DC Extended Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 15:01:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Biraz geç kaldılar ya neyse. ;D
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

Abrams'ın şirketi HBO Max için bir Constantine dizisi geliştiriyordu, HBO Max diziyi takviminden çıkarttı. Muhtemelen başka bir platforma paslayacaklar.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 18 Ekim, 2022, 11:56:59
DCU adına kağıt üzerinde güzel şeyler oluyor

Evet kağıt üzerinde güzel şeyler ama uygulanabilirlikleri ne olacak orası biraz karışık.

The Flash en önemli DC karakterlerinden biri temelde. İçinde bulunduğu her evrende karakter ve onunla birlikte gelen hikayeler elbette çok önemli olacaktır. Yalnız Ezra Miller gibi bir dezavantaj var. İlk film kazanacağı parayı ve Miller'dan ötürü gelecek eleştirileri şu an tahmin etmek mümkün değil. Benzer durumlarda filmlere çok ciddi şekilde yüklenilebiliyor. Bkz. Amsterdam

Warner Bros. ve Henry Cavill ilişkisi akıl alır gibi değil. Dünyanın en ikonik süper kahramanına bu kadar yakışan ve sevilen bir aktör bulduktan sonra onu bu kadar dışlamaları beni çok şaşırtıyor. Zack Synder vizyonsuzundan kurtulduktan sonra Superman'i Superman yapan değerlerin ön planda olduğu bir Superman filmi görmeyi çok isterim.

The Batman tahminimin çok ötesinde iyi bir film çıktı. O evrenin genişlemesi elbette çok güzel olacak. Villain filmleri her zaman beni korkutsa da şu an için bunlar olumlu haberler.

James Gunn'ın DC için yaptığı iki işi de sevemedim. The Suicid Squad'i beğenmedim Peacemaker'a ise tahammül bile edemiyorum. İzlediğim en kötü çizgi roman uyarlaması dizilerden biriydi. Onun başında olduğu DC projeleri benim ilgimi hiç çekmiyor.

Wonder Woman 1984 benim açımdan tarihin en kötü süper kahraman filmlerinden biri. İlk film ile gündüz ve gece kadar fark var. Patty Jenkins beni inanılmaz derecede korkutuyor üçüncü film için.

Dwayne Johnson'ın tutkusu ve devam filmleri için söyledikleri elbette çok hoş. Yalnız filmle ilgili gelen ilk eleştiriler kötü. Eğer film gişede de başarısız olursa bütün bu planlar çöker.

hbegec

Alıntı yapılan: dean - 19 Ekim, 2022, 13:27:01
Zack Synder vizyonsuzundan kurtulduktan sonra Superman'i Superman yapan değerlerin ön planda olduğu bir Superman filmi görmeyi çok isterim.

Zack Snyder için söylediklerine katılmıyorum dean hele de 4 saatlik Justice League'i gördükten sonra ama merak ediyorum biraz açar mısın vizyonsuzluk derken neyi kast ediyorsun? Bu arada The Batman'de bana göre en kötü Batman'lerden biri diğeri de Christian Bale Batman'i.Bir vazgeçemediler şu adamı sıradanlaştırmaktan.Batman sıradan bir adam değil ki bu kadar gerçekçi olmasına gerek yok.Bu filmin temel alındığı Batman:Earth One ı da hiç beğenmemiştim.

dean

Alıntı yapılan: hbegec - 20 Ekim, 2022, 09:50:05
Zack Snyder için söylediklerine katılmıyorum dean hele de 4 saatlik Justice League'i gördükten sonra ama merak ediyorum biraz açar mısın vizyonsuzluk derken neyi kast ediyorsun?

