dean ile güncel Comics haberleri

Başlatan dean, 01 Ocak, 2014, 19:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Tam bir saçmalık. Evren genislemesi ayagina, suyunun suyu, turevin turevi derken iyice sacmaliyorlar. Bu sacmaliklardan bunalti geldigi için, fumettiye kactim ben, cok da rahatim. Guluyorum hallerine...Su son zamanlarda da en cok hosuma giden seri ise, dark avengers oldu, bunlardan bıkkınti gelenler, bir denesinler bence, cok hoslarina gidecek...
They drew first blood...

Utku Gürsoy

Bir Marvel sever olarak bu yeni değişimleri gerçekten berbat buldum. Kadın Thor tam bir Wonder Woman çakması, zenci Cap ise kesinlikle Obama'ya yalakalık için yapılmış.

dean

hanac

kalidor

Bayağı da kaslıymış. Damarlar felan çıkmış ;D
Crom! Ölüleri Say...

Utku Gürsoy

Bir Wonder Woman değil. Çok itici olmuş.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Utku Gürsoy - 23 Temmuz, 2014, 18:27:04
Bir Marvel sever olarak bu yeni değişimleri gerçekten berbat buldum. Kadın Thor tam bir Wonder Woman çakması, zenci Cap ise kesinlikle Obama'ya yalakalık için yapılmış.

O dediğiniz türden şeyler sadece türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde olur. Amerikada kimse başkan'a yalakalık için böyle bir şey yapmaz, böyle bir beklentiye girmez. Çünkü asla karşılık bulamayacağını bilir. Siyahi captain america marvel'ın yenilik sevdasının bir sonucu. Yakında bundan da sıkılıp meksikalı bir captain america fikrini ortaya atarlar.

Utku Gürsoy

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 05 Eylül, 2014, 10:26:48
O dediğiniz türden şeyler sadece türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde olur. Amerikada kimse başkan'a yalakalık için böyle bir şey yapmaz, böyle bir beklentiye girmez. Çünkü asla karşılık bulamayacağını bilir. Siyahi captain america marvel'ın yenilik sevdasının bir sonucu. Yakında bundan da sıkılıp meksikalı bir captain america fikrini ortaya atarlar.
Amerika'da yalakalık olmaz demişsinizde  sizce bu ne? http://www.amazon.com/gp/aw/d/B001O5EYFM?pc_redir=1409141439&robot_redir=1 adamlar laf olsun diye mi kapağa Obama'yı çizmiş?

V

Leydi Sif, Loki çakalına kaldı desenize.
"İstemem,eksik olsun.."

pizagor

Alıntı yapılan: dean - 05 Eylül, 2014, 01:45:51
Bayan Thor yola çıktı.

Ürkütücü ve sevimsiz olmuş.

Bir de kimbilir kaçıncı kez seri yine sayı 1'den başlatılmış. Daha birkaç ay önce Jason Aaron'lı Thor God of Thunder 1. sayıyla çıkmıştı.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: Utku Gürsoy - 05 Eylül, 2014, 11:04:55
Amerika'da yalakalık olmaz demişsinizde  sizce bu ne? http://www.amazon.com/gp/aw/d/B001O5EYFM?pc_redir=1409141439&robot_redir=1 adamlar laf olsun diye mi kapağa Obama'yı çizmiş?

Ne alakası var yahu? Bir çizgi roman şirketi obama'dan ne bekleyebilir? Türkiye değil diyorum orası. Adamlar obama'nın yer aldığı bir hikaye yazmışlar. Bildiğim kadarıyla gayet de ilgi çekmiş bu sayılar. Başarılı bir pazarlama hamlesi. Yalakalıkla ne alakası var? Obama dc'ye bunlar paralel diyip savaş mı açacak marvel için.

