dean ile güncel Comics haberleri

Başlatan dean, 01 Ocak, 2014, 19:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Utku Gürsoy

Hero Türk tam bir yalakalık olmuş. Obama'nın comics sever olduğunu bilmiyordum. Sanırım biraz ön yargılı yaklaşmışım.

Bunun nedeni ise ülkemizdeki malum şeyler. Özür dilerim.  :(

pizagor

Alıntı yapılan: berkuralcan - 05 Eylül, 2014, 15:18:19
Çok farklı iki konudan bahsettiğim için iki ayrı mesaj olarak gönderiyorum, çok uzasın istemedim

Serileri bu kadar sık birinci sayıdan başlatmayı bilinçli olarak yapıyorlar, ve kötü de yapmıyorlar bence.

Biz Türkiye'de çizgi romanları cilt olarak okumaya çok alışığız, ama Amerika'da sektör bu cilt mantığını yeni yeni keşfetti. Hikaye mantığı beşer, altışar sayılık TPB'ler olarak kurgulanmaya başlayalı çok oluyor, ama cilt piyasasını kontrol etmek için serileri sınırlı sayıda bitirme mantığı yeni oturdu.

Baktığınız zaman, özellikle de bizim gibi, Türkiye'de oturup fasiküllere o kadar kolay ulaşımı olmayanlar için, bunun son derece pozitif bir durum olduğunu düşünüyorum. Orijinal Thor serisi, ki bunun Journey into Mystery'si, bilmem nesi de var, ama, 600 sayı civarı sürüyor. Bunu cilt olarak almaya kalksanız, 100 cilt ediyor.

Bir sonraki Mighty Thor serisi ise 22 sayı -  Üç - dört cilt. Şimdiki Thor serisi 25. sayıda bitecek, bu da toplam dört ciltte toplanacak diye biliyorum. Bir çizgi roman dükkanına gidip yüz cilt çizgi roman alabilir misiniz? Hayır. Ama üç dört cilt rahatlıkla alabilirsiniz. Marvel da, DC de bu şekilde rahatlıkla toplanabilecek seriler yaratmaya çalışıyorlar. Böylece, o hikaye nerede başlıyor, o hikaye nerede bitiyor diye düşünmeden, bütün seri rahatlıkla ulaşılabilir hale getiriliyor.

O yüzden, dediğim gibi, negatif bir gelişme olduğunu düşünmüyorum bu hızlı biten serilerin. Zaten çoğu zaman tematik olarak birbirlerinden ayrılıyorlar, bu yüzden sırayı takip etmek de oldukça kolay oluyor.

Berk dostumuza bu konuda katılmıyorum. Bu durumda Marvel Now ile başlayan tüm serilerin öyle ya da böyle sonlanma sürecine girmesi ve yeni bir isimle tekrar başlaması gerekirdi ki sanıyorum böyle bir durum Superior Spiderman - Amazing Spiderman dönüşümü haricinde henüz olmadı. Kaldı ki Marvel Now serilerinin kapaklarına bakarsanız sayıların 1 ya da 01 ile değil 001 ile başladığını göreceksiniz. Böyle bir numaralandırma tercihinin vermeye çalıştığı mesaj da gayet açık: uzun yıllar birlikteyiz, 999'a kadar yolumuz var :)

Thor'un durumu daha farklı birşey bana kalırsa. Bu değişimin sürecini okumadığım için kadın Thor'a giden taşlar döşenirken bir yandan da geri dönüşün kaçış yolları da inşa edildi mi bilemiyorum. Mesela Superior Spider-Man ile Ahtapot bilincindeki Örümcek gibi kökten bir revizyonun er ya da geç eskiye döneceğini biliyorduk, sorun bunun ne zaman olacağıydı ama Thor konusunda yorum yapamıyorum. Konuyla ilgili intibam şu: Marvel Now'a girerken Thor'u dişileştirme projesi ortada yoktu. Belki işler Thor adına kötü gitmeye başladı, belki beklenen satışların çok gerisinde kaldı, ya tutarsa hesabı ortaya böyle bir fikir atıldı. 'Tutarsa böyle devam ederiz, tutmazsa yine erkekleştirir Marvel Now Thor: Master of Thunder 001 ya da Marvel Now Mighty Thor 001 olarak bir daha başlarız!'
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Sevgili Özgür Hılk, Fantastic four ve Daredevil çoktan "tekrar" birinci sayıdan başladı bile.

pizagor

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 07 Eylül, 2014, 06:09:36
Sevgili Özgür Hılk, Fantastic four ve Daredevil çoktan "tekrar" birinci sayıdan başladı bile.

Daredevil Marvel Now'a dahil edilmiş miydi? Bu Marvel Now olarak ikinci başlangıç mı?

rumar80

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Eylül, 2014, 07:09:56
Daredevil Marvel Now'a dahil edilmiş miydi? Bu Marvel Now olarak ikinci başlangıç mı?