Umarım 2016 yılının başında Batman v Superman: Dawn of Justice başlığındaki tartışmaya dönmez  :D :D :D Zack Snyder seninle beni filmdeki Batman vs. Superman'den daha epik bir karşılaşmaya çıkmak zorunda bırakmıştı  ;)

Zack Snyder'in etkisinin kalktığı, artık onun dışında DC filmlerinin geliştiği bir dönemde olduğumuz için geriye dönüp yaptıklarına bakmak daha kolay ve daha sağlıklı olacak şimdi. Özellikle Batman v Superman ve Justice League zamanı fandom'un tansiyonu çok yüksekti.

Snyder'in vizyonsuzluğundan kastım şu; Her karaktere ve her filme tamamen kendi dünya algısı ile yaklaşması ve karakterleri ana hikayeden bağımsız gerçek bir "karakter" hale getirememesi.

Açarak gidelim. Özellikle evren filmleri ya da anlatıları yaratırken insana ilginç gelen ve üzerine düşünülmesi gereken şeyin farklı geçmişlerden gelen, farklı olaylara farklı tepkiler verebilen karakterlerin, bir araya gelerek aynı olayda etkileşime girmeleri olduğuna inanıyorum. Mesela Avengers filmi neden daha iyi bir karakter çalışması; Iron Man, Captain America taban tabana zıt karakterler. Aynı şekilde Thor ve Hulk bambaşka karakterler. Bunlara 2 tane de ajan ekliyoruz. Farklı background, farklı kişilikler ve bunlara rağmen bir ekip olmayı öğrenme. Bu yapıyı bir kere güzel kurduğunda gerçekten anlamlı bir vs. filmi de çekebiliyorsun bkz. Captain America: Civil War.

Synder'in filmlerinde maalesef ki (gerçekten çok üzüldüm zamanında bu konuya) maalesef ki karakterler birbirlerinden ayrışamıyor. Burada en büyük sıkıntı aslında Warner Bros.'un farklı karakterleri farklı yönetmenlere verip solo film yaptırmamış olması ama Snyder'den gidelim şimdi. Karakterler orijinaline uygun olsun ya da olmasın onu önemsemeden çok fazla travmalı hareket ediyor. Umudun simgesi olması gereken Superman, "annesinden insanlara ne borcun var ki" gibi bir laf duyabiliyor. Babası zaten onu hep geri plana atıp onun kahraman olmasını istemiyor. Şimdi bu Snyder'in şahsına ilginç bir karakter çalışması gerekebilir ama Superman karakter olarak bu değil. Superman'e böyle bir yaklaşım karakterin özüne uygun değil. MCU başladığı zaman Captain America, Iron Man, Thor, Black Widow ya da Hulk hepsi kendi özüne uygun hareket eden, farklılıkları olan gerçekten karakter gibi evrende konumlanan karakterlerdi. Aradan 14 yıl geçtikten sonra Thor ve Hulk gibi karakterler artık kendi MCU gerçekliklerinde hareket etmeye başladı ama ilk uyarlandıklarında özlerine uygundu.

3 film boyu ben Superman göremedim. Umudun simgesi olması sadece lafta söyleniyor. Ama gerçek metinde böyle bir şey yok. Şehri yerle bir eden bir kavgaya giriyor. Ama bir kişiyi bile kurtarmıyor. Mahkemede patlama oluyor sadece suratını büzüp kafasını çeviriyor. Yaralılara yardım bile etmiyor. Televizyon programında umudun simgesi diyen bir sesin önünde buzda gemi çekmekle olmuyor. Superman'i Superman yapan ana değerler Synder'e cool gözükmediği için film içinde kendisine yer bulamıyor.

