Çizgi Romanlara Reklam Alınması

Başlatan xmenac, 02 Nisan, 2015, 00:13:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xmenac

Geçtiğimiz günlerde forumda başka bir konuda da değindiğim bu konu hakkında başkaları ne düşünüyor merak ettim ve bu nedenle sizlere de sormak istedim. :)

Hatırlayanlar olacaktır eskiden fasikül çizgi romanlarda özellikle iç sayfalarda bol bol reklam görebiliyorduk. Hatta iki sayfa yan yana yayınlanmış büyük ebatlı reklamlar bile vardı diye hatırlıyorum. Fumetto'lar da arka kapakta reklam gördüğümüz oluyordu.

Benim merak ettiğim husus, özellikle çizgi roman koleksiyoneri ve çizgi roman biriktiricisi arkadaşlar bu konuya nasıl yaklaşıyor?

Animvader

Amerika'da 32 sayfanın aşağı yukarı 8-10 sayfası reklam, tanıtımdır.Ama sizin de bildiğiniz gibi TPB'lerde reklam yoktur.Zaten reklam olması sayfa sayısını iyicene şişireceği ve TPB'lerin koleksiyon mantığını yok edeceğinden iyidir bence.

Bizde artık sadece TPB basıldığı için yani süreli yayın olmadığı için reklam konusunu pek mümkün görmüyorum.Hoş çizgiromana reklam verecek kişilerin de çizgiroman sektörü dışından bulunabileceğini pek zannetmiyorum.Zaten taş çatlasa 2000 adet satan bir sektöre ben de olsam reklam vermezdim.

afu

ben de sizlere şunu sormak istiyorum.
çıkan çr.ın hangi dergilerde reklamı olabilir sizce? (kitap ekleri ve dergileri hariç)

Animvader

Pc dergileri olabilir bence.Ben Oyungezer'i takip ediyorum.Her ay 1 sayfa ülkemizde çıkan çizgiromanları inceliyorlar.Ama yayınevi ismi vermiyorlar genelde.Oyungezer, Level v.b. dergilerdeki tanıtımlar etkili olabilir.

xmenac

Afu Bey'den güzel bir soru geldi. İşin diğer boyutunda da çizgi romanların reklam verme ihtimali var tabii.

Benim aklıma da ilk olarak oyun dergileri ve sinema dergileri geldi. Yalnız gün geçtikçe bu konsepte sahip dergilerin sayısında da azalma var gibi hissediyorum bir okuyucu olarak. Ayrıca bu dergilerde reklam vermenin maliyeti nedir hiçbir bilgim yok, belki de verilen reklam neticesinde basılan çizgi romanın tüm sayıları satılsa da maliyetin karşılanamama ihtimali olabilir. :)

Çizgi romanın tanıtımı için fasikül halinde promosyon ürün verilmesi etkili olabilir gibi geliyor bana. Gazetelerle bu tarz çalışmalar yapan yayınevleri olmuştu. Dergilere nazaran daha geniş bir kitleye ulaşma imkanı olabilir bu şekilde ama asıl hedef kitleye daha etkili bir biçimde ulaşmak adına dergiler daha iyi olabilir.

Çizgi roman uyarlaması filmlerin gösterimi yapılacağı zaman sinema salonlarıyla anlaşılıp, fuar indirimlerine yakın indirimlerle çizgi roman satışı yapan standlar da açılabilir aslında. Bu daha önce denendi mi bilmiyorum. Filmi beğenen bir kişi, çıkışta aynı kahramanın çizgi romanını görürse okumak isteyebilir.

doktor1881

Reklam veren kurum çıkarsa bence çizgiromanın herhangi bir yerinde yayınlanabilir.Sorun yok.