Evet hem de aynı yazarla: Mark Waid. Tekrar San Fransisco'ya taşındı vs.

pizagor

Marvel Now sonrası bir de All New Marvel Now var. Bu nedir, amacı nedir, bilgi lütfen!

Serilerde #sayı.NOW ile tanımlanan durumdan farklı birşey mi?

Samimi söyleyeyim, bıkkınlık verdi bu karmaşa.

pizagor

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Eylül, 2014, 05:57:51
Berk dostumuza bu konuda katılmıyorum. Bu durumda Marvel Now ile başlayan tüm serilerin öyle ya da böyle sonlanma sürecine girmesi ve yeni bir isimle tekrar başlaması gerekirdi ki sanıyorum böyle bir durum Superior Spiderman - Amazing Spiderman dönüşümü haricinde henüz olmadı. Kaldı ki Marvel Now serilerinin kapaklarına bakarsanız sayıların 1 ya da 01 ile değil 001 ile başladığını göreceksiniz. Böyle bir numaralandırma tercihinin vermeye çalıştığı mesaj da gayet açık: uzun yıllar birlikteyiz, 999'a kadar yolumuz var :)

Thor'un durumu daha farklı birşey bana kalırsa. Bu değişimin sürecini okumadığım için kadın Thor'a giden taşlar döşenirken bir yandan da geri dönüşün kaçış yolları da inşa edildi mi bilemiyorum. Mesela Superior Spider-Man ile Ahtapot bilincindeki Örümcek gibi kökten bir revizyonun er ya da geç eskiye döneceğini biliyorduk, sorun bunun ne zaman olacağıydı ama Thor konusunda yorum yapamıyorum. Konuyla ilgili intibam şu: Marvel Now'a girerken Thor'u dişileştirme projesi ortada yoktu. Belki işler Thor adına kötü gitmeye başladı, belki beklenen satışların çok gerisinde kaldı, ya tutarsa hesabı ortaya böyle bir fikir atıldı. 'Tutarsa böyle devam ederiz, tutmazsa yine erkekleştirir Marvel Now Thor: Master of Thunder 001 ya da Marvel Now Mighty Thor 001 olarak bir daha başlarız!'

Berk dostumuza bir özür borcum var. Marvel Now'da farkında değildim neler neler olmuş. Marvel'in ne yapmaya çalıştığını inanın anlayamıyorum. Süreklilik içindeyken böylesine dallanan serilerde okur kaybolmayacak mı? Misal Savage Hulk olarak devam eden serinin ne mantığı var? Önceki Hulk serilerine referansı hiç mi olmayacak! İlla ki olacağına göre yeniden birden başlamasına ne gerek var, Story arc'larını ayır yeter. Diyorum ya anlayamıyorum ve iyice soğuyorum.

berkuralcan

Rica ederim, Umar Abi zaten açıklamış, Spider-Man tek örnek değil tabi, Fantastic Four'undan Hulk'ına, Daredevil'inden Captain America'sına hepsi ikinci kez sıfırdan başlatıldı veya başlatılıyor. O "001" notasyonu estetik bir tercih sadece, üç basamaklı bir notasyon tercih edilmesi 999'a kadar birlikteyiz gibi bir anlam taşımıyor yani, seriler de 20, 25, 30 görüp bitiyorlar zaten :)

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Eylül, 2014, 05:57:51

Bu tarz konularda, evren içi değil de, olayın arkasındaki satış stratejilerine bakmak gerekiyor.

Bir kere, Hulk, Thor, Captain America, Iron Man gibi karaktlerde, satış rakamları genelde çok belli - bunları "belki" diyerek tahmin etmeye gerek yok, yıllardır çok benzer düzeylerde ilerliyor bu karakterlerin satışları. Birinci sayılar, ölüm kalım sayıları elbette oynuyor ama, orta vadede hep aynı satış rakamları.

O yüzden dediğim gibi, bu sıfırlamalar / konsept değişiklikleri kısa vadeli satış rakamlarına verilen reaksiyonlar değil - Marvel'ın şirket politikasındaki bir değişiklikten kaynaklanıyor. Yoksa Obama - Captain America konusunda dediğim gibi, tek bir konuda olmuyor bu değişiklikler, şirket çapında tüm dergilerde oluyor.

Thor geri dönecek mi? Eh, Superior örneğine bakabiliriz bunun için: Superior Spider-Man otuz birinci sayısıyla final yaptı, rastgele bir sayı gibi gözüküyor. Ama ay olarak baktığımızda, 2014 Nisan ayı, yani The Amazing Spider-Man 2 filminin vizyona giriş tarihi. Bu gibi konularda kesin konuşmamak en doğrusu, ama 2015 yılında, Avengers vizyona girdiğinde Thor kadın, Captain America siyahi olursa gerçekten çok şaşırırım, bunu söyleyebilirim.