Batman'e bakalım. Synder'in Batman'ini hiç sevemedim. Batman'den çok Saturday Night Live Batman skeci gibi karakter. Karşımızda sinirden gazete parçalayan bir ergen irisi var. Onu bu noktaya getiren şeyler hep out of screen olarak gerçekleştiği için empati kurmak olanaksız hale geliyor. Düşünsene bu film öncesi Jason Todd'un öldürüldüğü bir solo Batman filmi izlediğimizi... Iron Man'in Avengers: Endgame filminin sonundaki fedakarlığına giden yol nasıl dizildi mesela. İlmek ilmek örüldü. Peter Parken "ben senin gibi olmak istiyorum" dediğinde "hayır ben senin benden daha iyi olmanı istiyorum" diyen adama dönüşü out of screen anlatılmadı. İşte Snyder'in vizyonsuzluğu bir şey kendisine cool gözüküyorsa, görsel estetik olarak güzel olduğunu düşünüyorsa, spesifik bir karakteri de kendi istediği gibi yapma fırsatı varsa hikayenin o noktaya ulaşmasını beklemiyor. Çat diye yapıyor. Bu da görsel olarak belirli bir kesimin sevebileceği ama hikaye anlamında genelin sevemeyeceği içi boş karton karakterimsilerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Adam öldürme mevzusu çok konuşuldu ama Collateral Damage değil ya adamın yaptığı. Suratında hırs ifadesiyle abanıyor ağır makineli tüfeklerine yoldaki arabaları patlata patlata gidiyor. Bu Batman değil işte yani. Şahsi olarak bu Batman'i sevebilir insan ona bi'şey demiyorum. Ama Batman'in karakterizasyonu bu olmamalı diyorum.

Filmlere yaklaşımda da çok büyük sorunlar var. Russo kardeşler Captain America ve Avengers'ları çekmelerine rağmen hikaye anlatısı ve görsel estetik anlamında bu iki title'ın birbirinden farklı olduğunu ve farklı yaklaşılması gerektiğini anlamışlardı. Captain America: The Winter Soldier ve Avengers: Infinity War arasında dağlar kadar fark var. Hikaye anlatı biçimi tamamen farklı, görsel estetik gece ve gündüz kadar farklı. Infinity War kahramanın yolculuğu temasını villain üzerine inşa edip bütün süper kahraman anlatısının matematiğini değiştirecek kadar cesur bir filmdi. Synder'in üç filmi ise neredeyse birebir aynı hikaye anlatısına sahip ve ne yazık ki görsel estetiği birebir aynı. Hatta Man of Steel tek başına da  kötü bir film olmasına rağmen bütün bunları BvS ve Justice League'den daha iyi yapıyor.

Justice League'in Snyder versiyonu elbette sinema versiyonunda daha iyi. Ama sinema versiyonu o kadar kötü ki,sinema versiyonundan daha iyi olması yine de Snyder versiyonunu iyi bir film yapmıyor. Gerçek manada tek gelişim Cyborg karakterinde filmin geri kalanı yine benzer hatalara sahip. Kötü yazılmış karakterler, sadece cool gözüktüğünü düşündüğü anlamsız aksiyon sahneleri, çizgi roman uyarlamalarında karşımıza çıkmış en kötü villain'lardan biri ve daha nicesi. Steppenwolf çok kötü yazılmış bir villain. Hele ki Snyder versiyonunda göz kanseri yaratacak kadar overdesign olması tahammül sınırlarını zorlar vaziyette. Darkseid filmde zaten karikatür. Aktörü bile yok. Motivasyonsuz, anlamsız bir CGI yığını.

Özetle Zack Snyder'in kafasında oluşturduğu DC evreninin kafasında oluşturmaya başladığı andan itibaren felaketle sonuçlanacağı belliydi. Zira karakterleri anlayamamıştı. Zaten yapmaya çalıştığı şeylerin kendi cult'ı dışında beğenilmemesi ve yarım kalmış olması tesadüf değil. Şu noktada iki kişi var Marvel ve DC'den uzak tutulması gereken. Biri elbette Zack Snyder bir daha herhangi bir DC projesinin yanına bile yaklaştırılmaması lazım. Diğeri de Taika Waititi. Thor: Love and Thunder'dan sonra stüdyonun kapısına bile uğramaması lazım.

battlehammer

Alıntı yapılan: dean - 20 Ekim, 2022, 14:30:02
  Umarım 2016 yılının başında Batman v Superman: Dawn of Justice başlığındaki tartışmaya dönmez  :D

Keşke süper kahraman kafasında lavabo kırılmalı o akıl dolu, o Zack S*yder adına küçük ama sanat adına dev filmlerden tekrar ve tekrar ve tekrar yapsalar. Hele Nolan ile kıyaslamak aşırı isabetli olmuş. Bence de Nolan Batmanleri gibi filmleri umarım yapmazlar tekrar. Ne o öyle kardeşim! Yükseltmenize çıtayı durduk yere...