Çizgiroman satışını artırmak için yapılacak en güzel şey çizgiromana gönül veren bir yönetmen bulup yerli dizilerin içinde oyuncuların eline çizgiroman verip seyircinin ilgisini çekmek doğru strateji olabilir (Tabiki böyle yönetmen varsa ;D)

aa

Ben her yere reklam alınmasından yanayım.
Esse Gesse Hayranı...

alan ford

Vallahi ucuzlasın da , Tex dağ gibi bifteğin yanına ister Tuborg , ister Efes söylesin.(tercihen Tuborg söylesin :D)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

Chuck

Bence de eğer reklam verecekler çıkarsa reklam alınmalıdır. (Tercihim iç sayfalarda olması) Bu olaya karşı çıkanlarada gelir olmazsa çizgi romanı nasıl çıkartacağız gibi sorular yöneltilebilir.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

darkwood

Kapağın dışındaki görselliği bozmadan, kapak içlerinde reklam uygulaması olabilir.
Yine çizgiroman okuma iç sayfalarının sayfa sayısını azaltmadan, iç sayfalara da reklam konulması tercihimdir.
Darkwood Sakinleri..

caretta

Reklam alınmasına pek sıcak bakmıyorum. Zagor Aylık seride sürekli Meraklı Çizgi Tayfun Bey'in reklamı var.

Acaba bu reklam Tayfun Bey'in satışlarını arttırdı mı? Benim aldığım çizgi romanlarda reklam yok.

Lal Klasik Zagor'da arka kapakta İlyas'ın reklamı vardı. Başka da örnek bilmiyorum.

Çizgi Düşler'in yayınladığı Teks klasik ve aylık serilerde arka kapaklar zaten dolu.

İç kapaklara da reklamdan ziyade gelecek sayıyı tanıtıcı, veya editoryal yazılar konabilir.

Orhan Berent'in yazdığı editoryal yazılar da tam göz önünde değil. Bu konuda Zagor Aylık Seri'nin iç kapağında birşeyler var.

Çizgi romanların 1960-70 li yıllardaki altın döneminde ne kadar güzel reklamlar vardı.

Ceylan Yaynları kendi yayınladığı çizgi romanların Samim Utkun çizimleri ile tanıtımlarını yapardı.

Dar bir piyasada, herkesin birbirini tanıdığı bir ortamda kim reklam verecek ?

İnternet orada, çizgi roman satan siteler hazırda, neyin nerede satıldığı ezberlerde kim reklamla uğraşacak ?

Kitap fuarları başlıbaşına reklam ve tanıtım için bu gereksinimi dolduruyor.

"Nostaljik Çizgi Roman Reklamları" diye bir başlık açmayı düşünen varsa katkıda bulunurum...

noir

konuyu farklı bir noktaya getirmiş gibi olacağım ancak çizgi romanların reklamlarının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Aslında reklamdan çok tanıtım dersem daha doğru olur ve bunun üzerinde durulursa daha iyi olur. Şu an çizgi romanlara reklam veren olacağını düşünmüyorum satış rakamları ortada sonuçta. gerekli şeylerin çizgi düşlere reklam vermeside mantıklı olmaz. Asıl sorun çizgi romanla ilgilenen küçük bir çekirdek kitle dışında çizgi roman satın alan yok. İnsanlara çizgi romanlar tanıtılmalı daha geniş kitlelere ulaşılmalı. Çizgi roman yayıncıları farklı yollarla reklamlar yapmalı, bence şu an önemli olan çizgi romanlara reklam almak değil çizgi romanların reklam olması

xmenac

Alıntı yapılan: noir - 02 Nisan, 2015, 18:06:16
konuyu farklı bir noktaya getirmiş gibi olacağım ancak çizgi romanların reklamlarının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Aslında reklamdan çok tanıtım dersem daha doğru olur ve bunun üzerinde durulursa daha iyi olur. Şu an çizgi romanlara reklam veren olacağını düşünmüyorum satış rakamları ortada sonuçta. gerekli şeylerin çizgi düşlere reklam vermeside mantıklı olmaz. Asıl sorun çizgi romanla ilgilenen küçük bir çekirdek kitle dışında çizgi roman satın alan yok. İnsanlara çizgi romanlar tanıtılmalı daha geniş kitlelere ulaşılmalı. Çizgi roman yayıncıları farklı yollarla reklamlar yapmalı, bence şu an önemli olan çizgi romanlara reklam almak değil çizgi romanların reklam olması