Genel konuya döndüğümüzde, burada şunu ironik buluyorum ben: Marvel aslında işi olabildiğince basitleştirmeye, yeni / uzak okurlar için olabildiğince kolay hale getirmeye çalışıyor, ama nedense bir şekilde çok sık geri tepiyor olay.

Burada belki de biraz okur beklentileri mi kafa karıştırıyor diye sorguluyorum ben.

Beni biliyorsunuz, ben burada sözü geçen serilerin hepsini ve daha fazlasını düzenli olarak takip ediyorum - o yüzden benim için karışık herhangi bir durum yok. Diğer okur perspektiflerine çok hakim olmayabilirim, ama benim kadar takip ettiğinizde bir sorun yok, onu söyleyebilirim.

E yeni okur olsanız, onun da çok bir sıkıntı yaratacağını sanmıyorum - çünkü okunması gereken şey sayısı az. Gidip okumak istediğiniz karakteri seçiyorsunuz, sonra birden, atıyorum, yirmi beşe kadar okuyorsunuz - dediğim gibi, hem satın alması kolay, hem okuması. Bir günde bir karakterin son hikayelerini rahatlıkla bitirebilirsiniz yani - birkaç sene öncenin 500'lü, 600'lü serilerine göre daha kolay.

Bu durumda ben şunu düşünüyorum: Acaba bizim kafamızda, çizgi romana başlamak zor olmalı, belli bir kronolojisi olmalı, belli bir story arc takip edilmeli vs. gibi şartlanmalar yerleşmiş olabilir mi?

Marvel şunu yapıyor çünkü - seriler devam ederken, bir noktada büyük bir tematik değişim yaşıyor (Captain America siyahi oluyor, Thor kadın oluyor, Iron Man - Daredevil başka şehre taşınıyor, Spider-Man Dr. Octopus oluyor, vs.), veya hikaye doğal sonuna ulaşıyor (ki bu da tematik bir değişim aslında) ve sonuç olarak aynı karakterler birinci sayıdan yeni bir konseptle geri dönüyorlar. Bu bilmem kaç sayılık story arc'ların sayı numarasını ezbere bilmekten daha kolay değil mi?

Tematik bir değişim olmadığı sürece seriler aynen devam ediyor (Avengers, New Avengers vs.) ve arada X.NOW gibi sayılar çıkıyor. Ben bunun da arkasındaki mantığı çok basit buluyorum örneğin.

"Avengers # 24.NOW" var mesela. Çevirelim Türkçe'ye, "Avengers # 24.ŞİMDİ" - şu ana kadar okumadıysan "Şimdi" başla diyor aslında - okuyucuya doğrudan ideal başlangıç noktası gösteriyor.

All New Marvel NOW da benzer bir durum - Infinity hikayesi ile bir büyük dönem kapanıyor, "Yepyeni Marvel NOW" kapsamında takip etmediyseniz gelin buradan, yepyeni hikayelerden başlayın diyorlar.

O yüzden mesela, şu cümlede dediğiniz şey çok enteresan:

Alıntı yapılan: pizagor - 07 Eylül, 2014, 08:14:53
Önceki Hulk serilerine referansı hiç mi olmayacak! İlla ki olacağına göre...

İlginç ama evet, artık referans falan yapmıyorlar. Savage Hulk ikincil bir Hulk serisi, yine fazla uzun sürmeyeceği belli olan bir seri, ve zaten girişinde seri ile ilgili bilmeniz gereken her şey sunulmuş durumda. Dr. Bruce Banner'ın bir gamma radyasyonu sonucunda Hulk adlı yeşil bir deve dönüştüğünü biliyor musunuz? Evet. Başka da bir ön-okuma gerekmiyor. Kendi içinde alakasız bir seri zaten evrenin geri kalanından.

Mesela en güzel örneklerden birisi Fantastic Four serisi. Marvel NOW kapsamında birinci seri bitti, All New Marvel NOW kapsamında ikinci seri başladı - ikinci çıkan seri ile birinci arasında en ufak bir referans, benzerlik, alaka, ikinciyi anlamak için ilkini okuma gerekliği vs. falan yok.

