu dönemlerde geçiyor. Normal süren bir seride böyle bir atlayış nasıl oldu? Yani Conan' ın kral olmasını anlatan maceralarını bile okumamışken böyle bir macera okumak beni şaşırttı!

Sonuçta orjinaline uygun devam etmiyor mu bu yayın? Konunun uzmanı Fatih bu konuda yardımcı olursan sevinirim :)

Ayrıca çizimler muhteşemdi, konu da güzel okumadıysanız çok beklemeyin derim...
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

hennessy

Evet hakketten çizimler muhteşemdi. Toplantıda da anlattığım gibi 15 dk.bu sayfaya dalıp gittim sonra İlke kardeşimi arayıp bu sayfanın pdf ini aldım ve odama astım :)

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: hennessy - 26 Ağustos, 2013, 07:13:16
Evet hakketten çizimler muhteşemdi. Toplantıda da anlattığım gibi 15 dk.bu sayfaya dalıp gittim sonra İlke kardeşimi arayıp bu sayfanın pdf ini aldım ve odama astım :)

Murat abi bundan kesinlikle ben de istiyorum. Artik bir güzellik yaparsın kardeşine  ;D

kalidor

Dün toplantıda bu sahnenin de sözü geçmişti. Unutmadan çizer Frank Brunner. The Scarlet Citadel'i geçen sene Dark Horse Tim Truman, Tomas Giorello ve Jose Villarrubia ustalardan oluşan bir ekiple yeniden yorumlamıştı.  Orjinalde bu öykü Robert E. Howard'ın Weird Tales'de yayınlanan 2. Conan öyküsüdür. REH, bildiğiniz gibi Conan'ın hem gençlik hem de krallık zamanlarını anlatan öykülerini yazmıştı. The Scarlet Citadel, (TR'de zamanında Zincire vurulmuş Kral olarakta yayınlanmıştır) ebat bakımından tek Conan romanı olan The Hour of the Dragon (Ejderin Saati) ile benzerlikler taşır. Yine pusuya düşüp zindana tıkılan ve tacını yitiren Kral Conan iki maceradaki en bariz benzerliklerdir.

Şimdi gelelim Ekrem'in sorusuna:

The Scarlet Citadel macerası 1 Haziran 1978 tarihinde 30 numaralı SSOC serisinde yer almış. Kral Conan serisi ise ABD'de 1980-1989 yılları arasında yayınlanmıştır. Yani öykü seriden önce olduğu için bir SSOC arasına sıkıştırılmış.  Belki de okurların kronolojiye sadık kalınması ve ayrı bir seri isteği üzerine Conan yazar/çizer ekibi Kral Conan serisini yapmışlardır.

Marvel'in Conan'ında kronolojik olarak baktığımızda bazı boşluklar yok değil. Zamanla bunları doldurmaya çalışmışlarsa da özellikle Kral Conan'ı pek toplayamamışlardır. Dark Horse ise Conan'ın doğumundan itibaren tam bir kronoloji üstüne seriyi kurduğu için aradaki boşluklar iyi veya kötü doldurulup, anlatılacaktır. Şu an Dark Horse 4. seri olan ve Conan'ın ABD'de yayınlanışının 40. yılı adına Conan the Barbarian adını verdiği Belit'li seriyi yayınlamakta ve bu da Conan'ın 25-27 yaşları arasına denk geliyor. Yani Conan'ın kral olduğu bir rivayete göre 40 bir rivayete göre 45 yaşına kadar uzun bir macera dönemi var. Kral Conan maceraları ise kronolojik olmasa da yeni maceralar ve eski maceraların yeniden adaptasyonları ile miniserilerle sürdüğü için belki Kral Conan dönemine seri olarak girmeyebilirler.

Barbar Conan'ın Altın Madalyon forumu bilgilendirdi

Crom! Ölüleri Say...

gamlıbaykuş

Bu detaylı bilgilendirme için teşekür ederim Fatih.

Bu arada sen bir Conan Ansiklopedisi yazsan iyi olur bence tüm Conan severlere büyük bir iyilik etmis olursun :)

hennessy

Kardeşim reklamcı arkadaşım çalıştığı yerden ayrıldı, jpg ini istiyorsan gönderirim.

Kusuruma bakma, bende avengers bastıracağım iyi bir yer arıyorum.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: hennessy - 26 Ağustos, 2013, 20:11:09
Kardeşim reklamcı arkadaşım çalıştığı yerden ayrıldı jpg ini istiyorsan gönderirim kusuruma bakma bende avenges bastıracam iyi bir yer arıyorum

Tamam Murat abi dediğin gibi yapalım. E-mailime gönderirsin o zaman...

gurekrem@hotmail.com   şimdiden  teşekkür ederim Murat abi :)