Aslında konuyu açarken öncelikli amacım çizgi romanlardaki reklamların okuyucuya nasıl yansıdığını anlamaktı. Reklam bu sektör için iyi bir gelir kalemi olabilir ve yayınların fiyatlarını da daha aşağıya indirebilir. Bu sayede okuyucu sayısının da artacağını düşünüyorum. Her ne kadar bu tarz yararları olmasına rağmen, arka kapağında reklam yer alan çizgiromanlar kimi koleksiyonerler tarafından beğenilmeyebilir diye düşündüm, iç sayfalarda reklama yer veren çizgiromanlar da okuyucular tarafından konu bütünlüğünü etkilediği için beğenilmeyebilir diye düşündüm. Durum böyle olunca anket ile ağırlıklı görüşün hangisi olduğunu anlamak istedim. Açıkçası çizgiroman piyasasının gelişmesi için fasikül yayınlara tekrar ağırlık verilmesinin önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle comics eserler renkli ve fasikül olarak yayınlansa, düşen sayfa sayısına bağlı olarak ve ayrıca alınan reklamlar sayesinde uygun bir fiyatla bu sayılar sunulsa iyi satış miktarları yakalanabilir düşüncesindeyim.

Alıntı yapılan: caretta - 02 Nisan, 2015, 15:18:19
Reklam alınmasına pek sıcak bakmıyorum.Zagor Aylık seride sürekli Meraklı Çizgi Tayfun Bey'in reklamı var.Acaba bu reklam Tayfun Bey'in satışlarını
arttırdı mı?Benim aldığım çizgi romanlarda reklam yok.Lal Klasik Zagor'da arka kapakta İlyas'ın reklamı vardı.Başka da örnek bilmiyorum.Çizgi Düşler'in
yayınladığı Teks klasik ve aylık serilerde arka kapaklar zaten dolu.İç kapaklara da reklamdan ziyade gelecek sayıyı tanıtıcı,veya eitoryal yazılar konabilir.
Orhan Berent'in yazdığı editoryal yazılar da tam göz önünde değil.Bu konuda Zagor Aylık Seri'nin iç kapağında birşeyler var.Çizgi romanların 1960-70
li yıllardaki altın döneminde ne kadar güzel reklamlar vardı.Ceylan Yaynları kendi yayınladığı çizgi romanların Samim Utkun çizimleri ile tanıtımlarını yapardı.Dar bir piyasada,herkesin birbirini tanıdığı bir ortamda kim reklam verecek?İnternet orada,çizgi roman satan siteler hazırda,neyin nerede
satıldığı ezberlerde kim reklamla uğraşacak?Kitap fuarları başlıbaşına reklam ve tanıtım için bu gereksinimi dolduruyor."Nostaljik Çizgi Roman Reklamları" diye bir başlık açmayı düşünen varsa katkıda bulunurum...

Dediğiniz gibi genelde çizgiroman satışı yapan dükkanların reklamı oluyor. Halihazırda kendine özgü bir müşteri kitlesi edinmiş sahaflar için bu reklamlar ne kadar gerekli bilmiyorum ama internetten bu işi yapanlar için iyi bir tanıtım aracı olabilir bence. Örnek olarak, şu an kitaplığımda yer alan, Lal Kitap'ın yayınladığı "Nathan Never 5. sayı - Çöl Akıncıları" isimli kitabın arka kapağında "abonet" isimli bir internet sitesinin reklamı var. Sektörün kendi içinde reklam vermesinin dışında maalesef ben de çok az örnek hatırlıyorum. Büyük Mavi Yayıncılık zamanında olması lazım, RC Cola reklamı vardı galiba, epey güzel bir reklamdı. Yanılmıyorsam yan yana iki sayfa şeklindeydi. Tabi burada önemli olan fasikül yayın. Diğer türlü koleksiyona daha uygun olan ciltlerde reklam pek tercih edilen bir durum değil gibi gözüküyor. Fasikül yayın olarak da şu an 96 sayfalık fumetto'lar var ki fasikül sayılır mı bu yayınlar bilemiyorum. Fumettoların iç sayfalarında reklam gördüğümü hatırlamıyorum.

hanac

Her türlü reklam olsun diye oyumu kullandım.  :)

noir

Fasikül yayınlanırsa çok güzel olur reklamda alınabilir fasiküle, ama cilt olarak yayınlananlara reklam koyunca çizgi romanın formatı bozulurmuş gibi geliyor. Reklam olmasından hoşnut olmam ama reklam olmasını isterim, paradoks gibi oldu :) yayıncıların ek gelir elde etmesi hem fiyatları hem kaliteyi olumlu anlamda etkiler herkes için iyi olur diye düşünüyorum