Cat Claw

Başlatan kharon, 03 Aralık, 2018, 00:28:11

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

https://paneller.blogspot.com/2018/12/cat-claw-kedi-kadin.html

Cat Claw - Kedi Kadin

Bizde 90'larin başında 'Kedi Kiz' ismiyle Alfa yayınları tarafından 9 sayı olarak yayınlanan "Cat Claw-Kedi Pençesi" çizgi romanın sonunda 1-2 İngilizce edisyonuna ulaşabildim. Amerika'daki yayın da 9 sayı sürmüş, sonrası gelmemiş.

Her ne kadar wiki Branislav Kerac'in 44 sayı Cat Claw ürettiğini söylese de bunların çogu 10 sayfalık kısa fasiküller, hem Amerikan yayını hem de Alfa yayını 9 sayıda toplam 24 fasikülü kapsamış bu durumda zaten. Fasikül geçişleri Amerikan baskısında açıkça numaralanmış ve belirtilmişken Alfa bundan hoşlanmamış olacak ki bu kısmı kapatıp o bölgeye reklam koyarak geçiştirmiş durumu:

Okuyucu mektuplarından anladığimız kadarı ile Cat Claw yayınevinin tercihi ile -içeriğinden dolayı aslında standart bir uygulama- "yetişkinlere uygun" notuyla poşetlenerek satılmış Amerika'da.

Oldukca dinamik, eğlenceli ve de güzel çizilmiş bir çizgi roman Kedi Kadın. Superhero türünün bütün klasik unsurlarını taşısa da, güzel bir mizah dozajı tuttursa da bir superhero olarak dışarıdan gelip Amerikan pazarında -hele hem Marvel hem de DC'nin orjinal kedi kadınları varken- çok da is yapması olası değildi zaten.

Başarısızlığın nedeni Yugoslavya'da başlayan savaş olarak gösterilse de bir konumlama problemi oldugu ortada (bir superhero cizgi romanı ama kimi zaman türün kendiyle dalga geçebilmekte, poşette satılmakta ama aslında bir "adult" içerik de yok, piyasada ise zaten kedi kadın enflasyonu yaşanmakta)

cemilngn

95-96 senelerinde Samsun'da eski Sümer sinemasının karşısında 2. el çizgi roman satan bir yer vardı. Oradan Türkiye'de yayınlanan 2 cildini almıştım. Hikaye de çizimler de güzeldi bence. Yetişkin teması çıplaklıktan geliyordu sanırım. Sonraları 2 cildi verip tek cilt Conan almıştım galiba. O zamanlar öyle bir şey vardı. 2 kitap verince 1 tane alınabiliyordu.

hanac

Anasayfa'dan buraya link verdim.  :)

kharon

Alıntı yapılan: hanac - 04 Aralık, 2018, 10:30:59
Anasayfa'dan buraya link verdim.  :)

Bu linkler cok guzel oldu bence, anasayfa renklendi  :D

Mrtekin

Yine çok güzel bir tanıtım olmuş.

Çizer "Bane Kerac", "Tarzan" çizmemiş miydi? Yanlış hatırlıyor da olabilirim.
They drew first blood...

kharon

Alıntı yapılan: Mrtekin - 04 Aralık, 2018, 14:06:59
Yine çok güzel bir tanıtım olmuş.

Çizer "Bane Kerac", "Tarzan" çizmemiş miydi? Yanlış hatırlıyor da olabilirim.

kendisinin baska calismasina sahsen denk gelmedim ama yaziyi yazarken okudugum kaynaklarda baska cokca isi oldugu belirtiliyordu, Tarzan bunlardan biri.

Asagidaki linkte Tarzan ornegi de var:

https://www.lambiek.net/artists/k/kerac_bane.htm

Mrtekin

Kendisinin, "Zagor" çalışmaları da varmış.

Çizgi Düşler tarafından yayımlanan; Renkli Zagor-Gitar Jim'in Geçmişi'ni de çizmiş.

Aynı zamanda da davulcuymuş.:-)
They drew first blood...

hanac

Daha 2gün önce Zagor Çizerleri başlığında muhabbeti dönmüştü.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10709.msg200083.html#msg200083