Hasır Sepet Adam'a ben de kızgınım o konuda.

hbegec

Umarım 2016 yılının başında Batman v Superman: Dawn of Justice başlığındaki tartışmaya dönmez  :D :D :D Zack Snyder seninle beni filmdeki Batman vs. Superman'den daha epik bir karşılaşmaya çıkmak zorunda bırakmıştı  ;)

;D ;D ;D hepsini okumadım ama hemen cevap vereyim dedim... Yok yok dönmez Dean merak etme  ;) ;)

hbegec

Açarak gidelim. Özellikle evren filmleri ya da anlatıları yaratırken insana ilginç gelen ve üzerine düşünülmesi gereken şeyin farklı geçmişlerden gelen, farklı olaylara farklı tepkiler verebilen karakterlerin, bir araya gelerek aynı olayda etkileşime girmeleri olduğuna inanıyorum. Mesela Avengers filmi neden daha iyi bir karakter çalışması; Iron Man, Captain America taban tabana zıt karakterler. Aynı şekilde Thor ve Hulk bambaşka karakterler. Bunlara 2 tane de ajan ekliyoruz. Farklı background, farklı kişilikler ve bunlara rağmen bir ekip olmayı öğrenme. Bu yapıyı bir kere güzel kurduğunda gerçekten anlamlı bir vs. filmi de çekebiliyorsun bkz. Captain America: Civil War.

Synder'in filmlerinde maalesef ki (gerçekten çok üzüldüm zamanında bu konuya) maalesef ki karakterler birbirlerinden ayrışamıyor. Burada en büyük sıkıntı aslında Warner Bros.'un farklı karakterleri farklı yönetmenlere verip solo film yaptırmamış olması ama Snyder'den gidelim şimdi. Karakterler orijinaline uygun olsun ya da olmasın onu önemsemeden çok fazla travmalı hareket ediyor. Umudun simgesi olması gereken Superman, "annesinden insanlara ne borcun var ki" gibi bir laf duyabiliyor. Babası zaten onu hep geri plana atıp onun kahraman olmasını istemiyor. Şimdi bu Snyder'in şahsına ilginç bir karakter çalışması gerekebilir ama Superman karakter olarak bu değil. Superman'e böyle bir yaklaşım karakterin özüne uygun değil. MCU başladığı zaman Captain America, Iron Man, Thor, Black Widow ya da Hulk hepsi kendi özüne uygun hareket eden, farklılıkları olan gerçekten karakter gibi evrende konumlanan karakterlerdi. Aradan 14 yıl geçtikten sonra Thor ve Hulk gibi karakterler artık kendi MCU gerçekliklerinde hareket etmeye başladı ama ilk uyarlandıklarında özlerine uygundu.

3 film boyu ben Superman göremedim. Umudun simgesi olması sadece lafta söyleniyor. Ama gerçek metinde böyle bir şey yok. Şehri yerle bir eden bir kavgaya giriyor. Ama bir kişiyi bile kurtarmıyor. Mahkemede patlama oluyor sadece suratını büzüp kafasını çeviriyor. Yaralılara yardım bile etmiyor. Televizyon programında umudun simgesi diyen bir sesin önünde buzda gemi çekmekle olmuyor. Superman'i Superman yapan ana değerler Synder'e cool gözükmediği için film içinde kendisine yer bulamıyor.

