Marvel Ciltleri İçin Okuma Sırası

Başlatan sawyer456, 03 Ekim, 2014, 18:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Alıntı yapılan: eyoruk - 26 Ocak, 2019, 22:15:38
Avengers (Marvel NOW!) 1: Avengers Dünyası adlı sayının 2 farklı kapağı mı çıktı arkadaşlar ? Biri normal kapak diğeri kahramanların bir arada gösterildiği kapak ?

Aynen.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

bugraltu

Çizgi roman okumanın en sevmediğim tarafı aşırı dağılmış olayları. Jonathan Hickman'in Fantastic Four'unu okumuş ve aşırı beğenmiştim, Secret Wars'u da uzun süredir bekletiyordum, iş-ev-hayat dengem otursun da hepsini birden rahat rahat keyifle okuyayım diye...

http://www.cizgidiyari.com/forum/cizgi-roman-sanatcilari-kahramanlar-dergiler-turler-ve-inceleme-kitaplari/101438-marvel-okuma-listesi.html

Bu sıraya göre gidecektim, ancak listenin yarısının basımı bitmiş bile. Ebay üzerinden falan biri hayrına topluca satıyor mu diye baktım, o da yok. Önerebileceğiniz bir çözüm var mıdır? Bir de bu listede başta olan Avengers 1 ve 2 hangi çizgi romanlar oluyor?

dayıcomics

Mighty Avengers'a yeni baskı yapılmazsa yandık, nereden bulacam venom bombasını :(

dayıcomics

Ben ekşi sözlükte marvel now dahil büyük bir okuma sırası buldum. İnternette gezen 93lü büyük okuma sırasına göre bazı farklar var ve eklemeler mevcut.  Forum üyeleri görmek isterse  ben her iki listeyi de atayım, hangi liste  doğru karar verelim isterim. Bir çeşit beyin fırtınası :)

hanac

Alıntı yapılan: dayıthegamer - 22 Ekim, 2019, 02:50:08
Forum üyeleri görmek isterse  ben her iki listeyi de atayım, hangi liste  doğru karar verelim isterim. Bir çeşit beyin fırtınası :)

admin@altinmadalyon.com

adresine atarsanız sevinirim.  :)

dayıcomics

Alıntı yapılan: hanac - 22 Ekim, 2019, 08:34:07
admin@altinmadalyon.com

adresine atarsanız sevinirim.  :)

tamam yolluyorum :)

afu

Yılan hikayesine dönen bir konu oldu.
Devamlı yeni seriler çıktıkça da gene karıştırıyor okuyucular.
Düzgün ve kapsamlı bir sıralama listesi hazırlanırsa, kapak resimleri ile birlikte görsel ve güncellenecek bir liste hazırlarım arkadaşlar.  :)
Başvuru kaynağı oluruz hem de.

pizagor

Alıntı yapılan: afu - 22 Ekim, 2019, 09:48:43
Yılan hikayesine dönen bir konu oldu.
Devamlı yeni seriler çıktıkça da gene karıştırıyor okuyucular.
Düzgün ve kapsamlı bir sıralama listesi hazırlanırsa, kapak resimleri ile birlikte görsel ve güncellenecek bir liste hazırlarım arkadaşlar.  :)
Başvuru kaynağı oluruz hem de.

Şöyle birşey oluşturmaya başlamıştım ama yarım kaldı:

https://pizagorgunlukleri.blogspot.com/2016/02/sra-y-kraat-ul-avengers.html

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

noir

Gerçekten çok faydalı olur, parça parça okuma listeleri var ancak hepsinin birleştirilip ve aradaki eksiklerin tamamlanarak bir okuma listesi oluşturulması bir çok okura yardımcı olur, ben de yeni başlayacak biri olarak dört gözle bekliyorum  ;D

Bloodslince

Benim pes ettiğim konudur. :)) Zamanında almadığım bazı serilerin baskısı bitmişti. Tekrardan toparlayayım dedim ve işin içinden çıkamadım. Maliyet ayrı, bulunması ayrı dert.