Örneği daha da somutlaştırayım. Marvel bu cilt piyasasını kontrol etmeye, yeni okurlara daha açık hale gelmeye başlamadan önce Fantastic Four okumak isteseniz, şöyle bir okuma listesi takip etmeniz gerekirdi:

Alıntı YapDark Reign: Fantastic Four # 1

Dark Reign: Fantastic Four # 2

Dark Reign: Fantastic Four # 3

Dark Reign: Fantastic Four # 4

Dark Reign: Fantastic Four # 5

Fantastic Four # 570

Fantastic Four # 571

Fantastic Four # 572

Fantastic Four # 573

Fantastic Four # 574

Fantastic Four # 575

Fantastic Four # 576

Fantastic Four # 577

Fantastic Four # 578

Fantastic Four # 579

Fantastic Four # 580

Fantastic Four # 581

Fantastic Four # 582

Fantastic Four # 583

Fantastic Four # 584

Fantastic Four # 585

Fantastic Four # 586

Fantastic Four # 587

Fantastic Four # 588

FF # 1

FF # 2

FF # 3

FF # 4

FF # 5

FF # 6

FF # 7

FF # 8

FF # 9

FF # 10

FF # 11

Fantastic Four # 600

Fantastic Four # 601

Fantastic Four # 602

Fantastic Four # 603

Fantastic Four # 604

Fantastic Four # 605

Ki tabi burada önemli olan benim listeyi veriyor olmam. Ben listeyi vermesem, veya internetten başka bir yerden araştırmasa, bir okur Dark Reign: Fantastic Four'u okuyacak da, hemen sonra 570 ile devam edecek de, FF'den doğru zamanda dönüş yapacak da, adama bir şekilde vahiy gelmiş olması lazım bu listeyi kendi başına çıkarabilmesi için :D

Oysa şimdi öyle değil. Şimdi doğrudan diyebiliyorum ki, "Marvel NOW'da çıkan Fantastic Four'u oku", veya "Matt Fraction'un yazdığı Fantastic Four'u oku". Birinci sayıdan başlıyor, on altıncı sayıda bitiyor. Aynı şekilde, yeni seri için de, "All New Marvel NOW etiketli Fantastic Four'u oku" veya "James Robinson'un yazdığı Fantastic Four"u oku" - bunlar da yeterli direktfiler oluyor - ki bunun için ne bana, ne AltEvren'e, ne de başka bir internet sitesine gerek var - çizgi roman dükkanında çalışan herhangi biri yardımcı olabileceği gibi, sadece "Volume 1 - Volume 2" falan diye bakarak okurlar kendileri de çıkarabilir.

O yüzden, şöyle bir sonuca ulaşmak çok mantıksız gelmiyor bana: Marvel çizgi romanlarını okumak istiyorsanız, takip edebileceğiniz iki yol var.

Birincisi, eğer amacınız bir evren olarak Marvel'ı takip etmek, büyük hikayeleri, bütün karakterleri okumak, olaya hakim olmaksa, o zaman "ne kadar ekmek, o kadar köfte" demek gerekiyor. O zaman çıkan çizgi romanları okuyacaksınız, "event"leri takip edeceksiniz, internette haberlere bakacaksınız. Her işte olduğu gibi, buna da ne kadar vakit ayırırsanız işin o kadar uzmanı oluyorsunuz. Ben yıllardır bu şekilde takip ediyorum, açıkçası işin içine girip doğasını anlayınca, seriler 999'da bitse de, 9'da bitse de hiçbir şey fark etmiyor benim için.

İkinci yol ise, ara sıra Marvel okuyan bir okur olmak - ki bu durumda da zaten bu sistem daha mantıklı geliyor bana - story arc'la, bilmem neyle ulaşmadan, merak ettiğiniz seriyi alıp okumak çok daha kolay değil mi? Yani Savage Hulk neydi, Fantastic Four hangisiydi, bundan önce neyi okumam gerekirdi vs. gibi sorular - yukarıda dediğim gibi - artık şartlanmış olarak sorduğumuz sorular gibi geliyor bana. Verilen cevap orada ilginç hale geliyor zaten, artık çoğu zaman bireysel seriler kendi içlerinde bir hikaye anlatıyorlar, ve ön okumaya gerek duymuyorlar. O yüzden alıp, Fantastic Four # 1 - 16, Savage Hulk # 1 - 2 - 3 şeklinde okuduğunuzda, o seriyle de işiniz bitmiş oluyor zaten.  :)

rumar80

Berk az ama öz yazıyorsun. Saygılarımı sunarım.
Klavyene sağlık.

hennessy

Berk klavyen sağlık her zaman gibi güzel olmuş
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pizagor

Hep bu başlıkta konuştuk, yine buraya yazayım... iki Thor olacakmış sanırım: Biri şu yeni hatun mjolnir ile, bir de bizim Odinson bir balta ile.

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 18 Eylül, 2014, 15:51:19
Hep bu başlıkta konuştuk, yine buraya yazayım... iki Thor olacakmış sanırım: Biri şu yeni hatun mjolnir ile, bir de bizim Odinson bir balta ile.

Bu muhabbeti buradan ayırıp ayrı bir başlık haline getirsek mi ?

O başlığı da Thor alanına yükleriz.

dean

- Marvel yeni Deathlok serisine başlıyor.

dean