dean ile güncel Comics haberleri

Başlatan dean, 01 Ocak, 2014, 19:53:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yunusmeyra

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,8705.0.html link ile gösterilen başlık altında Dean'in gündeme getirdiği konuyu bir yönüyle içeren, geniş bir gazete yazısı yayınlamıştık..,marvel'inde sahibi olan şirketin ceo'su bob iger'in gelecek ile ilgili vizyonuna dair bir kaç alıntıya yer vermiştik..hızımızı kesmemiş olacak ki,en kötümser yanımızla çizgi romanlar açısından bizce "kötü" bir gelecek vizyonu yazmaya kalkmıştık..şöyle şeyler söylemiştik orada,haddimiz bilmeden:

" çizgi roman ve yarattığı "düş dünyası" projelere temel oluşturuyor çoğu zaman..ancak benim sezinlediğim artık klasik basılı çizgi roman ve seriler şirket açısından ,önem sırasında ilkler arasında değil  :-\ kısaca nihai fikrimi söyleyeyim (bu dc içinde geçerli bence..); bizim ayılıp bayıldığımız bir çok üretim artık "broşür","bildiri" falan gibi bir işlev üstlenecek.."popüler kültür" içinde dergi ve basılı çizgi romanlar "iyi ve kötüleriyle" değişik "kahraman" ve "evrenleri" gündemimizde tutacak,tek görevleri "ana havuzu" korumak ve güçlendirmek olacak..bunun için kendilerini "en yeni..", "en inanılmaz..", "en tahmin edilemez.." gibi başlıkların hakkını verecek projeler gibi sunacak ve bunları bizim gündemimizde kesintisiz biçimde tutacaklar..yani az önce söylediğim gibi ,şirketin "broşür"leri olacak aslında bu çizgi romanlar..ve artık ,artan şekilde maliyeti düşürmek içinde "basılı" olanlarının bile ne kadar demode olduğu anlatılıp "dijital"e geçilecek..ve son merhalede tamamlanacak  :'( 

eğlence sektörü çizgi romanıda yanına katarak "son teknolojiye" ve "en ucuz" dağıtım ve "en çok tüketime" eklemlenmiş olacak.
."

demek "dönüşüm" başladı  :-X
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hennessy

Amerika sektörü için artık film daha karlı 200300 milyon odlara yap 1 milyar dolar hasılat yap. Ömür boyu çizgi romandan bunu kazanamayacaklarını bildikleri için artık çizgi roman yan sanayi olmaa başladı.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

berkuralcan

Arkadaşlar, "artık", "değişim başladı", "dönüşüm artık başlıyor", "sinematik evren" falan diyorsunuz da, bu yeni olan bir şey değil ki, popüler çizgi romanların doğası ortaya çıktıkları günden beri bu.

Çizgi romanların yan sanayi olmaya başlaması yeni bir durum değil, çizgi romanlar zaten her zaman ikinci plandaydı. DC Comics yıllarca zarar ederek çizgi roman yayınladı, çünkü lisanslı ürünlerden deli gibi para kazanıyorlardı. Marvel 70'lerden beri animasyonlar / filmler çekmek için uğraştı, çünkü asıl paranın burada yattığının farkındaydı. Bu iki şirket bugün de çizgi romanlardan çok diğer alanlardan para kazanıyor.

O yüzden güncel tek bir haberin heyecanıyla bu tarz bir yanılgıya düşmemek lazım: Superman 1938 yılında çizgi romanlarda ilk yaratıldığında uçamıyordu, 1941'de bir animasyon serisinde zıplama efekti yerine karakteri doğrudan uçarken resmetme kararı aldılar, ve kısa süre içinde çizgi romandan daha çok insana ulaşan bu animasyondaki güç aynen çizgi romanlara eklendi. Yani popüler Amerikan çizgi romanının en popüler karakterinin en bilinen özelliği bile ona daha popüler, farklı bir mecrada bu şekilde gözüktüğü için sonradan eklenmişti.