Batman'e bakalım. Synder'in Batman'ini hiç sevemedim. Batman'den çok Saturday Night Live Batman skeci gibi karakter. Karşımızda sinirden gazete parçalayan bir ergen irisi var. Onu bu noktaya getiren şeyler hep out of screen olarak gerçekleştiği için empati kurmak olanaksız hale geliyor. Düşünsene bu film öncesi Jason Todd'un öldürüldüğü bir solo Batman filmi izlediğimizi... Iron Man'in Avengers: Endgame filminin sonundaki fedakarlığına giden yol nasıl dizildi mesela. İlmek ilmek örüldü. Peter Parken "ben senin gibi olmak istiyorum" dediğinde "hayır ben senin benden daha iyi olmanı istiyorum" diyen adama dönüşü out of screen anlatılmadı. İşte Snyder'in vizyonsuzluğu bir şey kendisine cool gözüküyorsa, görsel estetik olarak güzel olduğunu düşünüyorsa, spesifik bir karakteri de kendi istediği gibi yapma fırsatı varsa hikayenin o noktaya ulaşmasını beklemiyor. Çat diye yapıyor. Bu da görsel olarak belirli bir kesimin sevebileceği ama hikaye anlamında genelin sevemeyeceği içi boş karton karakterimsilerin ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Adam öldürme mevzusu çok konuşuldu ama Collateral Damage değil ya adamın yaptığı. Suratında hırs ifadesiyle abanıyor ağır makineli tüfeklerine yoldaki arabaları patlata patlata gidiyor. Bu Batman değil işte yani. Şahsi olarak bu Batman'i sevebilir insan ona bi'şey demiyorum. Ama Batman'in karakterizasyonu bu olmamalı diyorum.

Filmlere yaklaşımda da çok büyük sorunlar var. Russo kardeşler Captain America ve Avengers'ları çekmelerine rağmen hikaye anlatısı ve görsel estetik anlamında bu iki title'ın birbirinden farklı olduğunu ve farklı yaklaşılması gerektiğini anlamışlardı. Captain America: The Winter Soldier ve Avengers: Infinity War arasında dağlar kadar fark var. Hikaye anlatı biçimi tamamen farklı, görsel estetik gece ve gündüz kadar farklı. Infinity War kahramanın yolculuğu temasını villain üzerine inşa edip bütün süper kahraman anlatısının matematiğini değiştirecek kadar cesur bir filmdi. Synder'in üç filmi ise neredeyse birebir aynı hikaye anlatısına sahip ve ne yazık ki görsel estetiği birebir aynı. Hatta Man of Steel tek başına da  kötü bir film olmasına rağmen bütün bunları BvS ve Justice League'den daha iyi yapıyor.

Justice League'in Snyder versiyonu elbette sinema versiyonunda daha iyi. Ama sinema versiyonu o kadar kötü ki,sinema versiyonundan daha iyi olması yine de Snyder versiyonunu iyi bir film yapmıyor. Gerçek manada tek gelişim Cyborg karakterinde filmin geri kalanı yine benzer hatalara sahip. Kötü yazılmış karakterler, sadece cool gözüktüğünü düşündüğü anlamsız aksiyon sahneleri, çizgi roman uyarlamalarında karşımıza çıkmış en kötü villain'lardan biri ve daha nicesi. Steppenwolf çok kötü yazılmış bir villain. Hele ki Snyder versiyonunda göz kanseri yaratacak kadar overdesign olması tahammül sınırlarını zorlar vaziyette. Darkseid filmde zaten karikatür. Aktörü bile yok. Motivasyonsuz, anlamsız bir CGI yığını.

Özetle Zack Snyder'in kafasında oluşturduğu DC evreninin kafasında oluşturmaya başladığı andan itibaren felaketle sonuçlanacağı belliydi. Zira karakterleri anlayamamıştı. Zaten yapmaya çalıştığı şeylerin kendi cult'ı dışında beğenilmemesi ve yarım kalmış olması tesadüf değil. Şu noktada iki kişi var Marvel ve DC'den uzak tutulması gereken. Biri elbette Zack Snyder bir daha herhangi bir DC projesinin yanına bile yaklaştırılmaması lazım. Diğeri de Taika Waititi. Thor: Love and Thunder'dan sonra stüdyonun kapısına bile uğramaması lazım.

