Preacher

Başlatan dean, 10 Mayıs, 2014, 14:11:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ercoktay

Alıntı yapılan: dean - 02 Kasım, 2015, 18:44:47
  Daha önce forumda konuşmuştuk bu konuyu. Preacher'ın çizgi romanı bizim ülkede çıkmaz. Kimse o topa girmez. Yayınevini kapatmaya kadar gidebilir o iş. Preacher çok tehlikeli. Zaten çıkabilecek olsaydı birileri önceden atak yapardı.

Saga gibi bir çizgi roman basılabiliyorsa bence The Boys ve Preacher da +18 ibaresiyle basılabilir gibi geliyor. Kimse farkına bile varmaz bence. Ne kitaplar yayınlanıyor sonuçta. Her ikisi de orşijinal olarak var ama yine de alırım :)

dean

Alıntı yapılan: ercoktay - 03 Kasım, 2015, 07:57:24
Saga gibi bir çizgi roman basılabiliyorsa bence The Boys ve Preacher da +18 ibaresiyle basılabilir gibi geliyor. Kimse farkına bile varmaz bence. Ne kitaplar yayınlanıyor sonuçta. Her ikisi de orşijinal olarak var ama yine de alırım :)

Preacher'da ki problem hikayenin dini tarafı. Bende ilk zamanlar yayınlanmalı diye düşünüyordum. Ama sonra yayınlanmayacağına emin oldum. Olay şiddet, cinsellik gibi şeyler değil. Çıkıp bir kişi "Allah'a bu kitap da küfür ediliyor" dese. "Allah'a hakaret var" dese. "Melekler iblislerle sevişiyor" dese. "Allah korkusundan Cennet'ten kaçmış, sizde bunu basmışsınız kafirler" dese. Hadi bakalım iş bi'de davalık olsa. Hangi yayınevi bunla uğraşır ki. Dediğim gibi zaten basılabilecek olsa bence şu ana kadar zaten ya basılırdı yada haberi gelirdi. Vertigo markasının kaç tane çizgi romanı çıktı. Ama Preacher'dan haber yok. İnsanlar o topa girmek istemiyor. Haklılarda. Bende olsam bende yayınlamam.

Preacher o kadar sıkıntılı bi'şey ki 10 yıl önce dizisi HBO için geliştiriliyordu. HBO. Evet HBO, tepki çekeriz diye diziyi iptal etti. AMC'de belki biraz inceltmiştir hikayeyi. HBO gibi bir kanal 10 yıl önce Preacher'a tepki çeker diyorsa zaten biz o geçen 10 yılda Preacher'ı yayınlama bölgesine bile girmemişiz demektir. Bizim ülkemiz Finlandiya, Norveç felan değil ki halen orta doğu gibi davranmak isteyen bi' ülke. Buralara Preacher ağır gelir.

Nightrain

Hay ben böyle işin. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

alan ford

Dean haklısın ama öbür tarafta Dorukhan sayesinde öğrendiğimiz bir gerçek de var. Preacher Türkiye'de Takvim gazetesinde yayımlandı. Gerçi nihayete ermemiş sanırım ama büyük bölümü yayınlanmış tefrika olarak. Bu durum için son on- on beş  yılda ilerlemeyi bırak geriye gitmişiz resmen. Sene olmuş 2016 hâlâ nelerle uğraşıyoruz >:(
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 03 Kasım, 2015, 13:36:48
Dean haklısın ama öbür tarafta Dorukhan sayesinde öğrendiğimiz bir gerçek de var. Preacher Türkiye'de Takvim gazetesinde yayımlandı. Gerçi nihayete ermemiş sanırım ama büyük bölümü yayınlanmış tefrika olarak. Bu durum için son on- on beş  yılda ilerlemeyi bırak geriye gitmişiz resmen. Sene olmuş 2016 hâlâ nelerle uğraşıyoruz >:(

Çok ilginç. Takvim gazetesi olayını bilmiyordum. Şimdi biraz aradım bulamadım. Acaba hangi isimle yayınlanmış. Belki de tepki çektiği için tamamlanmamıştır. Ama dediğin gibi şu an Preacher'ın yayınlanmasından bu kadar çekiniyorsak bu bizim ne kadar geriye gittiğimizi gösteriyor.

alan ford

Nightrain

Valla benim umudum var 2016 için. Bir yayınevi bombayı patlatacaktır kesinlikle. Gazete gibi her yere ulaşan bir şeyde yayınlandıysa, cilt olarakta basılır. Hatta yeterli reklam yapılırsa gayet iyi satar.