Çok uzatmak gibi bir niyetim yok ama bunun gibi onlarca örnek sayabilirim, sizler de internetten vs. araştırarak rahatlıkla bulabilirsiniz. Kendilerinden daha popüler olan mecralar popüler çizgi romanları her zaman etkilemiştir - şimdi tabi bu durum çok daha gündemde ve çok daha rahat gözlemlenebiliyor, ama bunun "yeni" bir şey, "bir değişim", günümüzün bir kötülüğü olduğu yanılgısına düşmemek gerekiyor, bu işin doğası bu, 1940'larda da durum aynıydı, 1960'larda da, günümüzde de aynı, gelecekte de aynı olacak.

yunusmeyra

"hakim akım" comics ve daha yaygın anlamıyla popüler amerikan çizgi romanlarının piyasanın istekleri doğrultusunda şekillenmesi,işin "mukadderatı"nda var çok doğru...bizde geçmiş dönem farklı başlıklarda bunu ele aldık,çeşitli dönemlerde de değindik..ve bu sadece amerikan çizgi romanınında sorunu değil..avrupa,japon,Türk bütün üretimlerin sorunu..edebiyat ve diğer bir çok anlatım türü içinde geçerli..bu da piyasa toplumunun bir gerçeği..bizim yaptığımız ise gelen(belkide artık ezip geçen demeli..) "yeni düzen" konusunda bir bilinç oluşturmak..kimi zaman "dalgaya" alarak,kimi zaman "küfrederek",kimi zaman "drama" yoluyla..ve aslında "comics"lerden beklentinin ne olup-olmaması gerektiği konusunda kafaları açmak..bunun için her fırsat bulduğumuzda yazıp tartışmamız gerek..

alan moore bir röportajında :
(Çizgi Roman Gurusu Alan Moore: "Süper-kahramanlar kültürel felakettir"
Kaynak - The Guardian
Yazan: Alison Flood
Çeviri: Gönül Öztopuz)

"..bana öyle geliyor ki halkın önemli bir bölümü, gerçekte içinde yaşadıkları gerçekliği anlamayı denemekten vazgeçmiş, bunun yerine DC ya da Marvel Comics tarafından sunulan genişleyen, anlamsız ama en azından hala sınırlı olan evrenleri kavrayabilecekleri sonucuna varmışlardır. Ayrıca, kültürel evreye hükmedercesine çöreklenmiş olan bir önceki yüzyılın efemeridine (kısa ömürlü) sahip olmanın da, potansiyel ve kültürel olarak felaket getireceğini gözlemlemekteyim."

dediğinde,yani içinde yer aldığı sektör konusunda "atıp-tutarken" ,bunu "piyasanın" geldiği noktayı "yeni kavradığı" için yapmıyor,bunu sık sık dillendirmek ihtiyacının sorumluluk yüklediği kişilerden biri olduğu için yapıyor..

bizde bütün çizgi romanlar ve akımlar için "en sert" ve "bizce "kötü" senaryoları akılda tutacak ,sorgulatacak kelamlarımızı bunun için ediyoruz.. yani kısaca önümüze konana gösterilen "rızayı" sorgulamak ve alternatifleri gündeme getirmek için..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

dean

Küçükken bu tip olaylara çok fazla kafayı takardım. Yok şu değiştirilemez. Yok bu değiştirilmiş diye. Lakin zaman geçtikçe olaya daha tepeden bakmaya başlayınca bu değişimin, bu devinimin, sektör için gerekli olduğunu kabul etmeye başladım. Günümüzün aşırı hızlı Dünyasında tek düzeliğe yer yok. Çizgi roman şirketleri de doğal olarak bu hıza ayak uyduruyor. Zaten berkuralcan Superman konusunda harika bir örnek vermiş.

MCU filmleri inanılmaz para kazanıyor ve korkunç derecede popülerler. Bu durumda Marvel'ın filmlere ayak uydurması kaçınılmaz durumda. İçimizdeki sadık çizgi roman sever buna direniyor tabi ki ama adamlarla empati kurduğumuz zaman bu değişimlerin oldukça gerekli olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece çizgi roman çevresinde de konuşursak değişmlerin gerekli olduğunu söylemek mümkün. Yani hangimiz bugün Uncanny Avengers çizgi romanının düşünüyorduk ? Muhtemelen hiçbirimiz. Ama haberin gelmesiyle birlikte direktman dikkatleri çekti. Yabancı çizgi roman sitelerinde bu durum doğal olarak daha da yüksek. Adamlar böylece hem MCU için doğru bir hamle yapıyorlar. Hemde merak unsuru sayesinde çizgi romanın satışlarını arttırıyorlar. Yani adamlar her türlü işini biliyor. E durum buysada  bende bu değişimlerin, hikayelerin farklı taraflarını okumanın zevkine bakmaya çalışıyorum.