Sıfırdan başlayacak olanların Stan Lee yardımcısı olsun.  ;D :D Çizgiroman okumak bu kadar bela bir şey olmamalı diye düşünüyorum.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

dayıcomics

Evet arkadaşlar Marvel okuma listelerini yayınlıyorum. Bu listeleri ekşi sözlükten solidsnake nickli arkadaş yapmış. Epey ilerden almış listeyi. Söylediğine göre Marvel'ın kendi basım sırasına göreymiş listesi. İlk liste Marvel Now'a kadar olan çizgi romanları içeriyor:

https://eksisozluk.com/marvel-comics--56466?p=11

İkinci liste ise Marvel Now dönemini içeriyor:

https://eksisozluk.com/marvel-comics--56466?p=12

Bir de Marvel 616 listesi var Marvel Now dönemine kadar olan çizgi romanları toparlayan. Ben kuzeyrodoplu'nun sitesinden aldım fakat internette başka forumlarda, sitelerde de aynı listeyi gördüm.

http://kuzeyrodoplu.com/yazilar/marvel-earth-616-okuma-sirasi/258/131728/#more-258

Son olarak solidsnake ve Marvel 616 listesi arasındaki farklara değineceğim. En büyük fark solidsnake listesinin Daredevil ile başlaması Marvel 616nın ise Avengers dağıldı ile başlaması. Soldisnake'in ilk çizgi romanları arkabahçenin 4 cilt olarak bastığı eski daredevil serisi. Bulmak zor, sahaf sahaf gezeceğiz :) ikinci fark Bendis dönemi daredevildan 6 kitap okuyup hop hemen gizli savaşa atlıyoruz solidsnakede. Marvel 616da ise bu kitap üçüncü sırada. Aynı şekilde Iron Man Extremis ve Yüzbaşı Amerika Kış Askeri Cilt 1 solidsnake listesinde daha öne alınmış, Marvel 616da ise House of M sonrası bu çizgi romanlar. Marmara çizginin bastığı amazing spider man ve arkabahçenin bastığı iron man serisi solidsnake'in listesinde neredeyse hepsi var ama Marvel616da bu kadar fazla çizgi romanı yok özellikle iron manin. Marvel616 listesinde okuması gerekenlerden olan Wolverine devlet düşmanı, Doctor Strange yemin, X23 masumiyetin kaybı ve Silver Surfer ağıt kitapları solidsnake listesinde hiçbir yerde yok. Solidsnake listesinde ilk iki cildi olan Annihilation ise Marvel616 listesinde yok. Son olarak farkettiğim bir olay solidsnake listesinde Planet Hulk 1 çizgi romanı iç savaştan epey önceye atılmış Marvel616 listesinde ise iç savaştan epey sonra. Benim farkettiklerim bu kadar, gözümden kaçanları yazarsanız sevinirim.

Arkadaşlar iki listeyi de inceleyelim hangisi daha doğru ise onu forumumuzda yayınlayalım. Ben Marvel616ya göre toplama yapıyordum ama solidsnake listesini görünce de aklım karışmadı değil. Bir beyin fırtınası yapalım, konuşalım, tartışalım, doğruyu bulalım. Böylelikle Marvel Now dönemi öncesi süren karmaşa son bulabilir :)

dayıcomics

Listeler kimsenin ilgisini çekmemiş yav. Paralelevrençr'de Burç Üner'e soracaz artık, bilirse o bilir  ;D

hanac

Alıntı yapılan: dayıthegamer - 24 Ekim, 2019, 15:29:57
Listeler kimsenin ilgisini çekmemiş yav. Paralelevrençr'de Burç Üner'e soracaz artık, bilirse o bilir  ;D

Vayy, Altın Madalyon olmuyorsa başkası olur diyorsun.  :)

Dean'e ulaşayım ben, o bu konuların uzmanıdır.

dean

Arkadaşlar herkese selam. Liste hazırlayan herkese elinize sağlık, kolay gelsin demek istiyorum ilk önce. Sevgili hanac ulaştı bana. Bende konu hakkında bazı şeyler söylemek istedim.