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 03 Kasım, 2015, 16:13:46
http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9034.msg129398.html#msg129398

Bu başlıkta muhabbeti dönmüştü daha önce Dean ;)

Gerçekten çok ilginç. Ben acaba herşeyi rahat bir şekilde çevirip yayınlayabildiler mi onu çok merak ettim şimdi. Okuyan zaten bilir Preacher'da dini karakterler genel Müslüman toplum algısının çok tersinde resmedilmiştir. Üstelik Tanrı'nın adı da dahil edilerek son derece küfürlü bir dil kullanılır. Tanrı'nın seri boyunca ki konumlandırılması da son derece rahatsız edicidir. (Tabi rahatsız olana rahatsız edici gelir.)

Belki de hikayenin ciddi bir kısmını kesmek zorunda kalmışlardır. Kanal 7'nin yayınladığı +18'lik filmlere dönmüş olabilir. Aslında bir şekilde bulup incelemek lazım.

alan ford

Milli Kütüphane'de dirsek çürütecek bir cengaver lazım  ;)

ferzan

O dönem gazeteden hatırladığım kadarıyla Preacher, namı diğer Haberci 'nin en aşırı ve rahatsız edici sayfaları dahi yayınlandı diye hatırlıyorum. Zira yıllar sonra tpb leri incelerken ve inceden okumaya başlayınca aynı o zamanlar hatırladığım gibi sahneler akıp gidiyordu. Yani Takvim sansür de yapmamıştı. Hey gidinin Takvim i, bir anda en underground gazete oldu gözümde. 90larda Türk basınında sansür minimumda gibi birşeydi zaten vahşet ve cinsellik söz konusu olduğunda. Kaldı ki Preacher dikkat bile çekmemiş belli ki. :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

dean

Alıntı yapılan: ferzan - 03 Kasım, 2015, 17:48:36
    O dönem gazeteden hatırladığım kadarıyla Preacher, namı diğer Haberci 'nin en aşırı ve rahatsız edici sayfaları dahi yayınlandı diye hatırlıyorum. Zira yıllar sonra tpb leri incelerken ve inceden okumaya başlayınca aynı o zamanlar hatırladığım gibi sahneler akıp gidiyordu. Yani Takvim sansür de yapmamıştı. Hey gidinin Takvim i, bir anda en underground gazete oldu gözümde. 90larda Türk basınında sansür minimumda gibi birşeydi zaten vahşet ve cinsellik söz konusu olduğunda. Kaldı ki Preacher dikkat bile çekmemiş belli ki. :)

O zaman Alan Ford'un dediğine geri dönüyoruz. Çok ama çok geriye gitmişiz o dönemden bu yana.

ercoktay

Alıntı yapılan: dean - 03 Kasım, 2015, 12:15:35
  Preacher'da ki problem hikayenin dini tarafı. Bende ilk zamanlar yayınlanmalı diye düşünüyordum. Ama sonra yayınlanmayacağına emin oldum. Olay şiddet, cinsellik gibi şeyler değil. Çıkıp bir kişi "Allah'a bu kitap da küfür ediliyor" dese. "Allah'a hakaret var" dese. "Melekler iblislerle sevişiyor" dese. "Allah korkusundan Cennet'ten kaçmış, sizde bunu basmışsınız kafirler" dese. Hadi bakalım iş bi'de davalık olsa. Hangi yayınevi bunla uğraşır ki. Dediğim gibi zaten basılabilecek olsa bence şu ana kadar zaten ya basılırdı yada haberi gelirdi. Vertigo markasının kaç tane çizgi romanı çıktı. Ama Preacher'dan haber yok. İnsanlar o topa girmek istemiyor. Haklılarda. Bende olsam bende yayınlamam.

Preacher o kadar sıkıntılı bi'şey ki 10 yıl önce dizisi HBO için geliştiriliyordu. HBO. Evet HBO, tepki çekeriz diye diziyi iptal etti. AMC'de belki biraz inceltmiştir hikayeyi. HBO gibi bir kanal 10 yıl önce Preacher'a tepki çeker diyorsa zaten biz o geçen 10 yılda Preacher'ı yayınlama bölgesine bile girmemişiz demektir. Bizim ülkemiz Finlandiya, Norveç felan değil ki halen orta doğu gibi davranmak isteyen bi' ülke. Buralara Preacher ağır gelir.

Dini olduğunu biliyorum ama aynı durum Saga'da da vardı. Hoş onda sansürlediler.

Preacher o kadar da rahatsız edici bir çizgi roman değil (Taşladılar).

Nightrain

Saga bizde mi sansürlendi?

ercoktay

Nightrain

Eve gidince bi bakayım o zaman. Teşekkürler.