Mesela forumda eskiden Marvel'ın her dakika 1. sayıdan almasına karşı olduğumu belirtiyordum. Normalde ben Tpb alan bir insanım. Ama bi' baktım çıkan 1. sayı fasiküllerini de alıyorum. Bu durumda adam bana hem fasikülü satıyor. Hem de Tpb'yi satıyor. Sevsek de sevmesek de adam bunu satıyor. O zaman bu ticari bir başarıdır.

Sözün özü artık bu tip durumlara bence fazla takılmamak lazım. Bakılacak tek nokta kaliteli olarak yapılıyor mu ? Kaliteli olarak işleniyorsa, inandırıyorsa, genel hikayede işlevselse ister 1. sayıdan alsın bu saatten sonra isterse origin değiştirsin. Nasıl olsa biz bunu değiştiremiyoruz. Olandan keyif almak lazım bence.

dean

Inhumans filminin duyurulması ile birlikte Marvel yeni bir Inhumans çizgi roman seriside duyurdu.

dean

- Guardians of the Galaxy ve X-Men'in crossover hikayesi The Black Vortex kendisini göstermeye başladı.

Harun Ça

Wolvi'den sonra sıra Deadpool da. Marvel 250. sayısında Deadpool'u öldürecek. Oysaki 2014 Deadpool için harika geçmişti, evlenmişti bile.

dean

Alıntı yapılan: Mic-Har - 13 Ocak, 2015, 12:21:14
Wolvi'den sonra sıra Deadpool da. Marvel 250. sayısında Deadpool'u öldürecek. Oysaki 2014 Deadpool için harika geçmişti, evlenmişti bile.

Deadpool'un ölümü ile ilgili haber gelince doğal olarak herkes 2016'da gelecek Deadpool filmini baltalamak için Marvel'ın böyle bir karar aldığını düşündü. Eğer gerçekten öyleyse Deadpool'a yazık oldu diyebiliriz. Ama bu yaratıcı süreçte alınan bir kararsa ve yankıları olacaksa bizi değişik hikayeler bekliyor demektir. Bakalım neler olacak.

Sakızlı Ohannes Paşa

dean

- Bekleniyordu ama resmi olarak duyurulunca insan bir garip oluyor. Bildiğimiz Marvel evreni Earth 616 ve Ultimate evreni Secret Wars event'ı ile bitiyor.  :'( :'( :'(

Sakızlı Ohannes Paşa

Yani sonuç olarak new 52 gibi komple bir sıfırlama mı olcak?

dean

Alıntı yapılan: Sakızlı Ohannes Paşa - 21 Ocak, 2015, 01:23:07
Yani sonuç olarak new 52 gibi komple bir sıfırlama mı olcak?

Tam olarak New 52 gibi olur ya da olmaz demek için şu an erken. Ama bilinen gerçek Earth 616'nin sürekliliğinin biteceği. Aynı zaman da Ultimate evreni ve irili ufaklı evrenlerde yok olacak. Konuşulan bir çok seçenek var. Birincisi 616'da reboot olması. İkincisi reboot'un gelmesi ve yeni bir Earth ? ? ?  açılması böylece o Earth'ün maceralarının takip etmemiz. Üçüncüsü ise(en fazla söylenen) Earth 616 ve Ultimate evreninin birleşmesi sonucu oluşacak yeni bir evren (Earth ? ? ?)

köstebek

Dean,

Yıllar önce arka bahçenin bastığı Ultimate spider ile ultimate x-men'e ne oldu? bizde basılanlar dışında gavurda onlardan kaç tpb basıldı?

dean

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 21 Ocak, 2015, 02:35:25
Dean,

Yıllar önce arka bahçenin bastığı Ultimate spider ile ultimate x-men'e ne oldu? bizde basılanlar dışında gavurda onlardan kaç tpb basıldı?

Ultimate Spider-Man, 22 tpb ile bitiyor. Ardından yine Peter Parker'ın maskeyi giydiği 4 tpb'lik bir kısım daha var. O kısım Peter Parker'ın ölümüyle bitiyor. Ardından Miles Morales'in Spider-Man olduğu 5 tpb'lik son kısımda başlıyor. Secret Wars ve Spider-Verse sonrası ne olacağı belli değil.

Ultimate X-Men ise Ultimate Fantastic Four ile yaptığı crossover'ı da sayarsak 20 tpb sürüyor. Ardından 6 tpb'lik bir dönem daha başlıyor.