Utku Gürsoy

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 05 Eylül, 2014, 13:25:10
Ne alakası var yahu? Bir çizgi roman şirketi obama'dan ne bekleyebilir? Türkiye değil diyorum orası. Adamlar obama'nın yer aldığı bir hikaye yazmışlar. Bildiğim kadarıyla gayet de ilgi çekmiş bu sayılar. Başarılı bir pazarlama hamlesi. Yalakalıkla ne alakası var? Obama dc'ye bunlar paralel diyip savaş mı açacak marvel için.
Sonuçta reklam yapıyormu yapıyor. Eee o zaman?

berkuralcan

Amerika'da "diversity" denilen bir olay var son yıllarda - özellikle entelektüel kesimin en çok kafa yorduğu sosyo-kültürel konuların başında geliyor bu. Türkçe'ye bu kelimeyi sanırım "çeşitlilik" diye çevirmek gerekiyor, ama asıl anlamı biraz daha geniş, toplumu oluşturan her çeşit insan grubunun eşit saygı görmesi / eşit temsil edilmesi gibi bir anlam taşıyor.

Son yıllarda bu ABD'de çok önemli bir olay - insanlar sanat eserlerinde, toplumu simgeleyen her türlü yerde (ki bu bir film de olabilir, bir billboard'daki reklam da olabilir) kadınları, Afrikalı-Amerikalıları, eşcinselleri, Müslümanları, Meksikalıları, toplum içinde yer alan ve bir şekilde dışlanmış / dışlanmakta olan herkesi görmek istiyorlar - bunun eksikliği, ciddi anlamda eleştiri sebebi olabiliyor.

Ki bunun boyutlarını şöyle anlatayım, hiçbir art niyetiniz olmadan, dört ana karakteri de beyaz olan çok çok iyi bir film çekseniz, filmin sanatsal kalitesi ne derece yüksek olursa olsun, birileri çıkıp "Ama hiç siyahi karakter yok.", "Ama azınlıkları hiç temsil etmiyor" falan gibi eleştiriler getiriyor. Friends dizisini hepiniz biliyorsunuzdur, o dizi bile, tüm başarısına rağmen, "New York'ta yaşayan altı beyaz arkadaş" falan şeklinde eleştiriler alır olmuş durumda.

O yüzden Captain America'nın siyahi oluşunu "Obama'ya yalakalık" olarak görmenin biraz fazla basit bir görüş olduğuna katılıyorum. Marvel Comics Obama'ya "yalakalık" yaparak fazla bir şey kazanmayacağı gibi, Obama'nın da Captain America'nın hangi etnik kökenden olduğuyla ilgilenmekten daha önemli işleri vardır diye tahmin ediyorum.

Amazing Spider-Man # 583'ün kapağını da açıklayayım yeri gelmişken - o ayrı bir durum. Obama'nın 2008 yılında seçilmesi, ABD tarihi açısından çok önemli bir olaydı: ilk kez siyahi bir başkanın seçiliyor olmasının yanı sıra, halkın ciddi kesiminin artık illalah dediği George Bush'un görevi bırakıyor olması, ABD'de Obama'ya karşı büyük bir beklenti yaratmıştı. Marvel bu çizgi romanı, Obama başkan olarak yemin etmeden bir hafta önce, bu politik heyecanın bir parçası olarak yayınlandı - o dönemin pozitif beklentilerini, "Yes we can!" muhabbetini falan zaten hatırlıyorsunuzdur.

Dolayısıyla, 2009'un ilk ayında yayınlanan o çizgi roman tamamen ayrı bir sürecin parçası olarak yayınlanmıştı. 2014-15'te yayınlanacak bu hikayeler ise, tamamen farklı bir mantıkla hazırlanıyor - ki bunu aslında hiçbir açıklama yapmadan görmek de mümkün. Obama'nın Spider-Man'ın kapağına çıkması tek çizgi romanlık, tek seferlik bir olaydı. Fakat Captain America'nın siyahi olması tek seferlik, tek çizgi romanla sınırlı bir olay değil.

Cap'in siyahi olması Obama'ya yalakalık ise; mesela Thor'un kadın olması Hillary Clinton'a mı yalakalık? Bu durumda Ultimate Spider-Man karakterinin, Meksikalı olarak kurgulanması kime yalakalık? Ms. Marvel'ın müslüman - Amerikalı bir kız olarak yeniden yaratılması? Eşcinsel karakter Northstar'ın düğününe deli gibi reklamı yaplan, dev bir sayı ayrılması? Şirketin adını taşıyan en önemli dergi Captain Marvel'ın kadın bir karaktere verilmesi? Sadece kadınlardan oluşan bir Fearless Defenders takımının kurulması? Hiçbir beyaz erkeğin dahil olmadığı Mighty Avengers takımı?