Öncelikle Türkiye'de yayınlanan bütün Marvel çizgi romanlarının okuma sırası çıkarmak maalesef pratikte okuyucuya çok faydası olan bir konu değil. Harcanan emeğin karşılığını düşündüğünüz gibi alamayacaksınız. Bunu sadece Türkiye'de çıkan bütün Marvel çizgi romanlarını okumuş biri olarak değil. Dünya'da çıkmış bütün Marvel çizgi romanlarını okuyan biri olarak söylüyorum.

Okumak istediğiniz dönemleri ya da karakterleri belirleyip, ona uygun küçük okuma sıraları yapmanız yeterli olacaktır. Dikkat edilecek tek husus eventler. Event maceraları sıralı okuduğunuz takdirde ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız. Hangi macera o event'e yol yapmış, hangisi direkt devamı. Bu kadar. Geri kalanlar zamanla oturan unsurlar. Yukarıda örnek verilenlerden söylemek istiyorum. Doctor Strange yemin ile X23 masumiyetin kaybı'nı sıralı okumanın çok bir anlamı yok.

Yine de biz sıralı okumak istiyoruz diyebilirsiniz. Burada da bu işin imkansızlığından biraz bahsetmek istiyorum. Türkiye'de bu çizgi romanlar okuma sıralı şekilde basılmıyor. Yayıncılar haklarını aldıkları karakterlerin çizgi romanlarının kendi yayın stratejilerine uygun şekilde basıyor. Mesela Avengers çizgi romanları Fear Itself ve Avengers vs. X-Men eventlerinin olduğu devasa bir dönemi atladı. Onun öncesine yayınlanması gereken Mighty Avengers'ların iki cildini bile atladı. Direkt Siege tie-in basıldı. Captain America ise Death of Captain America'dan sonra Steve Rogers Captain America'ya geçti. Arada 10'un üzerinde cilt atlandı. Böyle bir iklimde yapılacak her liste zaten eksik liste olacaktır. Hakeza Türkiye'yi bırakın Marvel bile okuma sırasıyla basmıyor. Secret Wars'un sonlarına doğru yaşanan sıkıntıyı okuyucular hatırlar.

Liste için bir diğer sorun ise her yayıncının her karakterin farklı dönemlerini basması. Mesela Avengers, Fresh Start dönemine geçti. Daredevil, Now öncesi döneminde. Moon Knight ise All-New, All-Different'ta. Bu title'lar yeni sayı çıkardığı müddetçe ciddi şekilde listenin değişmesi gerekiyor. Hele ki bir yayıncı yeni bir karakterin hakkını alıp basmaya başladığı zaman liste komple değişecektir.

Hikaye içerisinde baktığımız zaman aynı karakterler her yerde karşımıza çıkabiliyor. Bir karakter 3-4 farklı takım ile evrenin 3-4 farklı lokasyonunda macera yaşayabiliyor. Aynı ay çıkan maceralarda bile aynı karakter birbirinden tamamen bağımsız maceralar yaşıyor. Böyle bir şeyi sıralamak aşırı derecede zor. Velev ki sıralandı okuma zevkini arttıracağına aksine düşürüyor. O yüzden illa bir sıra yapılacaksa dönem sırası yapılabilir. Now dönemi istiyorsanız. İlk 1-2 cildi sıralarsınız. Yönünüzü belirlersiniz okursunuz. Fresh Start istiyoranız yine aynı şekilde. Ama emin olun crossoverlar ve eventler başladıktan sonra ne sıra kalır ne de bi'şey.

Bloodslince

Alıntı yapılan: dean - 24 Ekim, 2019, 17:04:36
Arkadaşlar herkese selam. Liste hazırlayan herkese elinize sağlık, kolay gelsin demek istiyorum ilk önce. Sevgili hanac ulaştı bana. Bende konu hakkında bazı şeyler söylemek istedim.

Öncelikle Türkiye'de yayınlanan bütün Marvel çizgi romanlarının okuma sırası çıkarmak maalesef pratikte okuyucuya çok faydası olan bir konu değil. Harcanan emeğin karşılığını düşündüğünüz gibi alamayacaksınız. Bunu sadece Türkiye'de çıkan bütün Marvel çizgi romanlarını okumuş biri olarak değil. Dünya'da çıkmış bütün Marvel çizgi romanlarını okuyan biri olarak söylüyorum.

