Marvel Ciltleri İçin Okuma Sırası

Başlatan sawyer456, 03 Ekim, 2014, 18:58:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dayıcomics

Alıntı yapılan: hanac - 24 Ekim, 2019, 15:40:07
Vayy, Altın Madalyon olmuyorsa başkası olur diyorsun.  :)

Dean'e ulaşayım ben, o bu konuların uzmanıdır.

Estağfurullah, birkaç gündür ses gelmeyince dedim hazır istanbula gidecem, gittiğimde bir sorayım dedim :)

Alıntı yapılan: dean - 24 Ekim, 2019, 17:04:36
Arkadaşlar herkese selam. Liste hazırlayan herkese elinize sağlık, kolay gelsin demek istiyorum ilk önce. Sevgili hanac ulaştı bana. Bende konu hakkında bazı şeyler söylemek istedim.

Öncelikle Türkiye'de yayınlanan bütün Marvel çizgi romanlarının okuma sırası çıkarmak maalesef pratikte okuyucuya çok faydası olan bir konu değil. Harcanan emeğin karşılığını düşündüğünüz gibi alamayacaksınız. Bunu sadece Türkiye'de çıkan bütün Marvel çizgi romanlarını okumuş biri olarak değil. Dünya'da çıkmış bütün Marvel çizgi romanlarını okuyan biri olarak söylüyorum.

Okumak istediğiniz dönemleri ya da karakterleri belirleyip, ona uygun küçük okuma sıraları yapmanız yeterli olacaktır. Dikkat edilecek tek husus eventler. Event maceraları sıralı okuduğunuz takdirde ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız. Hangi macera o event'e yol yapmış, hangisi direkt devamı. Bu kadar. Geri kalanlar zamanla oturan unsurlar. Yukarıda örnek verilenlerden söylemek istiyorum. Doctor Strange yemin ile X23 masumiyetin kaybı'nı sıralı okumanın çok bir anlamı yok.

Yine de biz sıralı okumak istiyoruz diyebilirsiniz. Burada da bu işin imkansızlığından biraz bahsetmek istiyorum. Türkiye'de bu çizgi romanlar okuma sıralı şekilde basılmıyor. Yayıncılar haklarını aldıkları karakterlerin çizgi romanlarının kendi yayın stratejilerine uygun şekilde basıyor. Mesela Avengers çizgi romanları Fear Itself ve Avengers vs. X-Men eventlerinin olduğu devasa bir dönemi atladı. Onun öncesine yayınlanması gereken Mighty Avengers'ların iki cildini bile atladı. Direkt Siege tie-in basıldı. Captain America ise Death of Captain America'dan sonra Steve Rogers Captain America'ya geçti. Arada 10'un üzerinde cilt atlandı. Böyle bir iklimde yapılacak her liste zaten eksik liste olacaktır. Hakeza Türkiye'yi bırakın Marvel bile okuma sırasıyla basmıyor. Secret Wars'un sonlarına doğru yaşanan sıkıntıyı okuyucular hatırlar.

Liste için bir diğer sorun ise her yayıncının her karakterin farklı dönemlerini basması. Mesela Avengers, Fresh Start dönemine geçti. Daredevil, Now öncesi döneminde. Moon Knight ise All-New, All-Different'ta. Bu title'lar yeni sayı çıkardığı müddetçe ciddi şekilde listenin değişmesi gerekiyor. Hele ki bir yayıncı yeni bir karakterin hakkını alıp basmaya başladığı zaman liste komple değişecektir.

Hikaye içerisinde baktığımız zaman aynı karakterler her yerde karşımıza çıkabiliyor. Bir karakter 3-4 farklı takım ile evrenin 3-4 farklı lokasyonunda macera yaşayabiliyor. Aynı ay çıkan maceralarda bile aynı karakter birbirinden tamamen bağımsız maceralar yaşıyor. Böyle bir şeyi sıralamak aşırı derecede zor. Velev ki sıralandı okuma zevkini arttıracağına aksine düşürüyor. O yüzden illa bir sıra yapılacaksa dönem sırası yapılabilir. Now dönemi istiyorsanız. İlk 1-2 cildi sıralarsınız. Yönünüzü belirlersiniz okursunuz. Fresh Start istiyoranız yine aynı şekilde. Ama emin olun crossoverlar ve eventler başladıktan sonra ne sıra kalır ne de bi'şey.

Teşekür ederim Dean cevabın için. Dediklerinde haklısın, örnek vermek gerekirse planet hulk ve worldwar hulk epey önce basılmış. Aynı şekilde iç savaş öncesinde geçen amazing spiderman maceralarıda. Onlar basıldığı dönem iç savaş daha türkçe basılmamıştı bildiğim kadarıyla. Benim en yakın olduğum liste Marvel 616 listesi, birkaç çizgi roman eksiği kaldı ona yöneleyim bari :)

İdrava

Ben secret warsdan sonrasını çözemediğim için almaya elim varmadı bir türlü.  Sanırım sorun bende. Ben gerizekalıyım.

Bloodslince

Alıntı yapılan: İdrava - 24 Ekim, 2019, 23:22:56
Ben secret warsdan sonrasını çözemediğim için almaya elim varmadı bir türlü.  Sanırım sorun bende. Ben gerizekalıyım.

;D ;D ;D
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]