Bu açıdan bakınca evet haklısın.Demek ki beyin fırtınası ve olaya daha detaylı bakan birinin analizi etkili olabiliyor.Hak veriyorum sana Dean inan ama şuda aklımın hep bir köşesinde kalacak acaba cast seçimi farklı olsaydı bir tık kurtarırmıydı.Mesela Haitili sanırım Jason Momoa nasıl Aquaman olur yahu yada sapsarı Flash tinerci gibi bir tip olan Ezra ile can buluyor sinema da ki ben Gal Gadot yu da beğenmiyorum.Zevkler renler :9 Bu arada bu detaylı yazı ve uğraş için teşekkür ederim.Eline sağlık :)

hbegec

Alıntı yapılan: battlehammer - 20 Ekim, 2022, 15:39:31
Hele Nolan ile kıyaslamak aşırı isabetli olmuş. Bence de Nolan Batmanleri gibi filmleri umarım yapmazlar tekrar. Ne o öyle kardeşim! Yükseltmenize çıtayı durduk yere...

Battlehammer zevkler ve renkler diyorum.Dalga geçmeye gerek yok sen seviyor olabilirsin Nolan Batman lerini ben sevmiyorum.Kişisel bir soru sordum karışmazsan sevinirim.Ağzımızın tadı kaçmasın.

battlehammer

Kusura bakma, alınacağını düşünmemiştim, diyen kaçtı. Yaşasın Hasır Sepet Adam.

hbegec

Alıntı yapılan: battlehammer - 20 Ekim, 2022, 23:52:26
Kusura bakma, alınacağını düşünmemiştim, diyen kaçtı. Yaşasın Hasır Sepet Adam.

Problem yok  :) Bence de yaşasın hasır sepet adam ve ahalisi  :)

Animvader

Ben yine de Zack Snyder'in görsel yönetmenliğine, epik sahnelerine, kullandığı renklere hayranım.

Keşke senaryoya, yapıma hiç karıştırmadan 300, Watchmen gibi güzel bir çizgiromanı veya senaryoyu uyarlatsalar.

dean

DC filmlerinin anahtarı James Gunn ve Peter Safran'ın oldu.

dayıcomics

Yukarıdaki tartışma gayet iyi olmuş. Dean'in sözlerinde haklılık payı olabilir fakat MCU'nun da aynı herzeleri yediğini söyleyebilirim. Hulk'tan, Iron Man'ine kadar hangisi çizgi romanlardaki karakterlerine uyuyor? Thor, ilk filminden beri çizgi romanlarla alakası olmayan bir karakter, Hulk ve Hawkeye'ı da aynı kategoriye katabiliriz. Çizgi romanlara en yakın gördüğüm tek karakter Captain America. Bu ara DCEU'da şöyle bir durumda var. Gördüğümüz kahramanların hiçbiri Ana evren kahramanı değil. O yüzden o şekilde davranmıyorlar. Nolan, filmleri de öyleydi. Hatta o filmlerin çizgi romanlarla da alakası yok.  Birini sevip birini sevmemek ilginç bir durum olur. Bu arada Alternatif Evren olsa da Synder Batman'i aşırı beğenilmiş bir Batman. BvS'den sonra çıkan Metal serilerinde maşallah öldürmeyen Batman yok. Alayı silahlı tipler. :)  Comics filmleri dünyası çizgi roman dünyasından daha karmaşık bir dünya :)

Son olarak James Gunn denen düdüğü DCEU'nun başına getiren CEO'nun aklına tüküreyim. Adamın doğru düzgün bir filmi yok, nasıl getirdiler hayret. Peter Safran ayrı bir akıl tutulması. Adamın dandik komedi filmleri var. Bir de eh işte korku filmleri. WB'nin elinde tarihi fırsat vardı ama çarçur etti.