Okumak istediğiniz dönemleri ya da karakterleri belirleyip, ona uygun küçük okuma sıraları yapmanız yeterli olacaktır. Dikkat edilecek tek husus eventler. Event maceraları sıralı okuduğunuz takdirde ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız. Hangi macera o event'e yol yapmış, hangisi direkt devamı. Bu kadar. Geri kalanlar zamanla oturan unsurlar. Yukarıda örnek verilenlerden söylemek istiyorum. Doctor Strange yemin ile X23 masumiyetin kaybı'nı sıralı okumanın çok bir anlamı yok.

Yine de biz sıralı okumak istiyoruz diyebilirsiniz. Burada da bu işin imkansızlığından biraz bahsetmek istiyorum. Türkiye'de bu çizgi romanlar okuma sıralı şekilde basılmıyor. Yayıncılar haklarını aldıkları karakterlerin çizgi romanlarının kendi yayın stratejilerine uygun şekilde basıyor. Mesela Avengers çizgi romanları Fear Itself ve Avengers vs. X-Men eventlerinin olduğu devasa bir dönemi atladı. Onun öncesine yayınlanması gereken Mighty Avengers'ların iki cildini bile atladı. Direkt Siege tie-in basıldı. Captain America ise Death of Captain America'dan sonra Steve Rogers Captain America'ya geçti. Arada 10'un üzerinde cilt atlandı. Böyle bir iklimde yapılacak her liste zaten eksik liste olacaktır. Hakeza Türkiye'yi bırakın Marvel bile okuma sırasıyla basmıyor. Secret Wars'un sonlarına doğru yaşanan sıkıntıyı okuyucular hatırlar.

Liste için bir diğer sorun ise her yayıncının her karakterin farklı dönemlerini basması. Mesela Avengers, Fresh Start dönemine geçti. Daredevil, Now öncesi döneminde. Moon Knight ise All-New, All-Different'ta. Bu title'lar yeni sayı çıkardığı müddetçe ciddi şekilde listenin değişmesi gerekiyor. Hele ki bir yayıncı yeni bir karakterin hakkını alıp basmaya başladığı zaman liste komple değişecektir.

Hikaye içerisinde baktığımız zaman aynı karakterler her yerde karşımıza çıkabiliyor. Bir karakter 3-4 farklı takım ile evrenin 3-4 farklı lokasyonunda macera yaşayabiliyor. Aynı ay çıkan maceralarda bile aynı karakter birbirinden tamamen bağımsız maceralar yaşıyor. Böyle bir şeyi sıralamak aşırı derecede zor. Velev ki sıralandı okuma zevkini arttıracağına aksine düşürüyor. O yüzden illa bir sıra yapılacaksa dönem sırası yapılabilir. Now dönemi istiyorsanız. İlk 1-2 cildi sıralarsınız. Yönünüzü belirlersiniz okursunuz. Fresh Start istiyoranız yine aynı şekilde. Ama emin olun crossoverlar ve eventler başladıktan sonra ne sıra kalır ne de bi'şey.

Kesinlikle katılıyorum. Bundan birkaç yorum öncede belirttiğim üzere Marvel'ı sıralı okuyacağım diyenlerin Stan Lee yardımcısı olsun.

Öncellikle dediğiniz gibi yayınevi sıralı basmıyor. New Avengers okumak için New Avengers adıyla basılan çizgiromanlar yeterli olmuyor örneğin. Yanına eklemeler yapmanız gerekiyor. Ve bunları şimdiki zamanda bulmak zor çünkü baskısı yok. Hepsini toplayacağım diye servet dökmeye de gerek yok bence. Captan America olayı da dediğiniz gibi.

Ben sırasına göre okuyacağım diyenin işi zor. Günümüzde daha da zor. En basiti baskısı yok. Deli gibi onları aramanız gerekiyor. Hep diyorum, Çizgiroman okumak işkenceye dönüşmemeli. Ülkemizde bu iş tam anlamıyla nasıl çözülür bilmiyorum ama ne basılırsa sevinip o kısmı atılıyoruz gibime geliyor.

Ben Batmanciyim, kafam biraz daha rahat. :)
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]