Bütün bunlar, 2013-14 yıllarında gördüğümüz hikaye ve çizgi romanlar - yani olayın Obama'yla falan ilgisi yok. Marvel kurumsal olarak daha "diverse" bir yayın yelpazesi yaratmaya çalışıyor, hepsi bu.

Tabi burada belki de asıl tartışılması gereken konu şu: Marvel gerçekten toplumda kadınların, eşcinsellerin, Meksikalıların, Müslümanların durumuyla ilgileniyor mu? Yoksa bu sadece toplumsal algıyı yöneterek daha sempatik gözükmek, bu açılardan eleştiri almamak üzerine kurulu bir mantık mı?

Bence her ikisi için de savunulabilecek argümanlar var, ama bu tartışmanın yeri sanırım burası değil.

berkuralcan

Çok farklı iki konudan bahsettiğim için iki ayrı mesaj olarak gönderiyorum, çok uzasın istemedim

Alıntı yapılan: pizagor - 05 Eylül, 2014, 11:27:59
Ürkütücü ve sevimsiz olmuş.

Bir de kimbilir kaçıncı kez seri yine sayı 1'den başlatılmış. Daha birkaç ay önce Jason Aaron'lı Thor God of Thunder 1. sayıyla çıkmıştı.

Serileri bu kadar sık birinci sayıdan başlatmayı bilinçli olarak yapıyorlar, ve kötü de yapmıyorlar bence.

Biz Türkiye'de çizgi romanları cilt olarak okumaya çok alışığız, ama Amerika'da sektör bu cilt mantığını yeni yeni keşfetti. Hikaye mantığı beşer, altışar sayılık TPB'ler olarak kurgulanmaya başlayalı çok oluyor, ama cilt piyasasını kontrol etmek için serileri sınırlı sayıda bitirme mantığı yeni oturdu.

Baktığınız zaman, özellikle de bizim gibi, Türkiye'de oturup fasiküllere o kadar kolay ulaşımı olmayanlar için, bunun son derece pozitif bir durum olduğunu düşünüyorum. Orijinal Thor serisi, ki bunun Journey into Mystery'si, bilmem nesi de var, ama, 600 sayı civarı sürüyor. Bunu cilt olarak almaya kalksanız, 100 cilt ediyor.

Bir sonraki Mighty Thor serisi ise 22 sayı -  Üç - dört cilt. Şimdiki Thor serisi 25. sayıda bitecek, bu da toplam dört ciltte toplanacak diye biliyorum. Bir çizgi roman dükkanına gidip yüz cilt çizgi roman alabilir misiniz? Hayır. Ama üç dört cilt rahatlıkla alabilirsiniz. Marvel da, DC de bu şekilde rahatlıkla toplanabilecek seriler yaratmaya çalışıyorlar. Böylece, o hikaye nerede başlıyor, o hikaye nerede bitiyor diye düşünmeden, bütün seri rahatlıkla ulaşılabilir hale getiriliyor.

O yüzden, dediğim gibi, negatif bir gelişme olduğunu düşünmüyorum bu hızlı biten serilerin. Zaten çoğu zaman tematik olarak birbirlerinden ayrılıyorlar, bu yüzden sırayı takip etmek de oldukça kolay oluyor.

kalidor

Berk Hocam güzel yazmışsın, eline sağlık.

Yalakalıktan kasıt şu ise olabilir:

Gerçi Hero Türk MEB destekli bir çizgiroman olarak çıkmıştı, bence normal.

Obama&Örümcek Adam albümünden esinlenilmiş  bir çalışma için: :D

Bir de biliyorsunuz Obama bir çizgiroman koleksiyoneri. Örümcek Adam ve Conan'a karşı ayrı bir ilgisi de var. Halen devam ediyor mu bilmiyorum ama küçük bir yayınevi nin ti'ye alarak yapmış olduğu siyasi içerikli br çizgiroman da var. Barack the Barbarian. Ayrıntılar aşağıda:

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,1447.msg50100.html#msg50100
Crom! Ölüleri Say...